Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

ondrach

Kladné body dávám za to, že podle tohoto filmu byla vytvořena úžasná hra GTA: Vice City a film také ukazuje, jak si člověk zkazí život, když se honí za slávou a prachama. ()

bmx6

Velká škoda,že jsem tento film už neviděl dávno.Než jsem se k tomu dostal to byla doba,ale konečně to mám za sebou a můžu jenom říct ÚŽASNÝ,ÚŽASNÝ!!!!!!!!!!Al Pacino jako Tony Montana byl zcela vynikající.Opravdu hrál přesvědčivě.Prostě nádhera ho sledovat.Hudba velice dobrá,skvělá atmosféra,spousty krásného oblečení.A především famózní závěr u kterého jsem nestačil zírat.Další parádní filmový zážitek. ()

Mgsswat

Ako vždy brilantný Al Pacino a príbeh o zrade, pomste a sne muža, ktorý ide za svojím snom rázne a cez mŕtvoly - čo viac si priať. Zároveň treba pochváliť soundtrack, ktorý podtrhuje unikátnu atmosféru Miami 80tych rokov a dĺžku, ktorá by u väčšiny filmov bola na škodu, no tu budete radostne civieť každú minútu. I keď má svoje chyby, bez problémov ich prehliadnete a budete sa náramne baviť. Legenda nie len medzi gangsterskými filmami, to je Scarface. ()

Kapitan Hovado

Celý film až moc spěje ke svému konci. Hvězdičku vlastně nestrhávám za jakýkoliv neduh, nýbrž za krutý a nemilosrdný osud. Nicméně závěrečná scéna, jakožto i jiné, je estetický majstrštyk. ()

gezper

Excelentní ('jak jinak' je už ohrané, co) Al Pacino v podstatě bezchybně zpracované a natočené gangsterce o mafiánovi ke kterému jsem si jakožto postavě úplně nenašel cestu, tudíž mé fandění jemu nebylo 100%. Ovšem to neznamená, že bych se vysloveně nudil - což je u 3h filmu vždy dobrá známka. A přízvuk si 'Tony Montana' dává vskutku báječný. No ta závěrečná scéna pravda trochu ulítla, ale i tak se na ní pěkně kouká - nemyšleno nikterak úchylně. [90%] ()

kacer4

Niečo sa mi na tom filme neľúbilo ale napriek dlhému rozmýšľaniu neviem čo to je. Al Pacino to neni, iný herci tiež, scenár nemal veľa chýb, réžia bola super, možno to bol len ten námet pre drogové prostredie, ktoré tu bolo už nespočetne mnoho krát. 80% ()

Delmondo

Al Pacinova fetem zjizvená tvář mě sice vybízela abych se seznámil s jeho kámošem, já se ale radši pomalu seznamoval s celým jeho příběhem. Když se z přiblblýho kubánskýho emigranta a následně mafiánskýho poskoka stane obávaný boss a distributor drog v Miami. Alík podal opravdu heroický výkon a prožíval svýho kmotra Tony Montanu natolik, že i přesto že to byl prvotřídní zkurvysyn jsem mu fandil do samotnýho konce. On tyhle role měl vždycky v malíku. No nemůžu samozřejmě zapomenout na Míšu Pfeifferovic, ta tu věčně sjetou kurvu zvládla taky výborně a navíc se na ni dobře koukalo. Jednoduše prvotřídní bijásek s mistrnou režií Briana De Palmy. ()

Miko55555

Príbeh kubánskeho gangstra so všetkým, čo k tomu patrí - veľa akcie a drsných dialógov... Postava Tonyho je vďaka vynikajúcemu Al Pacinovi nezabudnuteľná (film musíte vidieť v originále). Film je zbytočne trochu dlhý (nudná časť príbehu ohľadom Tonyho sestry), ale inak veľmi akčný až do konca.... ()

beeleg

Vzestup, pád. Neukočírování. Film jsem viděl až někdy v roce 2010 a nemohl jsem si nevšimnout podobností s legendou Vice City. Klenot. Push it to the limit! ()

Jayk19

Muj Brian De Palmuv top.Al Pacino zahrál svou roli tak,že i po letech mám pochybnosti zda opravdu někdy mafiánem nebyl.Vynikající příběh o kubánském zločinci,který se vypracuje z nuly na Miamského dona i když nakonec tvrdě narazí.Scarface je pro mne film u kterého je opravdu nutnost sledovat jej v originálním znění,jinak se připravíte o trénovaný Pacinův kubánský přízvuk který film posouvá z 4,5 hvězdy na plných pět.Pro fandy her GTA nebo mafiánských filmů rozhodně "must see!"Díky tomuto filmu vím jak srovnávat filmy s mafiánskou tématikou ()

zigy

Příběh o tom, jak se z chudého Kubánce Tonyho stal mocný mafiánský kápo. Tony to nakonec dokázal, svět byl jeho a on si mohl užívat. Byl pohádkově bohatý. Ale místo toho přišel strach, paranoia, nedůvěra vůči svým blízkým a prázdnota, děsivá prázdnota. Tenhle film to vystihl úplně přesně - i když jsi pro peníze schopen udělat cokoliv, a nakonec se k nim dostaneš, štěstí si za ně stejně nekoupíš. P.S.: Závěrečná přestřelka je skvěle natočená, jedna z nejlepších! K výkonu Pacina není co dodat, to se musí vidět, a skvělý dabér Jiří Prager jej velmi podpořil. ()

Atten

Zřejmě jsem zhýčkanej novější tvorbou, zřejmě jsem to přecenil. Čekal jsem něco ve stylu Kmotra a blížilo se to spíš srágoře se Segalem. Asi jsem kulturní barbar. Al Pacino je ovšem legenda minulá, současná i budoucí a po krátké rozvaze jsem usoudil, že pod čtyři hvězdy jít nelze... ()

ZetDaElO

Al Pacino v úlohe najegoistickejšieho, najagresívnejšieho a najnadutejšieho narko gangstra filmovej histórie. Mafiánsky opus a 3 hodinová expedícia do duše kriminálnika, v ktorom najmä mladšia generácia objaví zdroj inšpirácie pre tvorcov série GTA. Výborná filmárčina a jednoznačná "must see" záležitosť. 10/10 ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru