Duna

• Česko Duna (viac)

jethrotull odpad!

Pre mna uplna kravina,zbytocne natocena. Vidiet to v kine,tak dostanem hemeroidy.Vesmirne lode,pre nas nezname novodobe technologie,ale biju sa mecmi a nozmi ako v stredoveku. Nechapem tie vysoke hodnotenie,ale kazdy mame iny vkus. Pre mna odpad a uboha srcka. ()

Maslo133

Film má svoje zvláštní kouzlo. Už dlouho jsem u žádného filmu neměl stejný pocit jako u nové Duny. Vizuál a hudba jsou sladěny tak, že jsem si chvílemi připadal intoxikován tím bájným kořením... ()

VladoCZ

Vím, že existuje legendární kniha, leč nečetl jsem ji. Vím, že existuje herní zpracování. Vím, že existují starší filmová zpracování. Přesto nejsem fanoušek "duny". Jsem ale fanoušek sci-fi, nebojím se nových světů ani neznámých mytologií. A tak jsem se na Dunu těšil. Bohužel mě film téměř unudil k smrti. Chápu, že jako nefanoušek mytologie jsem mohl něco přehlédnout, něco mi mohlo unikat, to něco, proč má Duna tak vysoké skóre. Mě to ale minulo. Dávám 1* za padnoucí hudbu a 1* za místy krásné, epické scenérie. Jinak jsem film protrpěl, pořád jsem čekal, až se to rozjede, až se něco vysvětlí. Nějaké motivace postav a tak... 2.5 hodiny rozvleklé nudy. Jestli to měl být film, který pochopí jen fanoušek, měli to někam napsat a ten čas bych si ušetřil :-) ()

Harry89

Lynchova verze mě nikdy neoslovila... Trojdílná minisérie mě bavila mnohem víc... Ale tohle je prostě epesní spektákl od kterého nešlo odtrhnout oči. Nemůžu se dočkat druhého dílu. Trochu jsem se děsil toho, že tam Brolin začne drnkat na kytáru jak kapitán Pickard ale to se naštěstí nestalo. Výběr herců se celkově povedl na jedničku a fakt se těším, až to Drax Rabban trochu víc rozjede :) Shrnuto a podtrženo nemůžu hodnotit jinak než 5 hvězdama. ()

hoffo

Smekám svoj klobúk a odhadzujem ho vdiaľ, tak ďaleko, ako sa len dá, ako som ho ešte nikdy neodhodil, hádam ani pri snímkach Ridleyho Scotta a jeho votreleckého universa. Veľkolepé po všetkých stránkach a pritom to ostáva komorne tajomné: Vizuál, Hudba, Atmosféra. Ako znalec Dune Universa po niekoľkonásobnom opätovnom prečítaní rovnomenného románu som mal nesmierne obavy ako sa Villeneuve zhostí adaptácie tohoto kultového, medzi fanúšikmi údajne nesfilmovateľného, diela. Pri čítaní knihy si totiž každý v hlave vytvára vlastné obrazy, vlastný svet. No a Villeneuveho stvárnenie sa aspoň do toho môjho trafilo aleže úplne presne. Takto nejak som si to pred x rokmi predstavoval, keď som čítal knihu. Priatelia, práve sa zrodila nová sága, proti ktorej môžu ísť Star Wars akurát tak handry fajčiť.(a to hovorím ako fanúšik hviezdnych vojen). 10/10 bez mihnutia oka! Začalo to teda skvele... uvidíme pri pokračovaní, či som sa nemýlil... P.S.: Film má dve a pol hodiny, ale po jeho skončení som sa nervózne pozrel na hodinky, lebo mi to prišlo nejaké krátké... a aj to o niečom svädčí... ()

Guldur1

Duna Denise Villeneuve je z mého pohledu perfektní kombinací chtěného a možného. Knižní předloha Franka Herberta totiž představuje žánr scifi z úplně jiné perspektivy, než většina jeho předchůdců i následovníků, včetně jeho syna, který se se svým kolegou Kevinem J Andersonem snaží mluvit do všeho, co se Duny v posledních 20 letech týká, včetně aktuálního filmu. Ne snad, že by knižní předloha byla nezfilmovatelná, ona není zfilmovatelná tak, aby měla šanci u mainstreamového diváka, ostatně "dunnies" vedle "trekkies" a fanoušků Star Wars zkrátka nevidíte, jelikož Duna není vystavěna tak jednoznačně, vizuálně a epicky, jako ostatní podobné velké scifi příběhy. Je proto velký rozdíl filmovat Dunu v 70., 80. a 20. letech, filmové diváctvo, estetika nazírání a obchodní modely filmového průmyslu jako takového. Denis Villeneuve tak měl poměrně složitou situaci už na začátku filmování - na jedné straně jeho představa dokonalé a předloze maximálně věrné Duny, na straně druhé produkce Legendary, která chce vidět plné kinosály a prodaný merch, no a aby toho nebylo málo, třetím hrotem trojúhelníku je právě Brian Herbert a Kevin J Anderson, kteří byli ochotni podstoupit práva jen za předpokladu, že se budou moci spolu podílet. Z tohoto spletence zájmů vytvořil režisér z mého pohledu maximum možného a pokračuje v nejlepší tradici svých vizuálně poutavých a postupně rozvíjených téměř až taktilně působících filmů, jako Arrival nebo Blade Runner. Opřen o skvělé herecké výkony (za mě zejména Rebecca Ferguson) a dlouhé budování atmosféry, podpořen dokonalou technickou stránku filmu, mohl přes nutné příběhové zkratky a úlitby předvést svoji vizi velké pouštní krize (resp. jejího začátku) říše Shaddama IV. Film je to úchvatný i tím, že Hanz Zimmer rezignoval na epické orchestrální postupy a vlastně jen akcentuje a podporuje epicky výrazné momenty filmu např. přílet vévodské rodiny na Dunu působí v prvních pár taktech až komicky, než se téma plně rozvine do monumentálního nástupu, kdy propojí chuť Atreidů podstoupit novou výzvu i nadšení obyvatel, že se naplňuje proroctví zaseté benegesseritskou Missionarii Protectivou či elegie po dobytí Arrakénu. Duna je ve Villeneuveho pojetí živoucí svět, kterého se téměř lze dotknout a který kamerou, nasvícením a zvukem prakticky dýchá divákovy za krk a který se snaží nadchnout, jak skalní fanoušky, tak i fanoušky velkofilmů, což se pochopitelně neobejde bez kompromisů, ty jsou však, jak už jsem naznačil výše, pochopitelné a asi i očekávatelné. Přesto pokud na vás svět Franka Herberta jakkoliv působí či vás oslovuje, film si nemůžete neužít a pokud k tomu máte rádi vizuální styl Denise Villeneuveho, pak vám i dvou a půl hodinová stopáž uteče jako nic. Já osobně bych si dal druhý díl, hned po projekci prvního, jak dobře mě Duna dokázala vtáhnout. Největším překvapení filmu, se ale za mě neodehrálo na plátně, ale mimo něj, kdy mi došlo, že v zásadních příběhových momentech, které je nutné opřít o velmi osobní herectví, od sebe David Lynch a Denis Villeneuve vlastně vůbec nebyli daleko, což jen ukazuje, že problém skoro 40 starého předchůdce je hlavně ve slabší produkci, než v samotné režii. Duna tak vlastně místo sváru či konkurence dvou přístupů přinesla z mého pohledu velké smíření. () (menej) (viac)

ezop1012 odpad!

Prekvapenie sa nekonalo, príbeh veľmi slabý, napätie žiadne, hudba nulová. Aspoň ak by názov filmu bol iný a nekopírovali veci z pôvodného filmu. A to, že vizuálne efekty sú aktuálne tak to na veci nič nemení, ďalej ono to kopíruje aj Hru o tróny, za mňa, maximálne sklamanie. P.S. to, že to teraz 29.3.2023 ma 82% svedčí o plytkosti ľudí, ktorí nepotrebujú dobrý scenár, stačí im len vizual, hoci aj úplne hlúpy vizual. ()

Hansolo35

Dobrá, Paul Atreides nebyl žádný kulturista. I když jeho představitel vypadá spíš jako holka, tak se přežít dá. Zbytek obsazení i pár úprav oproti knize by se dalo překousnout. Ovšem genderově vyvážit planetárního ekologa Lieta Kynese a "přeoperovat" ho na černošku ze Zimbabwe...to bylo na mě moc. Pak, místo smrti v poušti při výronu plynu z koření, jí přisoudit "hrdinskou" smrt přivoláním červa...to už bylo silně přes čáru. Jinak se scénář docela držel předlohy, ale... přesto mi předchozí verze přišla smysluplnější. ()

kavralajka

Úvod do světa Duny je dechberoucí podívaná, kterou je, pro co nejintenzivnější zážitek, nutné vidět na velkém plátně. Takhle si představuji blockbuster. ()

sKralicek

Trailer mě nezaujal a příběh ani předlohu jsem neznal, proto jsem šel na film jako nepopsaná kniha. Byl jsem ale příjemně překvapen a teď po jednom dnu od shlédnutí, kdy se mi myšlenky trochu uležely, musím říct, že skvělé. I když by film šel natočit se spoustou akčních scén, je zde důraz na detaily a um herců a naštěstí to všichni zvládají uhrát. I díky tomu jsou postavy uvěřitelné, což je u tohoto typu filmu důležité. Skvělé jsou i kostýmy, efekty a celkové vyobrazení postav, hlavně těch záporáků a tajemných, kteří působí skutečně děsivě a nejednou jsem měl husí kůži. Tomu napomáhá ale hlavně hudba, která je  dechberoucí a je to jeden z nejlepších hudebních doprovodů filmu, co jsem kdy slyšel. Hodně lidí si stěžuje na závěr filmu a ano, nemá to uzavřený konec a nejlepší by bylo, kdyby byl už další díl hned hotový a nemuseli jsme čekat dalších x let, je ale dobré si uvědomit, že v "podobně otevřeném" momentu končil i Pán prstenů a teď zpětně to už nikomu nevadí a je to vlastně dobré. Jedinou výtku co k filmu mám, je, že se zde opakovalo několik filmových stereotypů a klišé a taky nemůžu říct, že by se postavy chovaly ve všech momentech realisticky, nicméně tohle jsem ochotný přehlédnout a těším se na další díl. Z nějakého důvodu jsem ale z kina neodcházel tak pohlcený filmem, jak bych možná čekal. Možná to bylo náladou, možná tím, že film od začátku buduje temnou atmosféru a prakticky tam nejsou žádné mírumilovné a "člověčinky", jako například v Pánovy prstenů začátek filmu. Jak tu někteří píší, že se jedná o dalšího nástupce Pána prstenů nebo Star Wars, tak je to možné? Nevím. Hodně bude záležet na ostatních dílech. Tento mě o tom nepřesvědčil, nicméně to ani nepokazil. ()

kopy123

FILM VE SLOW MOTION, EXTRÉMNĚ ZDLOUHAVÝ, NESMYSLNÝ A UKRUTNĚ NUDNÝ, AŽ NA PÁR MOMENTŮ SE NEDĚJE  NIC AKČNÍHO. ZA MĚ VELKÉ ZKLAMÁNÍ, 1 HVĚZDU ZA SKVĚLÉ KOSTÝMI A PROSTŘEDÍ FILMU. ()

Freiherr

První projekce: Nová filmová Duna je jednoznačně filmem, který stojí za to vidět na velkém plátně. Senzační ozvučení a výborné triky k tomuto filmu jednoznačně patří a z tohoto úhlu pohledu se jedná jednoznačně o velkou show, která zaujme i široké publikum.  Pokud jde o zápory filmu, bezesporu k nim patří fakt, že film končí v půlce děje. Je pouze prvním dílem a jako takový nemá dle mého názoru důstojně provedený konec.  Na stranu druhou můžeme vnímat první díl pouze jako ochutnávku a pozvánku na akční inferno, které jako fanoušek knižní série očekávám od druhého dílu. Rovněž jsem z filmu zklamaný, že po prvním shlédnutí na filmu nevidím nic zásadně nového a originálního, čím do světa Duny film přispívá. Je to zřejmě věčný boj, být věrný knižní předloze a zároveň něčím novým přispět. Z mého pohledu v tomto bodě nová Duna poněkud selhává. Podobně je to i s myšlenkovým světem Duny, který je popsán pouze v malých náznacích, přičemž mám dojem, že přednost je radši dána fantastickému vizuálu a záběrům na vesmírné koráby či úžasnou krajinu. Faktem nakonec zůstává, že jsem z Duny odcházel méně nadšený než například z nového Bonda, od kterého jsem vlastně nic nečekal. Druhá projekce na větším plátně: K filmu jsem přistoupil stylem, opřít se do sedačky, otevřít oči a jen koukat. Při nehledání vad a toho co udělat jinak, jsem měl z filmu výrazně lepší dojem. Při mnoha scénách mě mrazilo v zádech. Rovněž jsem si nově všiml a ocenil Zimmerův doslova nadpozemsky či možná mimozemsky znějící soundtrack, který ve filmu působí úžasně. Film je z meho pohledu dokonalý po všech stránkách (krom konce v polovině), což je možná důvod mého pocitu jisté citove chladnosti, který ve mě film zanechal. ()

