Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Rozhovor 9
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (101)

Černý pasažér (2011) (S03E17)

Dosť filozofická epizóda s hlbokými myšlienkami. Vedomie Williama Bella sa prenieslo do tela Olivie, ktorá po novom slúži ako schránka. To, čo Anna Torv predvádzala so svojim hlasom v tejto epizóde, bolo naozaj famózne. Konečne sme sa dočkali vytúženej spolupráce medzi Walterom a Bellym, ktorá bola skutočne rozveseľujúca. William takisto nastienil veľmi zaujímavú myšlienku ohľadom paralely, ktorá nastala s jeho znovuvzkriesením a nesmrteľnou ženou, ktorá sa pokúšala zomrieť. Išlo o pozoruhodnú spojitosť dvoch zdanlivo nesúvisiacich udalostí. Tiež kvitujem nápadne postrčenú analogickosť mena Dana Gray s gotickou postavou Doriana Graya, ktorá taktiež bola odsúdená k večnému životu bez vášne. Peter a Broyles medzitým priberú do tímu agenta Lincolna Leeho, ktorý im vypomáha s týmto prípadom. ()

Pokrevní linie (2011) (S03E18)

Opäť sa presúvame na druhú stranu, kde Olivia je z ničoho nič unesená, čo si vyžiada akútnu odozvu zo strany Fringe Division. Obzvlášť Lincoln túto vyhrotenú situáciu veľmi prežíva a nebojí sa obrátiť na Waltera Bishopa, ktorý mu poskytne prístup k tajným zložkám ohľadom Oliviinho nedávneho pôsobenia v paralelnom vesmíre. Taktiež sa dozvedá aj o otcovi jej dieťaťa, ktorým je Peter, i Walternateovom príbuzenskom vzťahu. Za tú dobu bolo Oliviine tehotenstvo urýchlene a netrvalo dlho, než začala rodiť. Pri pôrode jej asistoval navrátenec Henry a Lincoln, ktorý sa konečne odhodlal jej povedať o svojich citov k nej. Táto scéna bola mimoriadne emočná a intenzívna, že som mal slzičky na krajíčku. Nasledovalo niekoľko krásnych a šťastných okamžikov, kedy sa postavy radovali z novonarodeného bábätká. ()

Diethylamid kyseliny lysergové (2011) (S03E19)

Oliviin stav mysle sa rapídne zhoršil a vyzerá to tak, že Williamove vedomie ju už nemôže len tak opustiť, nakoľko udržuje jej telo nažive. Oliv sa postupne stráca a tak je nevyhnutné vstúpiť do jej mysle. Peter, Walter a Belly sa nedopujú halucinogénmi, aby sa uviedli do stavu zdieľaného vedomia, čo priamo viedlo k surreálnemu výletu do Oliviinho podvedomia. Aj Broylesov drogový trip bol neskutočne zábavný. Po chvíli si aj vizuálna stránka prejde výraznou obdobou a znenazdania sa ocitneme v animovanom prevedení sveta, čo bol vážne nápaditý spôsobom, ako urobiť túto epizódu naozaj atraktívnou. Opätovné stretnutie Petra a Liv bolo pohnutlivé, ale v svojej podstate išlo o skúšku pre Petra, či je schopný rozpoznať svoju Livvy. Rozlúčka s Billym bola nesmierne zarmucujúca, obzvlášť pre Waltera. ()

6:02 (2011) (S03E20)

Olivia a Peter sa spoločne prebúdzajú do naozaj prekrásneho rána, kedy iba ležia pri sebe a navzájom na seba zamilovane hladia, čím sa pokúšajú navždycky zvečniť túto chvíľu. To vtedy však ešte nevedeli, akej kataklizme budú čeliť. Walternate totižto započal finálnu ofenzívu tým, že spustil sériu vortexov, ktorá postupne viedla k rozkladu druhého sveta. Olivia a Peter sú nútení sa dočasne rozlúčiť, zatiaľ čo Liv sa snaží vypátrať Sama Weissa, Peter sa rozhodol vstúpiť do skazonosného stroja, čomu predchádzalo skutočne dojemné lúčenie. Avšak stroj skazy ho odmietne a uvedie ho do bezvedomia, čo podnieti Waltera k vskutku srdcervúcej modlitbe za svojho syna. Na druhej strane alternatívna Olivia podnikla potrebné kroky k tomu, aby s Petrovou pomocou odvrátila koniec sveta, ale žiaľ neúspešne. ()

