Duna

• Česko Duna (viac)

DanGreyman06

Duna je jeden z výjímečných počinů co za poslední léta vyšel. Poutavý, zajímavý a tajemný příběh se mísí s úžasnými barvami, prostředím a efekty. Skvělé postavy, děj který plyne velmi rychle, že je škoda, že tento film není delší. Rýsuje se nám tady scifi Pán prstenů. Filmaři se rozhodli Dunu pojmout trošku jinak než David Lynch, jehož adaptace je mírně nedoceněná, ale má své mouchy. Herci předvádí úžasné výkony a je zde plno známých tváří. Design čehokoli v tomto filmu je úchvatný a jakmile uvidíte první písečného červa, tak se vám okamžitě postaví váš červíček v kalhotech. O Duně se dá říct mnoho dobrého, ale pokud chcete vidět další úchvatný film, jako Lotr, Star Wars, či Mad Max 4, tak si tento film určitě pusťte. A v době této recenze už vyšla i dvojka, na kterou se v blízké době (zítra) vydám. :) ()

SirAduard

Po kino projekci i znovu zhlédnutí opět cítím, že jsem svědkem něčeho obrovského. Něco, co posune laďku žánru o několik kroků dál. A pokud je tohle "pouze Nová naděje", tak posléze pokračování jak "Impérium vrací úder" zboří veškerá kina a standardy, na které jsme do teď zvyklí. Nemohu se dočkat, až znovu spatřím žhnoucí slunce nad zlatavým pískem Arrakisu. Villeneuve, pojď do mě! ()

Dusty56

Napoprvé mi to vůbec nesedlo. Nebavilo mě to, přišlo mi to tak trochu o ničem. Ze zvědavosti jsem tomu dal ještě jednu šanci a tentokrát to už bylo lepší, i když o nějaký veledílo se z mého pohledu stále nejedná. Hlavním problémem je rozvláčnost děje, vlastně za celý ty dvě a půl hodiny nastane pouze jedna velká událost a to mi je málo, i když potenciál to má, snad se to projeví v dalších dílech, které by mohli být akčnější. A pochválit musím atmosféru, ta na mě fakt dýchla (hudba i vizuál). 50% ()

ZekiZeki

Není to na pět hvězd. Prostě není. Ani napodruhé po letech jsem se nedokázal zbavit dojmu, že druhá půlka filmu, po přesunu děje do pouště, ztrácí oproti té první dech, šetří akcí, ale hlavně postrádá nějaké velkolepé, či aspoň trošku epické finále. Vlastně to končí v tom nejlepším a samostatně bez druhého dílu to moc nefunguje. Je to jako sledovat seminář jakékoliv hry divadla Járy Cimrmana a hned po něm jít domů. A druhý akt, ten hlavní, dostat až za dva roky. A to ještě bez záruky, že se tak opravdu stane. Díky Bohu, že se to jakžtakž v kinech nakonec zaplatilo a druhý díl opravdu vznikl. Jinak to mohli Warneři vzít a rovnou skartovat tak jako později svoji Batgirl! ()

Tongo

Já bych tento film nepopsal lépe než něco jako "nové Star wars" protože ve filmu je samozřejmě spoustu věcí které mi přišly docela podobné . Každopádně je to film který má pohodový příběh a dosti fajnové  postavy . Ale přišlo mi ,že se až moc příběhu odehrává na písčité planetě  na které je hlavní postava a to mě docela mrzelo protože ve filmu podle mě mohli ukázat více než jenom něco kolem této planetky , jenže vlastně samotný film se jmenuje "Duna" a tak jsem to tak nějak nechal bejt :D . Každopádně moc fajn film a těším se až uvidím další díly , 4 hvězdy ()

VelkyMrB

Na Dunu jsem se kouknul z donucení, protože jsem chtěl jít s kamarádkou na druhou část a nechtěl jsem být mimo děj. Všichni kolem mluvily o Duně. Duna tohle, Duna tamto, Duna super. Všichni se těšily na Dunu. Musím říct, že Duna ne super. Teda je super. Super nic. Je to obrovské nafouknuté nic o délce 155 minut. Začal jsem koukat někdy kolem osmé večer a měl jsem co dělat, abych u toho neusnul. Jako člověk co se nedá strhnout davem, říkám narovinu, že efekty ve filmu nestojí za až tak velkou pozornost. Všude je písek a digitální část Duny připomíná mnoho dílů Hvězdných Válek. Děj je možná zajímavý, ale dlouhý a nudný. A to hodně. Kromě závěrečného vyhlazování, kdy se aspoň něco děje. ()

Thalin

Na Dunu jsem byla docela zvědavá, ale nakonec přišlo spíš zklamání. Knižní předlohu jsem zkoušela, ale stihla mě unudit, ale říkala jsem si, že třeba vizuální zpracování mě nebude tak ubíjet. Bohužel se to povedlo i té filmové. Celou dobu mi připadalo, že se nic neděje, nudila jsem se a celé to bylo akorát zabalené do líbivého vizuálu. Ten je opravdu povedený, ale nedokáže to vyvážit děj, u kterého jsem 2x usnula, takže jsem Dunu sledovala na třikrát. Prostě takové obrovské nafouknuté nic. Nejvíc mě zaujala hudba, která byla opravdu epická, ale místy byla hrozně nahlas a dramatická i ve chvílích, kde se to vůbec nehodilo. ()

vojta033

Rozvleklé, nudné a nadhodnocené. Původně jsem chtěl být štědřejší, protože jsem doufal, že to je příprava pro epické bitvy a nezapomenutelný příběh v druhém díle, ale ono nic. ()

Holly_Molly

Vše již bylo řečeno. Prostě epickej spektákl s epickou hudbou, epickýma scenériema a epickou výpravou. Snad až na pár scén který působí trochu výplňovitě a vatovitě a tempo kvůli nim kolísá. Jinak ale pure epic zážitek :-) ()

Snowfire

Áno, Duna je takpovediac LOTR žánru sci-fi a mala by získať hneď niekoľko cien akadémie. Citeľne mi však chýbal kratučký prológ, aký malo práve Spoločenstvo prsteňa. Ten v úvode Duny mohol zobraziť vojnu ľudí proti mysliacim strojom a následný zákaz umelej inteligencie a pokročilej techniky, čo je presne dôvod, prečo ľudstvo obrátilo pozornosť na rozvoj vlastnej mysle a tým vznikol rád Bene Gesserit (ovládnutie svalov a hlasu, kolektívne spomienky), Vesmírna Gilda (pohľad do blízkej budúcnosti potrebný pre navigovanie lodí ohnutým priestorom) a Škola mentatov (kalkulácie vysokého rádu bez kalkulačky). Vďaka tomu by nezasvätený divák nemusel klásť otázky, aké sa v recenziách opakujú. Na dlážke strižne skončila aj scéna z banketu v Arrakéne, z ktorej sa von dostali promofotky a záber na Liet Kynes(ovú?) v traileri, ako vstupuje do paláca v slávnostnej róbe – je to škoda, lebo ide o skvelú scénu zobrazujúcu kto za aké nitky ťahá, ako vie Gurney spievať a hrať na balisetu, ako si Atreidovia chránia Paula ako oko v hlave i to, aká drahá komodita je pre Arrakis obyčajná voda (scéna s palmami skôr meh). Filmu by veľmi prospela aj scéna medzi Jessicou a Thufirom, ako aj keby Jessica nebola taká ufňukaná. Z knihy som si ju predstavoval ako vyrovnanejšiu, chladnejšiu absolventku BG, kým tu som ju mal chuť prefackať. Pokojne mohli venovať menej priestoru Duncanovi, ale je pochopiteľné, že vo filme hrajú herci, ktorí majú pritiahnuť čo najviac divákov z iných filmových značiek. Príbeh ale i tak dobre odsýpa, ani som sa nenazdal a zrazu bol koniec. Na to, že podľa Zimmerových slov ide o jeho vytúžený projekt, teda nepredviedol nič extra. Úplne prvý teaser trailer lákal na hudbu podobnej veľkoleposti ako Titanic, nedočkali sme sa. Namiesto toho len opakuje jeden a ten istý motív štyroch nevýrazných nôt (Paul´s Dream), ktoré hudbe z roku 1984 od kapely Toto nesiahajú po päty (tam si človek aspoň zapamätal skladby ako Paul and Chani, Take My Hand a najmä Prophecy Theme). Hádam si nechal lepšie kúsky na druhú časť Duny. Kameru by som mohol vychváliť do nebies, rovnaký kameraman ako vo filme Star Wars: Rogue One, takto má vyzerať veľkolepý film súčasnosti, bravó. Čiastočky korenia hypnoticky poletujúce vo vzduchu, keď je slnko nízko nad púšťou... Efekty sú na vysokej úrovni, stavby a vesmírne plavidlá majú gigantické rozmery, až človek pochybuje, že také hovädo zvládne pristáť na mokrých dlaždiciach. Každá scéna s piesočným červom vám zrýchli tep. Zamrzí, že nevidíme zmutovaného navigátora ani ohýbanie priestoru – naozaj som bol veľmi zvedavý, ako by to Dennis stvárnil. Neskutočne dobré prevedenie techniky Hlasu na filmové plátno, basy v kine vám udrú do hlavy a ten vizuál k tomu, no skrátka klobúk dolu pred človekom v štábe, čo ten nápad dostal. Potešil ma Kužel ticha počas rozhovoru baróna so Ctihodnou matkou. Už sa teším na dvojku, imperátora Shaddama, princeznú Irulán (dúfam v Saoirse Ronan, ktorá má skvelú chémiu s Timothéem), planétu Kaitain, malú Aliu, Feyda, Vodu života a dúfam, že aj oveľa lepšiu hudbu. Predpremiéra, IMAX Hamburg, 15.9.2021. () (menej) (viac)

CreepyJoe

Proklamace: Rozhodně na film jděte a udělejte si vlastní názor Tak moje závěry co by fanouška Duny  budou paradoxně dost vzájemném rozporu. Tak za prvé  film končí přibližně v polovině první knihy, na jedné straně se film zabývá až téměř nesmyslnými detaily knihy, které v člověku budí pocit jisté úcty  k předloze a pojetí předlohy vážně, na druhé straně ignoruje některé zásadní momenty, nebo jim dává jiný souběh. Za zásadní selhání považuji "kulturní revizi" aby film naplňoval brzy již povinné kvóty Hollywoodu a jejich nesmyslné nároky na filmová díla(zastoupení mešnin, sexuálních menšin apod.) Na druhou stranu, tím že film končí v polovině první knihy ty největší "kulturní revizionistické šoky mohou přijít. Tím největším byl samozřejmě pro mě planetární biolog, který změnil své pohlaví a toho jsem se obával již před vydáním filmu jak to dopande, po herecké stránce super výkon Sharon Duncan-Brewster  mnohé zachránila a hodnotím to pozitivně, co však už nelze hodnotit pozitivně jak s touto postavou naložili. Za mě však asi největší zklamání po herecké stránce přišlo ze strany kde jsem to fakt nečekal a to Timothée Chalamet jehož mizerný až odporný a naprosto sterilně nudný herecký výkon do duny vůbec nesedl, sorry děcka ale prostě Paul nebyl gothic, nebyl klubíčko chodící deprese, ani autista. Docela jsem byl z toho všoku, protože v traileru vypadal fakt přesvědčivě a nečekal jsem, že tady bude pro mě vůbec problém, ba naopak jeho casting jsem považoval za výhru pro film. Vizuální stránka filmu: K čemu člověk nemůže být kriticky je značnou inspirací beduinské a muslimské kultuře, jelikož i kniha se inspiruje velice silně příběhem proroka Muhammeda, takže zakryté tváře podobně konstruované stavby atd. působili přirozeně. Na můj vkus pak dost nepřirozeně působila spousta epických záběrů, které tam prostě byly na sílu. Z větší stránky se tak jedná o totální filmový kýč. Sorry děcka opět, hezký záběr umí natočit naprosto každej, naprosto. ()

pretorij

Lidi nebudte blby a nestahujte zadny desny camy. Pulku z toho tam neuvidite a ze je tam toho hromada k videni. Po dlouhy dobe sem u 2h v kine neusinal. Klidne by to mohlo byt i delsi. Vyborna atmosfera. Temna, plna emoci. Cele to dava tak nejak smysl. Zadny umely trapny vtipy. Spokojenej. ()

sh3riff

Není to špatné, ale je to dělané na styl seriálu. To bylo poznat hned v prvních 10 minutách a člověk ví že to skončí o ničem a chce to další díl který bůh ví jestli vůbec bude, takže víceméně film o ničem. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl