Duna

• Česko Duna (viac)

MegaBite

Nejdříve jsem hodnotil 4*, ale po druhém, třetím a nakonec čtvrtém zhlédnutí musím uznat, že takový majstrštyk jsem v kině neviděl pěknou řádku let. Po každém dalším zhlédnutí si člověk všímá něčeho nového, čeho si nejdříve kvůli rozmanitosti filmu nevšiml. U mnoha filmů si člověk film užije nejvíce při prvním vidění, ale tady je to, jak už jsem psal, přesně naopak. Ačkoliv je to docela paradox, protože tohle viděl v kině na velkém plátně s parádní muzikou, je něco neuvěřitelného. Takže: jelikož jsem i druhého Avatara hodnotil 4*, za čímž si stojím, tak tohle je na mnohem větší úrovni, takže mi nezbývá nic jiného, než za 5. PS: Velké hodnocení u mě dělá hudba od Zimmera, který si za to Oscara prostě zasloužil a kdo je proti, tak je blázen... ()

nitrak

Ačkoli tam hrají moji oblíbení herci jako Jason Momoa, Batista, Zendaya, nudil jsem se jako už dlouho ne. Když někdo řekne, že by příběh zkrátil na půl hodiny, tak většinou přehání. Tady to je ovšem pravda. Spíš kdyby to mělo tak čtvrt hodiny, tak by divák možná neztratil zájem. Původní Dunu jsem bohužel neviděl, ani nečetl knihu, ale toto je z mého pohledu veliký propadák a promrhaná příležitost. Nejsem žádný hater tohoto počinu a vážně nechápu to dobré hodnocení. S kamarády jsme to probírali ze všech stran a možná je chyba, že ten příběh neznám odněkud jinud, ale ani tak jsem k tomu zkrátka nenašel cestu. Možná vše osvětlí druhý díl (doufám; připadám si jako u posledních Avengerů, které měly ve světě také velký ohlas a já se skoro bál říct, že je to Bullshit). ()

dlouheBidlo

Jsem fanoušek knižní předlohy, řekl bych až nekritický. Přečetl jsem úplně celou sérii několikrát. O to opatrněji jsem přistupoval k filmu. Film je výborný, velkolepý. Na nejvyšší příčku ovšem vyzvihuji jak se podařilo  zhmotnit svět Franka Herberta vizuálně. Zcela dorovnali a překonali moji fantazii. Přesně tak by měl vypadat červ, karyól, toptéra, laserpal, starý Leto, mladý Leto, Duncan Idaho, Stilgar, Harkonnen a poušť. Možná Jessiku jsem si představoval více sexy, ale budiž. Vizuál je dokonalý. Jakoby někdo zhmotnil svět vykreslený v knize. To se vidí málokdy.  Film je zbytečně natahovaný, svižné nůžky ve strižně by mu  jistě prospěly. A tu pitomou gengerovou doktorku Keynesovou jsem jim nakonec odpustil. Pan Villeneuve opravdu umí! Díky. ()

7Filip7

10/10. Geniální film od ještě geniálnějšího režiséra. Příběh prince Paula, který uteče ze spárů Barona, který okupuje jeho zemi. Paul musí svou zemi vysvobodit a pomstít svého otce. Film má přímo nádherný vizuál a velmi hezkou hudbu. Také obsazení je perfektní. Asi nejlepší film roku 2021 a nejlépe natočené sci-fi za hodně dlouhou dobu. ()

ArgeeMan

Usnul jsem během filmu až třikrát. Tři hvězdy za vizuál roku. Když už tam nějaký byl. Kromě neskutečně nudných a táhlých dialogů s min. original score. Pro mě celkem solidní ukolébavka. ()

Alekks80

Ale jo, musím tomu dát plno palbu. Duna je moje srdcovka a hodně těžce jsem nes její předchozí adaptace. A potom zklamání, který jsem si v posledních letech zažil se Zaklínačem jsem asi víc než vděčnej divák a trochu nadhodnotím. I když reálně by si to zasloužilo spíš čtyři hvězdy. Už jen proto, že mě nenapadá žádná jednotlivost, která by byla vyloženě průser. ()

TOPmoovie

super    p....covina o zberacoch prachu v piesku,a ich absurdnych nepriateloch a to cele s otravnou hudbou epic-psycho. uplne ako od toho kkta rezisera nolana.  uplna bezvyznamna sracka. dokopy asi tak max 300sekund zaberov stoji za pozretie.. ()

ElleMcDee

Po audiovizuální stránce je Duna absolutní mistrovské dílo a to herecké obsazení je třešnička na dortu. Miluju Rebeccu Ferguson a tahle role jí sedla opravdu dokonale. Bohužel mi však chybí trošku větší zaměření na vnitřní prožívání postav. Tak nějak sledujeme, co zažívají, děj plyne a je to famózní podívaná, ale zároveň to s postavami vůbec neprožíváme. Nebyla jsem vtažena DO filmu, byla jsem pouhý divák. Za tohle jedna hvězdička dolů. ()

13Maty13

"A great man doesn't seek to lead, he is called to it. But if your answer is no, you'd still be the only thing I ever needed you to be: my son."     /// Duna je opravdu zázrak kinematografie. Film je plný dechberoucích záběrů, úžasných herců, skvělé hudby a poutavých barev. Bohužel mi tam chyběla trocha akce a napětí. Ale to se na druhé zhlédnutí možná i změní. Mrzí mě, že jsem to napoprvé neviděl v kině. A proto stejnou chybu u dvojky neudělám a opravdu se těším.   / Hodnocení: 8/10. ()

sdf1

Je sice pravda, že Duna je film s pomalým tempem (minimálně v některých částech). Pomalé tempo však nepovažuji za jakoukoli negativní stránku, protože film má alespoň čas věnovat se rozvíjení  světa, ve kterém se příběh odehrává. Ještě by se dalo říci, že konec filmu působí dost otevřeně a neukonečně, ale za mě tak nepůsobí do takové míry, abych to považoval za nějaké velké negativum (zvláště v případě, že vyšel druhý navazující film). Chtěl bych zmínit ještě hudbu, která je skvělá a skvěle zapadá do atmosféry pouště, kde se film odehrává. Film vypadá z vizuální stránky obecně skvěle a celý svět, obsahující zajímavé rasy a technologie (velice mě zaujala například technologie přivolávající "písečné červi"), je divákům představen většinou bez toho aby něco divákovi dlouze vysvětloval, což oceňuji, jelikož tento svět vypadá docela komplexní. Věřím tomu, že příběh je knize opravdu věrný, protože tak alespoň působí většina postav. Sice mezi sebou nevedou úplně nejrealističtější dialogy, ale přesto (možná i protože se tak liší) je zábavné je sledovat. dále spoilery! Jediná věc, kterou jsem moc nepochopil je, že když je naznačeno, že hlavní postava, Paul měl sen, ve kterém figurovala postava Chani, nikdy nezmínil, že se mu o ní zdálo (ani ve chvíli, kdy se s ní osobně setká), což je za mě trochu matoucí. Možná některé věci ze snu zapomene po probuzení. Jinak skvělý film. ()

sammikk_

Velkolepá filmová událost s výrazně pomalým tempem, audiovizuální granát s hloubkou. Denis Villeneuve byla ta nejlepší volba na zrealizování této značky, doopravdická naděje pro kinosály. 8.5/10 ()

DanGreyman06

Duna je jeden z výjímečných počinů co za poslední léta vyšel. Poutavý, zajímavý a tajemný příběh se mísí s úžasnými barvami, prostředím a efekty. Skvělé postavy, děj který plyne velmi rychle, že je škoda, že tento film není delší. Rýsuje se nám tady scifi Pán prstenů. Filmaři se rozhodli Dunu pojmout trošku jinak než David Lynch, jehož adaptace je mírně nedoceněná, ale má své mouchy. Herci předvádí úžasné výkony a je zde plno známých tváří. Design čehokoli v tomto filmu je úchvatný a jakmile uvidíte první písečného červa, tak se vám okamžitě postaví váš červíček v kalhotech. O Duně se dá říct mnoho dobrého, ale pokud chcete vidět další úchvatný film, jako Lotr, Star Wars, či Mad Max 4, tak si tento film určitě pusťte. A v době této recenze už vyšla i dvojka, na kterou se v blízké době (zítra) vydám. :) ()

SirAduard

Po kino projekci i znovu zhlédnutí opět cítím, že jsem svědkem něčeho obrovského. Něco, co posune laďku žánru o několik kroků dál. A pokud je tohle "pouze Nová naděje", tak posléze pokračování jak "Impérium vrací úder" zboří veškerá kina a standardy, na které jsme do teď zvyklí. Nemohu se dočkat, až znovu spatřím žhnoucí slunce nad zlatavým pískem Arrakisu. Villeneuve, pojď do mě! ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl