Duna

• Česko Duna (viac)

Naby

Konecne vidím po dlouhé době poradny sci-fi, plne efektů, super zvuků v Dolby Atmos, video ve 4K s Dolby Vision! Tak to ma přesně vypadat! Poradny příběh a mraky efektů!!! Jasná 5* ()

butcher89

Nečetl jsem knižní předlohu, ale po shlédnutí filmu to budu muset napravit. Naprosto mě to vtáhlo do děje a při poslední scéně jsem byl doslova naštvaný, že už je konec. Chtěl jsem víc, protože takové to vysvětlování postav a všech souvislostí zabírá velkou část filmu. To není na škodu, jen bych uvítal více akce a hlavně děje. Herecké výkony jsou skvělé a už samo obsazení mi přišlo dokonalé. Hudba je brilantní, jak je od pana Zimmera dobrým zvykem. Nezbývá než počkat na další díl nebo možná i díly, vzhledem k popularitě tohoto námětu, z toho budou autoři chtít vymlátit dozajista co možná nejvíce. No už aby to bylo. ()

borecjeborec

Nádhera. Jakožto fandu knižní série mě film neskutečně nadchnul. Dokonce mne až pohltil po celou relativně dlouhou dobu 150 minut. Myslila jsem si, že Herbertova Duna se natočit nedát. To jsem se však spletla. Režisér Denis Villeneuve předvedl doslova neskutečný výkon a první polovinu knížky se mu podařilo natočit skvěle (Doufám, že se dočkáme stejného skvostu i v roce 2023 při druhé půlce). Scénář super - rozhovory skoro totožné s knížkou, což vždy zlepší požitek. Timothée Chalamet mi do hlavní role prostě sednul. Herecké výkony všech postav nad úrovní. A hudba, ta seděla ke každičkému jedinému momentu a doplnila film neuvěřitelným způsobem. Za mě film roku 2021. 90% ()

Bragi66

Výpravná podívaná s bohatými kulisami, to ano. Obrazově a zvukově je to strhující. Oproti hovadině Duna (1984 - David Lynch) je to značný pokrok, ale jen do půlky - asi po rozkrok. Příběhově je to i v tomto provedení naivní povrchní pohádka se spoustou pompézních statických keců. Stampunkové pádlovací bojové vážky, k tomu samozřejmě kožoplastobrnění, kudly a blbé mačety v kombinaci s lejzrharampádím. Povařeno s přičoudlými eko-bio-domorodci to příběh z prostřednosti nevytrhne. Od tohoto režiséra doporučuji třeba Blade Runner 2049 (2017) a starší kousky. ()

Milole

Dosť som sa v mnohých pasážach filmu nudil. To nemám rád. Nevadí mi, ak nejaký film má oddychovú časť, kde môže divák na chvíľu vypnúť mozog, ale tu to bolo príliš často. Bol to taký nezmysel, ale donútil som sa to dopozerať. Takže aspoň tie dve * si to zaslúži. Viac určite nie. Veď čo som čakal, po Blade Runnerovi, že? Odvtedy to ide s Villeneuve dolu vodou... ()

Tomas.Abi

Ať si kdo chce co chce říká, ale tento film patří k nejoriginálnějším kouskům posledních let a i díky tomuto filmu se mi rozšířili mé knižní obzory, neboť když jsem četl ve filmových novinkách, že se do kin chystá adaptace jedné z nejoriginálnějších sci-fi knižních sérií od Franka Herberta, věděl jsem s jistotou, co za knihy si koupím při další návštěvě knihkupectví. O knihách nemá smysl mluvit, protože jsou naprosto úžasné, ovšem povedlo se to samé očekávání splnit i filmu ? Za mě mou říci, že ano. Na tento film se vždy rád znovu a znovu podívám pro jeho krásnou vizualizaci, práci s barvami, střihem a tempu  vyprávění celkového příběhu, nemluvě o soundtracku. Věřím tomu, že nepochybnou výhodou pro mě bylo i to, že jsem si před shlédnutím filmu přečetl knihu, takže jsem byl do vesmíru Duny už uveden. Naopak diváci, kteří knihu nečetli mohli být některými scénami a zobrazením postav zmateni a příběh nemuseli náležitě pochopit a ocenit, což je pro ně smůla, neboť mám pocit, že film byl natočen hlavně pro lidi, kteří knížky četli. Každopádně jsem byl i přes počáteční vlažnost velmi příjemně překvapen.  Denis Villeneuve si dal na filmu opravdu záležet a filmu vtiskl osobitý charakter. Hans Zimmer se opět překonal a vytvořil naprosto úžasnou a originální hudbu, kterou jsem od něj neslyšel už léta, protože upřímně řečeno, při posledních filmech u kterých dělal muziku mi přišlo, že už vykrádá jen sám sebe. Kostýmy jsou dotažené do detailů a společně s designem vesmírných lodí a toptér skvěle dokreslují atmosféru Duny. Výběr herců do daných charakterů se dle mého názoru také vydařil a nemohu říci, že by mě tam někdo vysloveně bil do očí. Zkrátka a dobře, Duna je ve filmovém světe větrem, který tvoří kouzlo pouštní krajiny, do které se musíte zákonitě zamilovat. ()

ElfForce

U snímku jde vidět, že je především určen pro velká plátno... Jsem rád, že se z velká části drželi knížky až na nějaké věci jako třeba změna pohlaví u jedná z postav, což mě teda celkem namíchlo, ale to už je bohužel dnešní doba... snímek jako takoví má pěknou kinematografii a určitě bych si ho znovu shlédl ovšem v kině, pokud by byla možnost. 7/10 ()

Mr.Jokker

Solidní pokus, ale škoda že knižní předloha je tak hutná že to prostě je poslepovany k dokonalosti. Frank Herbert podle mě napsal tak silné dialogové části že prostě tahle osekana verze mi nestačí. Maličkosti, pospojitosti proč se co děje zde hodně chybí nebo jsou přepsany a chápu že z jedné vedlejší postavu udělaly ženu jako proč ne ale i to je trochu cringe je prostě moderní doba. Chybí mi i pot a zdá se mi že prostě postavy chodej jak kdyby bylo 16 stupňů žádny umorny vedro. No ale docela ok na jedno zkouknuti. Není to ten scifi game of thrones co to mohl být ()

Metuje

Předlohu jsem četl. Nezaujala mě, protože na mě byl Herbertův příběh příliš složitý. Poprvé jsem film viděl těsně po přečtení knihy, proto se patrně moje frustrace přenesla, zcela nezaslouženě, i na první polovinu druhé filmové adaptace. Před druhým shlédnutím jsem ještě četl první ze tří plánovaných grafických románů, takže jsem si děj trochu oživil a musím říct, že jsem to díky tomuto zpracování lépe pochopil a k příběhu jsem tak získal lepší vztah. Vzhledem k tomu, že se chystám na druhý díl do kina, jsem si chtěl "jedničku" připomenout a musím značně opravit svůj předchozí komentář. Je to zřejmě jeden z těch filmů, který je třeba vidět několikrát a postupně doceňovat. Tradičně skvělý je soundtrack, díky kterému mě častokrát pokryla husí kůže. Netradičně skvělý byl casting, každá postava vypadala tak, jakou bych ji očekával. Po prvním zhlédnutí jsem svůj komentář zakončil slovy "možná, že příští zhlédnutí bude očiotevírající". To opravdu bylo, a to v dobrém. Vzhledem k tomu, že už mám koupené lístky na "dvojku" jsem rád, že se můžu těšit, a ne děsit. ()

pz314

Výborný. Dunu jsem kdysi četl a kupodivu si i leccos pamatoval. Trochu mi do toho probleskovaly úrývky z 84kové Duny, kterou jsem možná viděl. Každopádně film měl výborný odpich, přitom docela vyrovanané a poklidé tempo, též krásný hluboký soundtrack. No z nejednoho záběru mě zamrazilo. Budu se těšit na pokračování. ()

