Duna

• Česko Duna (viac)

KraLuban

Dětský splněný sen, podobně jako při prvním shlédnutí Pána prstenů...prostě (až na pár naprosto zbytečných, době poplatných změn) oživlá knížka. Tak jak má být - syrová, krutá a drsná. Skvělé obsazení většiny hlavních pozic. Oproti Lynchově podivném paskvilu fakt něco, co bere dech. ()

Jurcekk

Tvorca predlohy nieje šejkspír , režisér Cameron. To sú vyhodené stovky miliónov.  Ťahá sa to. Nič sa nedeje. Všetci sú patetickí na hovno to postrihali.. No des . A to sme v polke?  Ty kokos také prachy za takú hovadinu V kine by som na tom neobsedel... Keď si pomyslím na  last duel... ()

Raziel811

Za rok 2021 jsme zde asi neměli film mající majestátnější a epičtější výjevy svého světa. Vizuál je celkově zajímavý, ale ničím nevybočující, protože např. Blade Runner 2049 je vizuálně a dalo by se říci, že i atmosférou prázdnoty, zcela stejný. I když nejsem fanda knihy, původního filmu a ani her (i když jsme je všechny hrál), jsem zvědavý na druhý díl, kde by se už konečně mohlo i něco dít. ()

thekalli

Esteticky opojné sci-fi dobrodružství  z, pro mě doteď neznámého, světa, jehož vykreslení rodů, postav a důležitých postav mi vlezlo pod kůži v podstatě okamžitě. Timothée a Rebecca tu vládnou (viz. scéna ve stanu). Jednoduše, dobrodružství z Arrakisu mezi písečnými červi a Fremeny je bezpochyby nejlepší film minulého roku. 8.5/10. ()

largesnake

10/10. Tady se není o čem bavit. Nejlepší film roku zcela jednoznačně, příběh, kamera, hudba no všechno tu funguje na 100%, jeden z nejlepších sci-fi filmů. Úctyhodná stopáž vůbec nevadí protože se ve filmu po celou dobu stále něco děje, zkrátka nejlepší film roku, a když to uvidíte jen doma tak to fakt není dobře (nevím jak to jinak říct). A po konci jsem hned chtěl pokračování. ()

pichta

Vela epickych scen s vokalmi v pozadí, kde sa rozprava príbeh, ktory otvoril cestu do serialu - nieco amk StatGate. Zaujímavé scény, obsah riedky. Ale zato velkolepy ()

MartinNewman

Villeneuve je pro mě osobně excelentní režisér, který se doposud v každém díle ukázal jako mistr svého řemesla bez ohledu na žánr. V případě Duny to opět dokázal a posunul laťku svého umu o další level výše. Duna je prostě neskutečně dobře natočená s více než zajímavým výběrem herců se dvěma mými oblíbenci Brolinem a Bardemem. Timothée ukazuje že i přes svůj věk má na to být v čele takového ansámblu, Stellan je jako vždy bez cbyby, ten make-up je dokonalý a dokonce i Jasoň Momoa pokud má nad sebou zkušeného lodivoda ukazuje že umí sympaticky zahrát. Je to velkolepě zefektováno se skvělou hudbou na úrovni a parádními kostýmy tak doufám že pokračování se neposere a člověk dostane další část velkolepě udělané podívané. ()

martpolak

Až příliš dlouhý trailer na pokračování, který ale poutavě vykresluje fungování sofistikovaného filmového světa ne nepodobného Hvězdným válkám. Formální výjev ze života vesmírné šlechty se až nečekaně snadno a rychle promění ve sledování boje o vlastní přežití a také budoucnost majetných rodů, o kterých zatím nevíme mnoho. Byť má film dvě a půl hodiny, nestane se v něm prakticky nic, co by u seriálu přesáhlo pilotní díl. Jeho význam i kvalita jsou tak plně v rukou druhého dílu, což je vskutku unikum. ()

klaranapoli

Tvl jsem jedina kdo to nechala a koho to nebavilo? Co to bylo? Vsude samej pisek kterej me stval i na gauci v obyvaku. Ja asi tyhle velky filmy dnesni doby proste nechapu. Nejvic je jak byla velka reklama ze tam hraje Zendaya a ta tam byla mozna poslednich 10 minut z 2,5h filmu? ()

