Duna

• Česko Duna (viac)

lineker

Technický skvost z pod rukou pana dokonalého, ve kterém se však nezapomíná i na poměrně přímou dějovou linku. Blockbuster pro velké plátno a ty, kteří film vnímají jako celek. V tom je totiž Denis nedostižný. ()

Fibonacci

🚀pokurovane starwars harry⚡️ poter a levi kral🦁. v podstate nuda, ale vesmirny červ bol najzaujimavejsi element filmu. prehlasujem, že dvojku si nepozriem. 🗿😥 PS: na rok 10 100 ci jaky tam bol som očakaval sifistikovanejšie zbrane ako meče😅😅😅 ()

BlackLucky

Trvalo mi pět let, než jsem týden před uvedením filmu do kin vytáhnul zaprášenou Dunu z police. Neměl jsem nijak přemrštěná očekávání. Velkolepé ukázky splnily svůj účel a navnadily mě, a i když šlo o velmi dobrý film, nemohl jsem se po zhlédnutí zbavit pocitu zklamání. Jak kniha, tak film mají svá pozitiva a negativa, avšak jsem tak nějak doufal, že film opraví neduhy knižní předlohy a popřípadě je i vylepší. Nestalo se tak, bohužel. Ačkoliv se jedná o velmi věrnou adaptaci, myslím si, že vtěsnání tří set stránkového materiálu do dvou a půl hodinového filmu bylo jen ke škodě. I přes fakt, že bylo vynecháno několik scén, které byly dle mého názoru klíčové, a okamžitě by příběh vylepšily, film působil uspěchaně. Ovšem objevil se i zajímavý nápad, který mohl být skvělý a který v knize nebyl, ale stejně jako mnoho dalších věcí doplatil na nedostatek prostoru. Přiznávám se, že jsem na něj byl později upozorněn, poněvadž jsem si ho během koukání neuvědomil. Když bych ale měl hodnotit film jako takový, aniž bych do toho tahal knihu, tak se jedná o zdařilou práci. Až na pár drobných chyb a rychlost děje nemám téměř nic, co bych tomu mohl vytknout. Po vizuální stránce se na to kouká stejně dobře, jako na vaší spřízněnou duši a nadpozemská hudba od Hanse vás semele jako vlna. Pěkných 8 z 10. ()

quintes

Vložiť do tak "krátkej" 2 a pol hodinovej stopáže všetko, je pre mňa, v dnešnom svete komercie doslova umenie. A tento počin umením je. Politické pozadie, lásku, sklamanie, akčnosť, a v neposlednom, no dôležitom merítku, zradu, to sa len tak nevidí. Zimmer v podstate zaostáva, postavy pre mňa osobne priemer, ale dej predčil všetky očakávania. Hrátky s časom, jeho líniou, dovolím si povedať, paralelnými svetami, toto tu hrá na dokonalý nástroj. A pritom v konečnom dôsledku je to tak jednoduché.. Počkáme si, čo bude ďalej. Musím však prehryznúť chuť kúpiť si knižné dielo... Na záver, Verbal, ten kokot, nám akosi zmäkol, ako 45 ročný penis po druhom týždňovom sexe s 55 ročnou susedou.. ()

Elanornegra

Už pred rokom som si pozrel prvú dunu z 1984. A pred 3 týždňami som si kúpil aj knižku. Ten hipe, keď sa to rozhodol natočiť Vileneuve plne chápem. Úžasne sci-fi , perfektne natočené. Dokonalý vizuál. Dokonale hudobne motívy má vďaka Dolby Altoms vtlacali do sedadla, vynikajuci Zimmer. Keďže som videl predchodcu, scenár mi bol pomerne dosť známy, ale aj tak to malo štýl ktorý mi najviac pripomínal Blade runnera 2049 a čiastočne aj Interstellar. Obdivuhodne obsadenie, s najväčšou mladou hviezdou Timotheee, Oscar Isaac, Josh Brolin, Bardem, Momoa, ženské obsadenie ako nádherná Rebecca Ferguson, tak zatiaľ v úzadí Zendaya. Skvelí Badassis hlavne Skarsgard. Akurát som čakal, že to bude trvať oveľa dlhšie. Ale fakt najlepšie sci-fi od Blade Runnera…. VIDENE v KINE …… 100%. ()

ElEnganar...

Díky filmům jako je Duna mám vím, že má smysl tvořit. Pomalejší tempo vyprávění, které nezdržuje, jen vás nechá více vtáhnout do světa Arrakisu. Úžasné scény, při kterých jsem měl husinu jak jsou nádherně natočené. Při promítání obrazu pouště cítíte horko a písek co šlehá do tváří. Lidi běžte na to, ať se dočkáme pokračování, protože tohle je KINEMATOGRAFIE v tom nejlepším. ()

Figuto

Hmm. A tak není to zlé. Považuju se tak trochu za milovníka Duny. To víte, Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson. Samotnou Dunu jsem četl asi 6x. Jak natočit něco tak velkolepého, složitého, mnohovrstevného, s tolika nevyřčeným? Dá se na to dívat bez toho, aby se mě dotkly nějaké nesrovnalosti nebo vyložené nesmysly, prostě to nějak plyne a dá se to. No ale co. Zázrak to není. Každý kdo má něco načteného v knihách obecně uzná, že převedení kvalitní beletrie do filmové podoby značně zaostává za osobním prožitkem čteného materiálu. Je to jen takové klouzání po povrchu. Tady ten filmek jako by byl jen informativní výklad ke knize, aby člověk věděl, o čem asi to je. Když to bude pokračovat tak jo, když ne, je mi to jedno. EDIT den poté: No je to sračka. Vy co tomu dáváte 5* byste se měli zamyslet nad svým životem. II. EDIT: Vůbec. Opět jsem sáhl po knize a to se opravdu nedá porovnat. Ve filmu udělali strašné změny, které nejdou překousnout a celkově je to úplně směšné, jak je ten film strohý proti předloze. ()

RamiellDeAnn

Osobne dufam, že Duna v kinach poriadne prepadne. Pretože ak sa máme do budúcnosti dočkať nového štandartu AAA filmov v rozbitom obraze, nevkusne monotonnej hudbe, 0 tempu s dlhymi tupymi pohladmi doprazdna, kontaktnymi subojmi ktore vypadaju skôr ako vzajomna chlapska maznacia predohra, ci vypravanim pribehu pôsobiacim ze to rezisera vlastne ani vypravat nebavi..... tak to potež tragedia.  Neuveritelne umely film. Uvodna expozicia je fajn a to som si hovoril že ta Duna nieje taka zla. No ked už sa ma začať niečo diať tradične sa to ako vždy, režiserovi rozpada v rukach. Tempo pribehu žiadne, sceny sterilne mrtve a postavy umieraju tak trapne že je vam to absolutne jedno. A nie nieje to televizorom ako sa tu radi vyhovaraju ,,profi kritici". TV je vysoka rada profesionalne nakalibrovana; videl som všetko aj v tme. Zvuk deto.  Za mna je to typicky priklad filmu kde niekto zobral super zaklad, spravil z toho hovno a zabalil to do jagaveho celofanu. Ano; ludia ten celofan miluju, prajem im to ale ak chce niekto niečo viac, toto nieje ten film. ()

bycer

skoro všichni tu píšou jaká to byla nuda, bez emocí, jak každýho bolela prdel a jak je to slabé a ejhle -  dají tomu 4-5 hvezdiček. WTF? Ano, nuda střídá nudu. Ferguson v úplně zabíté roli ubrečené matky, která má být ale silná. Celé je to dost podobné minulé Duně. Takže jestli jste z minulé Duny byli znudění, z této budete taktéž. ()

teekanee

Je to tam! Několik let čekání se vyplatilo a já můžu s klidem říci, že Duna je jedno z nejlepších sc-fi všech dob, stejně jako Arrival a Blade Runner 2049. Film je po audiovizuální stránce dokonalý a casting je ne jenom narvanej hvězdama, ale ty hvězdy na ty postavy taky dokonale seděj a dokonale je hrajou. Nejvíc mě uchvátil Chalamet a Ferguson. Jediný zápor tohodle veledíla je ten, že je to opravdu pouze půlka příběhu, takže film skončí a vy chcete víc, ale budete muset čekat další tři roky. 92% ()

Maddos02 odpad!

Vezmu to stručně a jasně . Herecké obsazení zkazilo celkové dojmy z celého filmu . Podprůměrné efekty, děj je zdlouhaví a nudný . Režisér nám nabídne až ke konci filmu zajímavější děj.  Film je i ve 3D přitom 3D scény v tom filmu moc nenajdete . Za mě prostě nezáživný film . Doufám ,že se dočkáme lepšího pokračování v lepším provedení . Psát něco o tom příběhu nemá cenu je to prostě o zradě a pomstě...... každý to trochu přirovnává ke hvězdným válkám . Pokud se chcete podívat na Dunu z roku 1984 ,tak možná uvidíte na tu dobu i lepší efekty . ()

Tycygo

Vizualne nestrhujici a moc rozmazané. Velmi dobry... doslova Skvělý! casting a hudba, ale cele to vyjde tak nejak do prazdna, 2 a pul hodiny zaberu ale jen tak 20 minut dialogu, temer nemy film. Funguje jako dokresleni knihy. Dulezite sceny jsou orezane na minimum, zacimco nezazivne pasaze jsou natazene jak jen to slo. Nedozvite se nic moc o tom, jak narocny byl test se skrinkou bolesti, co Paul citil, kdyz tam dal ruku, nic o zajimavych charakterech. Pozorujete dej s minimem informaci a nevytvorite si vztah k nikomu, protoze nemate proc, nic nevite, nikoho neznate. Blade runner od stejneho rezisera byl o fous lepsi. Je to takové průměrné, nečekejte nic extra, žádnou Jodorowskiho Dunu. Dostanete jen lehké ochutnání světa duny v okleštěné podobě. Thoptéry jsou super, ale vše ostatní technošílenství je odfláknuté, nebo chybí úplně. Tento film měl mít hodinu a byl by super, protože vizuál duny nebyl nijak dechberoucí, aby jste na něj chtěli koukat víc jak 2 hodiny a příběhu tam je právě tak na cca hodinu. Čtenáře knihy a příznivce univerza zklame absencí detailů, nezasvěcené nezaujme, protože jim ukáže pramálo. Atmosféru to nakonec má a film v součtu ujde, jen je prostě moc strohý a nedetailní. Předpokládám, že druhý díl bude lepší a toto byl jen střízlivý start. ()

souleman

Podle mého je tenhle film krásná adaptace knižní předlohy a zároveň úžasné umělecké dílo. Doporučuji všem co knihy od Franka Herberta přečetli i těm co ne. ()

FreezeYou

Od hostiny krásnych vizuálov cez zimmerovu hudbu po niektoré úžasné výkony hlavných hercov (Rebecca Ferguson) až ku vernosti k predlohe. A baron Harkonnen je pekne hnusný! ()

Dodge-I

Tak jo, dalsi pokus o zfilmovani nezfilmovatelneho... - diky za kameru, hudbu a poust. Stejne tak i za zajimave postavy, jen nevim, proc tam maji byt souboje "jeden proti X" - to uz bylo rusive a dlooooooouheeeee. Kazdopadne je proc se tesit na pokracovani - tak snad to za rok vyjde! ()

laker4life

Duna je efektní a vizuálně atraktivní, chce být velkofilmem, ale postrádá spád a příběh. Meh! Btw, jsem jedinej, komu vadil ten uřvanej etno "zpěv"? :) ()

ElvisP

Když čtu recenze jiných uživatelů, říkám si: "opravdu jsme viděli stejný film?"  Kdo nezná knížku, hru, nebo nějaké předchozí ztvárnění Duny, tak pro něj to bude z počátku asi zábava. Epický a monumentální pojetí skoro všeho. Ale jak rychle přijde nadšení, tak stejně rychle přijde zívání a nuda. Já se na tenhle film letos těšil asi nejvíc, a jsem teda neobyčejně zklamaný. Táhlé pomalé scén, který vlastně vůbec nic neříkají, nic se tam neděje. Můžete obdivovat dokonalou krásu daného místa, a to je asi vše. Akce skončí skoro dřív než začne. Přesně tenhle styl rychlosti filmu jsem viděl poměrně nedavno u Blade Runner 2049 a hle, stejný režisér. 2 zklamání ze 2 jeho filmů. Film se může pojmout úplně jinak, nabídnout úplně vše, od akce (chybí) před dokonalé designové ztvárnění všeho (to je tak na 85%), úžasnou zápletku (tu podstatnou asi každý pochopí, ale to je tak vše). Jediné co, tak první půlka filmu díky efektům a soudtracku nabídne super napětí, kdy člověk chce víc a víc, ale dostane toho míň a míň. Obsazení... no já nevím, proč je teď tak hrozně moderní dávat do velkých rolí od pohledu těžký outsidery ať Timothéé, Rebecca nebo Zendaya. Ani jeden z nich mi nepřijde vhodný na svém místě pro film s tak ohromným potenciálem. Nakonec stopáž 2 a půl hodiny, kdy se tohle vše mohlo smrsknout klidně na 90 minut a divák by vlastně nepřišel o nic, umocní pocit toho, že jsem z kina odcházel hodně zklamaný a smutný ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl