Piatok trinásteho

• Česko Pátek třináctého (viac)

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu... „Když točíte takový film, musíte se sami sebe zeptat: Jaká síla nutí lidi dívat se na tyhle horory pořád dokola? A pak jim místo odpovědi dát to, co chtějí, ale ne přesně to, co očekávají. Pak je to bude bavit,“ říká režisér Markus Nispel. Podle legendy masakr u Crystal Lake odstartovala nepozornost instruktorů letního tábora, kteří si nevšimli topícího se mentálně postiženého chlapce Jasona Vorheese. Ve snaze pomstít synovu smrt vzala truchlící matka spravedlnost do vlastních rukou a začala milé vychovatele nemile likvidovat. Když byla nakonec i ona poslána do pekla, převzal její práci utopený synáček. Tenhle příběh si ve zkratce připomeneme ještě před úvodními titulky a vypráví si ho i parta teenagerů, která do téhle oblasti zavítá. Vzhledem k tomu, že je nenapadne nic „rozumnějšího“, než děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, asi tušíte, jak to s nimi nakonec dopadne. Pár týdnů nato sem přijede sympaťák Clay, který pátrá po zmizelé sestře. Vzhledem k tomu, že jde o členku nešťastné partičky, musí vám být Claye a jeho zoufalého snažení upřímně líto. Litovat naopak není třeba bezprizorního Jasona, jemuž se pod ostří mačety blíží další skupinka rozjívených teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině a netuší, že za to zaplatí tu nejvyšší cenu. (oficiálny text distribútora)

Chen

Rozhodně nemůžu filmu upřít atmosféru. Samozřejmě jde o standardní vyvražďovačku partičky (dvou partiček) teenagerů, kteří se ocitnout na legendami obestřeném místě, kde na ně číhá neporazitelný zabiják. Určitý přehled o sérii mám, ale ne takový, abych si mohl dovolit srovnávat. Obecně můžu jen prohlásit, že film byl docela hutný, některá úmrtí (například to v chatce s nářadím) byla vcelku mrazivá a obsazení slušné. Jako páteční hororová záležitost, určitě fungujííc. ()

M.i.k.e

původní sérií sem nedotčen,tudíž pro mě není toto Jasonovo znovuzrození až tak velkým zklamáním.Další z řady "neškodných" vyvražďovaček,který teď podle naprosto stejného schématu vzniká tolik a bát se,nebo alespoň lehce lekat se u nich nemůžou snad už ani malé děti.Dost možná by si taková ikona jakou je Jason Voorheese zasloužila trošku něco víc.Mě osobně by zajímalo,jak dlouho vydrží tvůrcům sekat takovéto "horory",které jsou stále stejné,jen se mění obsazení a hlavní vrahoun...ale zpět k samotnému hodnocení.Jak už sem psal,pro mě "nový" pátek není až takovým zklamáním jaké jsem očekávál a ve stínu včerejšího Krvavého Valentýna dávam za slabší 3...50% ()

O´Neill

Nebylo to vůbec špatné, takovéto filmy mám opravdu rád. A Bay? O důvod víc proč tenhle film vidět. Pokud nemáte rádi horory, kde se někdo někoho snaží zlikvidovat, a skupinka lidí, prchá, schovává se, ani si to nepouštějte. Jinak ano :) ()

MrPierc

Čistí sílá!!! Dart Wader by Jasonovi záviděl jeho odhodlání. Jason nám vyrostl a začal i brutálně běhat. Klasika, která nestárne a stále mne dokáže pěkně zrychlit tep. Jason totiž není žádná zrůda či nadpozemská nestvůra - je to postižený člověk, který se zbláznil a mstí svoji maminku. Když se nad tím zamyslíte, tak to zas tak nereálné není. Dialogy mezi oběťmi jsou místy velmi vtipné (hlavně černoch a asiat). V kině to mělo neskutečnou atmosféru. Víte, že vybafne a stejně mu na to nalítnete :-) ()

marcek

Film sám o sobě moc nezaujal - jako už dnes většina remaků. Spíš by mě zajímalo jak probíhal casting na herečky ve filmu :-D kdo měl pěkný hrudník, dostal roli?? :-D jestli jo tak chci být v porotě :-D ()

Jino

Měl jsem za to, že se bude jednat o remake, které by mohl konkurovat těm lepším dílům ze série. Nakonec to dopadlo na můj vkus hodně špatně a jsem zklamán. Imbecilní scénář bez špetky inovace, což mě tak ani moc nevadilo (je to přece jen slasher, který si na nic nehraje), ale ta atmosféra? Ta se musela utopila spolu s namakaným Jasonem, který párkrát dokázal brutálně zaútočit, ale jen krev a gore dobrý horor neudělají a proto tady vynikají zejména kozy, nuda, kozy, nuda, nuda a zase nuda. 30% ()

Petoss1

Ako čistokrvná vyvražďovačka to nebolo zlé, ale je tu jedno veľké ale. Bolo to nudné, nezáživné, bez akéhokoľvek spestrenia či nápadu. Dostavil sa pocit, že toto som už niekde videl. Možno som chcel viac, ale jedno viem isto, Jason sa sekol a pokračovanie už prosím nie! 50% ()

WoWoW

Hm, takovýhle filmů se může natočit ještě tak tisíc a stejně to nikoho nedonutí nad tím jásat. Je to pořád ta samá písnička, tohle opravdu hororový žánr nezachrání. ()

bourec

Sérii Pátek 13 mám shlídnutou asi k šestýmu dílu,a přesto že na ty poslední díly jde jenom kritika,chystám se je skouknout.Teď tady ale mám remake slavnýho hororu.Porovnávat s originálem asi ani nejde.Vraždy jsou krvavější,pestřejší,je tam víc detailů.Naopak co se týče hororovejch postupů a klišé,je to pořád stejný.Lidi neutečou,ale schovaj se na co nejstrašidelnějším místě,záporák je nesmrtelnej,objeví se všude,kde je potřeba.Myslim ,že Nispel není bůhvíjakej režisér,ale kdyby přidal do filmu víc tajemna a mystiky,tak ten film dopadl ještě lépe.K jeho dobru můžu napsat,že včera jsem shlédl film Krvavý Valentýn,a ani 100D by téhle limonádičce nepomohlo.Takže s odřenejma ušima 60%. ()

Rodriguez

Považovat toto dílo za remake určitě nebudu. A to z jednoho prostého důvodu, že se to originálu z počátků 80.let nevyrovná!!! Každopádně jako solidní vyvražďovačka u jezera Crystal Lake velmi slušný! 80% ()

DruidKarel

797. hodnocený film: Tak tomuhle já říkám návrat ve velké stylu. Je to velkej mix hororu a thrilleru, ale nakonec velmi dobrý mix. Opět neznámí herci, holky, co si hrajou na herečky a kluci, kteří jim dělají v tom sekundanti. Ostatně serie o Jasonovi nikdy neoplývala kvalitními herci, spíše jen spoustou krvelačných záběrů a spoustou potu na zádech diváků (ne, pokud jste objevili někdy pot v rozkroku, tak to skutečně pot nebyl...). Tentokrát jsem shlídnul hodně kvalitní příběh, solidní hudbu a dokonalé zasazení příběhu do prostoru. 3* budou možná ke všem těm superlativům vypadat slabě, ale přeci jen to chce větší odvaz. Navíc, bude jistě možné se zlepšit, což nazačil konec filmu, kdy jistě nedal Jason všem jeho obdivovatelům "vale"...3* ()

-Bomba-

Proti celkovému zrychlení horrorových postav nic nemám, ať už to jsou zombie, kteří potom vypadají mnohem nebezpečněji nebo třeba Mike Myers, který taky trochu přidal plyn. A i když je Jason též trochu zombie, k němu se běhání a střílení z luku nehodí. Jason má být surový vrah, který nepřemýšlí a prostě jen kydlí teenagery, nebere zajatce, neláká oběti na návnadu a neovládá žádné těžší nástroje, kromě mačety a jiných sečných zbraní. Tohle všechno se ale v novém remaku nectí a výsledek je takový, jaký je – debilní. Vraždy ubraly na brutalitě a snad ani jedna není moc nápaditá, což je to nejhorší, co se může slasheru stát. Pro neznalce předchozích dílů možná průměr, pro skalní fandy Jasona katastrofa. ()

Amroth666

24.4. 2010 - Pravý americký komerční moderní zábavn horor, od kterého jsem si sliboval daleko méně a byl jsem mile překvapen. Hudba od Steva Jablonskyho byla hodně znát a taky Bayův příspěvek hodně pomohl k celkovému dobrému remaku. Líbilo se mi tam, jak tam opět Michael Bay dal tu svojí "typickou ameriku". Mám namysli třeba chování všech američanů v jinak klidném městečku. Předváděli se všichni před sebou, užívali si života a pořádně to rozjeli. Neuvědomili si ale, že Jason na to nemá žádné pomyšlení. Zase tam byly akce jako v každém druhém americkém hororu. Zesílená chůze a hororová hudba, pomalu otevírající dveře nebo ječení zraněných lidí, kteří už se bohužel nezachránili. Celý film byl ve výborném tempu, pořád se tam něco dělo a bylo se na co koukat. Na úplných pět hvězd to nemá, ale hodně se mi to líbilo. ()

moviefreak

Hviezdičku dávam za zrýchlenie spomaleného Jasona. Dajte už konečne Jasona alebo Michaela do zombie filmu kde môžu masakrovať od prvej do poslednej minúty, aj tak nám ide iba o to!!! ()

Fallen_One

51%? Zdá se, že intelektuálů na csfd přibývá rapidním tempem :-) Remake nedělá originálu žádnou ostudu. Navíc Marcuse Nispela mam rád od doby, kdy mi dokázal Texaský masakr motorovou pilou zarýt hluboko pod kůži. Pátek třináctého se nese v podobném duchu, je znát režisérský podpis. Je tam vše co milovník hororu může dostat pod nos - partu teenagerů, krásný kočky (každá umírá zajímavou smrtí), posedlýho zabijáka a super přírodu :-D Tyhle filmy se beztak budou točit dál, lidi jsou úchylný zvířata co vidí rádi umírat ostatní. Na druhou stranu proč ne, když se to líbí. Takže jasný 4 hvězdy, nějaký malý kiksy to mělo. ()

Alfréda

Narovinu podotýkám, že když je film podle mě opravdu špatný, neztrácím s ním čas a můj komentář činí tři věty. Raději chválím dobré filmy a navíc, proč bych se měla v nějaké plečce rejpat a hledat na ní chyby. Tohle je má druhá výjimka, jelikož takovou ZHOVADILOST jsem neviděla od jistého remaku o jistém akčním hrdinovi v latexu s jeho protivníkem v podání jistého teplého kovboje. Nuže: 1. Nestává se mi že by mě film tak nudil, že bych ho musela přetáčet, a přísahám že posledních 30minut filmu jsem nemyslela na nic jiného. Říkala jsem si, jestli bylo opravdu nutné natahovat tenhle film přes dvě hoďky, že by se to dalo určitě nějak chytře střihnout. Ve finále kouknu na stopáž- a ta činí hodinu a mizerných 37minut. 2. Aktéři na začátku filmu nám nebyly nijak detailně představeni, což se mi zdálo divný, ale vzápětí jsem pochopila proč. Tahle pasáž mě nějak moc nezaujala, nicméně po shlédnutí celého filmu to bylo to nejzajímavější a nejpovedenější. 3. Skutečně jsem čekala remake. Alespoň v rámci možností. Běží třetí minuta a já slyšim slovo GPSka. 4. Starý, PRAVÝ Jason přišel, bum mačetou do palice a odchod. Jak jsem někde četla, "Pracovní obuv a skvělé nasazení". Opravdu by Jason, náš trhan z lesa, ztrácel čas tím, že čapne holčinu, zapne jí do spacáku, a ještě hledá kde a za co jí pověsit? Ne, prostě bum jednu ránu do lebky a konec...V klasickém splatteru by tato scéna byla vyžadována (a byla by jistě na místě), ale tady mi to připadá trochu mimo mísu. 5. Past na medvědy nastražená na potenciální oběti? Nemluvě o tom, že leží uprostřed kempu? Odkdy se Jason zabývá nějakými hrami na honěnou? Nee, tady to už smrdí jako nějaký...TEXASKÝ MASAKR?? Překvapivé... 6. Můžete mi podat jediný rozumný důvod, proč nechal Jason Whitney naživu? Sice zabíjí jak mašina ale zrovna TUHLE si musí nechat, a čirou náhodou tu, kterou hledá sympatický mladý muž v hlavní roli. Proč zrovna ona? Zcela prosté- hlavní aktér filmu by jinak vůbec v příběhu nebyl, nejel totiž kempovat jako ostatní a v příběhu je jen proto, že hledá svou ségru. Bože, jakmile se ukázalo, že Whitney je živá a bez jediného zranění celou tu dobu v Jasonově úkrytu, muselo být jasný každýmu jak jednoduchej a průhlednej happyend se na diváky chystá. A to, že Whitney byla podobná Jasonově mámě jako omluva nestačí. A co má bejt, že jí je podobná? Ve druhém díle ORIGINÁLNÍHO Pátku 13 si Jason hlavní hrdinku se svou mámou spletl, to beru. Ale tady má vystavenou máminu hlavu napamátku, a nějakou Whitney nechá žít jen proto, že má maminčiny oči?! 7. Ne úkryt, ale podzemní bunkr. Jason, trhan z lesa, individum, si zřejmě za teplých letních nocí vybudoval systém podzemních chodeb, a na just si tam ještě zavedl elekřinu...a kdepa nakradl tolik žárovek??? V jezeře, jasně, tam jich jsou přece běžně mraky... 8. Jason vs. oběť = jedna rána mačetou a šlus. Nikdo se nemá co potulovat v jeho rajónu. Otázka: proč si nový Jason schovával mrtvoly u sebe v bunkru? Trofeje to jistě nejsou, a podobnost s Pach krve nebo Hory mají oči taky vylučuji, jelikož kanibal to nikdy dřív nebyl- i když v téhle verzi už by se opravdu nebylo čemu divit. Texaský masakr podruhé. Jason se přece mstí za smrt svojí mámy, nijak se v tom nevyžívá, nestojí o komentáře jako "Jóóó, to bylo drsný, to bych nechtěl...". NE, prostě pic jednu ránu a odchod ze scény, prosím. 9. O napodobenině scén z Pach krve se rozepisovat nebudu, fandové si jistě všimli a scény odzívaly stejně jako já. Mylsím tím asi tři lekačky a jedno uřízlý ucho v trávě. 10. Smrt Jenny mělo být jistě velkým překvapením, jakože ani kladná postava není před Jasonem v bezpečí. Mě spíš přišlo že se autoři snažili nacpat nečekaný zvraty úplně všude a ve finále to opravdu nemělo hlavu ani patu. Kladná postava a společník hlavního hrdiny se nezabíjí. Jinak je z toho totální chaos kde jen padají hlavy. 11. Když se aktéři děje dostanou poprvé do Jasonovy boudy, přišlo něco čemu se budu ještě dlouho smát- aby diváci pochopili, že je to Jasonova bouda, upozornili na to autoři tím nejpitomějším způsobem. Na obrovskou postel uprostřed místnosti nechali vyřezat nápis "JASON". Aby nám chudák nezapoměl, že v týhle posteli má spát on. Spíš mi to přišlo jak střižený z nějakýho britskýho sitcomu. 12. Logicky uvažující osoba nezavolá potom všem policii, nezavolá sanitku která by odvezla vrahovo tělo, které by bylo posléze pitváno, pohřbeno nebo i spáleno. NE, logicky uvažující osoba ho hodí do vody. Co víc, do Křišťálového jezera, kde je Jason doma, kde si vesele hnije od 80.let. Krom toho Jason je nejspíš omráčený, jelikož se do vody nechá hodit, a až na samém dně si rychle plave pro svou masku a zpět na hladinu, aby mohl zavčasu (během 6vteřin) vyplavat, prorazit hlavou molo a naposledy tak "vystrašit diváky. Alespoň ty, kteří mu to baští. 13. Chyběla mi proslulá znělka filmu "Kil kill kill mom mom mom", zazněla jen jednou,aby se neřeklo. 14. Takhle zprasit kultovní ságu , no hanba. Tenhle podprůměrný slasher si víc jak jednu pidi hvězdu nezaslouží, a takhle zkurv... remake už vůbec ne. Modlím se aby podobně nedopadl miláček Freddy. PS: Chvála těm,co se starali o vzhled Jasonovy boudy, jelikož se podobá té, co byla v druhém díle PRAVÉHO Jasona. () (menej) (viac)

Pajky3

Tak za prvé, od Remaku jsem čekla něco jiného. Tohle remake nebyl. Za druhé začátek byl takovej divnej, druhá půlka už byla fajn. Jason to pěkně kosil. Bylo vtipný, když mu číňan nabízel hokejku. Konec mě zklamal, ale bylo jasný že pokračování bude ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu

05.10.2009

Podivnou novou divizi vytvořil Sam Raimi v rámci své na horory zaměřené produkční společnosti Ghost House Pictures. Pod hlavičkou Spooky Pictures prý budou vznikat „thrillery pro celou rodinu“.… (viac)

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)