Rebel24

Duna bol očakávaný blockbuster roku 2021, inak chudobného na vysoko kvalitné filmové zážitky. Denis Villeneuve film tradične poňal poctivo pomalým dejom s dôrazom na interakcie postáv, v Dune ale ešte skvelo využíva prostredie, dáva si veľmi záležať, aby divák detailne spoznal planétu Arrakis a vzil sa do atmosféry. Naproti Blade Runner je film sviežejsi, nepletie sa príliš do filozofických rovín, má jasnú líniu. Najväčšiu silu a devizu, ktorú som očakával ale vôbec nevyužíva. 2 nepriateľské rody a medzi nimi cisár, tam to chcelo intrigy ako hrom, viac by sme pochopili konanie niektorých postáv, ale táto zložka šla úplne do pozadia a bola zbehnúta len povrchne. Jednoducho tvorcovia sa zamerali na technické parametre a atmosféru prostredia, postavy sú veľmi chladné. Hans Zimmer opäť duní, ale nič pamätné nevytvára, pričom pre takýto epický film sa pýta soundtrack na úrovni Pana prsteňov. V mnohom film zaostáva za očakávaniami, technicky je to brilantne. Pre mňa je to ale malo. 73% ()

sherpa

Konečně jsem se odhodlal film shlédnout. Nemám totiž rád prvotní euforie a nechávám věci trochu odlehnout. Rozporuplné názory mnoha recenzentů mě uváděli do stavu, kdy jsem opravdu nevěděl, co mohu čekat. A výsledkem je opět nerozhodnost, jak se k věci postavit. Co se týká vizuální stránky je to určitě vynikající, co se týče dějové, tak tam se mi znovu potvrdilo, že to bude rozvleklé, místy až nudné. A také že jo. Proč musí zabírat přelet koptérou tunami prachu a všemožného svinstva , "fylozofické debaty" mezi hlavními postavami tolik dlouhých zbytečných minut? A jiné, nesmyslně dlouhé a diváka uspávající blbosti. Proč se místo toho nevěnovalo více času pikle kujícím padouchům. Dokonalá byla léčebná kůra vrchního padoucha, to nemělo chybu. Vizuální zpracování 5 hvězd, dialogy 2 hvězdy. Velká škoda.  Proč jim nedali i trochu abstraktní jména. To si  myslí, že ti klaďáci se fakt musí jmenovat Paul a podobně, za 8000 let? ()

matous20063

Velkolepě natočený, skvěle zahraný snímek. Kterému podle mě chybý příběh. Nebo alespon v tomto díle, chápu je to začátek něčeho většího. Ovšem koukat 2 hodiny na Pre-Story mě ze začátku (první hodina a čtvrt) vůbec nebavil. Až později se děj žacal rozbíhat. Taky mi úplně nepřislo že vedlelejší postavy zde dostaly prostor, naopak hlavní postavy toho prostory dostaly až možná moc. Každopádně musím udělit 4 hvězdy, protože film je zpracován velkolepě. 70% ()

Polux

9/10 | Villeneuve nezklamal a po audiovizuální stránce je film doslova opulentní žranice (viděno sice s Atmosem, ale jen "klasicky", v Imaxu to musí být ještě větší bombice). Zimmerův OST asi na samostatný poslech příliš není (i tak, ale doufám, že něco z Dune a NTTD bude příští rok v Praze ke slyšení:-)), ale v samotném filmu funguje perfektně a některé scény si doslova krade pro sebe. | Herci skvělí všichni do jednoho, ať už jsou na plátně celou dobu stopáže, nebo jen pár minut. Před premiérou jsem tipoval, že Chalamet a Zendaya byla castingová trefa do černého a taky že jo, Ferguson, Isaac, Brolin, Bardem nebo Skarsgård (ten má na záporáky již dlouhou dobu patent a tady to jen potvrdil) byli sázkou na jistotu, ale i herecká dřeva, typu Momoa a Bautista, se vytáhli a organicky zapadli mezi své, herecky mnohem schopnější, kolegy/ně. | Výpravu, kostýmy, masky nebo FX není potřeba ani zmiňovat, vše je na špičkové úrovni a ty prachy, které do projektu WB vložil, jsou na filmu jednoznačně vidět. Stejně tak i velké využití exteriérů (tak skvělé a podmanivé záběry pouště jsem viděl naposledy snad v The English Patient), namísto odtočení celého filmu čistě před blue(green)screenem. Jakožto filmový technofil musím pochválit i originální design veškeré techniky, protože na tomhle sci-fi poli je v dnešní době už docela těžké přijít s něčím původním a unikátním, aniž by to něco nepřipomínalo, nebo přímo nevykrádalo. | Jako nečtenář Herbertových knih nemohu posoudit věrnost předloze, avšak jako čtenář všech hesel k tomuto fenoménu na wiki:-) musím potvrdit, že Villeneuve osekal vysvětlovačky spojené s world buildingem pouze na nutné minimum. Vše podstatné ve filmu imho ale obsaženo je (něco z toho si jistě ponechal ještě do dvojky), resp. pokud by toho bylo více, mělo by to dopad jak na stopáž (což by nebyl až takový problém), tak na celkové tempo snímku (což by už problém docela byl). | Největší potíž filmu, se kterou se ale nedalo moc co dělat (pokud má být film věrný knize), ať už by to točil kdokoliv, je samozřejmě fakt, že jde o adaptaci půlky knihy - film nemá žádnou katarzi/klimax a děj v určitém momentu prostě skončí. Což bude jistě spousta diváků vnímat negativně (zvláště, když podobnou věc 20 let zpátky dost lidí nepochopitelně vyčítalo i TFOTR, tak co teprve Dune:-)) a je fakt, že kdyby třeba ANH skončila v okamžiku, kdy se Luke s Kenobim vydávají do Mos Eisley a zbytek bude příště, tak by mě to taky příliš nenadchlo. Přesto si myslím, že zadaptovat tak komplexní dílo, jako je Herbertova kniha, do dvou filmů v celkové stopáži okolo pěti hodin je lepší variantou, než to provést formou jednoho filmu (jako Lynch). Já jsem naštěstí věděl, do čeho jdu, s tempem jsem neměl absolutně žádný problém a nenudil jsem se ani vteřinu. Naopak, pokud by byl film ještě o půl hodiny delší (a skončil by ve stejném momentu), vůbec by mi to nevadilo. | Z mého pohledu to natočit lépe asi už nešlo (za podmínek, které Villeneuve dostal k dispozici, tj. pouze polovina knihy) a Lynchova verze je tímto ve všech ohledech (vyjma pochopitelně množství adaptovaného textu) zadupána do země. Filmová událost, dost možná nový stavební kámen sci-fi žánru a úchvatný biják, kvůli kterým se staví kina a mělo by se na ně do nich chodit (a nepouštět si je jen doma na streamu):-). | Pokud dvojka nakonec nevznikne - a já stále doufám, že když nezafunguje na WB finanční motivace, tak by mohla ta prestižní (kritiky, přijetí divácké obce a nějaké ty zlaté plešouny to imho také vyhraje) - tak to bude vyloženě zločin proti lidskosti kinematografii jako celku. | PeZet () (menej) (viac)

blatouchm

V kině to byl absolutní brutus. Když zazněla hudba, myslel jsem, že vylétnu ze sedaček. Přesně takové dospělácké scifi mám rád. Nemusím vidět potoky krve nebo naopak žvatlání pro děti. Konečně další scifi na úrovni nových Star Treků. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl