Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

LeG!oN

Tak, a všechny školní projekce z let minulých a nejspíš i budoucích se můžou jít v IMAXu bodnout.... To se mi honilo hlavou asi deset minut po odchodu ze sálu. Těch předchozích x minut jsem pomalu nahmatával zemi a vážil si gravitace, kterou nám matička Země poskytuje. Skutečně si nepamatuji takový intenzivní zážitek, po jehož skončení jsem se ještě chvili cítil jak účastník vesmírné mise (a obecně ještě stále v ději). Cuarón překračuje všechny meze a všem kritikum vytírá zrak nejpřesvědčivějším vizuálem vesmíru a pohybu v něm. První cca 17min záběr bez jedinéno střihu dává zavzpomínat na Potomky lidí, u kterých otevírám hubu dodnes. Zde se po chvíli člověk skutečně ocitá ve vzduchoprázdnu a v naprostém tichu a ačkoli je pár minut klid a vy si užíváte pohledy na Zemi a do nekonečné tmy vesmíru, očekávaná katastrofa na sebe nenechává dlouho čekat a vy jste tam prostě přitom s posádkou, tluče vám srdce, děláte úhyby (skutečně poprvé jsem v IMAXu zaznamenal tyto reakce nejen u mě, ale snad u všech lidí okolo) a zkrátkka cítite tu nejistotu a hrůzu možného odprostění od vesmírné stanice. Nedá se zde moc co kritizovat, dokonce i má těžce neoblíbená Sandra je tady famózní (Clooney je tam taková jednohubka a spíš je to skutečně one-woman show, každopádně jak to ten chlap dělá že už dobrých deset let vypadá furt stejně, dobře). Příběh jak už zde bylo několikrát řečeno je prostý, ale to neznamená, že na celé působivosti filmu nějak ubírá, všechno tam do sebe zapadá, dokonce bych řekl že má celá tato záležitost dokumentární rysy, protože jsem na něm nenašel větší unreal fail... takže subžánr sci-fi bych zde klidně vymazal... může se to stát teoreticky i Vám! Na závěr jsem doma na zem shodil asi pět věcí na zem, abych se ujistil o stavu přirozeném pro zemi, tedy Gravitaci. ()

Natabar

Toto je přesně jeden z filmů, kvůli kterým vznikla kina 3D IMAX. Jedním slovem - vituální orgie. Nicméně se připravte na to, že pokud se půjdete kouknout na tento film do normáního kina, klesnete na 4* a pokud to necháte na doma v TV, budete na vážkách, zda to má na průměr. Všem doporučuji na velkoplošné plátno, 3D - a pak se připravte na úžasnou jízdu a zážitek osobního výletu do vesmíru. ()

majkl44

Bylo super vidět díky tomuto filmu, a ještě k tomu ve 3D, jak vypadá naše Země. Vesmír a vše co k němu patří se opravdu povedlo. To by stačilo možná pro dokument, ale ne pro film s hvězdným obsazením. Objevily se sice chvilky kdy jsem byl opravdu na trní z toho co jsem viděl a říkal jsem si, že bych v kůži těch kosmonautů opravdu být nechtěl, ale jinak mě děj nezaujal a herecké obsazení ještě méně. Sandra Bullock mi v mnoha filmech nesedí a tady podle mě zahrála jednu z těch dobrých rolí. George Clooney mi tam připadal trochu nadbytečný. Neříkám, že by děj musel být kdo ví jak originální - to je v dnešní době opravdu těžké - ale podivných náhod tam podle mě bylo opravdu moc a příběh hlavních představitelů mi přišel nemastný neslaný.. Nejvíce jsem si asi užíval záběry na Zemi a hádání, o kterou část planety se jedná.. ()

drake31

Musím sa na začiatku priznať, že v živote som do kina neprišiel tak unavený ako práve na premietanie Gravity (a následovne nového Thora). Tento fakt sa samozrejme podpísal aj na zážitku z filmu, i keď na tým uvažujem tak ani moc nie. Hmmmmmmm. Tak to zhrniem. Som si celkom istý že som nevnímal tak 5 maximálne 10 minút z filmu, z toho ako my hlava padala zo strany na stranu a viečka z toľkej vesmírnej tmy oťažievali každou minútu viac a viac. Ale prišiel som o niečo významné ? Nie. Vôbec si to nemyslím. Ak sa zameriam len na stránku príbehu, tak tam nie je to čo vyčítať alebo čo vyzdvihnúť. BUM BUM BUM a Sandra driftuje po vesmíre, zo stanice na stanicu až nakoniec skončí ... (tento úsek bol zámerne vynechaný užívateľom drake31 aby nepokazil zážitok z filmu tým ktorý ho ešte nevideli, ak aj napriek tomu je to príliš očividné prijmite jeho ospravedlnenie). Čo naozaj zavážilo, ohromilo a naprosto ma odpálilo bol dychberúci vizuál. Dovolím si tvrdiť že niečo tak prepracované, tak nádherne nasnímané, tak by som vedel pokračovať hodiny keby moja slovná zásoba netrpela vážnym deficitom, tu už nebolo poriadne dlho. Do toho prehlušujúca hudba Stevena Pricea ktorá filmu dodávala poriadny ráz, a taktiež aj potrebnú jemnosť keď bolo treba. Cuarón nastavil latku poriadne vysoko,a len veľmi ťažko sa bude dostávať na jej level alebo ju dokonca preskočiť. Gravity je filmom ktorý je NUTNÉ vidieť na veľkom plátne nech to stojí čokoľvek, aby ste sa nepripravili o tak intenzívny zážitok. Chvála až do nebeských výšin však tentokrát nezaručuje plné hodnotenie. 4* ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! /// Největší filmovou katastrofou je, jak známo, Mr. Bean a největší mezihvězdnou katastrofou je bezpochyby Ryan Stoneová, protože jakmile se přiblíží k nějaké vesmírné stanici, je ona stanice (ať už americká, ruská nebo čínská) okamžitě odsouzena k záhubě. A to samé bohužel platí i pro její kolegy... /// Nebudu tu sázet miliony * jenom proto, že mi Alfonso Cuarón nabídnul hezké obrázky z vesmíru, to se na mě nezlobte. Ačkoli si Sandra Bullock střihla úplně první roli, v níž mě neiritovala, stále to nemá díky značně prázdnému narativu, ani na průměrně dobrý film. Cuarón má prostě na víc... ()

Unnamed

Vizuálně pěkné, první půlka filmu byla poměrně zajímavá (vesmír vyvolával lehce stísněné pocity) a George Clooney aka Kowalski byl super. I přes poměrně krátkou stopáž jsem se ale bohužel dost nudil, nad scénářem jsem pak jen mohl kroutit hlavou (pilotování Čínského modulu - sorry, ale myslím, že by si tam ani nedokázala zapnout lampičku, natož to celé uvést do chodu). Velké zklamání (a to jsem měl i snížená očekávání díky kamarádům, co na tom byli přede mnou). 3* ()

Brain-D

Rychlá, těžce atmosferická jízda. Náhled na vesmír tím nejrealističtějším pohledem, které skrz plátno můžete dostat. Pocity z Vesmírné Oddysey od Kubricka mi tu naskakovali doslova neustále. Očividně hlavní podstata filmu jsou efekty, které zde vládnou a upřímně je to po nějaké době vážně pastva pro oči. Když se poohlédneme na postavy, tak zjístím, že jsou jen dvě. Schválně byly jejích charakteri utvořeny, aby byl mezi němi co největší kontrast. Díky soustředění na toho nervóznější člena bylo postaráno opravdu o ostré adrenalinové scény, kde to skoro s ní/m nemůžete prostě rozdýchat. ()

JohnSmith

Mám rád sci-fi, ale nejsem fanouškem Clooneyho, Bullockové ani Cuaróna. Nutno uznat, že natočené to je velice pěkně, ale příběh samotný mě příliš nechytil, asi i díky tomu, že nemám rád výše uvedené tvůrce. ()

VanTom

Dechberoucí "one woman" survival z vesmíru, spíše intenzivní fyzický zážitek - horská dráha, než plnohodnotný příběh s přesahem. Některé dialogy / monology se určitě daly pokrátit, dokonalá technická stránka však přebila vše a často jsem jen zíral a držel se sedačky (a to prosím v domácím 2D HD, na velkém plátně s rozměrem navíc to musel být teprve mazec). Scéna destrukce ISS naprosto famózní! ()

Krysa SPK

Gravity je na blu-ray úžasný zážitek... Chtěl jsem se více rozepsat, ale omlouvám se, musím nejdříve najít na podlaze svou dolní čelist... ()

Yoda sama

Geniálne, pre toto milujem filmy. Takýto zážitok mám pri filme raz za rok. Skvelo klaustrofobicky intenzívne, vizuálne dokonalé a vlastne vo svojej podstate zlato, lebo je to také jednoduché, až je ten nápad zrealizovať inscenáciu takejto situácie skvelý. Už len fakt ako sa to natáčalo, koľká práca sa na to vynaložila a ako vyzerá výsledok, je obdivu hodný. 10/10 ()

ravalah

Muzu jen podekovat reziserovi za uchvatnou a strhujici podivanou, u ktere jsem ani nechtel premyslet, co vsechno je a neni mozne, jako nekteri hnidopichove. Pred pul rokem jsem nahodou videl dokument o tom, jak srazka s malym predmetem velikosti sroubku muze byt smrtelna a ze prace mimo lod jsou koncipovane na nezbytne nutnou dobu, protoze skafandr na to staveny neni, kdezto napriklad raketoplan ano. To, ze doslo k nahode, ve ktere trosky mohly bezet po stejne trajektorii akorat s vyssi rychlosti, je uveritelne. Ja s tim problem nemam. Je to scifi film, neni to dokument. Kazdopadne ocenuji, ze Cuaron vytriskal z naruce prazdne slamy pytel zrni. Jiste si projekci zopakuji. Takovy zazitek mi zadny film za posledni dva roky neposkytl. 10/10 ()

Pump

Naprostá blbost. nepotřebuji dokumentární pojetí, abych se bavil to opravdu ne, ale taková strašná hovadina a nevím , prostě se na to nedalo koukat. Asi jsem založen jinak. A tak pitomý závěr, no to bych opravdu nečekal, že všemi tolik opěvovaný film bude pro mne utrpením řekl bych vesmírných rozměrů :-) ()

zdenny

Bezprostředně po filmu jsem dal tři hvězdy. Pak jsem se ale sám sebe ptal proč. Vesmír byl nádherný, ale to se můžu podívat na dokument. Ve smyslu "oba se nechávají unášet vesmírem" jsem očekával, že půjde o vesmírnou pouť, plnou psychologických momentů, která spěje k jasnému a neodvratnému konci. Místo toho jsem dostal totální sci-fi utopii ve stylu "poletíme k tamté stanici, a do prdele, tak letíme k další". Žádná atmosféra a akce, co tam byla, tak tam jsem se vyloženě nutil si vsugerovat, že je to fakt hodně napínavé. Nevím, proč dostala Sandra Bullock cenu za herecký výkon, když v tom skafandru to mohl zahrát kdokoliv. Jo, za tělíčko dvacetileté holky, to bych pochopil. Ale jinak opravdu uťáplá space story. ()

pravdovravny

Akože scenár? akože?! akože ?! Akože 81%? . Tento film okrem vizuálu nič neponúka, absolútne nič. Ten scenár asi písal niekto s iq 60, lebo je hrozný a deravý. Prečo neinvestovali do scenára?! ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)