Po prijatí zákona, zakazujúceho výrobu a predaj alkoholických nápojov, nastala v USA v dvadsiatych rokoch éra prohibície, ktorá bola zároveň aj érou vzostupu mocných zločineckých gangov, ktoré mali z nelegálneho alkoholu výnosný obchod. Hlavou najmocnejšieho z nich bol známy chicagsky mafián Al Capone. Na druhej strane stoji mladý a ambiciózny policajt plný ideálov Eliot Ness. (RTVS)

Eire

SEAN-ov OSCAR naprosto zasluuuzenyyy. Ale najlepsia GANGSTERKA ever?! U mna teda rozhodne nie. A ta scena s kocikom bola kultova. Ale prvotny dojem z roku 88 kedy som to videl prvy krat uz doooost vyprchal. Tak 65% hmmm.... ()

Douglas.

Nelítostná doba, drsné prostředí, silný příběh, skvělé herecké výkony, ale i přesto všechno se to nemůže rovnat s mafiánskými filmy jako je celá trilogie Kmotra či Mafiáni. ()

Gortyna

To je problém filmů s Costnerem: Ve všech, co jsem viděl, je tak kladný, že kladnější není snad ani Ježíš Kristus. No a pak je film protkán patetickými žvásty, jak tu někdo napsal. Ale dalo se na to koukat. ()

BobArmstong

De Palmov gangsterský magnum opus, čo je už samo o sebe menším paradoxom, keďže Untouchables sa omnoho viacej venuje tej "správnej" strane zákona, než napríklad taký Scarface. Asi pre nikoho nebude žiadnym prekvapením, že gangsterský film z dvadsiateho storočia disponuje hutnou atmosférou i mrazivými momentami, ktorým výborne sekunduje Morriconeho hudobný sprievod. Nedá mi nespomenúť odstrašujúci (v tomto prípade je to myslené pozitívne) De Nirov (Alphonso Capone) výkon v každej scéne, kde jeho ustavičné monológy s talianskym prízvukom a nekompromisným pohľadom vrážajú do diváckeho chrbta jeden z najchladnejších strachov, hoc má scén ako šafranu. Pravdepodobne každému pozornejšiemu divákovi udrie do očí kontrast medzi temnejšie ladeným noir štýlom a optimistickým westernovým počinom. Najväčšmi je to citeľné pri kanadskom zásahu, kde máte skutočne pocit, že sa momentálne pozeráte na veselý western, no vzápätí všetku radosť vystrieda pocit úzkosti, strachu a depresie z blížiaceho sa záveru. Možno budú niektorí diváci vyčítať De Palmovi finále práve v duchu klasických westernov, namiesto poriadne depresívneho a emócie vyvolávajúceho noir zakončenia, a pokiaľ by niekto vzniesol námietku, že bolo "slniečkové" zakončenie zbytočné, tak by som mu musel dať za pravdu. To ale nič nemení na tom, že sa Untouchables môžu zaradiť medzi nadpriemerne kvalitné žánrové počiny a zároveň jeden z najlepších filmov De Palmovej kariéry. ()

muti

Keď počúvam De Nira, akoby som počul Kočnera, také to vystupovanie pred médiami s tým že každý mu chce len zle a on je ten dobrák. Každá doba má svojho kriminálneho masterminda, len sa mení technológia ()

pollstro

Jestli patří The Untouchables mezi filmy, které proslavili Briana De Palmu a který zároveň patří mezi jeho nejlepší tvorbu, tak si celkem nejsem jistý, zda jsem viděl ten stejný film a upřímně mě udivuje, co dokázal De Palma provézt se žánrem, který ho vlastně dle mého názoru nejvíc proslavil, viz Scarface. Přitom se samotný úvod může tvářit zajímavě, přece jenom prohibice 30. let v USA za přítomnosti samotného obávaného Al Capona, je skvělým námětem. Navíc postava Kevina Costnera, bojujícího proti nelegální distribuci alkoholu, je skvělá a pro něj naprosto typická. Veškeré tyhle úvodní pozitiva a naděje, že se bude jednat o perlu ve svém žánru, padá s příchodem Seana Conneryho, který svými neustále chytrými řečmi, radami a moudrostmi, shazuje veškerou vážnější atmosféru až do takové fáze, že se z příběhu stává usměvavá pohádková komedie. Najednou zde máme skupinku čtyř neohrožených, nebojácných a odhodlaných hrdinů, kteří bojují proti korupci, násilí, zločinu a samotnému Al Caponovi s takovým elánem a nadšením, že je to natolik iritující a do očí bijící. Poté je naprosto nemožné brát následující dějové zvraty nějak osobněji. Navíc několik ukrutně příšerných a špatných scén tomu ještě víc nahrává. Dokážu si skutečně těžko představit, že se Sean Connery dokáže po několikanásobném zásahu proplazit celým svým bytem a ještě následně komunikovat. To samé platí pro velmi dramatickou scénu na nádraží, která se snaží parodovat scénu z Křižníka Potěmkina a celkový dojem z ní je těžkopádný. Robert De Niro je jedinou světlou stránku celého filmu, jelikož jeho přístup k takto velké roli je skutečně ohromující, neuvěřitelný a ten rozdíl mezi ním a ostatními je vcelku směšný. To samé platí i pro skvělého Andyho Garciu, který je z té skupiny hrdinů jedinou chválihodnou postavou, navíc zde zaznamenal svůj první úspěch. Neuvěřitelně nevyrovnaný film, který se na jednu stranu tváří jako tuctová komedie o honbě za zločinci, plná trapných dialogů zdůrazňujících přátelství, spojenectví, hrdinství a mnoho dalších patriotických blbostí, ale na druhou stranu se snaží působit jako klasická drsná gangsterka a tahle kombinace v tom žánru je doslova smrtící. Oscar pro Seana Conneryho je pro mě závěrečným výsměchem. "I'm gonna tell you something. Somebody messes with me, I'm gonna mess with with him. Somebody steals from me, I'm gonna say you stole. Not talk to him for spitting on the sidewalk. Understand?" ()

Kinofil

|| R || Paramount || Rozpočet: $25 mil. || USA: $76 270 454 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $106 240 936 || Nechápu, jak mi tenhle klenot mohl tak dlouho unikat. Přitom je to čistokrevný zástupce mého oblíbeného žánru - špinavé gangsterky ze 30. let. De Palma má řemeslo v malíku a servíruje poctivou dobovou atmosféru s (tehdejší) moderní režií doprovázenou Morriconeho hudbou. S tou mám mírné problémy v podstatě v každém filmu, ke kterému složil hudbu, jelikož jakoby vždy pocházela z úplně jiného filmu. Možná až příliš vyniká, nicméně je fantastická a do filmu se zpětně vlastně hodí. Hvězdné obsazení tu naprosto dominuje a herci si navzájem kradou prostor. Nevím, koho vyzdvyhnout víc. Conneryho? Costnera? De Nira? Garciu? Všichni jsou obsazení na správném místě a navzájem se doplňují. Trochu škodolibým pozitivem tu jsou nečekaná úmrtí hl. postav, se kterými si film, díky skutečné předloze, nebere servítky. Ovšem nebýt toho, Neúplatní by byli celkem tuctovým soudním dramatem bez katarze, jelikož je samotné historické dopadení Al Capona dost směšné. Holt takhle to bylo. Tedy většina z toho. Scény, které si film upravil po svém (přestřelka na nádraží, shození gangstera ze střechy) jsou třešničky na dortu. Díky tomu má film mnoho napínavých scén, ať už znáte historii nebo ne. 90%. ()

Renswo

The Untouchables- gangsterský film , škoda že je to priemerná policajná dráma plna Hollywoodskych hviezd.Samozrejme De Niro si hra svoje, je tam zase jedinečný a v role AlCappne-dobrý zly a desivý . No druha strana Costner a Connery má nepresvedčili , nijak som si nevytvoril k ním vzťah všetko bolo take dosť ploche a samé klišé . Vizuálne je všetko super Autá z 30r , alkohol , samopaly a klobúky ale to je asi tak všetko . Práve De Niro mi tam chýbal , hral tam možno 20min z celého filmu na zloducha dosť malo. Tento film u mňa nezanechal nič , žiadnu emóciu , ani tu pozitívnu ani negatívnu . V podstate som si odsedel 2hod a čakal kým to skončí. ()

Frca

Další se seznamu opravdu fajn gangsterek. Pro tuhle dobu mám prostě slabost ať už se jedná o filmy, seriály či knihy. V této době byl Alphonso "Al" Capone téměř všemocnou figurou, která se nezastavila před ničím. A právě tady nastupuje na scénu skupinu "Neúplatných". Policajtů, jejichž cílem je Al Capona zničit. Utrpí ztráty, avšak na druhou stranu jsou o to více posíleni ve svém úsilí předvést před spravedlnost "Zjizvenou tvář".  Musím samozřejmě vypíchnout úžasné herecké výkony, jak ze strany vždy skvělého Seana Conneryho, tak ze strany hlavního protagonisty-Kevina Costnera. ()

hrumsrt

Ono se to možná nezdá, ale podobných gangsterek není zase tolik, no a právě tohle je jedna z té hrstky. Příběh sledujicí boj proti všemocnému Al Caponemu, který se dostal až tak vysoko, že zákonitě musí přijít pár těch, kteří ho srazí zase na zem. Prvně musím ocenit krásný až trošku poetický název filmu, jehož český překlad úplně zprznil hned i tu základní myšlenku filmu, že nad právem nakonec není nikdo, ať už si myslí a koupí, kdo chce, co chce. Tvůrci se snaží alespoň nastínit každý možný způsob, jak se tématicky podobné  snímky točí, ať už mravenčí policejní práci, tak až oslavný pohled na tyhle kriminálníky z jiné perspektivy. Což mi vnitřně hrozně nesedí a jako celek je to takové nevyrovnané. Ve výsledku působí postava Al Capona jako tuctový zločinec, že ještě v podání hvězdného De Nira, to celé je zkrátka propal. Snaží se vést diváka příběhem takovým pozvolným způsobem ala Scorsese, jenže vůbec se to nedaří a i na pro tento žánr vlastně dosti skromné stopáži to má tendenci klesat k rozvláčněným pasážím. Velmi poutavé téma, které je však nakonec spíše až odbytě uchopeno a já vůbec neměl možnost si to pořádně užít. Vedle těch velkých krimi značek ala Kmotr nebo třeba Casino se to ani zdaleka nechytá. Přesto však proveden je film vlastně dobře, má exceletní herecké výkony - Connery až odskočený, nádherné hudební motivy a vůbec fajn atmosféru. Vrcholem je samozřejmě profláklá scéna na nádraží! Celé to působí takovým romantickým dojmem, což podobné filmy mají často ve zvyku. Nakonec by si s tím přece jen chtělo více vyhrát.. 75% ()

Elessar.

De Palma povýšil a povenoval sa velice známemu tématu Al Caponeho, tentoraz z trochu inej perpektívy, kde Al v podaní Famózneho Roberta De Nira hraje tak trochu druhé housle a k slovu sa dostáva bandička Nepodplatitelných vedená Costnerom. Akčný snímok s podarenou hudbou a kulisami. Parafrázy na známe diela z miulosti sú už len takým trafením klinca po hlavičke. Na prvý raz mi to prišlo také uťahané, ale na druhý krát som si to užila o niečo viac. Sean Conery, Garcia všetci sú fajnový ()

palomino

Brian De Palma je známka dobré podívané a hlavně s mafiánskou tématikou.Sean Connery je opravdu silná osobnost stejně tak jako De Niro v roly Caponeho.Tak trochu variace na western typu "sedm statečných" v omezenějším počtu Místy sice trochu naivní,někdy jednodušší,ale stejně dobá podívaná-větší výhrady bych měl k hudební stránce-vůbec neladí s dobou Ameriky 20 let. ()

nash

Miluju gangsterky a proto nemůžu dát méně než čtyři hvězdičky i když k tomu, aby se z tohohle filmu stala legenda žánru, jako například Kmotr, Mafiáni, Casino, Krycí jméno Donnie Brasco, něco chybí. Zaboha nemůžu přijít na to, co to je. Možná je hlavní hrdina na můj vkus až příliš velký "klaďas". ()

Xavy

Skvělí film , který nemá moc chyb. Výborné herecké výkony doplňuje dobře zvolená hudba. Mezi zápory bych zařadil až někdy příliš naivní komické scény, které filmu ubírají trochu na vážnosti. ()

kedluben

velké téma, značné možnosti: celá éra je doslova přeplněná silnými příběhy. tenhle film ale jenom jemně "líznul" povrch. prostě já nevím. nejsem supernáročný divák. skousnu ledacos, ale tohle nějak nemělo šťávu. hudba se chvílemi nedala poslouchat. naivní smyčce, ještě naivnější scény.... ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (viac)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery