Deň nezávislosti: Nový útok

• Česko Den nezávislosti: Nový útok (viac)
USA, 2016, 120 min

Vedeli sme, že sa raz vráti. Deň nezávislosti: Nový útok. Ďalšia kapitola tohto eposu predstaví globálnu katastrofu nepredstaviteľného rozsahu. S využitím obnovených technológií votrelcov vybudovali obyvatelia Zeme obrovský obranný program na ochranu planéty. Napriek tomu nás však nič nemôže pripraviť na vyspelú silu votrelcov. Len vynaliezavosť niekoľkých statočných mužov a žien môže zachrániť našu civilizáciu pred zánikom. (Cinemart SK)

oLí

To je nějaký zasraný demo ? těžká slabota, tenhle film si chválu nezaslouží, maximálně vizuál a triky dnešní standard. pro kluky, co vyrůstali u VHS Independence day 1 je to rána do ledvin. 4/10 ()

Sawy

Řekněte už někdo, prosím, Rolandu Emmerichovi, že devadesátá léta skončila! Doufal jsem, že druhý Den nezávislosti se alespoň trochu adaptuje na estetiku současných velkých sci-fi blockbusterů, ne že zůstane zastydle trčet tam, kde uspěla jednička. Ta měla navíc k dobru zábavné postavy a nějaký ten WOW efekt, který Nový útok absolutně postrádá. Jednoznačně největší fail letošního léta. 25 % ()

Lucasion

Ultra hlučné, ultra hloupé a hlavně ultra nudné. Emmerichovi někdy děsně ujedou ruce a to co mu jednou vyšlo před dvaceti lety, tak dneska už v žádném případě nemůže fungovat. A co víc, on hlavně přidává naprosto nepoužitelné komponenty. Bílá vesmírná koule, alá whirlpool by se ještě dala snést. To, že režisér některé hrdiny z jedničky pohřbívá a některé oživuje, to skřípu zubama, ale budiž. Příběh mně vůbec nebavil a na délce dvou hodin ztrácí šťávu už po patnácti minutách. Nejvíc na omylu jsou ale některé postavy, které jsou iritující od začátku do konce. Postava právníka a zlodějů na lodi. Tomuhle se vážně někdo směje? Proč tam takovéhle scény vůbec jsou? Vždyť jsou zbytečné a ke všemu otravné až trapné. Brácha Thora sem kupodivu zapadne a celý film táhne jak jinak než Goldblum. Docela chápu proč se sem, už Smithovi nechtělo. Nový útok není ničím jiným než nevýraznou patlaninou. Nulový potenciál, který umocňují hlučné a rychlé akční sekvence. Celý tenhle film je neuvěřitelně mimo. Teď už můžu být rád, že jsem ho vynechal v kině. Některé pokračování by bylo lepší netočit. A udělat sequel k filmu, který před dvaceti lety byl klasikou je prostě hloupý nápad. Zvlášť z něj udělat rádoby vtipné sci-fi. Moment oni vážně chtějí dělat třetí díl? Ten konec byl jako myšlen vážně? (27 %) ()

RelaxMan

Roland Emerich natočil kultovní filmy jako Univerzální voják, Hvězdná brána, Patriot a Den nezávislosti a pak ztratil talent a začal točit filmy pro hodně jednoduché americké diváky. Vzkaz pro rejžu: Rolande, Rolande, vykašli se na režii, kazíš si takhle pověst. ()

Lacike

Na jubilejne 5000. hodnotenie a 2500. komentar som si setril nejaku pecku. Veril som Emmerichovi, ze ma pokracovanie jeho dnes uz klasiky chyti za gule a tak mi ich preplieska az sa dostanem do extázy. No nestalo sa to a vysledok je po kazdej stranke taka sterilna nuda, ze musim udelit svoje tradicne 2 hviezdicky. Este prva polhodina v ktorej sa zoznamujeme so stavom sveta po udalostiach z jednotky a s novymi postavami vyzerala celkom nadejne. Ale akonahle sa rozputal novy utok, tak sa ukazalo, ze tvorcovia len recykluju napady z jednotky a to este v horsom prevedeni. Na prvy pohlad je vsetko velkolepejsie a mohutnejsie, ale chyba tu poriadna gradacia. Utoky su v style: skusime ich roztrielat takto, nefunguje to, tak skusime nieco ine, ani to nefunguje, tak co toto? To nahodou vyslo. CGI je premenlivej kvality. Zabery z kozmu su fenomenalne, ale zabery na zemi su slabsie a CGI pozadie pri rozhovoroch postav vyzera jak z podradneho filmu zo Syfy Channela. Vsetky tie destrukcie pamiatok uz vo mne nic nevzbudili. Ziadny vau efekt ako minule. Proste dalsie digi orgie ake vidime niekolkokrat do roka. Miestami to vyzeralo, ze je to ukradnute aj postavam. A tu je dalsi problem. Nezaujimave postavy, vdaka comu som pri akcnych scenach ani necitil strach o ne a bolo mi jedno, ked umierali. Mlada garda je uplne nevyrazna. V pripade otravneho Hemswortha som bol rad, ze mi aspon nevadil. Prekvapivo mi vadila stara garda, takze som bol rad, ked postupne zacali chcipat. Will Smith ako jeden z mala mal guraz ten shit odmietnut. Pulman vyfasoval Quaidovu ulohu, takze je väcsinu filmu za magora a ja som sa nevedel dockat, kedy sa obetuje. Goldblum a jeho otec Hirsch sa snazia obcas hlaskovat, ale skoro vsetky hlasky su mimo. Vivica A. Fox na chvilu prisla, aby hned odisla zo sceny. Pri cameu Roberta Loggii som si pomyslel. On este zije? Ups, tak uz nie. Takze jediny, kto ma bavil, bol Brent Spiner ako blaznivy Dr. Okun. A ze z neho urobili gaya ma pobavilo jak vo filme tak pri citani komentarov od homofobikov. Ovela kontroverznejsie a vtipnejsie mi pripada, ze hrdinu urobili z africkeho diktatora alebo vykradacov potopenych lodi. Co ma sklamalo najviac je ale soundtrack. Jednotka ma fantasticky hlavny motiv, ktory si po dopozerani filmu pobrukujem v hlave este tyzden. Dvojka nema ziadny. Je to taky nemastny neslany podkres, ktory som skoro nevnimal. Len parkrat na chvilu zaznel motiv z jednotky, aby ho hned utnuli. Uz dlhsie si vsimam, ze soundtracky v blockbusteroch posledne roky za vela nestoja a nejaky novy zapamätatelny motiv je rarita. Nechapem. Takisto sa tentoraz nekonal poriadny pateticky prejav prezidenta. A aj povinna scena so psom je o nicom. Od polovice filmu som to dopozeral uz dost apaticky. Nikdy viac to nechcem vidiet znova a ak nevznikne trojka, tak mi to je jedno. White House Down bola sracka. Anonymous a Stonewall isli tematicky mimo mna. Zacinam mat o Emmericha obavy a dufam, ze Stargate radsej necha na pokoji a ked uz ma natocit dalsiu sracku, tak nech aspon nenici meno svojim starym peckam. 3/10. () (menej) (viac)

malylada

Na rozdíl od fantastické a do dnes stále neokoukané jedničky jsme dostali dvojku. Jak to dopadlo? Bída !!!!!! Nulová práce s tuctem zbytečných, nudných postav, kterou nezachrání ani stará parta. Při dialozích jsem trnul hrůzou a měl jsem podezření, že vtipné hlášky pro tento film psal sám Troška... ty hvězdičky to zachránila vynikající technická stránka. 5/10 .....Šílený MAX ala školní autobus bylo silné kafe. ()

Tommassi3

"Tohle je mnohem lepší než nějaká blbá mačeta.." ;) Jakkoli se megaloman Emmerich vždy řídil heslem čím víc, tím líp, které však mnohdy platilo za poměrně zásadní potíž jeho (velko)filmů, v případě jeho prvního přiznaného sequelu právě toto jeho velikášství platí za to nejinspirativnější, co druhý Den nezávislosti skvostně přímo citující a zejména variující scény původního bijáku nabízí, když však oproti očekáváním tlačí na pilu a experimentuje s únosností zejména na poli množství hrdinů, jež divák sleduje, a jejich příběhových nezřídka žánrově odlišných linií.. Jakkoli tedy právě Emmerich má největší tvůrčí rezervy právě coby vypravěč.. Tentokrát však nesmírně překvapil, alespoň mě, když přišel s pravděpodobně nejzajímavějším a nejpozoruhodnějším snímkem své kariéry s až neskutečně precizním a funkčním fikčním světem, se zábavným a sebeuvědomělým blockbusterem.. Všem zdejším výtkám navzdory.. ()

6thSun

Ze začátku je příjemný zjištění, že se tvůrci neberou úplně vážně a sem tam propustí slušný joke. Postupem času je ale čím dál víc jasné, že vtipem je celý film. A ne moc dobrým. ()

GeusX

Roland Emmerich v podstatě nezklamal. Je to zase větší, ještě větší a megalomanštější. Mohlo by to jít ještě víc, třeba likvidací celé Sluneční soustavy apod., ale to už by byl Star Trek :) Kdo je aspoň trošku ve skrytu duše megaloman (jako i já), tak jistě potěší krásně destruktivní pohyblivé obrázky. Mnoho prvků v ději bylo prakticky identických s prvním dílem. Humoru lehce míň, nebo mi podruhé již nepřišly tak úderné. Ale nenudil jsem se a ani nijak zvláš zklamán nebyl (slabé ohlasy mé těšení předem dost uzemnily), jen vypnul a nechal se unášet akční sci-fi fantazií. Na začátku jsem uvažoval i o přimhouření oka a čtyřech hvězdách, nakonec poctivé tři. edit: Druhé shlédnutí:teď už přimhuřuji oči obě. 70%=>60% (viděl jsem: 2x video - eng+tit & cz dabing) ()

maseer2

béčková, tuctová a neskutečně povrchní sci-fi ptákovina, která vykrádá to nejlepší z jedničky a servíruje to v o dvě třídy horším provedení.. pořádná osudová atmosféra, kterou film tohoto typu zkrátka musí mít, zde naprosto chybí a co se týče postav, tak jediným důvodem pro to, že s několika z nich máte tendenci sympatizovat, je ten, že jste si je oblíbili v prvním díle - ani tihle navrátilci (natož ti ostatní) zde totiž nic zajímavého nepředvedou.. Emmerich ztratil soudnost (resp. on ji nikdy neměl, ale v pár případech to fungovalo) a 165 mega vyletělo oknem.. ()

Wewik

Jak řekli jednou v South Parku: "to už bylo v SIMPSNECH", tak u tohoto filmu bych prohlásil: To už bylo v STAR WARSech, TRONovi a PACIFIC RIMu!!! :( Vypadá to, že udělat slušný film a nečerpat z let minulých je docela těžké! ()

JohnCZ

Nemůžu se zbavit pocitu zklamání. Je to slušný blockbuster, kde je všechno strašně monstrózní a strašně monstrózně to bouchá, ale je to především monstrózní nastavovaná kaše. Příběh je jednoduše jedno velké zklamání a působí spíše jako variace na Pacific Rim nebo Transformers, než jako pokračování původního Dne nezávislosti, který je alespoň pro mě jednou z perel 90kové kinematografie. Tady je, až na vesmírné lodě, všechno chudší a film naplno funguje jen v momentech, kdy hraje na nostalgii, což prostě není dobře. Slabší 3*. ()

PanCitron

Hromada nudných nových postav se snaží s hromadou výrazně zestárlých původních a stejně nudných postav vytvořit filmovou sérii pomocí 20 let mrtvé značky. Jako způsob způsob zvolí ten nejohranější nápad co kdy televizní a filmový průmysl pro mimozemské invaze vymyslel. Logika tedy tak nějak praví, že z tohoto nemůže vyjít dobrý výsledek. A taky že nevyšel. Příště (pokud nějaké bude) by to ale klidně mohli natočit celé v Číně. Třeba by to tomu pomohlo. Přesto pár momentů to samozřejmě mělo. Goldblum občas zaperlil, celkem rychle to uteklo a obsazení čínských hereček do filmů určitě není zlý nápad. ()

vurhor

Ať si kdo chce co chce říká, ať si trpaslíci řinčí na trombóny, patos do určitých filmů prostě patří. Kristova noho! Vždyť na tom byl taky postaven původní snímek z devadesátek! Strašliví a odporní emzáci, sjednocení hrdinů, aragornovská speech a posléze velkolepé finále. Druhý díl Dne nezávislosti v podstatě pouze pokračuje ve stejném duchu. Vyčítat mu patos je prostě mimo, dyť je to na tom právě založený. Skvělá zábava. Hned z toho dostávám chutě rozehrát Mass Effect (lízatko pro každého, kdo ví vo co gou). A Liam Hemsworth je sympaťák, dodnes nechápu, proč ho ta Katniss odkopla. Pfff... Lepší 3* ()

corpsy

Roland Emmerich sa usiluje zo všetkých síl privodiť pocity. Či už pre nás, ktorí sme s filmom vyrastali alebo dospievali ( pre túto skupinu diváctva sú pripravené odkazy od stránky hudobnej, scenáristickej alebo vizuálnej ), resp. pre časť divákov, ktorý sú zvyknutí na dnešné blockbasterové predstavenia. Ak sa však prvej skupine nepáčil ani originál, búdu z tohto spektáklu zhrození a ak skupina druhá vlastne ani nevie o čo ide, bude zhrozená tiež. Na tento film treba byť fanúšikom snímku pôvodného. Ináč máte smolu. Ale ešte tu máte WARCRAFT! ()

ConanVJ

Po dvaceti letech jsme se dočkali opět efekty našláplé podívané s pěkným příběhem, starými známími herci (až na výjimky) a novou krví. Nové obsazení mi nevadí a dodává filmu spojení s mladší generací a staří známí ve svých rolích potěší. Akce je zde o dost víc než v prvním filmu. Příběh ani v pomalejších pasážích nenudí a nechal si prostor pro případné pokračování. Celkově je film monumentálnější než jednička a své fandy si jistě najde. Za mě 90% :) ()

berny2468

Nejsem z těch, kteří na jedničku nedají dopustit. Ale přesto mi jednička nikdy nevadila. Je to prostě americká blbost od nezáživného režiséra, který zdaleka nikdy nepřešel svůj stín. A dvojka je jako první díl, ovšem dražší, překvapivě s lepšími efekty, ale také s ještě blbějším scénářem, což se teda dalo čekat. Jediné, co zde funguje, je nostalgie. Té se tu dostalo dosti prostoru a naštěstí to i vcelku funguje, ale bohužel to je tak vše. Nechápu jak mohl někdo takový příběh vymyslet, ale rozhodně při smyslech nebyl. Toto dílo nám chce opět vnutit, že Američané jsou nejlepší. Což je už neskutečně otravné a v dnešní době trochu mimo. Myslím si, že tohoto pokračování je velké škoda a zbytečně ničí jedničku….. 25%. ()

PauloZ

Největší frajer na place jednoznačně Bill Pullman a Jeff Goldblum. Tedy staří známí. Zbytek je pak pěkně efektní, barevný, akční, místy zábavný. Ale co si budem, nové mladé role jsou velmi bezcharakterní, jen kopírují to, co nastolil Will Smith a jako celek to kvalit prvního dílu nedosahuje ani po stránce epičnosti, emotivnosti a napínavosti. Všichni mi byl úplně šumák. Přitom je to velká škoda, protože námětově je to až překvapivě vydařené a dal by se na tom postavit totální a hutný biják. Takový patvar mezi Armageddonem a prvním Dnem nezávislosti. PS: Totálně mě dostal ten bordel při destrukci světa při přistání kosmické lodi, kdy v jedno záběru vidíte destrukci singapurské Marina Bay Sands, malajského Petronas Twin Towers a londýnského Tower Bridge, pokud se nepletu. ()

ledzepfan

Sice jsem měl na konci pocit, že akce byla -přes veškerý ten dvacetiletý pokrok ve filmové technice- o něco prázdnější/řidší než v prvním filmu, ale zase je tu o poznání méně vlasteneckopathetických monologů. Musím smeknout svůj imaginární klobouk před prací lidí kteří dali dokupy víceméně kompletní starou gardu, protože to při takovém projektu musela být neskutečná přetahovaná o prachy a mezery v diářích. Podle všeho se teda jako Zagorka (čti piča) zachoval jenom Vilík Smithů (jak překvapivé)..... Film samotný je přesně takový jaký jsem čekal, ale jaký jsem nevěřil, že dostanu (při tom jak se dneska przní jedno velké očekávání za druhým). Emmerich dokázal vyvolat atmošku devadesátek, kdy jsem si jako kluk chcal do tepláků nadšením ze svižného sci-fi dobrodrůža plného kulervoucí destrukce, E.T.ho nepovedených příbuzných a sympatického nadhledu..... Docela nechápu proč se to zde projevilo víceméně jako propadák.. :/ ()

maddy

Pred dvadsiatimi rokmi to bola ešte zábava, naservírovať niečo podobné v dvetisícšestnástom už nie je ani na smiech. V dobe prvého Independence Day veľa veľkolepejších blockbusterov nebolo, pátos sa ešte držal na znesiteľnej úrovni a Emmerich mohol ohromovať tým, že nechá zničiť celý Biely Dom. Dnes už merítkom ohromovať nemôže. Vyspelé CGI efekty umožňujú ničiť mestá, aj celé planéty každému druhému sci-fi filmu a tak Emmerichove filmy síce vyzerajú draho, trikovo perfektne, sú stále veľkolepé, ale inak nijako neohromujú. To platilo o 10,000 BC, o 2012 a presne to isté platí o druhom Independence Day. Ten totiž viac aký ktorýkoľvek iný blockbuster z poslednej doby vystihuje slovné spojenie „bezmozgová, tupá americká zábavka“. Čo by bolo úplne v poriadku, pretože akokoľvek sofistikovanú zábavu určite od Independence Day neočakáva a ani nechce snáď nikto. Akurát problém je v tom, že tentoraz to nie je ani tá „zábava“. Druhý Independence Day je síce neskutočne veľkolepý, sú na ňom vidieť minuté stovky miliónov dolárov, ale to sú jediné klady ktoré sa na margo filmu dajú napísať. Emmerich tentoraz nedokáže pobaviť, nie to ešte ohromiť a tak po väčšinu času iba nudí. Film tak neustále preskakuje medzi úplne zbytočnými scénami s nezaujímavými hrdinami, ktorí ani raz nepovedia nič zaujímavé a nijako neposúvajú dej iba sa znenazdajky ocitnú neustále v centre jeho diania, cez doslovné WTF momenty plné trápneho infantilného humoru ako pre idiotov, až po síce veľkolepé, ale nezáživné scény kde sa všetko rúca k zemi. Týchto je však prekvapivo dosť málo a ústredné zničenie polovice planéty sa udeje v zbesilom tempe, kde je Emmerich schopný v jednej sekunde prepnúť z akejsi čínskej metropoly do Londýna skôr než to stihne divák vôbec zaregistrovať a nakoniec je po celom útoku. Bez toho, aby podobná scéna mala kúsok napätia, nebodaj adrenalínu alebo emócií, prípadne aby divák mal strach o ktorúkoľvek postavu. Umierajú tu síce miliardy ľudí (evidentne), ale celý čas akoby vlastne o nič nešlo. Globálna katastrofa nie je vôbec epická a ani po trikovej stránke sa nie je veľmi čím kochať, pretože postavy preletia v zbesilejšom tempe než závod s lietadlom v Rýchlo a Zbesile 6 pomedzi pár padajúcich budov a viac nič. Žiaden pocit ohrozenia, žiadna postupná gradácia deja, nič. Všetko sa deje naraz a nezmyselne a ide iba o typickú generickú deštrukciu, v ktorej je všetkého síce viac, ale dokopy sa nepredvedie nič výrazné. A aj to čo predvedie je maximálne sterilné a udeje sa tak skratovito, že nijako nezapôsobí. V tom všetko sa pohybuje partia nezaujímavých charakterov, ktorí sa iba úplne nezmyselne premiestňujú z miesta na miesto, z Mesiaca na Zem, z Číny do Londýna, zo Zeme na mimozemskú základňu po jednom jedinou strihu len aby boli neustále v centre diania, až film nadobúda pocit, že celý svet je vlastne jedna malá dedina, kde stačí prejsť cez cestu a ste tam kde potrebujete. Navyše sú tu aj tie postavy v rozmedzí od tých absolútne nezaujímavých (celá omladina a to mám napríklad Maiku Monroe veľmi rád a Liam Hemworth mi nijako nevadí) až po tie ktoré by boli trápne už v krátkych cameo úlohách, no v druhej polovici dostávajú rovnaký priestor ako hlavné postavy (šialený gay vedec). Namiesto toho, aby Emmerich celý konflikt akokoľvek stupňoval, zintenzívňoval, tak ešte pred záverečnou polhodinou predstavuje do deja nové postavy, ktoré s predošlým dianím nemajú žiadne súvis (deti/teenageri v aute po zrútení mesta) a vykráda všade kde sa dá. Samotný záver už tak pripomína doslovný klon novej Godzilly a Aliena viac ako by bolo zdravé. Jediný kto to celé tak dokáže ustáť s noblesou je Jeff Goldblum, ktorý má akú takú charizmu. No inak je druhý Independence Day film, kde na jednu ako tak funkčnú veľkolepú scénu pripadá ďalších štyridsať minút infantilných vtipov, hlúpych rečí, tých najobohranejších klišé, ktorú už snáď nikto nemôže brať vážne a doslovne hlúpych scén, kde má Jeff Goldblum v pätách obrovského mimozemšťana, ale čaká kým mu do autobusu nastúpi pes a ešte medzitým stihne trápne hláškovať. Ale tak čo chcieť od filmu, kde najúčinnejšia obrana proti emzákom z vesmíru je africký diktátor s mačetami, pretože protimimozemská ochrana, ktorú ľudstvo dvadsať rokov budovalo čaká na pani americkú prezidentku kým pekne krásne neodpočíta „desať, deväť, osem, sedem ...“, aby mohla na tú mimozemskú loď o veľkosti polovice Zeme vôbec vystreliť a keď už sa pani prezidentová ráči dopracovať k číslu „štyri, tri, dva ..“ tak to emzákov prestane baviť a šmahom ruky je po celej obrane. Áno, s plnou vážnosťou! Trojku už vážne nie. PS: a to nespomínam to podlizovanie Číne, ktoré už skutočne hraničí s riťolízačstvom. Angelababy možno priláka pár (miliónov) čínskych divákov, ale čo je veľa je jednoducho veľa. CELKOVO: 2* (4/10) () (menej) (viac)

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

30.04.2017

Návraty do slavných rolích jsou teď v Hollywoodu velmi populární. Nejvíc na ně sází Harrison Ford, který se vrátil jako Han Solo a brzy ho znovu uvidíme jako Ricka Deckarda i jako Indiana Jonese, a… (viac)

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

10.02.2014

Roland Emmerich (Godzilla, Útok na Bílý dům) se už několik let snaží oživit pokračování Dne nezávislosti. Asi nejznámější blockbuster německého režiséra vydělal v roce 1996 přes 800 milionů dolarů,… (viac)

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (viac)