Thor

Thorovmu otcovi, vládcovi bohov Odinovi, trvalo veľa rokov, kým vo svojej ríši Asgard nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, ale postupne sa mu dostávajú pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster. Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naňho armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá rozpúta peklo na Zemi. Odinov synček sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba umierať, alebo sa vzchopí a vyrazí do boja. (TV JOJ)

mat.ilda

K projekci jsem usedala se shovívavým úsměvem, který značí, že se tedy podívám, ale nelze ode mě očekávat žádnou nadšenou odezvu. Možná někde, na konci tunelu, prosvítala mlhavá naděje na změnu k lepšímu, kterou mi dodávalo jméno Kennetha Branagha - a stalo se. Shovívavý úsměv se zvolna měnil v uznalý, zvlášť u božsky sympatického osazenstva, s nímž pozemšťané nemohli vůbec soupeřit a výtvarné stránky. Chvílemi se zdálo, že se ani nedívám na komiksovou fantasy dnešní doby, ale animačně doplněnou a digitálně vyčištěnou záležitost z osmdesátých let, kdy heroické postavy ještě žily a nepůsobily jen jako reklama na steroidy. Dala bych o hvězdu víc, nedovolila mně to však mizerně hrající Portmanová, chemicky zcela neslučitelná s Hemsworthem a nuda na Zemi. ()

Stanislaus

Dvorní režisér nesmrtelných shakespearovských klasik sáhl pro tentokrát po komiksu od Marvelu a výběr to byl IMHO více než vhodný a pro Kennetha Branagha to byla i životní příležitost vzdát hold svému oblíbenému hrdinovi. Celý film působí na oko jako typický americký blockbuster se vším všudy, ale pod povrchem toho všeho se skrývá ještě něco hlubšího, čemuž lze vděčit ostřílenému panu režisérovi. Záběry na vizuálně perfektní a vyšperkovaný Asgard jsou naprosto dechberoucí a spektakulární. Dějová linie obsahuje sice řadu starých známých klišé, ale jakožto neznalec komiksové předlohy nemohu soudit nijak příkře. Herecké obsazení sestává ze samých sympatických tváří a z hlediska hudební stránky byly mnohé sekvence pastvou pro uši. Zkrátka jsem šel do kina pro zážitek, kterého se mi dostalo a musím uznat, že Thor teď hrdě stojí na špici mých oblíbených komiksových postav. ()

Flego

Môže shakespearovský režisér natočiť s ľahkosťou veršov významného dramatika veľkolepú fantasy ? Môže ! Oprášil marvelovsky podanú severskú mytológiu a za pomoci nápaditého scenára a trikového štúdia vzniklo vydarené dielko, ktoré dokáže vskutku pobaviť. Dokonca mi nevadilo ani kladivo zarazené v skale, čo nápadne pripomína inú legendu. ()

sharky

trocha rodinných královských intrik (ale shakespeara sem prosim neplette, na to je to moc ploche, hadam ze vetsina z vas zna jeho hry jen ze zkracenych filmovych adaptaci), trocho okopírované výpravy (třeba Asfgardské sídlo nápadně připomíná jistý islandský kostel), trocha humoru, trocha predvídatelnosti a plochosti a nadmiru sympatický casting. Celkem vzato slušná zábava, která si na nic nehraje. ()

Darneth

Jediným kladem je postava Lokiho, Tom Hiddleston jej setsakra osvěžil, vše ostatní může jít klidně k čertu a to mám na mysli i nafouněného Thora páchnoucího parafínem. ()

honajz

Genderová a rasová vyváženost především. Na druhou stranu klišé blonďák = sympaťák, černovlasý = zrádce. Jízda na koni k torpédovacímu teleportéru. Každé přistání tvrdě na budku. Ledoví muži místo použití berly mrazilky nesmyslně bojují tělo na meč. Hozené kladivo letí do kruhu, až by Angelina Jolie záviděla.Přerostlá Godzilla, které všichni utečou a stačí ji polechtat kladivem na bránici. Monstrózní kulisy, animace, budovy, hory, prolákliny. Znásilněné a zplacatělé shakespearovské "rodinné" postupy a charaktery směrem k ještě větší povrchnosti. Naprosto sterilní setkání namyšleného boha s pozemskou realitou. Jste bůh, nevíte, na jaké planetě, ale zeptáte se na to anglicky. Trochu přidáme teen emo. ... Někdy bych chtěl žít na jiné planetě, nebo aspoň ve středověku. ()

Jinny

Část odehrávající se na Asgardu celkem připomíná Flashe Gordona, celkově se jedná o slušnou komiksovou adaptaci někde na úrovni prvního Iron Mana (který je ale daleko zajímavější postava). Hopkins a Hemsworth jsou fajn, v případném pokračování bych ale dala víc prostoru Lokimu, který je IMO největší badass v severské mytologii. ()

Roman.Ticka

Pohádky mám pořád ráda a když je v nich pěkný princ (i blonďáka beru), tak ještě raději. Když mají hodně krásných scenérií, spoustu snových kouzel a ještě kopec srandy, co na tom, že báje střídají bludy a obludy. Jen jsem se zasnila, jak by to bylo krásné mít u sebe krasavce a ještě s božskými schopnostmi všeho druhu a fantazie mi v hlavě zarotovala rychlostí raketového portálu a nadpozemskou silou Mjöllniru, až mi obličej hrál všemi duhovými barvami a ruce hřály i omrzaly. Takový to byl hvězdný zážitek. A jestli někteří nenašli co hledali, hledají to dodnes a pohádky je konec. Poučení? Nikdy nevěř, že modrý původ znamená totéž, co modrá krev. Geny jsou jednou geny a ani sebelepší královská výchova na tom nic nezmění!! ;-) ()

rikitiki

Pro mě je to ničím neozváštněná předělávka komixu. Svět severských bohů má svou chladnou estetiku, vědátorka je protivně umanutá, její společnice nanicovatá a sám Thor mě nijak nepřesvědčil o vnitřním přerodu, kterým na Zemi prošel. Snad je to tím, že snímek si pohrává s mnoha motivy - vztah bratra k bratrovi, vztah syna k otci, láska k pozemské ženě, boje mezi bohy, do toho trochu Akt X - je toho příliš a všechno jen lehce naznačeno, nemá to šanci pořádně zarezonovat a dotknout se diváka. Fandila jsem Lokimu, ten jediný měl podle mě aspoň trochu zajímavý charakter. /15. 4. 13./ ()

HellFire

První velká otázka pro mně byl Chris Hemsworth. Hrdina, o kterém jsem před Thorem vlastně nikde neslyšel, je ale sympaťák a svou úlohu zvládá na jedničku. Zařazení do našeho světa mu jde a člověk se přitom ještě pobaví. Film naštěstí netrpí syndromem trapnosti, ale to se od tak renovovaného režiséra dalo čekat. Už se těším na další dávku. ()

jonyyy

Nejvíc mě bavil ten humor založený na cizinci v neznámém světě, toho je ale poskromnu. Vizuál taky vůbec nebyl špatný, ale celé to byla strašná, i když zábavná, ptákovina. Doufám, že ve dvojce bude válka Asgardu s Kryptonitem. 63% ()

Othello

Důkazem neexistence skutečného Asgardu je fakt, že autory tohohle bazmeku nenašli někde ukopaný osminohym koněm a oklovaný přerostlejma vránama, protože tohle prostě nešlo. Já mám svoje hranice tolerance, kam až může autor v těžení určitých základů zajít, ale tohle je daleko za horizontem. Aboslutně nesnesitelný digitální inferno v němž jediný zapomatovatelný prvek je přizdisráčství tvůrců. Spousta lidí tu prská na černýho Heimdalla. Mě málem jeblo už když na mě vykouknul absurdně digitální Asgard, kterej navzdory faktu, že je to taková nirvána pro prasata vikingský, tak je vypíglovanej, jakoby tam žila moje matka. Zavřel jsem oči a doufal, že to všechno přejde a bude to ok, když sem je otevřel, tak si zrovna fešáckej Thor prohodil v ruce kladivo a já věděl, že bude zle. Vemte si například jeho družinu. Karneval postav jak z Dungeon Siege - zmalovaná amazonka s perfektně oholenym podpažím (nevysvětleno), renesanční šermíř (opět nevysvětleno), japonec (kurva tuplem nevysvětleno) a poměrně sympatická verze fantasy trpaslíka, kterej i přesto vypadá, že vlastní kadeřnický salon. Antagonista rožšafně pomrkává s ulízanými vlasy dozátu, přesto se film tváří jakože záporáka ještě nemáme znát. Buehe, tak okej, vzhledem k tomu, že během úvodní třicetiminutovky jsem sežral ovladač, byl jsem nucen to dokoukat. Vážení moc se to nezlepšilo. Je fajn obsadit do rolí pozemských iniciátorů jistoty jako Skarsgarda nebo zde příjemně ošukatelnou Natálii Portman, kdyby tak příšerně nebilo do očí, že v tom filmu jsou kompletně zbytečný. Krystalickym důkazem budiž jedna z "akčních scén" (ještě se vyjádřim), kdy novopečený pacifista Thor (bože!) jde vysvětlit kovovýmu ošklivákovi, jestli by nemohl přestat demolovat město a těmto postavám řekne, ať evakuují okolí. To probíhá tak, že uběhnou cca 150m, něco kolem nich vybuchne, oni se zastaví a pak se vrátí k polomrtvýmu hrdinovi, na jehož dotaz, jestli jsou všichni lidi v bezpečí odpoví, že se o to postarali. No a akční scény jsou kapitola sama o sobě. Nevim jak moc dosáhla v USA inflace za poslední tři roky, ale jestli Bay mimojiné nechal v závěru Transformers rasit velkoměsto na všech levelech obříma robotama, skládajícíma se v bouráky, stíhačky a helikoptéry a Branagh nechá s rozpočtem o jedno mega míň jednoho pětimetrovýho kovošrota rozkopnout auto a rozbít zmíněnou výlohu, tak je to tunel jak Blanka. Thor až na vzácné vyjímky (tak dva až tři záběry) vůbec neni akční, protože postrádá jakoukoli dynamiku. Buď to zrasí střihem (úvodní kosa s ledovými obry) nebo to utne, když už bych čekal, že se něco začne dít (obr v městečku) nebo to zabije nepřehledným a přeplácaným CGI (bitka Thora a Lokiho) či to v neposlední řadě pohnojí do očí bijícím 3D efektem (fakt je na to dneska ještě někdo zvědavej?). Thor je o to větší omyl, že narozdíl Snydera, Greengrasse, Cuaróna či Baye se drží nechutně při zemi, nemá jakýkoli režijní rukopis a neuvědomuje si svoji pozici na audiovizuálním trhu. A to je konkurence čímdál znatelněji filmových videoher, které mohou nabídnout daleko více než filmové médium, ale v něčem vždy budou zaostávat a to v sepětí příběhu, postav a mnohoúhelné fyzické akce. Thor si to neuvědomuje a proto po něm za rok neštěkne ani bílej tesák. Jediný co na tomhle filmu funguje jsou odkazy a vtípky a to je na letní blockbuster dost smutná vizitka. () (menej) (viac)

GigaPudding

Kdyby existovala soutěž o nejnudnějšího superhrdinu papírového komiksového světa, tak by se Thor s největší pravděpodobností dostal mezi finalisty. Nikdy jsem ani nechápala jak někoho vůbec mohlo napadnout mezi ty "moderní mýty" o superhrdinech, kteří jsou zároveň taky trošku i bližší normálním lidem, nacpat bez jakýchkoli změn už existující legendy a mýty ze skandinávie, protože to prostě nemůže fungovat tak, aby to bylo aspoň něčím zajímavé. Jako beru, že je děsně cool že tam jako lítá a má úplně brnění a všechno, ale je to ospalé asi jak superman, který pro jistotu nemá ani žádnou slabinu a "superschopnost" jeho úhlavního nepřítele je mocný talent na vydělávání peněz. Tohle všechno se ale naštěstí do tohoto filmu nedostalo, teda skoro všechno. První asi půlhodina totiž oplývá přesně tím, proč je Thor nuda se vším brněním a kladivem, ale pak se děj úplně promění a stane se z něho docela překvapivě hodně vtipná sebeparodie právě těchto nudných Thorových atributů a to je důvod proč si tu čtyřku zaslouží :). Není to kvůli akci, které je tu navíc dost málo, není to kvůli efektům, které vypadaly prostě tak nějak normálně, a není to ani nijak zvlášť kvůli tomu superhrdinství, bez kterého by se to stejně obejít nemohlo. Je to prostě kvůli tomu, že Thor je překvapivě sympaťák, což je velká proměna po té první půlhodině, a kvůli tomu, že se to prostě nebere vážně a tvůrci věděli, že kdyby se to vážně bralo a bylo to bez vtipu, tak by to prostě nefungovalo ani trošku. Zrovna v tomhle případě by se vůbec nechytlo hodit semtam nějaký lehčí vtípek, tady to prostě potřebovalo té komedie trochu víc a vyšlo to, což mě osobně překvapilo hodně vzhledem k tomu, že jde o Thora :). ()

Thomick

"Do not mistake my apetite for apathy!" --- Hloupoučkej Marvel! Tupej nabušenec, co nešetří úsměvy a v prvnim možnym okamžiku se kompletně odevzdá do rukou pozemšťanky - no to má bejt ňákej hrdina?! Ne, Thor svuj vlastní film prostě mít nemusel. Navrch ten rozporuplnej vizuál. V jedněch momentech mi Branaghovo pojetí bombastičnosti přišlo pěkně neotřelý; svou posedlostí detailem a rezignací na pozici Heimdalla jakožto nezávislýho pozorovatele celku ... naopak jindy jsem si odfrkl stylem "uff, to bylo laciný, normálně jak z deset let starý PC hry". Nedotažený - včetně dialogů či konfrontace "Bohů" se Zemí - a jako celek relativně fádní. Jediný, co můžu stoprocentně pochválit, je postava Lokiho, která se sympaticky nevybarvila ani doběla, ani dočerna. Kvůli ní se na tu dvojku snad i podívám. Sama jednička někde mezi 2 a 3*. ()

SOLOM.

„Hm“ 160 nejoblíbenější film – to svědčí o úrovni naší konzumní společnosti. Místo aby se dostalo obdivu opravdu zajímavým a přínosným filmům z celého světa, které opravdu za něco stojí, tak dnešní generace obdivují podobné nesmysly, kterými nejen Marvel již několik let bohatě zásobuje nadržené obecenstvo. Tenhle film mi „nedal“ absolutně nic a není to jen tím, že (fantasy coby filmový žánr zrovna dvakrát nemusím). Nebudu se tu teď bavit o bájích a pověstech, ze kterých si tvůrci udělali jako v mnoha jiných případech obyčejnou prdel, protože to by bylo na dlouhé povídaní. Sám jsem byl v dětství vášnivým čtenářem fantasy knížek i komiksů – ovšem co začali nejrůznější filmaři mé oblíbené hrdiny přenášet na filmové plátno – jsem z toho pěkně zhnusen. Nevím, možná je to tím, že má fantasie již tak nepracuje jako předtím, nebo je to stupidním scénářem, který je nejsilnější ingrediencí u těchto rádoby „hrdinských“ filmů. Thor samotný mě bohužel ani moc nezaujal po trikové stránce (když už děj stál za hovno). Našlo by se tu několik slibných momentů, ovšem zápory jasně převyšují. Od tragických kostýmů, nudný děj, špatné efekty až po dosti průměrné (mnohdy až podprůměrné) herecké výkony. Je mi upřímně líto všech, kteří tohle považují za mistrovské dílo… ()

Ilicka

Čtyři hvězdy navzdory lehce ironickému úsměšku, který se mi kradl na tvář pokaždé, když Thor popadl do rukou kladivo a tvářil se, že není vyrobené z plastu. Branagh trochu selhává v akčních momentech, především v kontaktních bojových scénách, ale jinak se mu Shakespearovské dilema: kterého ze svých nehodných synů by měl velký Ódin usadit na trůn, povedlo nastínit krásně, proměna Thora v pozemských podmínkách sice poněkud drhne, jak je náhlá, ale ono to nevadí, protože nejistý dojem spláchně nějaká luxusní akční scéna s velkým kladivem. ()

ARI50

Už před samotnym natačením tohohle filmu jse vědělo že bude bodovat a mít uspěch umně mněl a velký Chris Hemsworth vyborna role a do tohohle filmu je jak dělany. Co se tyče triku a efektu velmi dobre a celkove cely film užasně zpracovaný. A co se tyče dvojky už jse nemužu dočkat . ()

Sofia

Nikdy bych nevěřila, že se do tohoto tématu Kenneth Branagh pustí a nikdy bych nevěřila, že se mu povede natočit úžasnou a téměř dokonalou komiksovou pohádku, kde si každý přijde na své. Výtvarné pojetí Asgardu je pastva pro oči a pozemská linka je dokonale namixovaný mix akce a vtipu ("We have here Xena, Jackie Chan and Robin Hood..."). A co se týče Chrise Hemswortha - už je mi jasné, kdo bude hlavní hrdinou mých příštích erotických snů...:-) Viděno v 3D, které mi ale přišlo naprosto zbytečné. ()

claudel

Kenneth Branagh mě zklamal. Považoval jsem jej za záruku kvality, platí to však nejspíš o shakespearovských adaptacích a tématech z historie. Walandera zatím hodnotit nemohu, nemám jej ani načteného ani nakoukaného. Díval jsem se na Thora asi napětkrát, třikrát jsem u něj usnul. Zklamal mě především fantaskní svět, připadal mi nesmírně vyumělkovaný a doslova nehezký. Celý příběh se vleče, akční scénu, aby divák pohledal. Nejvíc se mi asi líbilo to Thorovo kladivo, to bych chtěl aspoň hodinu vlastnit. Dvojka vypadá aspoň z ukázek zajímavěji, tak uvidím, jestli si na ni najdu čas. ()

Ištván87

To jsem se zas krásně odreagoval.... V rámci Marvel filmů je Thor zatím nejlepší spolu s prvním Iron Manem, v těsném závěsu pronásledovaný Neuvěřitelným Hulkem a následně se za nimi trošku belhá druhý Iron Man... Film jsem si vysloveně užíval, jednak mě bavila humorná část na zemi, jednak herci byli perfektně obsazení a skvěle se na své role hodili, jednak jsem s radostí sledoval jak se čím dál tím víc snaží propojit všechny Marvelovské filmy a moc mě taky potěšila Thorova jmenovka na triku (kdo viděl nebo četl komiks, nebo jen ví, tak ví o čem mluvím :-D)... Chris Hemsworth byl obsazený naprosto skvěle a nejen svou dvoumetrovou postavou si uzurpuje téměř všechny scény sám pro sebe, jen mě trochu rušilo, když spolužačka při pohledu na jeho postavu vzdychala něco o nádherným bříšku... Každopádně to byl výborný film, Asgard vypadal fakt moc pěkně, resp. místy dost roztomile, Anthony Hopkins spolu s výše zmíněným Hemsworthem a většinou ostatních byli skvělí, do toho vynikající hudba, režie Shakespearovského barda Kenetha Branagha, a v neposlední řadě bezkonkurenční dabing, no a máme tu blockbuster v tom nejlepším slova smyslu... Už se těším na AVENGEEEEEERS!!!!!!!! ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (viac)