Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Steve McQueen v docela známém sportovním dramatu o jednom z nejslavnějších závodů světa. 24h Le Mans je závod jako žádný jiný a Lee H. Katzin viditelně chtěl výjimečné prostředí předvést divákovi se vším všudy. Výborná kamera často dodávající pocit "sezení v autě vedle řidiče" je podtržena dokonalým automobilovým ozvučením. Bohužel jinak film nepřináší vůbec nic. Příběh je na úrovni ničeho, sledujeme jednoho jezdce jak jezdí a vzpomíná na svou havárii, při které zemřel manžel jedné ženy, kterou opět potkává na letošním ročníku Le Mans. Tento příběhový nedostatek se těžko kompenzuje, protože se z filmu stává opravdu čistě snímek pro milovníky tohoto závodu a závodních automobilů obecně. ()

golfista

Na dlouhá léta nejlepší film o automobilových soutěžích. (abych řekl pravdu, tak si teď ani lepší nevybavuju). V tehdejší pražské "Alfě" to byl opravdu zážitek. ()

Lima

V mládí jsem to plně nedocenil, teď, více jak 30 roků po prvním shlédnutí, si tam i já, člověk s rezervovaným vztahem k autům, vyzobávám věci zajímavé. Je to vlastně takový artový závodní film, zčásti chladná procedurálka, kdy vidíme skoro v přímém přenosu přípravu a start přímo z kokpitů, a zčásti lehce melancholický zážitek s nenaplněným vztahem k ženě kolegy závodníka (ale opravdu jenom velmi lehce načrtnutým), a do toho jemný jazzík, tklivé smyčce, déšt a Steve McQueen, který každým pohledem ze sebe rozhazuje charisma síly nadupané závodní káry. A k tomu ujištění, že dříve ty závody měly opravdu lidský rozměr, s chlapama za volantem jednou nohou v hrobě. A dnes, tváří v tvář nejmodernějším technologiím, se ten rozměr smrtelného rizika ztrácí. To se to pak Hamiltonovi vyhrává :o) ()

Gemini

Po zásluze legendární závodnický film - od závodníků pro závodníky. Díky tomu je poněkud divácky nevděčný, ale současně právě díky tomu od začátku do konce pevně jde za svým záměrem a volí k tomu ty správné prostředky - kamera, střih a zvuk jsou naprosto špičkové a herecký projev Stevea McQueena dokonale odměřený. Pokud potřebujete k pobavení nějakou "tradiční" zápletku, ve které bude zlý nesympatický superpilot drtit sluníčkového outsidera, který ve finále slavně zvítězí a získá srdce krásné ženy, neobtěžujte se na Le Mans dívat, jenom byste mu pak prznili zasloužené osmdesátkové hodnocení;) ()

T2

Rozpočet $7,573,797Tržby Celosvetovo $100,000║ Minimum dialógov, samé jazdenie, niekoľko pekne natočených záberov, či dokonca nervy drásajúcich búračiek, robia z tohto filmu skoro čistí dokument o 24hodinovke Le Mans, škoda že sa dej nevenuje trošku viac aj pretekárom, lebo sú tu braní len okrajovo ako nejaké figúrky v hre, nepoznáme ich charakter a preto ani nevieme komu vôbec fandiť. /60%/ ()

KarelR

Jak nebyl tam děj? Děj je jasnej, akorát je to klasický McQueenovský "řeknu za film pět vět, protože víc mluvit nepotřebuju." Jinak excelentní závodnickej film, tohle natočit musela bejt sakra náročná práce. ()

DaViD´82

Le Mans. Vždy mě zajímalo jak se asi cítí závodník, když poprvé stojí na startovním roštu této legendy a musí v sobě najít sílu šlápnout na plyn a pustit se na okruh, na kterém ho spíše než cíl čeká zmrzačení. A Katzin tyto pocity předkládá na zlatém podnose. Vsadil vše na "niterní" atmosféru (pokud patříte k těm, na které silně zapůsobila scéna s pohledem do očí šelmy v Collateral, tak víte co tím myslím). Což u sportovního filmu může vypadat podivně, ale funguje to. A to tak, že hodně. Na druhou stranu je to díky tomu silně nedivácké; místy až dokumentární; čemuž napomáhá i fakt, že zde zcela absentují žánrová klišé. PS: Podobnost s komentářem ke Sjezdaři zcela záměrná, tyto dva filmy jsou totiž dvě strany téže mince. ()

hirnlego

Vůně benzínu a smrad spálených pneumatik, atmosféra, kamera, střih - dokonalost. Bez té zbytečné a dost rušivé dějové linky se ženskou by to bylo za čistých 5*. ()

movie

Na svou dobu neskutečně odvážná, tělem artová, semi procedurální záležitost, s minimalistickou dějovou linkou a "potlačeným" závodníkem Stevem McQueenem, jehož charismatickou tvář si jeho tehdejší fanoušci příliš neužili. "When you're racing, it's life. Anything that happens before or after is just waiting." LE MANS je film, na který se velmi dobře divá (kamera, střih), a který se velmi dobře poslouchá (sound design, vrčící motory a soundtrack) a subjektivně má zhruba hodinu. ()

Boss321

Slušný závodní film, ve kterém exceluje charismatický Steve McQueen. Jelikož byl obrovským fanouškem aut, tak tohle byl jeho životní sen, natočit film z prostředí jednoho z nejslavnějších automobilových závodů. Od filmu jsem dostal, co jsem očekával, ale trochu jsem postrádal nějaký hlubší příběh a tím pádem jsem nemohl snímek docenit plným počtem hvězdiček. ()

TheRaven

Nevim, tak nějak jsem po hodině a půl stále netušil, kdo je kdo a všechny postavy mi byly tak nějak u řitě. Asi je pravda, že kdyby se tvůrci vyprdli na nějakou nesmyslnou dějovou linku, tak by to bylo lepší. Ale šanci tomu ještě určitě dám. ()

Ainy

Velmi zajímavý snímek z prostředí závodních sportovních vozů. Film jsem viděla asi dvakrát, naposledy včera a řekla jsem si, že napíšu i komentář. Nejvíce mě zaujal moment předstartovní nervozity. To napětí, které vládlo než startér zamával krásným vyšívaným praporem, kdy se všechny oči upíraly na velké hodiny a čekaly až se velká ručička konečně dotkne dvanáctky a přesně ve čtyři odpoledne začne čtyřiadvacetihodinová stíhací jízda. Krásně a dlouze ten start filmaři napínali :-) Určitě za zajímavost stojí i fakt jak se člověk dokáže vyrovnat s psychickým traumatem z nedávné havárie, co se mu honí hlavou a pak znovu nasednout za volant a vrhnout se opět do tohoto krvavého sportu jak to sám Steve ve filmu nazval :-) ()

3DD!3

Příběhu je tu sice co by se vešlo za nehet malíčku na noze.. levé, ale o to tu přece nikdy nešlo. Úchvatné závodní scény, naprosto dokonalé karamboly a Steve McQueen. Skvělý pohled do zákulisí jedné z nejvýznamnějších automobilových soutěží vůbec. ()

D.Moore

Já vám nevím - buď tam děj měl být, nebo tam nemělo být ani to málo, co za něj tvůrci vydávají. Ano, závody jsou natočeny skvěle, start, první dvě kola, havárie, to všechno bere dech a na velkém plátně to musel být senzační zážitek, jenže kromě těchto momentů jsem se poměrně dost nudil, a to mě mrzí. Snad pokud se mi v budoucnu přihodí něco divného a stanu se fanouškem motosportu, Le Mans si pustím znovu a budu z něj nadšený. ()

Spooner

McQueenova óda na auta a automobilové závodění, v němž hraje největší prim rachot motoru, než příliš časté dialogy. I přesto to je svou atmosférou a závodními scénami naprosto pohlcující. Svým způsobem vlastně strašně jedinečný závodnický film, jehož kouzlo už asi nikdy nepůjde zopakovat. ()

gogo76

Dlho som nevedel film zohnať, až to nedávno napravila čt2. McQueen, patrí medzi mojich naj hercov, ale ani on jednoducho nedokázal prebiť to prázdno a množstvo hluchých momentov, ktoré film má. Vzhľadom na štedré hodnotenia to bolo pre mňa dosť sklamanie. Film už z dnešného pohľadu pôsobí dosť zastaralo, hlavne preto, že je to hlavne o autách a všetko ostatné je až na druhom mieste. Záver je podstatne lepší, ale nemastný- neslaný dojem vylepšiť nedokázal. Možno som nemal svoj deň, preto som rozhodnutý dať filmu šancu ešte raz. Zatiaľ 60%. ()

pepo

Vynikajúce kino. Black hawk down športových filmov. Nejde o dej, ide o atmosféru. Tá je síce úžasná, ale autíčkarenie bohužiaľ nie je moja šálka kávy, takže nebol som zas úpne nadšený. Jedine preto nejdem na 5*. Pre milovníkov motošportov musí ísť o jeden z najlepších filmov vôbec ()

Xmilden

Zcela jistě kultovní závodní film, ve kterém zase jednou Steve McQueen hraje Chlapa s velkým CH. Právě z tohoto filmu je úžasná myšlenka: Hodně lidí si v životě počíná špatně. Závodění je pro ty, co to zvládnou. Závodění je život. Všechno předtím a potom... je jen čekání... Nicméně pro mě osobně, přestože jsou závody luxusně natočeny, včetně dechberoucího závěru. Mě tady trošku více chybí příběh. 60% ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)