Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Mikita

Nebylo to úplně špatné...ale extra mě to nezaujalo. Jsem ráda, že se snaží točit fantasy pro všechny věkové kategorie, ale nějak se jim to nedaří. I mladší publikum je teď mnohem náročnější. Rozhodně oceňuji část příběhu s matkou a nevlastním otcem tyranem, to je ale asi tak jediné "chytré" oživení akčního děje plného putování, které je mnohdy důležitější, než vlastní cíl. ()

MultiTobi

Tohle je ostuda, kniha sice má velký spád, ale tohle už je moc. Tenhle film knihu totálně zahanbuje a uráží a upřímně nechápu jak můžou po tomhle ještě točit pokračování. Knihu doporučuji, ale filmu se obloukem vyhnout. Hlavní tři herci byli navíc strašně nesympatičtí a divní. ()

MATADOR

Nebráním se podobým fantasy snímkům a Chrise Columba mám jako režiséra mezi oblíbenými. Percy Jackson: Zloděj blesku není špatným filmem, jen nedokáže vzít pořádně za provaz a zatáhnout, ale sympatické a koukatelné to je, to ano! ()

Thomassi

Percy Jackson není bůhví jaký trhák, ale je taková fantasy blbinka za 100 mega, kterou někdo může poslat do sraček a někdo v ní najde zalíbení. Ale já si tu dobrodružnou cestu za bleskem celkem užil. A lhal bych, kdych řekl, že jsem se na to těšil. Netěšil, protože jsme si myslel. že to bude blbost na entou. Ano, je to blbost, ale když jsem se dokoukal, byl jsem překvapen a nakonec jsem rád, že jsem se na to podíval. Některé triky se daly skouknout (aby ne taky, když byl rozpočet celkem mastnej). Jiné ale byly moc odfláklé. Hlavním plusem jsou menší role známých herců, kteří tak celý příběh zpestřili (Brosnan jako kentaur byl luxusní). No a konec konců hlavní hrdinové nebyli špatní. Je to prostě taková pohádka, na kterou se dá podívat. Nenadchne, ale ani neurazí. ()

beran-ek

Staré řecké báje pro teenagery a amíky.. Chvílema převedená a převrácená řecká mytologie do 21.století, na chvíli nepovedenej Harry Potter a chvílema parodie na Souboj titánů. Jako když Percy vyhrkne, že v odrazu jim medůza neublíží a vytáhne iPhone.. Sice to moc nenudilo, ale celý to bylo jako většina novodobých fantasy jen rychlá a naivní pohádka. Aspoň satyrovi gagy se občas chytaly.. ()

m@rz

Připadalo mi to jako kombinace Souboje titánů a Školy superhrdinů. Z pohledu Percy - Titáni mi to přijde jako Flynn Carsen - Indiana Jones. Hodně ujeté. Teenegaři (děti bohů) pobíhají po státech a hledají nějaké perly, aby se mohli dostat do pekla a zpět. No opravdu trochu poděs. ()

Gann

Znásilnění řeckých bájí o naivních amerických dětech... ale po vypnutí mozku je to koukatelné i když klišovité dobrodružství. A navíc Brandon T. Jackson vtipně koulí očima... ()

FilmFan24

Na jednu stranu zábavná jízda pokud přistoupíte na fakt, že řečtí bohové mají svoje potomky v Americe dnešních dnů, na stranu druhou pro ty co báje ze starého Řecka mají v malíčku nebetyčná krávovina. Kniha a film podle ní je určen především pro desetiletého caparta - no ale ten můj teda reptal, cože to s Bohy vyvedli...Přes všecky výhrady ale musím uznat, že Percyho dobrodružství má vtip a spád. No ale asi to nejlepší bylo "ukryto" v závěrečných titulcích. ()

Falconica

Ohó, tady si lidi stěžovali na Souboj titánů...a co tenhle pseudotitánskej průjem?:-DD Kdyby to mělo v popisu slovo pohádka, tak bych ani neštěkla, ale ...no uplně jsem to odhadla už na začátku, kde se po smrti matky choval, jako by mu chcípla zlatá rybka. Celý zbytek se ak nesl v podobně trapném duchu. Ano, koukatelný to bylo, ale protože jsem maník do fantasy. A jedině proto:-DD Jo a jedna polovina hvězdy je za Cháróna Richingse, kterej v Supernatural vyfiknul toho nejlepšího Jezdce apokalypsy - Smrt, jakýho jsem kdy viděla. Ten chlap je uplně přesycenej chladnokrevným intelektem:-D Více smrtících rolí pro Richingse prosím:-D ()

dom156

Ta řecká mytologie je zajímavá a rozmanitá, kéž by se dle ní dělali tak kvalitní filmy. Toto je standartní případ ve všech ohledech průměrnosti. Neviděl jsem žádný aspekt, který bych mohl povýšit nad tuto laťku. Raději nevidět, když bych se měl přiklonit zda doporučit či nikoliv. ()

Želik

Nechala som sa nachytať na známe mená, vyskytujúce sa na plátne asi tak 5 minút :) Neľutujem, začiatok bol síce slabší, ale potom sa to rozbehlo. Aspoň si divák osvieži postavy z gréckej mytológie a občas sa zasmeje. ()

grogodil

Jediný vlastný nápad, alebo pokus o nejakú originalitu u Percyho Jacksona začína a končí u gréckej mytológie. Všetko ostatné je scenáristicky nie príliš atraktívna kópia Bradavíc bez štipky invencie, akurát na herkulovský spôsob. Každopádne ani raz nemožno povedať, žeby šlo o nejaký upgrade nejakého už videného nápadu, takže či už je "metlobal" nahradený súbojom vlajku, alebo ide len o kozmetickú zmenu typu kúzelný prútik za čarovné pero, vždy film pôsobí dojmom odfláknutého plagiátu. Jediné čo to ťahá z totálneho prúseru sú solídne triky (aj keď akčným scénam trošku chýba nejaký strhujúcejší náboj) a sympaticky obsadené postavy - s výjnimkou smiešnej Umy Thurman hlavne obsadenie vedľajších postáv s tvárami Stevea Coogana, Rosario Dawson, ci Piercea Brosnana . ()

Skip

Řečtí mytologičtí hrdinové se tentokrát dostali do současnosti a je z toho uzívaná nuda. Ale chcete-li vidět Pierce Brosnana jako Kentaura, tak neváhejte. Pohled je to docela zajímavý. ()

Dexter1

Príručka gréckej mytológie pre zdegenerovanú americkú mládež. Neustále klišé, žiadne prekvapenie a hnusné zobrazenie starých báji a povestí, na ktorých som vyrastal. Taktiež sa nedá hovoriť ani o dobrých hereckých výkonoch, či nejakej Columbusovej pridanej hodnoty (iba kopíruje osvedčené koncepty, ktoré už predviedol v Harry Potterovi). Suma sumárum, pri pozeraní tohto kúsku som si pripadal ako idiot (hlavne ma dorazil tábor pre polobohov) a hviezdičku dávam iba za hláškujúceho černocha, ktorý už patrí k týmto americkým výplachom a neustále ma baví. ()

Fanucci odpad!

Jen jedna z mnoha hlášek a momentů, která potvrzuje imbecilitu tvůrců: "Pach tvého nevlastního otce tě chránil a bohové tě proto nevystopovali dříve." ()

Huntelaar

Sympatické fantasy a i ten Lerman byl v pohodě, a tak jediný fakt, přes který jsem se nemohl dostat je, že je každým coulem vidět cílové publikum. A to bohužel převyšuju o víc než 10 let. Podobný problém jsem měl naposledy u Zlatého kompasu, kde mě navíc iritovala hlavní hrdinka. Takže čístý 3 hvězdy. ()

Mickalle

Lidé,kteří u toho nevypli mozek a jen malinko u toho přemýšleli, museli asi hodně trpět. Ale já na to jen tak koukl, nic od toho nečekal a celkem svižně to uteklo... ()

dee-key

Neee. Proč jsem neposlechl svého kamaráda Morzaela a na tenhle film se z vysoka nevypískal? "Byl jsem zlobivý chlapec, otče. Zasloužil bych potrestat. Místo abych ten blbý, blbý, blbý nápad stáhnou tenhle crap vyhnal z hlavy, postavil jsem na něm páteční večer se svojí holkou." Myslel jsem, že větší tupost než nedávno shlédnuší Mulan No. 2 vidět nemůžu. Ale to jsem se seknul. Tahle prkotina s celkem slibným začátkem nikdy ani nezavadila o Staré Řecké báje a legendy. Když pominu stereotyp amerických filmů (největší looser sbalí hlavní buchtu filmu a z největšího n00ba vytrénujou řezníka ne za rok, ne za měsíc, ale za odpoledne), tak to že se Percy prochází po place s egem Harry Pottera, je na Olymp volající. Ve filmu samozřejmě nechybí ani vtipný černoch oplývající hromadou legračních hlášek a celkově dotvářející vychechtanou atmosféru. Poslední hřeby do rakve tohohle filmu zatloukají katastrofální nelogičnosti a blbosti. Např. si opravdu nemyslím, že by v kasinu mělo vystavené auto klíček za stínítkem řidiče. Dál by mě zajímalo, jak Percyho máma vyrazila svýho manžela s bytu, když jasně řekl, že ten byt je jeho. A nakonec, který mě skoro zabil, když ten nedomrlej klon Zaca Efrona odráží Diovo blesky obyčejným mečem. Kde je v tom do prdele logika? Odrážet nejmocnější zbraň univerza (a to v tom filmu snad i řekli) regulérním kovovým mečem? Kdo si tohle přečte a přesto si to pustí, nemůže říct, že jsem ho nevaroval! ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)