Darthorias

Filmový zážitok ktorý si naozaj vychutnáte len na veľkom plátne , takže choďte do kina kým sa ešte dá ! Plusy:  Výborný vizuál vďaka obrovskému plátnu som bol úplne pohltený, výborné herecké obsadenie každú jednu postavu som si obľúbil a to stáva málokedy, dobrá hudba, bojové scénu majú skvelú choreografiu, CGI je tiež skvelé rovnako tak aj masky. Mínusy: slabý začiatok než sa film rozbehne holt to trvá, mierne my vadila kamera v pár scénach, zakončenie ktoré priam láka na pokračovanie pretože sme len na začiatku (toto mínus ani tak nieje ale ak nebude mať Duna pokračovanie tak budem veľmi sklamaný). Celkovo je Duna výborný kino zážitok aký bol potrebný na reštart kín , avšak situácia je aká je, takže ťažko povedať ako sa pokračovanie vymrví, ja sa ho ale už teraz neviem dočkať. Hodnotím na 95% ()

markusmerk odpad!

Ako v tej rozprávke Kráľ je nahý - každý tomu dáva plný počet aby nebol označený za barbara no ja tomu nastavím to správne zrkadlo: Odpad. Tie 5 bodové hodnotenia zrejme musia dávať kino-boty aby im na ten brak niekto prišiel a zaplatil vstupné. No tak to bola teda dokonalá nuda. Neviem čo pozerali ostatní ale tento odvar nesiaha pôvodnej verzii ani po členky. Po polhodine nezmyselnej zmesi snov, bezduchych dialogov a pohľadov na púšť som zvyšok filmu odklikal. A ak sa tu niektorí rozplývajú nad hudbou tak tá kvílivá kakofónia mi vyslovene liezla na nervy. Hollywood v poslednej dobe točí strašné odpady hlavne, že sú genderovo vyvážené. Totálna škoda peňazí a času. ()

jirikzaboj

Duna je přímočarým, ale zároveň detailním pohledem do vesmíru, který se nám představuje ve vzdálené budoucnosti a ukazuje nám vyprahlost emocí u lidu, který má pokročilou mysl a jeho motivace stojí především na hodnotách, které jsou nad naši silou chápání. Politika ukazuje zákoutí bezohlednosti a čekající zázrak na mír planetě Arrakis, kterou tak bezcitně zneužívá Imperiál pro těžbu koření, kterého se tak vesmír nemůže nabažit. Scénář společně s režií brilantní, jedním slovem. Herecky (casting) napeckované a to tolikrát nestačí. Zde se ale využívá potenciál postav k budování LORE a především tvůrci netlačí ani trochu na pilu a nechávají nás chladnými po dobu, jakou sami uznávají za vhodné. Účel je poznávat svět tak bohatý, za pochodu charakterů vyšší moci. Prodejme k tomu pouštní planetu, která oplývá prachem, který dokáže zastřít mysl a dokáže vás přenést do jiných světů, udělat z vás krále a nechat váš rod třeba taky ale totálně zaniknout. Písek, pouštní pláně, gigantické kosmické lodě a pouštní červ. Vyprahlá planeta v chudobě a zároveň obklopena bohatým melanžem vypadá nádherně, speciálně lesklý písek ve sluneční září, po které byste dostali úpal po dvou hodinách. Přirozenost efektů a skoky do vizí s milionovým nasvícením a přecházení z temné scény do takové, která dává najevo lepší zítřky. Doprovodný soundtrack Zimmera, který je nečekaně úplně jiný, ale kulervoucí a už teď jsem si ho zamiloval. Z vizuální a audiovizuální stránky prostě 10/10 a ze všeho ostatního také 10/10. Mísí se mi pořád pocity. Ale jsem opravdu nadšený, že tohoto mohu být součástí . A rozhodně jsem na to nešel do kina jen jednou a chystám se zas. Měl by to udělat každý! 10/10 !! ()

lex85

Opravdu krásné a dokonale čisté efekty jedna z mála filmových dokonalostí. I když je film plný hvězd tak vše je naprosto přirozené a plynulé. Na rozdíl od velkofilmů v poslední době tady působí vše přirozeně. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl