Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

A_FISH

Le Mans - automobilový závod, jmenuje se tak. McQueen ve filmu nebojuje s těžkou nemocí, neřeší rodiné křivdy, neprožívá dobrodružství v poušti, na lodi, v letadle, dokonce ani nehasí mrakodrap, jednoduše se závodí. To na okraj pro ty co jim scházel scénář. Natáčení prosadil McQueen, sám velký automobilovým nadšenc a závodník. Obdiv pak zaslouží střih a především excelentní kamera, jakou tvůrci rychle, zběsile a spol, s jejich ubohým digitálním divadýlkem, můžou jen tiše závidět. 90% ()

cheyene

Pěkný sportovní film, který hezky vystihuje atmosféru tehdejších závodišť, ovšem nemohu hodnotit lépe než 3, maximálně 3,5*. Steve McQueen je sice sympaťák a charakter, avšak v tomto snímku neměl mnoho příležitostí hrát. Převážná většina záběrů je ze závodní dráhy, občas pohled do kokpitu automobilu, kde vidíme Stevovy oči a jednou za několik minut prohodí naprosto jednoduchou větu typu: "Je mi fajn." Možná jsem očekával od Le Mans něco víc, lépe vystavěný příběh (a nemuselo nutně jít o milostné zápletky, podpásovky od soupeřů, apod.), takže snad proto jsem po zhlédnutí nabyt lehce rozpačitými dojmy. Něco málo mi tam chybělo, zaškatulkuju tento počin do kategorie "sportovní film povahy dokumentární", kde lákadlem je právě McQueen. Ještě než ukončím komentář, tak musím pochválit kameru, která je tu vskutku vynikající. Za nějakou dobu si klidně dám "repete" a možná, že i přehodnotím - člověk nikdy neví... ()

Hunt

Naprosté zklamání,těšil jsem se na filmovou lahůdku,ale dostal jsem zdlouhave servīrovanī bez chuťi. Záběry závodu jsou na dobu vzniku obdivuhodné,zároveň je to v zásadě jen o té jízdě a vytváření až umělého napětí mě nebralo. Ve výsledku jsem se hrozně nudil, všechny postavy mi byly jedno a jediné, čemu jsem fandil,bylo to,aby film už skončil. ()

Big Bear

Mám rád tenhle film. Mám rád když se mi tep zrychluje spolu se Stevem při pohledu na semafory a pomalu se zvedající startovní prapor. Mám rád ty plameny z výfuků a řev akcelerujícíh motorů. Le Mans je zkrátka skvělý film ze závodního prostředí s klasickými vozy. Při sledování jsem si vzpomněl na klip Robbieho Williamse - a jeho závod z F1 v klipu Supreme. Asi kvůli tomu páču a kotletám. :-). Za mne to jsou čtyři pneumatiky Firestone! * * * * ()

sheen

Neskutečná autentičnost, kdyby měl film lepší scénář, mohla vzniknout dokonalost. I přes všechny komplikace a že jich bylo je to vynikající počin. ()

vteco

Zhlédnout Le Mans v kině v době jeho vzniku, vycházel bych z promítání pravděpodobně s úsměvem od ucha k uchu a zážitkem na celý život. Po několika dekádách se však jedná „jen“ o parádní podívanou s charismatickým závodníkem Stevem McQueenem, jehož život je zde protkaný pouze závoděním a scénář nijak výrazně nenahlíží za oponu. Na jednu stranu je škoda, že se film nevěnuje více chování závodníků mimo okruh, přičemž ono střídmé zakomponování vztahu tak působí naprosto zbytečně a nezajímavě, ovšem zde jde hlavně a jen o závodění. Audiovizuální stránka filmu je na špičkové úrovni, dokazuje to především kamera, která svými fascinující záběry strhává veškerou pozornost a společně se střihem vytváří opravdu úchvatné záběry, jež se nejvíce projevují na počátku a samotném konci 24 hodinového závodu, kdy by se dalo napětí doslova krájet. Le Mans je bez debat povinnou dávkou pro každého benzínového šílence, který ocení krásy okruhu de la Sarthe, předložení všech prvků tohoto jedinečného závodu včetně mechanických poruch, nevyhnutelných havárií či libozvučný řev překrásných závoďáků. [85%] ()

Šakal

Závodění je ŽIVOT. Všechno potom a před tím je ČEKÁNÍ! Myslím, že tato věta v podání hlavního hrdiny ( charismatického Stevena McQueena ) vystihuje celý snímek. Le Mans je poctivý film o jednom z největších automobilových závodů na světě. Filmová pocta především pro všechny, kteří milují vůni benzínu. Film ( nejen ) o překonávání strachu uvnitř sebe samého. Tento " sport " může dělat skutečně pouze člověk milující rychlá kola a celý ten " šrumec okolo " stejně jako tomu bylo v případě tvůrců tohoto snímku. Nevšední zážitek! ()

Anderton

Akýsi hraný fikčný dokument, alebo fikčný dokumentárny hraný film z pretekov v Le Mans. Prvý dialóg som zaregistroval myslím až v 37. minúte. Jedná sa o určitý experiment, ale asi najviac chápem Le Mans ako sebaprezentáciu Stevea McQueena a jeho najväčšej záľuby, závodenia. Nie je to primárne výhrada, ale aj najdlhšie reklamy predsa len trvajú kratšie, ako 106 minút. Niektoré scény sú fantasticky nakrútené a zostrihané, ale bez príbehu to akosi nie je ono. Každopádne skvelá príručka pre súčasných televíznych strihačov a kameramanov, pripravujúcich prenosy F1. By the way, prečo nenatočil podobný film aj Paul Newman? Alebo o ňom len neviem? ()

nascendi

Už som sa niekde zmienil o tom, že nepovažujem za vhodné hodnotiť všetky filmy v jednom koši. Le Mans považujem za dokumentárny film so štipkou pridaného deja. Technicky bravúrne nakrútený zážitok pre milovníkov automobilového športu, ale tým ja nie som. Takže Steve McQueen sa mohol za účinnej pomoci kameramana a strihača aj pretrhnúť a ja som mal pocit, že sledujem nedeľné preteky F1. Na prípadnú otázku, prečo sledujem filmy o pretekoch, ak ma nezaujímajú, je poruke odpoveď naznačená v prvej vete - má 82 % a sú to rovnaké percentá, aké vyjadrujú obľúbenosť napr. Bergmanových filmov. ()

PetrPan

"Závod je život, vše před ním i po něm je jen čekání"   Steve McQueen si tímhle filmem patrně splnil vlastní sen a spojil dva světy, které miloval, filmový a svět automobilových závodů.  A na výsledku je to znát, je to totiž JEHO film. Kromě aut v něm totiž hraje už jen on a to chápu, nemusí každému sednout. Já mám pro jeho minimalistický, silně chlapský, styl hraní slabost.  Nemusí nic říkat, a přesto sdělí mnohé. Příběh o závodníkovi tělem i duší, který na dráze zkrátka a prostě žije. Jeho vidinou však není ani tak vítězství, ale ta soutěž, to klání a poměřování sil, to mu dává onen pocit života. Závěr, kdy se Delaney zdraví se Stahlerem z Ferrari mi dává za pravdu. Kdo má rád tiché filmy, přijde si tu na své, slova opravdu nejsou třeba.  Nechci pak srovnávat s tematicky podobným Grand Prix, poněvadž jejich filmová řeč je vlastně neslučitelná, byť na dráze by si všichni protagonisté jistojistě rozuměli.  Zážitek pro mne opět pětihvězdičkový. ()

Willy Kufalt

Sledovat Le Mans 1971 druhý den po projekci Grand Prix 1966 je jako rozpačitě, ale s nadějí vyčkávat v restauraci po hlavním chodu na dodatečný zákusek a zjišťovat, že místo něj zůstaly v nabídce jen zbytky jídel včerejška. Přestože minimálně jeden snímek z prostředí automobilových závodů mě opakovaně nadchl, rozhodně mě po většinu času nebavilo sledovat film, v němž se scény závodu aut podél trati stávají téměř veškerou jeho výplní, něco jako příběh mimo jeden samotný závod tu téměř neexistuje, charakterizace postav zůstává naprosto minimální a v hlavní roli figuruje herec, který možná (tedy určitě) umí výtečně řídit rychlý vůz, ale jinak ničím mě tu nedokázal oslovit. Sledovat McQueenův obličej se stejně nasazeným jedním výrazem během věštiny scén začalo být pro mě brzy úmorné, minimálně stejně jako civění na kroužící auta dokola bez přidané hodnoty či invence navrch. Na chvilková vytržení z nekonečné letargie, v podobě zrychlujícího se bušení tepu před startem nebo samotného závěru s Legrandovou hudbu a záběry na pohlednou Elgu Andersen, sice došlo, ale minimálně. Jestliže jsem se této klasice od nevýrazného režiséra dlouho vyhýbal, vlastně jsem o moc (v konkurenci o 5 let staršího Frankenheimerova filmu o to víc) nepřicházel. [50%] ()

poz3n

Mám z Le Mans podobný pocit jako jiní tříhvězdičkoví hodnotitelé. Po technické stránce luxusní podívaná, spousta parádních záběrů, psychedeličtější sedmdesátková střihová skladba. Jenže téměř úplná absence příběhu dělá z Le Mans spíše dokumentární film, o jehož postavách se ale v podstatě nic nedozvíme. Je tedy dost těžké se nějaké z nich chytit a prožít film spolu s ní. 6/10 ()

jonyyy

Tak tohle je první film co jsem viděl, kde hlavní hrdina poprve promluví v 37. minutě. Krásná záležitost, jen mi trhalo srdce, když ty čtyřkolové krásky bouraly. 75% ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)