HulibrkCZ

Když se před lety oznámilo pokračování legendárního Blade Runnera, mnoho z nás bolestivě a pronikavě zaskřípalo zubisky a hned poté se ponořilo do hlubin internetů, abychom pomohli rozdmýchat plameny nenávisti a chystané pokračování tak spálit na popel, ještě před první klapkou. Jak bláhové a naivní naše snahy byly a jak se chrabrost se zlou potázala, tu rozmazávat nebudu, co však zmíněnému sequelu nemohu vytknout, je fakt, že přes veškerou jeho zbytečnost, se nakonec ukázal, jako sourozenec hodný původní legendy, který na staršího bráchu v mnohém nestačí, ale v rámci možností, ho alespoň ctí a respektuje. Hlavní zásluha, na chváleném výsledku, náleží samotnému rejžovi, úkol totiž dostal nelehký a ať už se BR2049 líbil, nebo ne, troufám si tvrdit, že se většina z nás shodne na tom, že zajímavější filmový řemeslník, který by dokázal tento naprosto zbytečný sequel povznést do alespoň lehce nadprůměrných výšin, by se v dnešní době hledal jen velmi těžko. Tenkrát se toho Villeneuve nezalekl, naopak, hrdinně vstal a nelehkému úkolu čelil bez bázně a chmur a jelikož další takové rytíře spravedlnosti již nalezneme jen v mýtech, bájích a v bláhových dovětcích naších senilních bábrdlí, opět musel sebrat kuráž, neb i nyní byl jediný možný kandidát, legenda, hlásící se jako první, odmlouvající jako poslední, která je s to, chrabře se úkolu zhostit a nemožnému se tak zase jednou postavit čelem. Už z prvních ukázek bylo jasné, že nás čeká něco trošku jiného, něco dospělejšího a možná osudovějšího, než jsme za minulých pár let zvyklí a tak se začaly šířit zvěsti o tom, kterak se blíží nekonvenční snímek z dílny tvůrců, kterým na jejich řemesle a na výsledném produktu stále záleží. První ohlasy byly vřelé, následné recenze vesměs optimistické a odlišnost, jež nás zvala z upoutávek, se začala jevit, jako skutečná. Zdálo se, že karty byly rozdány spravedlivě, ale dá se vůbec, hlavně tedy v dnešní pomatené době, ukout kvalitní podívanou z pekelně komplexní a dospělé předlohy, opírajíc si záda o spalující žár Hollywoodské výhně ? Ano, tedy alespoň do jisté míry, máme tu totiž biják, který rozhodně nesedne všem. Dannymu a jeho parťákům byla očividně dopřána větší tvůrčí svoboda, než je u podobných vysoko-rozpočťáren zvykem a tak se zvěsti ukázaly jako pravdivé, Duna je opravdu jiná, ale tak nějak příjemně – VilleneuveOVSKY. Filmová Duna není zběsilá vesmírná anarchie, kdy jedna frenetická akční scéna střídá druhou a ani jí nechce být, tady se tvůrci drželi předlohy, která místy samozřejmě akční je, pořád mluvíme o vesmírné opeře, ale spíše klade důraz na postavy, děj a budování světa. Pomalejší tempo tedy Duně neskutečně sedí a Villeneuve je tady opět jako ryba ve vodě, dlouhé záběry na fantaskní písečnou krajinu za doprovodu podmanivých tónů Hanse Zimmera působí až hypnoticky, obraz je navíc podkreslen barevným vokálem, který je pro Villeneuva typický . Táhlé, meditativní záběry ukazují Herbertův svět v plné kráse a příjemně tak vábí oko očarovaného diváka, tohle umělecké vyjádření, které zmíněný tvůrce často volí, jde však na vrub celkové stopáži a nezbývá tolik času na seznámení se s novými protagonisty. Čas je největší problém celé této nelehké snahy o zfilmování natolik obsáhlé předlohy, tvůrci mohli strávit více chvil s hlavními aktéry a zaměřit se tak třeba na Duncana a jeho patálie s místními Fremeny, více společných zážitků bychom jistě ocenili i s ostatními, jejichž celkový charakterový oblouk pak působí dosti lacině a bez větších emocí, chyběl mi i zajímavější, výraznější dialog, nebo odvážnější interakce v osudových momentech. Celkový koncept filmu a jednotlivé rozložení scén se mohlo pojmout trošku jinak, například útok Harkonnenů a následné zničení hlavního města se dalo použít jako epická scéna těsně před finální klapkou a většinovou stopáž filmu, tak strávit s Paulem a jeho cumpánií . Danny se chrabře pustil do nelehkého úkolu a byť bychom jen velmi těžko hledali lepšího kandidáta pro představení této písečné červárny modernímu publiku, výsledný film má několik nedostatků, nejvíce trpí postavy, které jsme dostali možnost poznat jen velmi zběžně . Jako seznámení s magickou, písečnou planetou a jako úvod do rozsáhlého Herbertova universa to posloužilo a Villeneuve nás pohostil nádhernou podívanou, jež rozhodně neuráží své knižní kořeny, což se v dnešní době o ostatních, podobně ambiciózních cock-pornovkách, říci moc nedá a z kina jsem po dlouhé době odcházel s písničkou na rtech a hlavně po svých. () (menej) (viac)

jizvoun

Audiovizuálně je to bomba. Herci jsou super. Ale celé to na mě působí jako jeden dlouhý úvod příběhu, který se při rozjezdu utne a konec. Rád si počkám na pokračování, ale tohle mě zrovna neohromilo. Co mě skutečně naštvalo, byly scény v noci, kde prakticky nic nebylo vidět. To se u áčkových titulů dít nemá. ()

SaS

Příběh, který zná každý fanda Sci-fi a navíc toto téma již bylo několikrát filmově zpracováno. Do kina jsem šla bez očekávání se zvědavostí, jak bylo uchopeno a zpracováno. Výsledek mě nadchl, od hereckého obsazení přes průběh příběhu, triky až po zlověstně „dunivou“ hudbu, z které mi běhal mráz po zádech. Ač jsem všechny předešlé verze viděla v TV, toto je třeba vidět na plátně s umocněným obrazem a zvukem. S očekáváním se těším na další díl a tak by to u sérií tohoto typu mělo být. ()

babuška

já se těšil a zklamanej teda nejsem, já nerad srovnávám jiné série takže, taky nebudu a proč nééé, páč je scífí a každý má nějakej ten vkus, já osobně bych se chtěl dočkat CESTY KRVE ON NAŠEHO VELMISTRA. ()

Pes

Do kolekcie obľúbených filmov môžem bez zaváhania pridať Dunu a nemusím sa za to hanbiť priznať na verejnosti ako pri Klube Sráčov. Páčilo sa mi herecké obsadenie, až na mladých, ktorých si ako mladý veľmi nejdem. Hlavnú postavu však Timotej stvárnil tak, že nemusím trpieť prenesenou hanbou. Zendaja mi príde ako pekná tvárička, ktorá je až neuveriteľne priemerná tým pádom neoslní ale ani nijak výrazne nesklame. Momoa, Isaac, Bautista, Bardem, tkanička Skarsgård... Všetko herci ktorých mám rád, Denis šiel teda na istotu. A už len to že vidíme Aquamana, tkaničku a najdebilnejšieho záporáka z 007 v nás naštartuje vôľu prehliadať chybičky. Nuž, len ten pajko lietajúci na oblaku vie, kedy sa dočkáme pokračovania. Pevne verím že dvojku nedojebú ako to býva pri pokračovaniach úspešných filmov folklórom a tradíciou (česť všetkým výnimkám). ()

Ttalgi

Knížku jsem nečetla a žádné předchozí filmové zpracování také ne. Jediná předchozí zkušenost s dunou jsou ty propařené hodiny u počítače hraním Duny.  Mám rada rozvážne, pomalé filmy, které ale mají duši, které mají v sobě něco, co mě k nim vtáhne do děje. Tady mi to chybělo. Přes dvě hodiny jsem tupě čuměla jak všichni ve filmu. A to jsem se těšila, že to bude klidný film, bez trapných scén v baru, bez zbytečných akcí a bez tak oblíbeného amerického fekálního humoru.  Chápu, že se jedná o úvod, ale i úvod může být víc koukatelný.  Nejhorší byla ještě Zendaya, která si v každém záběru hrála svým výrazem na Kristen Stewart z Twilightu.  Pro mě podprůměr, určitě to není film na takový ten pohodový večer s vínkem, určitě spoustě lidem sedne a budou z něj nadšení. Já si příště pustim raději něco jiného. ()

ronyyy

Začátek filmu vypadal slibně, ale závěr mě dost zklamal. Celé dvě hodiny jsem napjatě čekala na tu hlavní akci, která ale nejspíš přijde až v druhém díle, kdo ví kdy. Celé to na mě vlastně působilo jako jeden zbytečně dlouhý úvod. A přitom to mělo nakročeno na opravdu nabušený skvělý film. ()

Alvin

Villeneuve je estét o čem mě přesvědčil už v Příchozích i novém Blade Runnerovi. Ale podobně jako v těch dvou filmech si znovu libuje v dlouhých a pomalých záběrech. Někde to snímku prospívá, což jsou třeba ty úžasné záběry pouštního Arrakisu, nebo pomalu plující vesmírné koráby originálních tvarů. Ale třeba záběry na tváře zadumaných herců mi občas přišly moc dlouhé. Kdyby do těch dvou a půl hodiny raději vecpal celou knihu, byl bych spokojenější, takhle musím s finálním hodnocením počkat až na pokračování. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl