Star Wars: Sila sa prebúdza

• Česko Star Wars: Síla se probouzí (viac)
USA, 2015, 136 min

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels (viac)

Posledný rytier Jedi, Luke Skywalker (Mark Hamill), zmizol. Vojsko Prvého rádu na čele s Najvyšším vodcom Snokeom dobýva a devastuje jednu demokratickú planétu za druhou. Generálka Leia z Odboja pošle pilota Poea Damerona na planétu Jakku k Lorovi San Tekkovi (Max von Sydow) po mapu k Lukovmu úkrytu. Takmer súčasne tam s rovnakým zámerom dorazí vojsko Prvého rádu s temným rytierom Kylom Renom. Poe mapu schová vo svojom droidovi BB-8. Vzápätí ho zatknú a dopravia do ústredia Prvého rádu. Droida sa neskôr ujme chudobné osirotené dievča, zberačka železa Rey. Poea zachráni pred smrťou vojak FN-2187 - Finn (John Boyega). Chce dezertovať a na to potrebuje pilota. Na Jakku náhoda zvedie dovedna Finna, ktorý predstiera, že je z Odboja, Rey a droida BB-8. Na úteku pred Prvým poriadkom narazia na pašeráka Hana Sola (Harrison Ford) a humanoida Chewbaccu (Peter Myhew), ktorým nezostane iné, len im pomôcť. Keď Kylo neskôr unesie Rey, aby z nej pomocou Sily vysal informácie o mape, prebudí v dievčati Silu. Rey sa ju naučí rýchlo využívať a oslobodí sa. Prvý rád chce základňu Odboja zničiť zbraňou, vysávajúcou slnečnú energiu. Solo, Finn a Chewbacca tomu chcú zabrániť a zároveň oslobodiť Rey. Leia poprosí Hana, aby priviedol ich odcudzeného syna Kyla. Trojica s Reyinou pomocou zbraň aj ústredie zničí, ale Kylo napokon otca Hana zabije. Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill), ktorý sa uchýlil do chrámu Jediov, donesie Rey jeho meč. Podľa najvvyšieho vodcu Prvéh rádu Snokea (Andy Serkis) nastal čas dokončiť Kylov výcvik. (TV JOJ)

HellFire

Nejsem vůbec žádný fanoušek Star Wars, ale těšil jsem se na Abramsův nový počin, protože je to skvělý režisér, který umí točit akční filmy. Doufal jsem, že si mě získá stejně, jako v případě Star Treku, jehož nejsem také fanouškem, ale film byl prostě bomba od začátku do konce. Jde vidět, že u Star Wars měl svázané ruce a nemohl plně rozvinout svůj potencionál. Prostě se musel držet mainstreamu, aby na to došla spousta lidí a mohly se natočit další a další díly. Škoda, takhle dávám čtyři hvězdy jen za to, že to nebyl špatný film, ale vlastně jsem se nudil a žádnou scénu si nebudu za týden pamatovat. ()

Pítrs85

Síla se probudila... tak snad aby šla už zas spát. Vylouhovanej recyklát, co nepřináší nic nového, jen tupě a přizdisráčsky kopíruje původní trilogii, chvílemi až totálně za hranou (nebo mi tu něco uniklo a ono se jedná o remake). Staré (doslova) postavy tu jsou jaksi navíc a našroubovaný na sílu, ty nové... starej Yodo, ty to vidíš, proklamace emancipace a politická korektnost neměla nikdy větší žně, vsadím se, že ten hlavní záporák je homosexuál, ale doba v daleké Galaxii ještě neuzrála, aby se za to nemusel, chudák, stydět. Nejlepší Star Wars jsou prostě tyto, Abramsi, najdi koule natočit si to po svém, jinak se jdi zahrabat do písku na Tatooinii... ()

Thomick

Nový Star Wars přináší ledacos novýho - další Keiru Knightley (ta jak se usměje, tak je jasná), roztomilejšího droida, Domhnalla jako superdrsnýho záporáka (mahaha, trefa do černýho vážně). Na stranu druhou toho novýho ale jaksi nepřináší dostatek. Chewie s Hanem zase nakládají zdaleka nejvíc, taťka se synem jsou zase na jiný vlně, akorát naruby, a na temný straně zase stojí tak trochu Darth Vader (... i když vlastně vůbec ne Darth Vader, spíš má bůhvíproč schopnosti jako Darth Vader, jen ne tak bombarďácký jako Darth Vader, a proto by byl jako Darth Vader dost k smíchu, ale stejně se jako Darth Vader snaží tvářit). --- Takže zhruba tak. Něco se povedlo moc a moc, ale snaha nezklamat fanoušky evidentně svazovala ruce víc, než by bylo bývalo zdrávo. A jako je sice moc hezký, že Hamill na tom ostrově zjevně usilovně trénoval Tim Robbins-esque kukuč, ale pokud se tam za tu dobu nenaučil taky opravdu hrát, budou ty zbylý díly solidní utrpení. ()

claudel

Obsahově televizní béčko, vizuálně nic převratného, herecky velmi slabé, odkazy na kult, který je nezpochybnitelný. Kdyby mi bylo deset, asi budu nadšený, jako dospělý jsem v kině dvakrát zadřímal a ani jsem to málem nezpozoroval. Nevím, jestli této sérii vůbec někdy přijdu na chuť. ()

ARI50

Stálo to za to ve všech ohledech, vynikajíci a hlavně efekty jsou dokonalost sama tak jako příběh a kouzelný svět v něm herci jsou úžasní chválím. ()

Jenda

Bezprostředně po filmu jsem chtěl dát za 3*, ale ta nostalgie mě nakonec uplně přemohla. Obávám se ale, že mladší ročníky už o tyto pocity budou ochuzeny. ()

JASON_X

Do sedmice všeho dobrého - první Star Wars, které se mi víc líbily než nelíbily, a které mě víc bavily než nebavily. Líbil se mi vizuál, líbila se mi akce, bavil mě příběh, bavily mě skoro všechny postavy, bavil mě dokonce i zavilý geront Han Solo se svými vtípky, který mi přitom byl za mlada značně protivný. Paradoxně mě ale moc nebavila stařecky patetická princezna generálka Leia, na níž jsem byl původně nejvíc zvědavý. Ovšem jejich syn, hraný digitálně remasterovaným mladým Krausem, je záporák podle mého gusta, plně srovnatelný s faustovsky rozervaným mladým Anakinem, nejzajímavější postavou všech předchozích dílů. Škoda jen, že dostal tak málo prostoru. Každopádně nejzáživnější, nejtemnější, nejdospělejší díl celé téhle jinak nešťastné série. Jen... na (už takřka archetypální) postavu černého klaďáka se mohli tvůrci z vysoka vybodnout, negerské crackaře z ghett tímhle trapným kokosem do kina sotva přilákají. Proč sakra nemohl tuhle roli dostat třeba Korejec, Žid nebo Ind? Zatracený hollywoodský negrofilní rasismus! ()

Necrotongue

Po tragických epizodách I,II a III rozhodně příjemné překvapení.Tvůrci vynechali zbytečné množství počítačových triků,kterými byla předimenzována předchozí série,vynechali i děsně vtipnou ušatou bytost a solidně navázali na epizody IV,V a VI.Je pravda,že hlavní záporná postava má oproti ostatním dílům ságy málo temného charismatu,ale asi nemůžu chtít všechno.Na druhou stranu jsem se dozvěděl něco nového o rase Wookiů-evidentně pomaleji stárnou,zatímco Han Solo se téměř dožil důchodového věku,Chewbacca nemá jediný šedivý chlup!Každopádně spokojenost. ()

becki_tu

Na sedmé epizodě je nejlepší to, že na sobě nedává znát časový rozestup od předchozích epizod a zachovává bezezbytku ten filmařský a vypravěčský styl, který známe už z původní trilogie. Scénáři také výrazně pomohla i účast herců ze staré trilogie, díky nimž je nostalgie ještě silnější a dějová návaznost téměř dokonalá. Kladně hodnotím i obsazení málo znamých herců do role Rey a Finna, kde především u Daisy Ridley není absolutně znát jakákoliv předchozí nezkušenost s většími filmovými projekty. Abrams tak po Star Treku dokázal nadmíru uspokojit i fanoušky Star Wars. Za dva roky v kině (snad) opět nashledanou. ()

Earl_23

Je trošku škoda, že po dějové stránce nešli scénaristé o něco více inovativním směrem, že se de facto striktně drželi příběhu a struktury čtvrtého dílo a nakonec diváka až tolik nepřekvapí. Jenže vše ostatní působí fantasticky. SW jsou konečně tak uvěřitelně natočené... ne, vážně, je pryč známá digitální záležitost z první tří epizod a pochopitelně také "nedokonalé" (i když na tu dobu dokonalé) efekty ze čtvrté až šesté epizody. Síla se probouzí nabízí fantastickou jízdu, nostalgickou podívanou a hlavně začátek nové ságy, která, pokud to tvůrci nepokazí, má na hodně, hodně, hodně velké věci. Celý příběh okolo Daisy Ridley mě mile překvapil stejně jako její výkony... sice mě zklamalo herecké obsazení hlavního záporáka, ale musí se nechat že jejich bitva v zimním lese je úchvatná. Stejně jako celá závěrečná pasáž filmu. Nemůžu se dočkat pokračování. Hlavně to prosím nepokazit. ()

luka4615

Všechno se to vrátilo. Už od první minuty, kdy se na plátně objevilo slavné letící písmo, jsem byl vtažen do nádherné nostalgie, která přetrvala až do poslední sekundy filmu. J.J. Abrams potvrdil svůj statut režijní elity a servíruje nám dokonalý návrat mezi Jedie, Sílu a Rebely. A i když někteří mohou říci, že se jedná o prachsprostou kopii epizody IV, tak co má být? Režisér vsadil na zlatou střední cestu, kdy se dokonale zavděčil fanouškům staré trilogie, přičemž na stejné koncepty nalákal i fanoušky nové. Nevím jak Vy, ale při pohledu na staré známé tváře, Millennium Falcon a dobře známý soundtrack, mi vhrkly slzy dojetí do očí. Užíval jsem si každou minutu filmu a doufal, že nikdy neskončí. J.J. Abrams si tímto vysloužil můj neskonalý obdiv, přičemž doufám, že i další díly budou stejně tak dobré. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens se pro mě stal splněným snem, jelikož epizody IV, V a VI jsem na velkém plátně nezažil. Bylo nádherné sdílet tyto pocity s ostatními fanoušky v sále, výskat nadšením při každém pomrkávání herců skrz ozvěnu času (Harrison Ford!), vzdychat na ladnými křivkami Millennia Falcon a oddávat se skvělým soubojům se světelnými meči. Jediné co mi vážně vadilo, byl fakt, že hlavní záporná postava po sundání helmy vypadala jako postava z laciného boybandu na Očko TV. Až na tento fakt jsem zcela spokojen a dojat. Síla je totiž zpět mezi námi a film Star Wars: Episode VII - The Force Awakens se pro mě stal jedním z nejintenzivnějších kinozážitků poslední doby. A závěrečná scéna s Markem Hamillem? Nikdy v životě jsem nezažil, aby si celý sál stoupl a tleskal. Nádherný pocit! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Well, you tell them that Han Solo just stole back the Millennium Falcon, for good!“ ()

mm13

Keď si Disney svoju novú značku tak hýčka a buzeruje ňou všetkých dookola, od štábu, cez kino distribútorov až po blu-ray a DVD trh, mohol by v prvom rade poriadne dohliadnuť na úroveň dabingu, respektíve vytvoriť na jeho realizáciu normálne podmienky. Pretože z kina som sa po premiére vracal vytočený, s pocitom nehoráznej krivdy, vlastne okradnutý. Našťastie to J.J. uhnietol tak rafinovane a skvele, že na mňa návrat do "galaxy far far away" pod jeho taktovkou aj cez "jazykovú bariéru" dýchol dostatočne, aby som sa do kina o pár dní vrátil, už na titulkovanú verziu... a vtedy sa TO stalo! Som znova fanúšikom Star Wars, rovnako intenzívnym ako 25 rokov dozadu (zdieľané a násobené aj cez nadšenie môjho potomka, ktorý mi po druhej projekcii oznámil že tretíkrát si to dáme v 3D... no nedáme) a nedočkavo vyzerám ako pokračovania hlavnej línie, tak aj bokovky. Sedí mi výber režisérov, nástrel plánov, tak poprosím neposrať. A koniec koncov dabujte ako chcete, titulky to istia. Milujem Star Wars! ()

Beastmaster4

Dokonalé zklamání....žádná inovace, kopírování scén z předchozích dílů, Ford nebyl zcela tak vtipný a úžasný, jak se o jeho výkonu mluvilo před uvedením do českých kin. Sice nehrál špatně, to vůbec, jeho výkon byl absolutně v pořádku, bohužel jsem ale díky informacím, čekal něco víc. Pro mě naprosto průměrný film, který Star Wars malinko pošramotil. Od následovníka takové ságy bych čekal mnohem, mnohem víc :-/ ()

Lucasion

„The Force is strong in my family. My father has it. I have it. My sister has it. You have that power, too…“ Po deseti letech od Pomsty Sithů. Po třech letech Hvězdné války v kině na velkém plátně. Začínáme kdysi dávno v předaleké galaxii… Žlutý nápis Star Wars a já si oddechuju, že to J.J.Abrams zvládl. Jelikož dokázal vzkřísit Star Trek a dnes žijeme v době prequelů, remaků a pokračování, tak se režisérského křesla nemohl ujmout nikdo jiný. Dává to smysl, Abrams miluje starou trilogii a každou scénou, každým detailem jí vzdává holt. Od písečných dun, přes vesmírný bar až v drobným detailům jako cvičná koule, holografické šachy nebo zaměřování laserů u „té rachotiny“ Millennium Falcon. Je skvělé, že se od CGI animace vracíme ke krásným kulisám a tam, kde to jde, se filmaři skutečně snažili vše postavit a vytvořit ručně. Dalo by se snadno Epizodu VII zavrhnout jako nejdražší Hollywoodskou pohádku. Protože ten rozpočet tam je, a tam kde se dá, to filmaři rádi ukazují. Nakonec proč ne, když na tohle čekalo miliony nadšených fanoušků. Návrat Harrisona Forda na scénu je prostě perfektní. Vlastně po 32letech mu padne role Sola stále jako ušitá. Nechybí jeho rebelský úsměv a důvtip starého dobrého pašeráka. Navíc se mu musí nechat, že i na starý kolena prostě hrát umí a je zaručeně jedním z největších lákadel Síly se probouzí. Přes temný úvod a hodinku strávenou na Jakku se dá konstatovat pouze to, že to nejlepší teprve čeká. Impérium je sice rozprášeno, ale tzv. „První řád“ jde hezky v jejich kolejích. „Nothing will stand in our way... I will finish what you started.“ Epizoda VII se snaží zavděčit fanouškům, co to jde a tak nechybí X-wingy, lightsabery a vesmírné bitky na ledu. Vizuálně skvostné a zvukově perfektní. Ano, zkrátka a dobře se to panu režisérovi povedlo. BB-8 je krásně roztomilý a nové parta herců je skvělá. Určitě chválím Oscar Isaaca jako nejlepšího pilota z Odboje, Kylo Rena jako skvělého Sith Inkvizitora a nakonec herečku Daisy Ridley. Její postava Rey je jedním z nejlepších aspektů nového filmu. Osobně bych se nebál říct, že se jedná o nejlepší herecké překvapení roku. Tahle holčina má toho hodně před sebou. Pak musím zmínit i to, že film má více humorných aspektů než snad všechny Star Wars filmy dohromady. Což vlastně není na škodu, protože humor je skvěle vsazený a to nijak násilně. Například „Guards! Guards!“ , mi nezmizí z hlavy dlouho. Nakonec i tedy nový film se nevyhne drobné kritice. Soundtrack mi v tomhle případě nepřišel kdovíjak výrazný. Ano, dočkáme se opět chorálů a známých motivů, ale chybělo mi více toho epického a silného nádechu, který by neměl chybět u téhle ságy. Pak vlastně samotný příběh, který skutečně bez přehánění působí jako pilotní díl megalomanského seriálu. V tomto případě drahý velkofilm plný krásných efektů, zvuků, hlášek, emocí, světelných mečů a vesmírných bitek. No a právě proto miluju Hvězdné války! I když to letos trvalo, tak ano, Episode VII - The Force Awakens je film roku 2015. PS: Možná právě proto, že Epizoda 7 dopadla skvěle, tak se bojím o Epizodu 8, protože tentokrát na to nebude dohlížet J.J.Abrams. „Chewie, we're home.“ (100 %) () (menej) (viac)

Morholt

Zdánlivě návrat k původní trilogii, ale Abrams to s tou inspirací přehnal a ačkoliv měl prostor stvořit zbrusu nový příběh, vypustil pouhý reckylát. Jen sem přidal strašně, ale strašně protivnýho negra, kterýmu nejde než přát smrt od první chvíle, co sundá helmu. Co se digitálního bordelu týče, tak má film všechno, co má mít, ale prostě tu chybí ta přidaná hodnota. A tou není ani Harrison Ford a už vůbec ne Carrie Fisher. Snad to Skywalker v příštím díle trochu pozvedne, ale zatím se jedná o velké zklamání. 40% ()

Coleator

Abych to napsal stručně: J.J. Abrams vzal staré Star Wars, odebral z nich balast v podobě otravných postav (např. plyšová armáda Ewoků) a vše oblékl do modernějšího kabátu... Ústřední dvojka mě vážně bavila a i když nejsem žádný zarytý fanoušek SW, když se ve filmu objeví znovu Han Solo s Chewiem, je to i pro mě parádní zážitek... Film docela recykluje své předchůdce (tajemný vůdce temné strany, průběh závěrečné bitvy), což je škoda, protože určitě by šlo vymyslet i něco jiného... Je otázka, jestli i za pár let bude dnešní CGI vypadat tak směšně, jako když se dnes díváte na starší epizody, ale já jsem si tenhle díl fakt užil a tak dávám plný počet... ()

Sawy

Přehnané očekávání je hrozná mrcha. Ale je třeba si uvědomit, že v případě sedmé epizody Star Wars, první bez George Lucase, filmu navazujícím na legendární původní trilogii, v režii J.J. Abramse, se jim zkrátka nešlo vyhnout. A zároveň bylo pravděpodobně nemožné je splnit. Síla se probouzí tak není největší filmovou událostí všech dob. Není ani nejlepším filmem loňského roku a problémů se v ní najde habaděj. Dobrý film to ale pořád je, při druhém zhlédnutí jsem přistoupil na fakt, že Abrams nejspíš nemohl být v případě Hvězdných válek tak drzý a dravý jako při restartování Star Treku. Proto je sedmá epizoda víc než cokoliv jiného při zemi se držícím nostalgickým povzdechem, který po celou stopáž hladce plyne a baví, vrací do hry naše milované postavy, přitom zvládá úspěšně rozjet hned několik nových a neméně zajímavých. Stále mě ale trochu mrzí, že tomu tak nějak chybí grády. Každá, ale skutečně KAŽDÁ předchozí epizoda, ať už byla jako celek skvělá (Impérium, Pomsta Sithů), nebo rozpačitější (Klony útočí) měla kromě neopakovatelné atmosféry předaleké Galaxie (která tady rozhodně je) i nějaký ten wow moment, který vás donutí zírat na plátno s otevřenou pusou. Jasný highlight. Což je věc, která tady chybí, nedočkáme se žádného Duel of the Fates nebo "I am your Father!". Snaha o něco podobného tady je, jenže je bolestivě předvídatelná a kvůli tomu nemá potřebnou sílu. Je to celé zkrátka až příliš uhlazené a jedoucí na jistotu. Což možná bylo nutné, přeci jen mluvíme o obrovské značce, která potřebovala nakopnout pro novou generaci. Upřímně si ale nejsem jistý, jestli malí kluci budou vycházet z kina obdobně nadšení, jako jejich předchůdci v 70. letech z Nové naděje, nebo třeba já v roce 2005 z Pomsty Sithů. A přesně to mě nejvíc mrzí, protože s Abramsem za kamerou a neopakovatelnou možností vydat se příběhově prakticky kamkoliv mohla vzniknout nová legenda. Dostali jsme dobrý film, který má potenciál mít výborného následovníka. Což není málo, ale i poctivé čtyři hvězdičky někdy mohou znamenat trochu zklamání. 80 % ()

jerry12

90%. The Force Awakens je víc, než jen důstojný nový začátek konce legendární ságy, v který jsme doufali. Je citlivým mixem soap opery z původní trilogie a brilantních efektů z té nové, obsahuje velké návraty, velké postavy, a to jak ty původní, tak i ty z nově nastupující generace Jediů a Sithů, a především obsahuje hutnou a šťavnatou konzervativně-inovativní atmosféru, díky které je TFA stále Hvězdnými válkami, kterými jsme všichni doufali, že zůstane. V TFA, v rámci renesance a osvěty Star Wars, proběhly menší i větší tvůrčí změny, které nemusí být vždycky zrovna v souladu s očekáváním zatvrzelých fundamentálních fanoušků, ale jsou to změny, které s dobou zákonitě přijít musely. To je potřeba si připustit a přijmout, teprve pak je možné hodnotit TFA objektivně. Star Wars prostě nemohou být pořád stejné, a i když TFA přineslo řadu nových prvků a změn, pořád jsou silně "cítit" po Star Wars takových, jaké je známe, ač s novou generací, a to je důležité. A když už nová generace musela přijít (a že jsem byl striktně proti), tak přesně v tomhle stylu (až na pár přešlapů, jakým je např. Adam Driver). Líbí se mi, jak se po premiéře začíná vrstvit globální fanouškovská základna. Rozporuplné reakce jsem očekával a těším se, co zase nekonečné přesvědčovací diskuze přinesou. Za mě rozhodně podstatně lepší nástup do trilogie, než Skrytá hrozba. Jde to i bez Lucase! Více v mé recenzi. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

29.01.2023

Byl to poměrně zajímavý souboj - přitáhne více pozornosti diváků velký návrat Star Wars po deseti letech, nebo návrat Avataru po třinácti letech? Teď už známe odpověď. Pokračování sci-fi blockbusteru… (viac)

John Williams oznámil svůj poslední film

John Williams oznámil svůj poslední film

24.06.2022

Legendární hudební skladatel John Williams (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Mnichov, Zachraňte vojína Ryana) prozradil, že se pomalu ale jistě hodlá odebrat do skladatelského důchodu. Po více… (viac)

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

17.12.2021

Jak se očekávalo, tak se děje - a vlastně v ještě větší míře, než mělo. Spider-Man: Bez domova podle odhadů v předpremiéře vydělal 50 milionů dolarů, což je třetí nejvyšší číslo v historii nezávisle… (viac)

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Režisér J. J. Abrams a jeho produkční společnost Bad Robot momentálně dohlížejí nad kupou připravovaných komiksových projektů studia Warner Bros. a DC. Logicky se tak čas od času vyrojí spekulace, že… (viac)