Poslední Sam Weiss (2011) (S03E21)

Z intenzity tejto epizódy mi prebehli zimomriavky po celom tele. Svet je nasiakli strachom a Walter sa úpenlivo snaží nájsť východisko z tohoto chaosu, ktorý je spôsobený elektrickými výkyvmi v atmosfére. Walterova myseľ je zakalená obavami o život svojho syna. Na druhú stranu si však nelámal hlavu s tým, že ho trafil blesk dvakrát po sebe. Olivia spolu s Samom Weissom sa snažia prísť na spôsob, ako sa zbaviť silového poľa, ktoré bráni Petrovi vstúpiť do skazonosného stroja. Jediným riešením sa zdá byť využitie Oliviiných skrytých vlôh, ktoré jej umožňujú ovládať telekinézu. Zakončenie bolo strhujúce, prenikavo gradujúce a predovšetkým išlo o žmýkačku na emócie. Tá osudovosť a previazanosť Petra s Oliv je do neba volajúca. A tie flashbacky do toho celý tento okamžik ešte viac naddvihli. ()

Den, kdy jsme zemřeli (2011) (S03E22)

Z novej alternatívnej časovej línie som naprosto unesený. Peter sa stáva živým svedkom toho, čo jeho rozhodnutie spravilo s oboma svetmi, ten paralelný de facto prestal úplne existovať a ten náš sa zase nachádza v dešparátnom stave. Ide o dystopický predobraz budúcnosti, kedy vortexy a čierne diery sú na dennom poriadku. Každopádne sa tu nájde aj niekoľko svetlých momentov, ako napríklad, že Peter a Oliv sú si svoji, spoločne plánujú si založiť rodinku i dokonca Ella vyrástla do krásy. Naneštastie aj v tomto nastane zlom, keď Liv tragický umiera, načo sa Peter začne utápať v svojom žiali. Walter nakoniec prišiel na spôsobom, ako preniesť Petrove vedomie späť do minulosti, aby zachránil obidva vesmíry. Akonáhle však poslúžil svojmu účelu, vznikom časového paradoxu prestane existovať. ()

Ani tady, ani tam (2011) (S04E01)

Tak s novo nastolenou timeline zažívame veľké obrodenie. Aj to málo, čo zostalo z Petra, sa začalo vytrácať. Oba vesmíry sú nútené k vzájomnej spolupráci a vzhľadom k očividnej nedôvere, ktorá medzi obidvoma stranami panuje, pôjde o beh na dlhú trať, pokiaľ si chcú zaistiť lepšiu budúcnosť. Ani naša Olivia neverí tej druhej Olivii o nič lepšie a vyčíta jej, že postráda morálne princípy. Alternatívna Liv si však s tým neláme moc hlavu a reaguje s istým nadhľadom, i keď dosť uštipačným spôsobom. Taktiež sa do hry vracia agent Lee, ktorý natrafil na ďalšiu desivú a nevysvetliteľnú udalosť. Leeova zvedavosť a nekompromisnosť stavia Oliv do pozície, kedy je dohnaná k vzájomnej participácii na vyšetrovaní. Súbežne s týmto fenoménom ohľadom nového druhu Shapeshifterov sa vynárajú nové záhady. ()

Jednoho říjnového večera (2011) (S04E02)

Velice dobre psychologicky podkreslená epizóda, pri ktorej zabrúsime do mysle sériového vraha, ktorý javí známky psychopatie i vysokej inteligencie. Kombinácia všetkých týchto faktorov poriadne zavarila pri vyšetrovaní druhej strane a tak sa zo zúfalstva obrátia na nových spojencov o pomoc. A tak z jedného vesmíru do druhého bol premostený forenzný psychológ, ktorý je alternatívnou verziou nášho podozrivého. Okrem iného sa tiež dočkáme viacerých scén, kedy dochádza k vzájomnej interakcii oboch Olivii, ktorá je naprosto božia. Skrátka je medzi nimi cítiť, že sú z rovnakého cesta, bez ohľadu na rozdiely spôsobené inými rozhodnutiami. A tá scéna v aute bola vážne senzačná, alternatívna Oliv javila očividný záujem o svoj náprotivok a bolo to vzhľadom na tému rozhovoru veľmi pohnutlivé. ()

Osamění (2011) (S04E03)

Tentoraz Fringe Division čelí kolónií agresívnych húb, ktoré po sebe nechávajú mŕtve telá. Na nich pozorujeme veľmi rýchli rozklad, ktorý dal vzniknúť smrteľne nebezpečným pórom, ktoré môžu každú chvíľu explodovať. Táto entita však v svojej skrytej podstate je inteligentným organizmom, ktorý sa snaží komunikovať s chlapcom tak, že si s ním vytvorí psychické puto. Waltera mi je veľmi ľúto, poslednú dobu je totižto neustále rozrušený, keďže jeho myseľ je zaťažovaná halucináciami. Walter žije v zdaní, že prichádza o rozum, než ho Olivia vyvedie z omylu. Ukázalo sa, že obaja zdieľajú tú samú víziu a tým pádom sa nejedná o výplod jeho psychózy. Olivia má tiež starosti o to, či Lee je schopný vstrebať všetky tie nové skutočnosti, ktoré zaručene museli zmeniť jeho pohľad na to, ako vníma svet. ()

Subjekt 9 (2011) (S04E04)

Olivia sa prebúdza v prítomnosti nebezpečnej formy energie, ktorá ju od tohoto momentu neprestajne prenasleduje. Walter v tejto prízračnej entite vidí istú spojitosť s jeho experimentovaním s cortexiphanom, konkrétne odkazuje na subjekt, ktorý disponoval schopnosťou astrálnej projekcie. Keď sa Liv na konci stretne s týmto prízrakom, tak dá na svoje inštinkty a intuíciu, čo jej zabráni v jeho zničení. Vzápätí nato sa Petrove konečne podarí vrátiť na tento svet, avšak jeho uvítanie nebolo zrovna najprívetivejšie, nakoľko si naňho nikto nepamätá. Pri pohľade na vzájomné stretnutie Petra a Olivie som zostal rozčarovaný, keď si spomeniem na to, čím všetkým si už títo dvaja museli spoločne prejsť. Medzičasom sa Walter navzdory svojmu šialenstvo snaží všetkých presvedčiť o svojej príčetnosti. ()

Obnovení (2011) (S04E05)

Uzdravenie obidvoch svetov si vyžiadalo svoju daň a tou bolo Petrove vymazanie z histórie. Došlo ku kompletnému premazaniu a následnému pretvoreniu časovej osi, v ktorej po novom už Peter nehral žiadnu rolu. Každopádne sa z nejakého dôvodu zase vrátil, aj napriek tomu, že v tejto timeline evidentne predstavuje časový paradox. Peter sa ocitá v obzvlášť prekérnej situácii, svet už nie taký, aký si ho pamätá, a jeho blízky si naňho nevedie spomenúť. Jedinú nádej vkladá do rúk Waltera dúfajúc, že na niečo príde. Oboje rozhovory medzi otcom a synom boli maximálne emocionálne vyhrotené. Čo sa vyšetrovania týka, tak zase máme tú česť s prehľadnými Shapeshiftermi, kedy prídu nanajvýš vhod Petrove znalosti. A tou konverzačnou scénou medzi Walterom a Ninou som sa jednoducho nechal unášať. ()

Ti, které jsme opustili (2011) (S04E06)

Peterov návrat sa neobišiel bez narušenia časopriestoru, čo spôsobilo enormné množstvo časových anomálii a kolízií. Hrátky s časom ma vždycky fascinovali a v tejto epizóde si ich užijeme viac než len dosť. Od cestovania v čase, cez časovú smyčku, až po zmrazenie určitého momentu, či najrôznejšie časové skoky a obraty, tiež ľudí prežívajúc déjà vu i strácajúc čas. Walter sa snaží za každú cenu vyhýbať svojmu synovi, lenže aj on musí uznať, že ten nápad s Faradayovou klietkou sa mu podaril. Petre a Livvy sú neskutoční, a keď dôjde na témy ohľadom ich spoločnej minulosti a čo Olivia pre Petra znamenala, vtedy pociťujeme vskutku pozoruhodnú intenzitu. I pri tej záverečnej scénke som naprosto plesal z toho, ako Oliv naklonila hlavu, pousmiala sa na Petra a vzadu za ňou iba jasne žiarilo svetlo. ()

Neviditelný (2011) (S04E07)

Bolo to veru dojemné, táto epizóda ma skutočne uhriančila svojimi hlbokými témami a silnými motívmi. Pojednávala o tragickom príbehu chlapca, ktorému kvôli genetickej mutácií nie je umožnené žiť normálny život, aký mu právom náleží. Jediné, po čom túžil, bolo nájsť tú pravú osobu, ktorá by uvidela v jeho očiach láskavosť, avšak aj toto mu bolo odoprené. Bunky tohoto mladíka mali totižto schopnosť premiestniť pigment v tele a to mu umožnilo splynúť s okolitým prostredím, podobne ako to robia chobotnice alebo chameleóny. Sekvencia v tmavej budove, kedy v prítmí jemne svietilo ultrafialovú žiarenie, bola poriadne atmosférická. Aj keď sa mi vzťah medzi Oliv a Leeom páči, stále sa neviem preniesť cez to, že Olivia podľa mňa patrí k Petrovi a nikomu inému. Walter, bludisko a myšky nemali chybu. ()

Zpět tam, kde jsi nikdy nebyl (2012) (S04E08)

Nič nepoteší viac, ako keď sa sny stanú skutočnosťou, a tá úvodná snová sekvencia určite dostojí týchto slov. Peter sa naposledy snaží primäť Waltera k tomu, aby mu pomohol sa vrátiť do jeho pôvodnej timeline, a keď znovu odmietne, Peter nemá inú možnosť, než sa obrátiť na Walternatea. Najskôr sa však musí dostať na druhú stranu, čo sa mu pri kolaborácii s Oliv a Lincolnom podarí. Lee sa vydáva za svoje druhé ja a hrá to naozaj presvedčivo, dokonca aj na Petra zapôsobil. Avšak sú odhalení a Peter podvedome hľadá útočisko u svojej matky. Scény medzi Elizabeth a jej synom boli neskutočne emotívne a ako každý správny rodič, Elizabeth sa nezdráhala brániť svoje dieťa svojim vlastným telom. Stretnutie Petra a Wlaternatea sa vyvinulo úplne iným smerom, než som predpokladal. A záver prekvapil. ()

Nepřítel mého nepřítele (2012) (S04E09)

Joneson bol zajatý a predvedený na výsluch, ten sa celý vyvíjal podľa jeho plánu, s čím však nepočítal, bol Peter. Táto nová premenná mu poriadne zvýšila krvný tlak a keď Petrovi bolo umožnené ho vypočuť, nervozita v celej miestnosti náhle prudko stúpla. Johnson nám aj tak dokázal predviesť veľkolepé predstavenie a stále bol o krok pred ostatnými. Dianie v lome nepostrádalo na napätí a tá prestrelka bola naprosto dychberúca. A to som ešte nezmienil ten vyhrotený okamžik, kedy Peter na poslednú chvíľu varoval Oliviu pred vstupom do portálu. Medzičasom Elizabeth navštívi Waltera, čo v ňom prebudí smutné spomienky na minulosť. Ich rozhovor bol veľmi silne emocionálne koncipovaný a Walter sa konečne dočkal vytúženého rozhrešenia. Rovnako dojemné bolo i záverečné stretnutie Petra s Walerom. ()

Úhel pohledu (2012) (S04E10)

Celým príbehom sa niesla značne melancholická atmosféra, temný tón a pohlcujúca beznádej. Pozorovali sme tragický osud jedného nevinného dievčatka, ktoré bolo prekliate predtuchami, ktoré predpovedajú niečiu smrť. S mladou Emily sa dalo neskutočne súcitiť, stačí sa vžiť do jej koži a pochopíme, že nikto by si nemal ničím takýmto prejsť. Takéto prekliatie ako schopnosť vycítiť smrť spravilo z Emilynho života hotové peklo, čo je však ešte horšie, je skutočnosť, že nebolo v jej silách smrti zabrániť. Hoci je veselej povahy, čoraz viac upadala do depresie. Napriek tomu, ako ju táto mizéria citeľne poznamenala, stále bola schopná nájsť v sebe odvahu a pomôcť zachrániť Olivii životy druhých. A Emilyna smrť na konci bola mimoriadne srdcervúca, vskutku taká nálož emócií, že som sa rozplakal. :'( ()

Úděl andělů (2012) (S04E11)

Astrid zastihne nečakaná návšteva z druhej strany, jej druhé ja, ktoré si momentálne prechádza krušným obdobím a tak hľadá útechu u seba samej. Konečne dostáva postava Astrid viacej osobnejšiu linku, ktorá dokáže prehĺbiť jej charakter. Druhá Astrid a Walter si ihneď padnú do oka a dokonca ona príde hneď s niekoľkými zaujímavými postrehmi ohľadom prípadu, ktorý prirovnáva k výrazu Dues ex machina. Medzitým sa Walter stále dištancuje od otcovského vzťahu k svojmu synovi. Taktiež ma bavila interakcia medzi alternatívnou Oliv a Walterom, nakoľko Walter bol úplne otrávený z jej prítomnosti. Avšak ten záver s nimi sa podaril, hoci on stále chová voči nej zášť, aspoň cez zopár vecí sa už preniesol. Medzi oboma Oliviami stále pretrváva takéto trápne napätie. A aj Olivia s Petrom boli chutnučký. ()

Vítejte ve Westfieldu (2012) (S04E12)

Dramaticky zvýšená intenzita elektromagnetického poľa upútala pozornosť nášho tímu. Lenže Waltera premohol jeho bujný apetít a tak spoločne Petrom a Oliviou zavítali do neďalekého mestečka, z ktorého však už nebolo návratu. Boli uväznený v akejsi pomýlenej realite, ktorá bola následkom prepojenia nášho a alternatívneho vesmíru. Táto prekrývajúca sa oblasť sa zmietala v apokalypse a mala na svedomí aj povahové zmeny obyvateľstva, za čo mohlo práve spojenia sa s ich dvojníkmi z druhej strany. Oliv takisto dostáva triašku, čo je však spôsobené tým, že jej pamäť si začala vybavovať spomienky na Petra, čomu predznamenal i jej nedávny snový pôžitok. A ten Petrov zarazený výraz, keď na konci dostal bozk od Olivie, bol k popukaniu. Vzťah Petra a Waltera je konečne taký, aký má byť, som nadšený. ()

Lepší lidská bytost (2012) (S04E13)

Stretávame so schopnosťou mentálnej telepatie u vybratých jedincov. Za ten čas sa romantický vzťah Olivie a Petra konečne vracia do starých dobrých zabehnutých koľají, chvíľku to síce trvá, ale ten osudový moment napokon predsa len nastal. Tá chvíľa prezretia, kedy si Livvy vybavila na všetky tie veci, ktoré spoločne s Petrom prežila, spustila vo mne neskutočný prúd nostalgie i plač od dojatia. Táto precítená a iskrivá scéna ma uhriančila svojou pozoruhodnou intenzitou. A ten samý pocit Liv s Petrom zažívajú aj pri dotyku rúk, kedy ich vzájomný pohľad do očí je priam až hypnotizujúci. A čo ma taktiež veľmi silno emocionálne zasiahlo, boli obidva tie rozhovory, ktoré vyústili k vyznaniu citov a v konečnom dôsledku aj ich spoločnému bozku. Žiaľ o chvíľu nato je chudinka naša Liv unesená. ()

Konec světa (2012) (S04E14)

Jones uniesol Oliviu za účelom vyvolať v nej záblesky intenzívnych emócií, ktoré by spustili jej schopnosti. Avšak jediná osoba, ktorá je schopná citovo podnietiť Livvy a tým aktivovať jej skryté vlohy, je jej láska Peter. Ten za ten čas zašiel až do takých krajností, že sa odhodlal vstúpiť do podvedomia jedného Observera. September mu v jeho mysli poodhalí mnohé tajomstvá vesmíru, ktoré však poskytujú vrstevnaté možnosti interpretácie. Tiež poskytne aj nezameniteľný pohľad na jeho pôvodnú timeline a Peter si vtedy uvedomí, o čo vlastne prišiel. Mytológia sveta Fringe sa vskutku krásne začala nabaľovať. Keď sa na konci Olivia stretáva s Petrom, ten jej mimovoľný nával emócií mal na svedomí vskutku spektakulárnu podívanú. Žiaľ, Peter sa na konci rozchádza s Liv, čo ma robí veľmi smutným. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)