The Last Voyage of the Demeter

• Veľká Británia The Last Voyage of the Demeter (viac)

Již několikátá variace Stokerova "Drákuly", tentokrát zaměřená na onen neprobádaný úsek cesty přes moře do Anglie. Děj se odehrává na palubě obchodní lodi Demeter během její plavby z Transylvánie do Anglie a sleduje osud nešťastné posádky této lodi, která převážela rakev hraběte Drákuly. (akisha)

KoRner

Keby sa tvorcovia venovali viac logike postáv, než aby boli primerane woke, tak by to mohol byť dobrý survival na štýl prvého votrelca. Dracula je síce až príliš hnusný na grófa, ktorý bez problémov zapadol medzi ľudí, ale ide aspoň z neho strach a nie je žiadny napomádovaný manekýn z MTV. Bolo odvážne spraviť hlavné postavy z ľudí, ktorí sa v knihe ani nevyskytujú, ale mám pocit, že v pripadnej dvojke by Van Helsing zmenil korene... ()

borec999

André Øvredal by potreboval ďalší hororový hit, predsa len jeho masterpiece Autopsy of Jane Doe bol už dosť dávno a odvtedy nám doručil len nevýrazné Nočné mory z temnôt. No a Last Voyage of the Demeter aj napriek evidentnej snahe ním s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Hlavným kameňom úrazu je podľa mňa už samotný námet a jeho spracovanie, pretože Last Voyage of Demeter ja taká Nokia v terajšej dobe medzi smartfónmi. Z nostalgie na nich spomíname, aké boli super a základnú funkciu (zavolať si/postrašiť) splnia ako tak i teraz, no už to skrátka nie je ono a dnešné kúsky sú modernejšie, zaujímavejšie a dynamickejšie. A taký je aj film. Prostredie lode je pekné, natočené i odohraté je to solídne, maska Drakulu je perfektná a Javier Botet si pripisuje ďalšie pamätné monštrum do filmografie. Poteší, že zraniteľné sú i deti a ženy, nechýba tomu gore a krv ani typické drakulovské trademarky. No nie som si istý, či som to (jedna kapitola z Drakulovej knihy ako celovečerný film s dĺžkou 2 hodín) potreboval vidieť. Jednak znalcom kompletného príbehu uniká moment prekvapenia ako to dopadne, no a za druhé: 2 hodiny spôsobili veľa hluchých miest a dialógovej vaty. Nehovoriac o tom, že zúfalú a beznádejnú atmosféru z paluby lode sa ku mne do izby tiež nepodarilo 100%ne preniesť. Demeter ma vo výsledku ničím neurazil, ale ani vyslovene nenadchol. A to je hlavný problém... 55% ()

Rudinsky

Mohol to byť dobrodružný horror roku na úrovni prvého IT, ktorým sa film evidentne inšpiroval (vrátane analógovej príšery v podaní skvelého Javiera Boteta a nekorektného úmrtia dieťaťa). Navyše v exotickom a dusnom háve plavby na drevenom zrube s plachtami, ale vyšumelo to doprázdna vďaka lajdáckemu scenáru  a žiaľ nie úplne dobrej, i keď snaživej réžii. K povinným kvótam vo filmoch sa vyjadrovať nejdem, ale teda na černošského kuchára a rumunky s brokovnicou si v predlohe nespomínam :D Škoda. ()

SpaceOdyseus

Tesil jsem se na to. A musim rict, ze jsem odchazel docela zklamany. Temne atmosfericky vizual tam je, ale chybi tomu propracovanejsi (chytrejsi) scenar. Pokracovani bych se ale dal, jen kdyby ho psal nekdo jiny nez scenarista ninjago serialu. ()

Corpsegrinder

Absolutní ztráta času a promrhanej potenciál námětu. Prostředí lodi je televizně laciný a většinu filmu jsem měl dojem že na tom moři ani nejsou neboť kamera se takticky drží "při zemi" a v nočních scénách se hraje proti černýmu pozadí (teď nemyslim hlavního hrdinu), Vláďa degradoval na to nejobyčejnější možný CGI monstrum a díky hloupýmu scénáři s ještě hloupějšíma dialogama nefunguje ani napětí, o to víc když je to předvídatelný jak svině (v obsazení máme jednoho plantážníka tak kdopak to asi jako jedinej přežije hmmm?). Závěr je naprostej nesmysl kdy si asi mysleli že tahle pecka si zajistí pokračování :)) Hvězdu dávám asi jen za to že típli to oscarový dítě, jiný pozitiva mě nenapadaj. A přitom rejže měl kdysi talent. ()

Strandmon

Pro fanoušky předlohy a starých klasik asi těžké sousto. Pro mě jednohubka se skvělým vizuálem od režiséra jednoho z mých nejoblíbenějších hororů jménem The Autopsy of Jane Doe. The Last Voyage of the Demeter má krom vizuálu také výborný casting a super prostředí, ale chybí mu větší tvůrčí cit, nepředvídatelnost (vše jasné z obsahu a traileru) a kratší stopáž. Celkově jde tedy o slibně se rozjíždějící žánrovku, které ovšem ke konci dochází šťáva. ()

Zero_Signal

Ozaj vynikajuci namet (Votrelec na lodi uprostred mora, oh yeah!), prekvapivo luxusne vyzerajuca vyprava, svizna rezia a vyborna hudba su najsilnejsie aspekty filmu, nuz ale taha to dole prepalena stopaz, slaby a miestami do oci bijuci nelogicky scenar a neskutocne skaredy digitalny upir. Co by som dal za to, aby tam bol stary, dobry, make-upovy Kurt Barlow :( .. Suma summarum: celkovo solidny horor, pri ktorom sa pravdepodobne nebudete nudit, ale zamrzi, ze mohol byt omnoho viac. Skoda. ()

TERRORDROME

Príbeh ktorý vieme ako skončí, záhada ktorá nie je záhadou a ten zbytok je iba Votrelec na mori s pár solídne krvavými vraždami. Dracula v podobe humanoidného netopiera je tu ( až na ten úplný záver ) len blbé zviera, ktoré v pár premyslenejších okamihoch dokáže byť aj strašidelné ( "please, no" ), ale potom je to zase iba hnusná digitálna poletucha aké máme tak radi. Plus scéna s horiacim chlapcom, síce s nie moc podareným digiohňom, ale čokoľvek zaujímavé sa cení. Takže vo výsledku má film tu a tam niečo fajn, ale celkovo je to dosť zbytočná záležitosť. Renfield bol lepší. ()

Klajnik odpad!

Fajn námět vystavěný na části příběhu Drákuly. Rozhodně lze vystavět fajn žánrovku kolem pověrčivých a větrem ošlehaných námořníků izolovaných na moři a upírovi v podpalubí, který je v noci vylézá lovit. Zde se to však naprosto nepovedlo: Koukal jsem na Full HD 7GB soubor a ještě si pohrál s obrazem, ale scény v noci byly často tak tmavé, že bylo obtížné pochytit, co se tam děje. Člověka napadá, že ve tmě se leccos skryje. Třeba nekvalitní CGI. Na druhou stranu film produkovala Spielbergova společnost, kulisami byla skutečná loď a Drákulu hrál skvěle namaskovaný Javier Botet (muž, který je často obsazován do rolí příšer pro svůj Marfan syndrom, který ho činí dlouhým, štíhlím, flexibilním a rovněž mu dává dlouhé prsty a paže), tudíž by film neměl působit moc uměle. Botet se sice umí zajímavě hýbat v relativně klidovym stavu, ale samozřejmě nemůže skákat jak vystřelenej z děla nebo lítat, takže momenty útoků umělé jsou. Close upy na Drákulův obličej v momentě, kdy něco říká taky působí uměle, protože mimika je rozpohybovaná často digitálně. Botet nemůže být schopen uhrát Drákulu tak, jak je vyobrazován ve filmu. Nemůže tak moc otevírat hubu ústa, ani hýbat nosními dírkami, protože to je guma, nikoli jeho vlastní tkáň. Tvůrci si tedy vypomáhali se CGI, což dělá výsledek poněkud nekonzistentně kvalitním. Problém tkví v koncepci toho, jak je zde Drákula vyobrazen - jako staletí stará nelidská zrůda, dokonalý predátor s neukojitelnou žízní po krvi. Není na něm nic lidského. Chce se jenom krmit. Toto velmi nelidské pojetí spolu se snahou explicitně ukazovat, jak Drákula loví, způsobilo, že výsledek často nepůsobí tak dobře, jak bychom si všichni přáli. Ridley Scott s Vetřelcem pracoval podstatně úsporněji, protože věděl, že jinak by se celá iluze podlomila (důkazem jest Cameronovo pokračování). V těchto případech méně je více. Pokud tvůrci chtěli Drákulu ukazovat více než Ridley Vetřelce, tak měli zvolit způsob lovu, který by nebyl tak prvoplánově efektní, páč to nutně vede k umělosti a nekonzistentní kvalitě jeho vyobrazení. Vím, že to snad řeším víc než jiní, ale minimálně mě na té kvalitě záleží. Film však nese podstatně závažnější vady, ač je fakt, že se rovněž týkají vyumělkovanosti - tentokrát však v jiném smyslu. Scénář je debilní splácaninou... Nekonzistence: Postavy se rozhodnou provést transfuzi krve, aniž by znaly její krevní skupinu, což je něco, na čem opravdu záleží. Scénář si však žádal tuto postavu udržet na živu, protože film potřeboval strong female character. Jindy si však scénář žádal, aby se jiná postava rychle proměnila, navzdory tomu, že na předešlé ženské postavě se Drákula krmil několik dní aniž by se proměnila. Postavy se chovají stupidně a nevěrohodně: Když zjistily, že jim něco pokousalo, potrhalo a vysálo dobytek, ale nijak se k tomu nepostavily, protože usoudily, že je to infekce, která se na člověka nepřenese. Až když začne umírat posádka, tak kapitán rozhodne prohledat loď. Proč by mi na nich mělo vlastně záležet? Proč bych se o ně měl bát? Čeho bych se na takovém filmu měl vůbec bát? Drákuly? Vždyť tomu lze jen fandit. Ve slasherech fandíme vrahům, protože oběti bývají tak otravné a osobnostně plytké, že slouží jen tomu, abychom se mohli bavit nad záporákovým vražedným běsněním. Ve slasherech však černoši umírali první. Dnes je tomu však podle očekávání opačně - přežívají. Přestože tvůrci této břečky nebyli schopni zainteresovat diváky do postav, tak si dovolili hrát jim neúměrně na city - tedy se dopustili přemíry patosu - čímž své dílo odsoudili k nevkusu. Je mi proti srsti, když se mě takhle scénáristicky nekvalitní patvar ještě snaží citově ždímat. Jde z toho cítit kalkul: "Děláme film pro současné publikum, takže tam bude vzdělaný černoch, který bude sloužit jako vzorový hrdina pro všechny v ghettu žijící Afroameričany. Rovněž tam dáme emancipovanou silnou ženu, na níž se bude krmit upír, ale ona odmítne být nadále obětí patriarchátu, načež se postaví tomuto metaforickému vyobrazení chamtivého bílého a staletí starého Žida, který přes všechnu svou chamtivost zapoměl na to, jak být dále člověkem. S tou se sžijí dnešní ženy. Kdo nám ještě zbývá? No ano, Asiati taky potřebují postavu, s níž se budou moci sžít, takže kuchař bude hrát třeba herec s filipínskými kořeny. Kapitánem lodi by mohl být pro změnu běloch, jakási správňácká otcovská figura. Dáme tu roli Liamu Cunninghamovi. To je docela sympaťák a když v promo materiálech vybídne lidi, aby šli společně do kina se bát, tak na něj určitě dají. No a takový 2-3 členi posádky by mohli být běloši, kterym jde jen o prachy a kurvy, za což nás progresivní plátky pochválí, protože to budou vnímat jako sypání si popele na hlavu za historické křivdy. Diváci se však nezžívají s postavami dle jejich barvi kůže, tudíž těmito kurvama a prachama posedlými bělochy budou nejvíce zaujati Afroameričani soudě podle obsahu toho jejich rapu. Abychom však reflektovali historický rasově motivovaný útlak a současně se proti němu vyhranili, tak první z těchto neukázněných bělochů bude muset umřít ten, kdo verbálně nařkne černého protagonistu ze lži a podvodu, když útočně vyřkne, že si hraje na lékaře. Přitom to bude mimořádně bystrý poznatek, protože opravdový lékař by nedělal transfuzi krve, aniž by znal krevní skupinu příjemce. Takto s těmi úzkoprsími progresivci nepozorovaně vyjebeme. Myslím, že teď v tom je takový bordel, že v tom každý uvidí to, co chce, čímž se vlastně zavděčíme všem." - Ve skutečnosti se takto nelze zavděčit nikomu. Nikdo se s žádnou postavou nesžije, protože se nám přes nekvalitní scénář jeví jako stupidní, plytké a umělé. Nejsou zajímavé ani zábavné. A jestliže nám jsou volné postavy, je nám vlastně volný celý film. Last Voyage of the Demeter není ani dobrým slasherem a tvůrci měli ještě tu drzost si v samotném závěru předpřipravit půdu pro druhý díl, v němž by měl statečný černoch (který mimochodem castingově nefunguje) lovit Drákulu v Londýně (ačkoliv film nikterak nenaznačil, že by proti němu měl byť jen nějakou šanci). Tímto však tvůrci pořádně neuzavřeli tento příběh, který nestál za nic a už myslí na to, jak si namastit kapsy na pokračování... Jestliže jsem tedy přes všechny ty debilní lidské postavy byl nucen fandit nenasytnému upírovi, tak jsem se tím přeneseně sžil s producenty tohoto filmu a podvědomě jim tím prominul jejich zhovadilost. Nakonec tedy vyjebali i se mnou. () (menej) (viac)

Zyne

trochu zklamani, hlavne posledni tretina se divne vlece, hloupost postav je fakt iritujici a snaha o jakousi osudovost vyzniva uporne az smesne. pred tim to celkem atmosferu ma, nevypada to uplne blbe a hlavni tvor pusobi dobre. skoda ()

bobstock

Ke škodě široké divácké pozornosti bych v jistých okamžicích ještě přitvrdil na pořádné eRko přístupné až po zbourání mnoha rodičovských zámků. Škoda i mnoha detailních záběrů na mistra Dráculu, kterému by místo digitálního vzevření slušela pěkná real maska pro navození bezprostřední hrůzy ala Alien. Zpočátku příjemně atmosferické ke konci trochu utahané, ale účel splnil. Převést nejžíznivějšího upíra ze všech na území koloniální velmoci. 55% ()

tenebrae86

Gotický horor odehrávající se v dosti klaustrofobickém prostředí nákladní lodi obklopené širým mořem. Dokonalé to zdaleka není, chápu i nízká hodnocení, ale mě se film jednoduše trefil do vkusu právě tím prostředím. Plavba po mořích v 19. století by byla moje noční můra. Nikdy bych na takovou loď nevlezl, ale zároveň mě ta tématika fascinuje, takže to měl u mě tento nadpřirozený horor docela jednoduché a po celou téměř dvouhodinovou stopáž na mě fungoval. I když uznávám, že z toho šlo asi vytřískat víc. Vizuál je tu občas tak trochu sterilní, jelikož dnešní tvůrci jsou natolik líní, že nedokážou k navození atmosféry vytvořit ani skutečnou mlhu. Všechno včetně okřídlené příšery (jakože Drákuly), prýštící krve, bouřících vln a spalujícího ohně je prachsprosté CGI. Konkrétně ta mlha mi vadila nejvíc, no animovaný upír taky žádná sláva. Naštěstí několik drsnějších gore výjevů je tu zpracováno pěkně prakticky, s rozmlácenými silikonovými hlavami a rozdrásanými latexovými hrdly, jen ta kreslená krev do toho prostě nevypadá hezky. Ale nakonec převažuje spokojenost, bavil jsem se dobře. ()

Flopik

Veľmi milé prekvapenie a konečne poriadne spracovanie tejto nemilej plavby. Drakula konečne nie je sympatický človek, ale netvor, ktorý hoduje na svojich obetiach. Miestami poteší drsnosť filmu a obrovská poklona tomu, že film nešetrí ani deti. Natočené je to veľmi pekne, začne to síce troška neskôr ako by som si želal ale nevadí. Pridať viac krvi, krvavejšie zabitia a šiel by som asi aj na plný. Inak ale rozhodne doporučujem. ()

warrenur

Sklamanie. Zvlast po tom, ked som videl, ze su ucastni znami kvalitni herci, a teda som aj ocakaval kvalitne spracovanie svetoznameho pribehu. A hoci zo 2x celkom zafungovala atmosfera na lodi, dost rychlo sa to zvrtlo. Nuz a ten zaver... to akoze si Dracula pre zabavku ponechava "svedka Draculovho", ci to pripiseme len akymsi vidinam? meh..Slaby priemer. 40% ()

dannyyy

Velmi dobré zpracování, netopýrek se povedl, nenudil jsem se, ale zdálo se mi, že film stále nějak šlape na brzdu, škoda. Jedno ale nepochopím, a to, jak ho jako nemohli přes den najít? Vždyť sakra nebyli na žádném Titanicu, ale na malé nákladní lodi. To mi hlava nebere :) ()

Meteorista

Dostatečně temný to je. Taky dobrý, že se režisér nepáře s postavama. Na druhou stranu se to nevyhlo ani povinný agitce. Atmosféra ale skvělá. Jen to chování postav občas nelogický a na konci zklamání z vyvinuvší se situace. Tak snad bude dvojka. Ačkoliv to mohlo bejt lepší, tak pokračování v Londýně bych si dal (a pokud nebude, je to fail). ()

sadlokan

Kdysi dávno,ještě před vynálezem krevních skupin se odehrává hrůza na lodi Dementer.Hele rozhoupat a rozvrzat tu kocábku vod začátku do konce by asi nešlo.Možná tak Eggers?To by tomu dalo daleko větší švuňk.A prohledat ty vobrovský bedny na sluníčku by utnulo Drakoulu zcela v negližé. ()

Rockerman

Podle mne skvělý nápad natočit ze Stokerova Draculy jen kapitolu z kapitánova deníku, kdy hrabě připlouvá do Londýna na lodi Demeter. Výsledek je trochu rozpačitý a závěr filmu zcela vybočuje od předlohy hororové klasiky. Dracula je děsivý, ale zároveň divný. Nevím, jak by s takových chrupem sál lidem krev. Dalším mínusem je tma jako v pytli a tak divák mnohdy jen tuší, než vidí co se vlastně děje. Škoda, potenciál to mělo, ale atmosféra byla jen občas a naroubovat i do takového díla rasovou diskriminaci je chybou. ()

AnanAss

Poslední Demeterova cesta se poněkud zkomplikuje, protože na palubě se nachází černý pasažér, který jde posádce skutečně po krku. V žádném případě nejde o žádného břídila, ale rovnou o pána temnot – samotného Nosferatu, vzhledem většinu času připomínajícího kombinaci gluma a průvodce Příběhů ze záhrobí. Povedené chvilky to má, vizuál je pěkný, triky jsou taky na úrovni… i ten nádech prvního Vetřelce, spolu s Věcí, tam taky v náznacích cítím. Chybí zde však budování nějaké atmosféry, pocitu nejistoty i stísněnosti. A hlavně postavy se chovají jako idioti… bohužel ve spoustě scén je to až do nebe volající. Je to zatraceně škoda, protože norský režisér už předvedl, že točit dovede a jeho předchozí dokument o lovení trolů, spolu s instruktážním filmem o pitvě byly parádní. Povedený gotický horůrek, ve stylu starých hammerovek, by vážně bodl. Rozhodně lepší (a depresivnější) volbou je Fincherův námořnický kraťas. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

Plavba s Drákulou našla režiséra

Plavba s Drákulou našla režiséra

02.10.2019

Po takřka dvou dekádách příprav to vypadá, že se Drákula konečně vyplaví směr Londýn. Hororový snímek The Last Voyage of Demeter totiž nejspíš našel režiséra. Tím by měl být André Øvredal (Noční můry… (viac)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Tvůrce Pádu do tmy, Soudného dne či Centuriona si loni odskočil do televize a bitevní epizodou Blackwater si vystřihl zdaleka nejlepší hodinku druhé série Hry o trůny. Není divu, že o jeho služby v… (viac)

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (viac)

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

17.03.2011

Nebo půjde spíš o pokračování, ale bez Bena Afflecka? Tak nebo tak, studio 20th Century Fox chce, aby se druhé filmové šance slepého superhrdiny ujal David Slade (foto). Ten se prosadil thrillerem V… (viac)