Duna

• Česko Duna (viac)

PaTa.Freya

Je vidět, že pan Villeneuve se stále drží svého pomalého stylu s dlouhými a hlasitými záběry (jak již předvedl ve svých předchozích dílech), ovšem i zde to dokonale pasuje. Duna je naprosto epický a dlouhý celek a jako na jednu stranu mě s*r*, že to zase rozkouskují na díly, ale na druhou stranu mě těší, že se tam toho "snad" povede víc narvat z knížní předlohy. Zatím se jim to vcelku daří. Jen jedna malá výtka, ale ta je spíše genderová z naší doby, protože rovnost musí být....ale safra proč Liet Kynes/ová??? Těším se na pokračování :) ()

patho666

Duna alebo ako mladý Harry Potter začal na púštnom červovi jazdiť. No prvá návšteva kina v dobe covidnej teda nedopadla zrovna najlepšie. Ukrutne nudný a predvídateľný dej, nesympatický herci hrajú nesympatické postavy s nulovými hereckými výkonmi, kulisy ako z rozprávok čo bežia na ČT2 v nedeľu poobede, súboje v štýle blik, blik bzzz a hotovo, efekty zastupuje vrtuľník prezývaný aj vážka a zubaté kolečko v piesku prezývané aj púštny červ...Hudba je síce fajn a epická ale hlavne pri scénach ktoré epické rozhodne nie sú. Jedno čo sa tvorcom podarilo dokonale je odradiť ma od prečítania si knižnej predlohy. ()

FlyingGentle

Pouštní planeta Arrakis se vzácným kořením, o které bojují galaktické rody. Mladý hrdina, kterému se zdají mystické sny a který musí podstoupit iniciaci na bojovníka. Rok 10161. Píseční červi 400m dlouzí, kteří nejsou vidět, ale jen se hrnou pod pískem za zvuky kroků. Tajemná nauka mentální síly, která dokáže ovlivnit chování druhých. Originální bzučící vrtulníky, obří kosmické lodě. Ve filmovém zpracování slavného románu, který jsem osobně nečetl, je tolik zajímavých a dosud neviděných prvků, že to okamžitě vtáhne do děje. A ač je převážná část filmu v tmavších barvách, nespustíte z plátna oči. Není to vyloženě akční, ale prostě dobrodružné napínavé sci-fi se vším všudy. I s duchovním poselstvím. Tam, kde má být rozmáchlá scéna, tak to opravdu je s velkou parádou, ale Villeneuve se nebojí ani malých záběrů na detailní miniaturní prvky. Když Paul pozoruje hmyzího pátrače, divák úplně ztuhne a nedutá...Režisér se umně dokázal inspirovat islámskou filozofií (či náboženstvím?), tím spíše, že se převážná část odehrává v uvěřitelných pouštních exteriérech. Proložit snové vize paralelními prožitky. Zvolnit do únosné míry, že se tají dech. Prostě to vypiplal na maximum. Žádný utahaný Blade Runner 2049, tohle je mistrovské dílo. Zapomeňme na nepodařenou Lynchovu Dunu z roku 1984, která možná na svou dobu jen provokovala, tahle Duna 21 je lahůdkový spektákl a vysoce kvalitní začátek nové vesmírné ságy. Trošku ze Star Wars (mocné Impérium), malinko z pouštních dobrodružných filmů a lehce mystiky, která připomíná okultní mytologii o kněžkách z Avalonu, ale to jsou jen vzdálené paralely. Je tu spousta nových pojmů, které bude znát zasvěcený čtenář, ale já jako neznalý jsem byl maximálně spokojen. Dá se to vstřebat. Jedinou výtkou bych měl k absenci romantiky, ale to se třeba objeví v dalším díle. Holt nemůžu mít všechno…. Ještě jednou: je to silný filmový zážitek, který doma prostě nezažijete. Nestahujte to, to se musí vidět v kině. Tím spíše, že hudba Hanse Zimmera je tentokrát opravdu hlasitější, než kdy jindy. Epická se vším všudy. Pro mne letos nejoriginálnější biják a jedno z nejlepších sci-fi vůbec! ()

hypnos11

Román Duna je opus magnum nejen jejího autora Franka Herberta, ale celého žánru sic-fi. K tomu připočtěte spoustu neméně povedených pokračování (sem počítám pouze ty od samotného autora), několik seriálů a filmů. Pravda, filmy to u této látky budou mít vždy těžší, než hry - těžko uchopitelná, monstrózní, všeobjímající, prostě peklo pro fioolmaře. Hry si obecně vždy vyzobnou to, co se jim v předloze hodí a obalí to svými vlastními ingrediencemi (často tak, že to s předlohou nemá téměř nic společného). Nicméně Duna, to je srdcovka. A spojení Duna + Villeneuve mi znělo hodně slibně. Villeneuva považuji za vynikajícího režiséra, možná mého nejoblíbenějšího v současnoti. V Blade Runnerovi ukázal, že to není ždáný patlal, který by předlohu znásilnil pro své potřeby - ne, k předloze přisoutpil citlivě a výsledek byl hodně povedený. U Duny to měl ale snad ještě těžší. Ale výsledek se mu povedl. A ačkoliv to rozhodně mohlo být lepší, zklamán nejsem. Filmy Villeneuva často bývají audiovizuální orgie a zde to bylo snad nejzřetelnější. Skvělé obrazy a kamera, naprosto parádní hudba od Hanse Zimmera. Příběh byl trochu upozaděn, scény působily spíše jako série skečů než ucelený celek. Divák neznalý předlohy s příběhem musí hodně bojovat a tak trochu jej lituji. Na druhou stranu uznávám, že dostat do filmu všechny ty monology, psychologii a vnitřní sváry Paula Atreidese a dalších postav je nejspíše naprsto nemožné. Herecké obsazení samozřejmě skvělé, i když bych některým přál více prostoru (obzvláště na Bautistu jako Rabbana jsem se velice těšil). Chalamet se pro tento druh vážných rolí prostě hodí, viz The King. Snové scény se Zendayou ajko Chani byly také povedené. Úžasnou hudbu jsem již zmínil, ta si zaslouží samostatný poslech. Suma sumárum, nějaké chybičky by se našly, ale jinak jsem moc spokojený a doufám, že si film své publikum najde a především že se natočí i ten druhý díl, kde by mohlo dojít i na nějaklou tu epochální bitvu fremenů se sardaukary. ()

limike

Rozhodně jeden z nejlepších filmů posledních let. Přestože prakticky dunu neznám(a možná i proto), jsem hltan každou scénu a byl jsem unešen. Doufám, že vysoko nasazenou laťku režisér udrží i v dalších dílech. Byla by velká škoda, kdyby nevznikly. ()

Frankie86

Mysteriózní sci-fi. První díl beru jako jedno obrovské intro do světa Duny. Velkolepá podívaná, která však mohla být o něco kratší. Některé pasáže byly příliš vleklé, ale tak to asi prostě má být. Rozhodně to není film pro všechny. Kdo čeká přehršel bitev s plazmovými zbraněmi, bude zklamán. Některé scény na mě působily až takovým způsobem, že mi tělem projela husí kůže. ()

speczi15

No tak tohle bylo neco. Trošku pomalejší odvyprávění přiběhu, ale s velice unikátníma a krásnýma záběrama, skvělými efekty a super kostýmy. Skvelé herecké nasazení hvězd současnosti které ze sebe vydávají maximum. Ano, dalo by se to prirovnat k novému pánu prstenů či star wars ale duna je přeci jen nečím unikátní. Tohle mi víc sedí k profesionálnějšímu filmu. Zkrátka úžasný film a prosím! Prosíííím!!!! Ať dostanem pokračování protože konec byl jaksi otevřený. ()

F50Ferrari

Nebylo to špatný, ale taky rozhodně nic zvláštního a znovu bych si to rozhodně nepustil. Nemastný, neslaný a co že je tam všechno supermegalomasnky obří ? To má jako stačit a posadit mě na prdel ? Jen proto, že je to prostě obří ? Já v tom teda žádný umění nevidim. To se můžu rovnou podívat na Godzillu, Konga nebo Pacific rim. Ale čekal jsem to protože Villeneuve, ... fakt ho nemusim a jen jsem si to potvrdil. I když vlastně na to že on tak dost dobrý :) ()

Safira2003

Tak to je něco. Žádný z filmů, které jsem v životě viděl mě takhle nezasáhl. Nejlepší film jaký jsem v životě viděl. To co tenhle film dokázal je neuvěřitelné. Perfektně promyšlený snímek. Každá scéna zde má nějaký smysl, každý čin tady něco velkého znamená, zkrátka tady není nic nadbytečné. Nádherné uvedení do světa Duny, při kterém je myšleno i na diváky kteří nečetli knižní předlohy. Absolutně dokonalé herecké obsazení a výkony, nikdo nám tady nevnucuje životní příběhy každé postavy, představují nám jen to, co k pochopení příběhu potřebujeme. Speciální efekty vypadají trochu jinak než bych od takovéhoto filmu čekal, ale za mě tenhle styl vypadá lépe, něž kdyby se snažili udělat každý jediný efekt naprosto realistický. Když jsem si pouštěl soundtrack před shlédnutím filmu říkal jsem si, že je to hezká trochu mimozemská hudba, ale nic co by mě posadilo na zadek, ale teď po shlédnutí filmu je to ulně něco jiného, při každém tonů hudby vidím v hlavě ty úžasné scény z tohoto suprového filmu a probouzí to ve mě spoustu nádherných pocitů. Chápu, že si někdo se u tohoto filmu může nudit, nebo může říct, že se tady za ty dvě a půl hodiny nic nestalo, ale já jsem si užíval každou vteřinu záběrů a hudby. ()

aneken

Za mě 100%. Vizuálně skvělé (tohle chcete vidět v kině a ne doma na telce), hudebně výborné, Zimmer se zas jednou ukázal. A z hlediska příběhu to funguje za mě líp než kniha, která je někdy rozvláčná. Tu jsou taky trochu hluchá místa, ale má to větší spád. Jediná nevýhoda je, že pokud jste nečetli knihy, tak některým věcem nebudete moc rozumět - třeba existenci mentatů a tak... ()

mirasul

Duna je asi nejlepší deskovka kterou jsem kdy hrál. Má všechno dobře z toho, co najdete v románu, a užijete si u ní hromadu zábavy i napětí. A tak jsem rád že vznikl nový film Duna, protože bez něj by nebyla ani ta deskovka. A to je asi veškerá chvála, která mě napadá k filmu jako celku. Atmosféru jsem vůbec necítil, napětí jakožto znalec knihy jsem cítit nemohl protože vše se drží v daném sledu stránek, ale ani jako nedotčený divák bych si to užít nemohl, protože bych zase nic nemohl chápat. Sotvapůlku takového filmu prostě podle mě nemůžete pustit ven, protože všechno to zajímavé se přece začne dít skoro přesně až po skončení zobrazovaného děje. Navíc tady není ani žádný cliffhanger, který by mi na konci filmu vsugeroval že se nemůžu dočkat toho až bude pokračování. Celkově přehypované - od obsazení, kde se prostě nemůžete ubránit pocitu že se nedíváte postavu, ale na herce. Jediné zadostiučinění tak je že většina z těch megahvězd už je na konci tohohle filmu po smrti. Jedním z nejsilnějších zážitků z Herbertova univerza (a zanru Space opera obecne, viz např. Iain M. Banks) je, že se do něj ponoříte, a máte pocit, že tam jste, začínáte mu postupně rozumět. Tady ne - na politiku, intriky, Gildu a její navigátory, zakřivený prostor, Landsraad, padišáha imperátora známého vesmíru, ekologii, mytologii, ale (a před tím varuji) dokonce i na akci, napětí, zimomriavky, city a podobně si máte počkat do příštích (sic!) dílů. No ale to je hodně velká slabota, když je pro vás ještě nikdo nemá připravené. A jestli se Villneuve teď takhle pomalu rozjížděl, ať mi neříká, že to pak najednou sfoukne v jednom filmu. Ono totiž nezlobte se na mě, ale celý první román JE vlastně "jenom začátek" takže plýtvat takovými proklamacemi po takovem ubohém prologu je směšné. Nechci se zastavovat u jednotlivých nelogičností, které z filmu bijí do očí a je to vina režiséra. Spíš je mi líto těch mnoha vrstev příběhu, kterým se skoro nevěnuje. Asi nejzajímavější osud této části románu - Dr. Yueh - who cares? Výprava - disneyovsky směšná ve stylu SW (nesrovnatelně víc mě baví víc temperové obrázky u Lynche). Ovšem, promiňte, ty vážky nemohl nikdo myslet vážně, že ne. Obsazení - snad jen civilní lady Jessica, opulentní baron Harkonen a bručoun Stilgar, zbytek neuvěřitelně neživotné či neadekvátní výkony, bohužel včetně hlavní postavy. Poselství - úplně chybí!!! Čekal bych, že hrdinové aspoň chvíli budou mít žízeň, když nejvzácnější na Arrakisu je voda. Ale kdepak. Výsledek - přečtěte si sérii, zahrajte si deskovku. Zajímavé komentáře: DrHlad, DrBuznicka ()

FearMan

No tohle byla trochu zívačka. Rozhodně se těším na druhou část a pak až se na to kouknu po sobě, tak si myslím, že hodnocení změním. Knihu znám, takže vím, že to nejsou žádní Strážci galaxie, nebo Star Wars, vím že se tu příběh vypráví pomaleji, ale tady všechny milníky příběhu vidíme už v traileru a samozřejmě pokud si ujebáváte nad bojem Jason Momoa vs. 30 vojáků, tak budete slintat blahem. Pro mě 3* za obsazení hudbu. Doufám že mělo tohle působit jako nějaký pilot a že druhá část (jestli budou teda jen dvě a jestli druhý části dají vůbec zelenou😂) doplní všechny otazníky a tak ()

vinson003

V mládí jsem knihu nečetl a už asi nebudu číst, protože se jedná o pouhou zábavu. Některé myšlenky jsou zajímavé samozřejmě...neustálé sny o smrti, ale i o lásce, která končí smrtí, jsou pěkným ztvárnění "upozorňování" na to, co je skutečně důležité, a to je duchovní život, síla mysli, disciplína, cvičení a tak dále, už všechno zahoď, všechny pochyby, nedělej ze sebe malého prince, netuž po lásce, buď indiferentní, nenech se zabít, žiješ v divné době, musíš umět bránit, prostřednictvím vysvěcené matky zase říká studuj sílu mysli, studuj i jiné jazyky..nebeský jeho otec říká, jsi rozený vůdce, zapomeň na své sny....musíš sloužit svému poslání...teď trochu lehčeji...přerod na luka skywalkera nastane asi v druhém díle, kdy mladý vládce začne jezdit na písečném červu, povede tajemný písečný národ proti létajícímu tlusťochovi, který rád žere a podřezává krky...místo nožů, které fungují v protistřelných oblecích, dostanou pořádné opakovací brokovnice, které projdou...milovačka zjevně nebude, čekám maxímálně polibek, ale skywalker líbal jenom svou segru, která se tady možná ještě vynoří...děkuji za vzpomínku na star wars a těším se na druhý díl...pěkný den ()

lineker

Technický skvost z pod rukou pana dokonalého, ve kterém se však nezapomíná i na poměrně přímou dějovou linku. Blockbuster pro velké plátno a ty, kteří film vnímají jako celek. V tom je totiž Denis nedostižný. ()

Fibonacci

🚀pokurovane starwars harry⚡️ poter a levi kral🦁. v podstate nuda, ale vesmirny červ bol najzaujimavejsi element filmu. prehlasujem, že dvojku si nepozriem. 🗿😥 PS: na rok 10 100 ci jaky tam bol som očakaval sifistikovanejšie zbrane ako meče😅😅😅 ()

BlackLucky

Trvalo mi pět let, než jsem týden před uvedením filmu do kin vytáhnul zaprášenou Dunu z police. Neměl jsem nijak přemrštěná očekávání. Velkolepé ukázky splnily svůj účel a navnadily mě, a i když šlo o velmi dobrý film, nemohl jsem se po zhlédnutí zbavit pocitu zklamání. Jak kniha, tak film mají svá pozitiva a negativa, avšak jsem tak nějak doufal, že film opraví neduhy knižní předlohy a popřípadě je i vylepší. Nestalo se tak, bohužel. Ačkoliv se jedná o velmi věrnou adaptaci, myslím si, že vtěsnání tří set stránkového materiálu do dvou a půl hodinového filmu bylo jen ke škodě. I přes fakt, že bylo vynecháno několik scén, které byly dle mého názoru klíčové, a okamžitě by příběh vylepšily, film působil uspěchaně. Ovšem objevil se i zajímavý nápad, který mohl být skvělý a který v knize nebyl, ale stejně jako mnoho dalších věcí doplatil na nedostatek prostoru. Přiznávám se, že jsem na něj byl později upozorněn, poněvadž jsem si ho během koukání neuvědomil. Když bych ale měl hodnotit film jako takový, aniž bych do toho tahal knihu, tak se jedná o zdařilou práci. Až na pár drobných chyb a rychlost děje nemám téměř nic, co bych tomu mohl vytknout. Po vizuální stránce se na to kouká stejně dobře, jako na vaší spřízněnou duši a nadpozemská hudba od Hanse vás semele jako vlna. Pěkných 8 z 10. ()

quintes

Vložiť do tak "krátkej" 2 a pol hodinovej stopáže všetko, je pre mňa, v dnešnom svete komercie doslova umenie. A tento počin umením je. Politické pozadie, lásku, sklamanie, akčnosť, a v neposlednom, no dôležitom merítku, zradu, to sa len tak nevidí. Zimmer v podstate zaostáva, postavy pre mňa osobne priemer, ale dej predčil všetky očakávania. Hrátky s časom, jeho líniou, dovolím si povedať, paralelnými svetami, toto tu hrá na dokonalý nástroj. A pritom v konečnom dôsledku je to tak jednoduché.. Počkáme si, čo bude ďalej. Musím však prehryznúť chuť kúpiť si knižné dielo... Na záver, Verbal, ten kokot, nám akosi zmäkol, ako 45 ročný penis po druhom týždňovom sexe s 55 ročnou susedou.. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl