Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiálny text distribútora)

Ruut

Nemyslel bych že to někdy napíšu, ale líbila se mi o poznání víc Lynchova verze Duny. Byla mnohem dramatičtější, stylovější a povedenější než tahle televizní minisérie. Duna z roku 2000 je strašne ukecaná a příliš si hraje na ntelektuálskouzáležitost. V podstatě celý prostřední díl není o ničem. Jen se člověk hodinu a půl nudí u významných pohledů a velkolepých proslovů. A to že je tahle Duna podrobnější a víc se drži předlohy neberu. Je rozdíl mezi knihou a filmema některé věci by se zfilmovat neměli. Tím myslím sálodlouhé mluvící pasáže a hrozné natahováí vedlejších dějových linií. Nepříliš dobře se ukázali taky téměř všichni herci, včetně nevýrazného představitele Paula Altreida. Jediný kdo stál trochu za pozornost byla bára Kodetová. A čeští komparsisti? Ty jsem poznal na prvý pohled - prkennost, nezájem o roly, odfláknutí - hlavně že bude nějaký žvanec zadarmo a peníze. Jediné co mě zaujalo byla vizualní stránka filmu. Tady si myslím že čeští trikový a kostymerní experti udělali za málo peněz oravdu hodně muziky. I ta digitalní krajina měla něco do sebe. Do celkového pojetí snímku zapadala mnohem víc než kdyby se to celé točilo ve skutečných reáliích. Aspon to bylo takové snové a mimozemské. Ikdyž možná nechtěně. ()

filmmovier

Lynche jsem neviděl a kniha mně nijak moc nenadchla, není příliš úžasná. Ale tohle bylo velmi, velmi dobré. Výborné sci-fi s parádním obsazením, kromě Báry Kodetové, která má jednu z hlavních rolí, mně potěšil i poměrně velký prostor pro Jana Vlasáka (i když jen v prvním díle), pro Mirka Táborského a pro Karla Dobrého. Ze zahraničních hvězd pak jednoznačně vede Ian McNeice. Výprava je občas dost béčková, ale právě to Duně docela sluší. Já jsem za tři díly nenudil skoro vůbec, děj parádně odsýpá, pořád se tam něco děje a navíc je to díl od dílu lepší. A tak to má být. Tahle adaptace je prostě parádní, velice fajn sci-fi minisérie, která je (alespoň podle mého ne tak skromného názoru) mnohem lepší, než nezáživná a průměrná předloha. 85%, k dokonalosti fakt chybí jen málo. ()

Gemini

Televizní zpracování lepší filmového. Ti kdo viděli Lynchovu verzi, budou jistě zaskočeni barevností celé výpravy, o Pištěkových kreacích ani nemluvě. Ale toto rozčarování během chvilky pomine a budete se v této Duně cítit mnohem víc jako doma. Je jen škoda místy skutečně slabých triků, protože jsou jedinou vadou na kráse jinak skvělého díla. Účast českých herců je milá (Chani je skvělá a Liet...no, řekněme velmi dobře zapamatovatelný:)), ale v paměti vám stejně asi nejvíce utkví Leto Atreides Williama Hurta a Lady Jessica Saskie Reevesové. Hudba Graema Revella je tím hlavním co odlišuje Dunu od Dětí Duny. Je v ní cosi jako skrytá hrozba, jako spiknutí, kolem kterých se točí celá Herbertova sága. Na Dunu se kdykoliv rád podívám znovu, i když je to hodně osekaná verze toho, co se tak skvěle četlo. 80% ()

DonPedro

Harrison měl k dispozici čtyři a půl hodiny, ale chyběla mu Lynchova odvaha (nebo drzost) dostat do filmu víc původní mytologie, předlohu odvyprávěl co nejpřehledněji a to, co se přímo netýká děje, vypustil. Jenže Herbertova klasika - alespoň v mých očích - přežije všechno a výsledek je tak koukatelný, že bych klidně snesl i nášup. ()

demented

Film natočený podla geniálneho románu. Bohužial s filmovým spracovaním je to horšie. Mamutia dĺžka takmer 4,5 hodiny dávala dostatočný priestor na rozvrhnutie všetkých dejových línií. Síce sa tak nestalo, ale to mi ani tak nevadí. Čo ma žerie, sú nové dejové linky, ktoré si scénaristi do už tak komplexného diela pridali. Tieto celkový dej iba zbytočne zdržujú a robia film v niektorých miestach neskutočne zdĺhavým a nudným. Pripomienky by som mal aj k výberu niektroých hercov (napr. nikdy som si nepredstavoval imperátora Shadama Corrina ako senilného dedka, ktorý je všetkým na smiech - mne aspoň bol :) ), práci pána Pišteka (sorry, ale sci-fi a hamletovské pančuchové kostýmy mi nejako nejdu dokopy - ale to je vec vkusu). Nemôžem si pomôcť, ale Lynchova verzia sa mi páčila viac. ()

• Minisérie se natáčela v Itálii a v České republice - přesněji v Praze, díky tomu si v ní zahrálo mnoho českých herců. (Yardak)
  • Efektu modrých očí Fremenů bylo dosaženo pomocí speciálních ultrafialových kontaktních čoček a kamerami s UV-filtrem. (Radiq)
  • Falešné koření ve scéně, kdy se znovu střetnou Paul a Gurney (P. H. Moriarty), bylo ve skutečnosti oregano. (Radiq)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt