Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Matthew00

Legenárny film s brilantným obsadenim v hlavnéj úlohe Al Pacino ktorý stvárnil bossa drogového kartelu. Film ukazuje ako sa dá získať všetko a vzápetí o to prísť, jediné čo by som tomu filmu dokázal vytknúť je ten tzv. ´´terminátor´´ na konci ako zabije Tonyho ale inak sa to Briaenovi De Palmovi podarilo na plných 5* ()

Crube

Široko daleko nejlepší výkon Al Pacina (a že on špatně zahraje jednou,maximálně dvakrát za 10 let). Při vší úctě k Michaelu Corleonemu,jeho Tony Montana je hoden milování i největšího zatracení,ale spustit z něj oči celých 170 minut nejde a každou z nich má postavu pod kontrolou a ví kým by měla být a konzistentně ho provede celým filmem až do bílého práškovaného konce. A ten kubánskej přízvuk,ten nejde nekoupit. ()

Phex

v top 200 je na můj vkus nějak přegansterováno...některé filmy tohoto žánru zde mého názoru být nemají - jedním z nich je zjizvená tvář ()

megajalec

Moje postrehy z filmu: mafiánske filmy mi pripadajú skoro všetky na jedno kopyto, líšia sa možno v nejakých detailoch, inak gro je to isté. Podobne to je aj pri Scarface. DePalma má však v rukáve ohromný tromf a je ním nik iný, ako Al Pacino. Dovolím si tvrdiť, že vďaka nemu je Scarface tak uznávaná a cenená. Skvelý herecký výkon. Páčila sa mi celkom aj dobová hudba a takisto kamera. Stopáž mi nevadila, čo som dosť prekvapený, keďže ona ma dosť odrádzala. Poctivé a dobré 4*, od plného počtu ma však odrádza zopár hluchých miest vo filme ()

jin69

Jasne ze Brian De Palma nikdy nedosahne kvalit Scorseseho,ale tady se mu hodne priblizil,samozrejme s velkym prispenim Olivera Stonea a jeho scenare,ktery mimochodem psal,kdyz se lecil ze sve zavislosti na kokainu...zajimava terapie.Genialni vykon Al Pacina a jeho rychly vzestup plny brutalnich vrazd a konec,ktery ani nemohl dopadnout jinak. ()

exoomer

Popravde ma film trochu sklamal, od polky zacal byt monotonny a nejako nevyrazny. Neocakaval som ziadny zvrat v deji a ku koncu mi bolo jedno ako to dopadne. A k tomu ten koniec, ktory mi pripadal ako Doom 3. 3,5/5 ()

Stanmi

Ačkoli má Al Pacino na svém kontě spoustu nezapomenutelných rolí, pro mme navždy zůstane Tonym Montanou, dokonalé ztotožnění se s postavou, Miami, drogy, 80s, brutalita a závěrečná scéna dělají z tohoto filmu legendární dílo ()

DJDVD

Al Pacino v roli mafiána Tonyho Montany v už klasickém filmovém díle. Příběh jak se přistěhovalec, co se živí mytím nádobí stane nejmocnějším mužem v Miami, zároveň však začne trpět paranoiou a závislosti na kokainu. Původní Scarface z roku 1932 jsem ještě neměl příležitost shlédnout, ale tato verze mě dostala díky roli Al Pacina, který skvěle zacyhtil postavu Kubánského přistěhovalce, který dostane to co se mu zlíbí. Na filmu mě oslnila atmosféra slunného Miami, oblečení a hudba 80.let, zajímavý příběh a skvěle ztvárněné postavy. Určitě se tento film stal poprávem kultovním. ()

turistta

Moja srdcovka gangsterských filmov, možno preto že som ju videl ako prvú. Al Pacino alias Tony Montana je pre mňa najcharizmatickejšia postava filmového gangstra. Začína od nuly ako kubánsky utečenec a dotiahne to na drogového kráľa v Miami. Jeden z najväčších filmových zážitkov, skoro tri hodiny bez náznaku únavy a nudy. Finálna prestrelka je niečo extra. ()

zdeci

Namachrovanost a frajerství Ala v tomto snímku nebralo konce; bylo ho až moc, což na jednu stranu působilo drsňácky, na stranu druhou to z něj dělalo úplného vypatlaného debila, který od hadru na nádobí k bílému nosu od koksu přišel... Celkový dojem ale vyzněl kladně, i pro tu vytříbenou angličtinu a věčnou nasranost Pacina, to mi bylo sympatické :-) ()

BenchPress

Pokud bych si měl vybrat nějakou gangsterku do svého TOP listu, tak to bude právě tato. I přes delší film Vás bude po celou dobu bavit (aspoň u mě to tak bylo). Pěkně napsaný příběh, kde se stále něco děje. Al Pacino si střihl totohle záporňáka s neuvěřitelnou vervou a ve filmu mu věříte snad vše. Dokonalost filmu ještě doplňuje skvělý scénář, řežie a hudba, která filmu dodává ten správný "gangsterský" šmrnc. Doplnil jsem si mafiánské vzdělání a zařadil Scarface mezi své doporučené filmy. Skvělý Al Pacino! 5/5. ()

Diskantka

Celkem od začátku mi bylo jasný jak to skončí. Bouchačku tam měl v ruce každej, stejně jako koukein v nose. Že to bylo dlouhý no jo, ale to možná cesta od myčky nádobí po největšího gangstera a dodavatele koksu bejvá, takže mě neserte. ale co se mi tam hlavně líbilo- BARVY. Barvy a materiály hadrů lidí, interiéry klubu a místností v jeho vile, barvy aut!!! Aaaa Obsazení je jasný...Al Pacino skvěle zahrál tohohle drzýho buráka z Kuby od tý doby ho žeru.. ()

B.C.B.P.

Gangsterská jazda ako sa fuck patrí! Hralo sa to so mnou ako mačka s myšou. Pri scéne kedy Ernie dostane prácu, mi zvieralo, čo mi zvierať malo. Aj keď o nič nešlo, mal som pocit, že ide o život. Smrť tu dýcha na spotené ksichty každú pofuckovanú minútu a Al Pacino v tomto epic tale (O čom? O živote? O živote tých druhých?) zahral (!!!) aké to asi je na predmestí pekla – horúce, s množstvom chlastu, žien, a lot of sušeného mlieka a hlavne poriadne nahovno! Pre mňa bola malým vrcholom scéna: „večera v spoločnosti snobov“. Taký rozkol vo vzťahu k postave ešte vo mne scenár nevyvolal. Prvých pesto-šesto minút som Ala žral, od polovice (druhých 68 hodín) filmu ma Montana fuckoval, ale predsa som mlsal to OK, všetok ten akcent a acting. Záver s neónovým odkazom bol už trošku máličko přespříliš naratív, domysleli by sme si. Ale neva, Fuck the pelicangs! ()

AARONN

Tony Montana..malý, sebejistý, drzý, bezcharakterní, prostě směsice všeho jen ne slabosti. Ze začátku si Vás získá svoji průbojností a jasným cílem, za kterým si tolik jde. Ovšem postupně o pár kilo kokainu déle, se Vám již ne tak "malý" Tony jako jeho přátelům a blízkým vzdaluje. Začíná být paranoidní a po úplně konečném defektu Tonyho zdravého chování přijde tvrdé zadostiučinění. Tento film si mimo jiné díky režii, scénáři, Alovi zapamatujeme hlavně tímto.... "Já jsem Tony Montana!! ()

pafka

Vynikajici film s naprosto famoznim Al Pacinem, ktery me z hlavy nikdy nevyprcha. Kdo chce alespon trosku neco o filmu znat a neco videt, tohle je filmova abeceda. Klobouk dolu. To se musi videt! ()

Auvajs

Tony Montana (Al Pacino) je nejpatetičtější filmová postava, kterou jsem kdy viděl (a asi i uvidím). Arciarogantní, ničeho se neštítící, chorobně sebestředný, zlovolný, slizký had, který tak moc touží po úspěchu, že se dopouští jedné nevěrohodnosti po druhé a, upřímně řečeno, nerozumím tomu, jak je možné, že to tím svým přístupem "dotáhl tak daleko". ()

mArtinko5MB

Skvelá, spočiatku bezduchá gangsterská naháňačka za bohatstvom. Al Pacino odviedol kus práce, vážne si neviem predstaviť, kto by sa mi na rolu hodil viac(Pravda, že z tých čias hercov ani veľmi nepoznám :) ). Skeptický spočiatku, no po spozeraní neľutujem a nerozumiem, ako mi táto klasika mohla uniknúť. Navyše mi veľmi imponovala hudba od Morodera, ktorý naposledy spolupracoval s Daft Punk na jeho doposiaľ najlepšom albume. V druhej polovici filmu som sa tak zapozeral, až som si neuvedomil, ako rýchlo zbehla hodina a pol. Otázka znie, môže človeku tak z moci prepnúť? Myslím, že to je veľmi jednoduché :) 93% ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru