Twilight sága: Úsvit - 1. časť

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (viac)

V prvej časti záverečného dielu strhujúcej romance s názvom Twilight sága: Úsvit sa Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svadbe vydávajú na svadobnú cestu do Ria de Janeira, kde sa konečne, mimo všetkého a všetkých, môžu naplno oddať svojej láske. Ich šťastie ale netrvá dlho. Bella zmietaná prudkou vášňou k upírovi Edwardovi, ale zároveň úprimnou náklonnosťou k vlkolakovi Jacobovi Blackovi (Taylor Lautner), čoskoro zistí, že čaká dieťa. Tehotenstvo s upírom však pre ňu znamená fatálnu hrozbu. Čaká ju teda búrlivý rok plný lásky, pokušenia i strát. Musí sa definitívne rozhodnúť, či vstúpi do temného, ale lákavého sveta nesmrteľných, alebo či bude žiť plnohodnotným ľudským životom. Nevyhnutnosť tohto rozhodnutia sa vinie celým Belliným príbehom ako červená niť, na ktorej visia osudy oboch kmeňov - upírov i vlkolakov. A akonáhle sa Bella rozhodne, dôjde k celému radu nečakaných udalostí, ktoré môžu mať hrozné následky. (TV Markíza)

Pepinec

Tvůrcům, kéž všichni prominou, definitivně jeblo... Moc se omlouvám (kdo není příznivcem tuningu, obzvláště pak spoilerů, ať dál nepokračuje), ale půlhodinová svatba, hodinové líbánky, neuskutečněná předem domluvená řež a smysl nedávající porod, to vše zabaleno do růžovoučkého odéru zetlelého kýče a orámováno pekáči buchet s inteligencí na úrovni pekáčů buchet, tak to celé dohromady mně nejenže přijde nezábavné, prvoplánové a hloupé, ale navíc ještě de-bil-ní. Víc nemám, co bych dodal. Snad jen, že jestli v tomhle blivajzu nějaká holka vidí romantiku, ať mi neleze na oči. P.S: Jsem rád, že se kluci nakonec naučili nosit košile. Moje dopisy tak přeci jen nebyly zbytečné. ()

JohnnyD

Strašne vidieť, ako silou mocou chceli z posledného filmu zaryžovať dva krát. Už tá nekonečná scéna so svadbou je neznesiteľne naťahovaná. Pôsobí to celé ako jeden diel nudnej soap opery natiahnutý na dvojnásobnú stopáž, no nefungovalo by to ani ako finále série seriálu, nieto ako plnohodnotný celovečerný film. S výnimkou komickej scény s rozprávajúcimi vlkmi to je pomerne zručne remeselne odvedená nuda bez väčších nechcene komických scén, no o to menšia zábava to je. Na druhej strane predošlý diel ma iritoval ešte viac. A hlavne aspoň sa to nesnaží o epickú fantasy ako predošlý diel a zostáva to prevažne v rovine divnej pubertálnej romancy. ()

Disk odpad!

Nekoukatelné ZLO. Celá ostrovní sekvence je zle natočená, natahovaná a vyloženě debilní. Po dvojce druhý nejhorší film z téhle dojné krávy. Bella je nesympatická kráva, kterou bych okamžitě zaškrtil. Bohužel to není tak debilní, až je to zábavné, je to pouze debilní. Snad jen potitulková WTF scéna s Michaelem Sheenem, která je na hranici parodie a tvůrci ji podle mě vůbec nemohli myslet vážně. Subjektivně to trvá tři hodiny. Vyloženě mě to urazilo. Snad jen hudba Cartera Burwella a soundtrack obecně se dá považovat za klad, body naopak strhávám za směšnou PG-13 cenzuru. ()

Rosaviva

Upřímně jsem z toho trochu v rozpacích. Plus je, že se to téměř bezvýhradně drželo knihy, pokud tam bylo něco vynechané, ani to tam nechybělo. Rozhodně to bylo lepší než druhý nebo třetí díl, ale něco tomu chybělo. A to něco je pochopitelně lepší příběh. Byla jsem proti aby se tenhle díl, značně nejhorší ze všech, rozdělil, a ukázalo se, že jsem měla pravdu. Na můj vkus až moc dlouhé, myslím, že kdyby do těch dvou hodin nacpali celou knihu, výsledek by byl mnohem lepší. Kristen to ve svatebních šatech děsně slušelo. A ten porod byl opravdu nechutnej, pravěpodobně nejhorší co jsem kdy ve filmu viděla (ano, mám dojem, že to předčilo i Záložní plán). 3* ()

Brygmi

Odsoudit je snadné, ale zajímavější je zamyslet se, proč zrovna tato série je takto populární, proč ženy přitahuje (= nejenom puberťačky, v kině bych si tipla věkový průměr tak na dvacet pět let), co čtenářkám a divačkám nabízí tak jedinečného. Můžeme se na Stmívání dívat jako na něco, co ve dnešním světě feminismu a promiskuity hlásá naopak velmi konzervativní hodnoty, kde je primární on, ona a dítě. A to je pořád vnímáné kladně určitou skupinou publika a nemyslím si, že to má co do činění s inteligencí či nedostatkem vkusu a soudnosti. Rozbřesk tyto hodnoty ze všech dílů ukazuje nejsilněji a je v tom poměrně funkční. Škoda že po vynikajícím třetím díle míří zase spíše do průměru, kdy první polovina je skutečně pomalá a svatební šílenství až náročné sledovat. Každopádně po líbánkách se to zlomí a ukazuje to až určitý bolestivý rozklad a za průlet Belliným tělem by se nemusel stydět ani doktor House. Navíc soundtrack je jako vždy výborný a návrat k hudebním tématům prvního dílu potěší. ()

Cappuccino

Prvá a druhá časť bola natočená štýlom, ktorý mohol ukojiť jedine skalného fanúšika ságy, trojka už začala vyzerať trochu k svetu (vlastne viac než len trochu) no a prvá 1/2 štvrtého dielu sa trojke minimálne rovná, ak ju náhodou aj neprevyšuje. Každopádne, skóre bolo dorovnané a nenastal úpadok kvality - a to je podstatné. Námet je samozrejme prostučký ako dvojdielne puzzle, ale spracovania sa Billy Condon chytil naozaj úctyhodne. No a svadobné príhovory snáď ani nemá cenu komentovať.. najmä ten Emmetov a Charlieho.) ()

GilEstel

Člověk by čekal, že jak se blíží hvězdná sága ke konci, kvalita bude gradovat. A ono ejhle. Rozdělení závěrečného dílu na dva filmy, s evidentní snahou vydělat, se ukázalo být silně kontraproduktivní. Dnes už tradiční Hollywoodská poprava prostřednictvím nesmyslně natahované stopáže a plakátovou vábničkou pro teenagery, udělala z již tak průměrného filmu totální béčkovou sračku. Nudné líbánky Edwarda a Belly se táhnou nekonečně dlouho. Již tradičně bezpohlavní, unylej a nudnej Pattison neustále musí bojovat s výčitkami, jak svou milou zabít co nejcitlivěji. Tomu se říká láska až za hrob. Jen by mě zajímalo, co by na to řekl Hugo. Asi nic lichotivého. Závěr lze chápat jako neplánovanou parodii snímku Rosemary má děťátko. Vskutku pitoreskní podívaná, která je asi tak stejně příjemná, jako Belly porodní bolesti. Škoda, že jí z toho břicha nevytáhli vetřelce. To by teprv bylo něco. Dosud nejslabší díl celé ságy. 35% ()

Sysel_CZ

Mně se to líbilo...! Moc se mi to líbilo. Ale, proboha, pokud jste fanoušky Twilight ságy, jako jsem já, a pokud jste zatím nečetli předlohu - jako já, pokud se na to dva roky těšíte - jako já, NECHOĎTE NA TO. Větší zrada na fanoušcích, větší filmový podraz nelze vymyslet a jen z principu nedávám odpad, protože odpadem to není. Je to jenom zrada fanoušků, jako jsem já. Je to, jako kdybyste na pláži celý den čekali na nafukovací míč, abyste si zahráli volejbal, a když vám ho večer kamarád přinese, tak vám dá kus igelitu s hlavou Hello Kitty a řekl vám, že v obchodě měli jen nafouklé a ty by se mu nevešly do kufru, tak jeden nožem rozpůlil a pro zbytek zajede zítra. Jediná horší věc, co mě napadá, by byla, kdyby titulky vyskočily vprostřed věty. Tohle není film. Je to půlka filmu. Že je to uměle rozpůlené jsem samozřejmě věděl, ale nečekal bych, v životě bych nečekal, že takhle. V životě bych nečekal, že půjdu z kina takhle vytočen. Pán prstenů byl taky rozdělený, ale dějově, kapitolově... Tohle je rozděleno v okamžiku, kdy vás nenapadá, co by se mohlo dít dál. Rozděleno v okamžiku, kdy vám je šumák, co bude dál, protože se zrovna nic neděje, prostě čekáte, co se stane další minutu a co se bude dít dál, abyste si to mohli užít - tak jako všechno předtím. Facka. Titulky. V životě jsem nezažil takovej filmovej amok při spatření hlášky Directed by (nebo co byl první titulek). Pokud máte rádi Twilight, nechoďte na to. Neplaťte za to. To nejlepší, co pro sebe můžete udělat, abyste si udrželi sérii v oblibě, je nedat filmařům za tohle ani cent - což je věc, kterou už udělat nemohu. Máte dvě volby, počkat rok na další díl, a ani pak za to tvůrcům nic nezaplatit a sehnat si to "jinak". Protože tohle je zrada a zrada se nesmí tolerovat. A druhá možnost? Zapomenout, že tenhle film existuje, a koupit si knížku. Ale proboha, PROBOHA, nechoďte na to do kina, protože tak, jak to filmaři udělali... Vám zničí celou ságu. ()

Allien.9

Přemýšlím, jestli jsem skutečně viděla ten takzvaný fenomén nebo jeho parodii. První polovina "filmu", který nemá v kině absolutně co dělat, je splněným snem každé dvanáctileté dívky (přípravy na svatbu, svatba, líbánky - jůůů:-)), druhá je pro změnu plná těžce dramatických rozhodnutí a emotivních momentů, nad kterými musí trnout snad úplně každý. No posuďte sami! Bella, která se ani po třech dílech nenaučila dovřít ústa, se snaží úspěšně do(uza)vřít alespoň svůj nadržený stav, vlk, který nemůže mít matku, obrací svou pozornost na její čerstvě narozenou dceru a Edward s výrazem netopýra po lobotomii dramaticky pochoduje sem a tam. Vizuálně laciné, dramaticky směšné a celkově debilní. ()

Vančura

Necítím se kompetentní hodnotit tento produkt, protože nejsem jeho cílová skupina. Za mě proto jen pár slov. Nyní, pár chvil po premiérové projekci, jakoby mi to konečně došlo - proč na to proboha celé ty roky pořád chodím, když jsem nečetl knižní předlohu a celé té upírské sáze se jen pošklebuju? Je nutné si uvědomit, že Stephenie Meyer to napsala pro konkrétní cílovou skupinu (intelektuálně nekomplikované mladší dívky), a té je to přizpůsobeno - a to samé platí i pro její filmovou adaptaci. Pokud jste cílovka Stmívání, není co řešit: stejně už jste to viděli a v kině jste se rozplývali nad gesty Pattinsona a celou tou romantikou à la Modrá laguna. Pokud to není váš případ, pak stejně nepotřebujete radit, že tenhle biják nebude nic pro vás (nota bene pokud jste neviděli předchozí díly - bez jejich znalosti si u Rozbřesku ani neškrtnete). Rozbřesk se od předchozích dílů liší podle mě ve dvou aspektech: ze všech z nich je nepochybně nejvíce romantický (svatba, líbánky, některé Edwardovy repliky...) a za druhé se zde asi nejvíce tvůrci vyřádili po trikové stránce, a film je tak plný hromady digitálních blbinek. Pro mě osobně však byla naprostá většina filmu nesmírně nudná, konflikty postav mi přišly směšné či nepochopitelné, děj hodnotím jako strašně slaboučký na celovečerní film, a o děsivém herectví dvojice Pattinson & Lautner se ani nechci vyjadřovat. Čistě subjektivně mi i vadí, že půvabná Kristen Stewart ve filmu nic neukáže, zato u scény s porodem mi hranice nechutnosti přišla překročena minimálně dojnásob: Pattinson celej zamazanej od krve s upírským děckem v náruči je pro cílovku zřejmě v pořádku, zato záběr na aspoň pitomou bradavku už nikoli - ach, jaká to bizarní logika! Mimochodem: film se začal promítat po neuvěřitelných 20 (!) minutách reklam, které mu předcházely - něco tak šílenýho jsem snad ještě v kině nezažil a taky to o celým Stmívání ledasco vypovídá. Chytrému napověz... ()

liskam

A hurááááááááááááááááá, jedeme dále v debilních ksichtech, slaboduchých rozhovorech. Hlavně že se všichni milují a plánovaná svatba proběhne tak jak má. To se mi vážně ulevilo, že tenhle díl který mohl mít cca 25 minut, po 116 minutách dobře dopadl. za mě 45% ()

kingik

Bella Swanová a Edward Cullen všem svým příznivcům, a případně i odpůrcům oznamují, že si v tomto dílu řeknou své "ano" a konečně budou svoji. Svatební veselí, pak líbánky v Riu a s nimi spojené romantické rozjímání ve vodě za svitu měsíčka, a pak si ti dva už spolu konečně vrznou, ale následky této kopulace na sebe nenechají dlouho čekat a nebudou zrovna extra příjemné ani pro jednoho z nich. Stejně je hlavní, že to, na co se čekalo takovou dobu se uskutečnilo a díky tomu má první polovina nádech soft porna s pěknou romantikou, a ta druhá ve které Bella čeká miminko a pomalu zmírá zmítaná proměnou v upírku, spíše připomíná nedomrlý horor, a jinak to ani pojmenovat nejde. Je totiž docela škoda, že tvůrcům chyběla odvaha a k většině zásadního ve filmu přistupují až příliš korektně, ačkoliv s trochou odvahy by jistě došli i dál, ale přesto se nějaké odvážnější náznaky tady samozřejmě najdou. Je naopak dobře, že v mnoha progresivních Belliných gestech přece jenom ubrali, a i když si holka občas ještě dá vlasy za ouško, už se tolik nehrbí, nebo jsem si toho až tak nevšímal a docela jí to sekne, když se zrovna nemění v bledou upírku. Nejcitelnější pokrok nastal v tom, že Kristen Stewart a Robert Pattinson na rozdíl od předchozích dílů snad úplně poprvé fungují jako dokonalý zamilovaný filmový pár, kterým lze jejich city a lásku závidět, a proto Jakeova přítomnost z mého pohledu působila vyloženě rušivě až otravně, zvláště když film začíná záběrem, jak si při svém obvyklém sprintu svléká tričko. Kdyby tam nebyl, nic by se nestalo, a stejně tak bych ubral i na přítomnosti mstivých mluvících vlkodlaků, kteří jdou Belle po krku. První romantická polovina funguje téměř perfektně a ta druhá, která je laděna do hororu a přesto má do něj ještě hodně daleko, mírně ztrácela na přehlednosti a nebyla až tak dechberoucí, jak by měla nebo mohla být, přesto musím ocenit, jak překypovala úžasně temnou atmosférou. Z technického a režijního hlediska filmu nelze nic vytknout. Bill Condon to natočil, jak nejlíp uměl a výsledkem je nejzajímavější díl z celé ságy, který rozhodně může příjemně překvapit i zapřísáhlé odpůrce plné předsudků, pro něž je celá série jen podivně nablblý blivajz. Pokud tedy blivajz chutná takhle, pak není odmítavý postoj na místě. 80%. ()

Payushka

Vlastně se stačí soustředit jen na hudbu a asi minutu stopáže, kde se objeví Michael Sheen. Z toho pochopíte jen jediné: buď jste fanynka a tuhle mašinu na peníze si i přesto užíváte. A nebo se musíte adaptovat tím, že nebudete všechno brát vážně a občas se s pár lidmi v sále zasmějete. Vždyť se tu rodí upír císařákem! ()

dr.horrible

Takmer o tri triedy lepšie ako predošlá časť, takže tu dosiahli skoro na priemer. Ubudlo (smiešnej) akcie, Jacob si kúpil košelu a tí dvaja si konečne zatrtkali (“Minulá noc bola najlepšou nocou mojej existencie.” lol). Jak keby variácia na Rosemary’s baby, taká limonádová. Ps: Zazlievam tvorcom, že z talentovanej herečky a jednej z najsexi žien na Zemi, najprv spravili herecké drevo, a potom ju zhovadili, že už sa na ňu takmer nedalo pozerať. ()

gilmore_girl

Taakze, jelikoz je to muj nejoblibenejsi dil jakozto kniha (prvni dil jsem cetla az po shlednuti filmu, tudiz uz me tolik neoslovil, prestoze je skvely), nemuzu byt prilis objektivni a musim dat plny pocet (i s veskerou davkou objektivity bych ale nesla pod ctyri, protoze rozhodne predci Novy mesic, ktery je pouhou vatou i v tistene forme). Tenhle dil me proste odrovnal neskutecnymi zvraty a vyvojem ve vztahu Belly a Edwarda (druhy a treti dil v podstate jen stagnuje na mrtvem bode), konecne dojde ke schematu svatba, sex, tehotenstvi a prerod v upirku, to vsechno nacpane v jednom dile! Plus dalsi prekvapka jako schopnosti Renesme a Belly, na ktera se muzeme jeste tesit. Ale zpatky k tomuhle napady nadupanem dilu… nesouhlasim s velkou casti komentaru ve dvou vecech - a) prvni romanticka pulka me bavila (ackoli nejsem velkym priznivcem svateb), zejmena libankova cast nemela chybu a za b) Jacob me svym vykonem neuchvatil ani tentokrat, je stejne toporny jako vzdy. A souhlasit musim taky se dvema vecmi: 1) pripomenuti hudby z prvniho (nejlepe podkresleneho) dilu byl nejlepsi tah a za 2) otisteni Jacoba je vazne prusvih. Kdybych si jeste chtela rypnout, muzu zminit to, ze nocni mura před svatbou tam vubec nesedla, tanecek s Jacobem je zbytecne dlouhy, vlci telepatie prilis zmatena, Rio taktez zbytecne, lamani patere dost nechutne, ditko vazne nehezke a titulkova scena nepopsatelne trapna… ale to jsou jen drobnosti, které na celkovem dojmu nemuzou nic zkazit. ()

hladass odpad!

Protože jsem to ve slabé chvilce slíbil, vzal jsem na tenhle kus (i přesto, že všechny předchozí díly jsem hodnotil jako odpad) kolegyni do kina... Jediné, co si z dvou hodin naprostého utrpení pamatuju je, že se nedokážu udusit vlastním jazykem a spáchat tak tichou sebevraždu... No, než příjde do kin poslední část, mám ještě rok, abych se to naučil... ()

Sobis87

První díl mi nijak zvlášť nevadí (vlastně mi ta jeho ospalá, do melancholických barev utopená atmosféra v kombinaci s fajnovým soundtrackem jistým způsobem imponuje...), druhý díl mě pro změnu velmi bavil svou debilitou a celkově nízkou kvalitou zpracování (je to opravdu hrůůůůza), třetí díl si kvalitativně zase o něco polepšil díky režii Davida Sladea, ale na druhou stranu nebyl až tak špatný jako dvojka, abych se u něho mohl zlomyslně bavit - jinak řečeno technicky precizní, špatně zahraná a špatně napsaná nuda. A první část (uf) čtvrtého dílu? Opět to samé jako třetí díl, akorát už bez zručného Sladea + několik wtf momentů jako telepatická hádka mezi vlky, šachová partie jako afrodiziakum, první sex a naprosto otřesný (či snad záměrně parodický?) dovětek po titulcích. Dějově to je opět velmi plytké (svatba-líbánky-sex-asi měsíc trvající těhotenství-jedna bitka mezi upíry a vlky-porod-nazdar u druhé části) a takový Marty Scorsese by to všechno dokázal odvyprávět během desetiminutové montážní sekvence, a to určitě stokrát lépe a ještě s větší hloubkou...ale proč by něco takového vůbec dělal, že? Potěšilo akorát pár vtípků a závěrečná půlhodinka, kde se konečně něco začíná dít (cokoliv!), přičemž samotný porod je vlastně celkem fajn. Na dobrý film to ale rozhodně nestačí. P.S.: palec dolů za otřesné digitální mimino, naopak palec nahoru za digitálně otřesně vychrtlou Kristen. ()

Tsuki

Stále lepší a lepší. Už třetí díl odstranil neduhy předchozích dvou dílů, ale první část Rozbřesku to jako čtvrtý film v pořadí dotáhla ještě dál. Odpůrci upírů a zamilovaných příběhů sice stále můžou mít nějaké výhrady, ale já si stojím za tím, že tohle bylo vážně povedené. Klišovitost se navíc skoro úplně vytratila (prosím, nepleťte si klišovité scény a normální zamilované scény, které zkrátka nemůžou být vypušťěny z filmu, který je žánrem řazen mezi romantiku) a zároveň jsem se bavila povedenými vtipnými hláškami (tady už vážně není ani stopy po těch trapnostech druhého dílu New Moon, kdy se lidé smáli tam, kde to nebylo zamýšleno) - zde šlo o předem promyšlené vtipné hlášky ve scénáři (viz například proslovy na svatbě). Na konci se navíc z Rozbřesku stává skutečené drama, nebo by se skoro dalo říct "thriller". Kristen Stewart byla namaskována vážně dobře, i když v takovém případě byla samozřejmě třeba i počítačová úprava... Nezbývá mi než se těšit na poslední díl. ~(4,3)~ ()

Sinecod

Nic se tam neděje. Musela sem to při některých pasážích přeskákat. A digitální dítě? Co to sakra? Herci vypadají jako že jsou tam omylem a že tam být vůbec nechtějí. Vím, že je Kristen dobrá herečka, mám jí ráda, proto mi to přijde celé příšerně směšné. S dvojkou nejhorší díl... ()

Anderton

Jednotka mala svoje klady a zápory. Myslel som, že tvorcovia si pre ďalšie časti zoberú tých pár kladov a zužitkujú ich, bohužiaľ sa stal pravý opak. Tento štvrtý film si zobral aj z pokračovaní len to najhoršie. V podstate pravé filmové peklo, ale na odpad (čím film v skutočnosti je) málo zábavne blbé. Iba nelogicky naťahované. Keď sa Jacob znova pozerá na zaľúbencov a tvári sa zranene, trasú sa všetky zlaté maliny. Od scenára po herecký výkon. Áno, aj prvý rozdelený HP bol najslabším dielom série, ale tam sme boli na úplne inom kvalitatívnom levele. ()

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

04.02.2011

Magazín Vanity Fair sestavil žebříček 40 nejlépe vydělávajících amerických filmových tvůrců a herců za rok 2010. Nikoho asi nepřekvapí, že absolutním šéfem je James Cameron, který si na účet připsal… (viac)

Emo upíři definitivně rozpůleni

Emo upíři definitivně rozpůleni

14.06.2010

Už se o tom spekulovalo předtím, ale pak oficiální zprávy studia Summit Entertainment tohle téma obcházely. Chvilku to vypadalo, že budeme ušetřeni, ale dohady se nakonec potvrdily: Rozbřesk bude… (viac)