Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Castielo

Klasika, kterou dneska žádná moderní gangsterka nepřekoná. Brutální skoro 3hodinová podívaná. A protože Tony by zabil komunistu i zadarmo:D, je to jasnejch 5*. ()

Jajar

Jeden z nejlepších filmů o mafiánech vůbec, i když De Palmův režijní styl rozhodně nezkousne každý. Přestože to má skoro tři hodiny, jedná se o neskutečně přímočarý, drsný, místy až brutální film, ve kterém nejde o nějaké poselství světu, nebo ždímání emocí z diváka. Existují gangsterky, které mají větší hloubku, ale Scarface je tak skvěle napsaný, natočený a zahraný snímek, že mě ani na malý moment nenudil a klidně bych dal i víc, než těch 170 minut. ()

Joppo88

Takto nejako si predstavujem gangsterskú atmosféru - neskutočné! A Al Pacino - akoby ani nehral, akoby kamery ani neboli! Veľmi vierohodné zobrazenia prostredia mimo zákon - brutálne, priame, bez súcitu a sladkých rečí - tak to má byť! Napriek tomu som sa trochu nudil, pri takej dlhej minutáži... ()

zipoo

Depresivní, depresivní, depresivní.... neuvěřitelná cesta Tonyho Montany na vrchol. Al Pacinův výkon je, jak my říkáme, "šílenej"! Rozhodně je na něm vidět, jak si svou roli užívá. Vlastně to ani není role, on tím žije. Kus čisté duše, co si jde za svým snem, zastíněný brutálními činy. Perfektní! Pokud mám porovnat s Carlitovou cestou, který snímek ve mně zanechal daleko více, je to rozhodně Scarface. Náherná píseň od Stephena Lynche - The Ballad of Scarface :) www.youtube.com/watch?v=PDLhabLSzNM&feature=channel&list=UL ()

Killingjoke

Brilantní gangsterka. Hodně sirová, brutální a hodně skutečně hmatatelná a uvěřitelná. Když už se někdo pouští do remaku (původní, rovněž ikonický Scarface je z roku 1932), mělo by to vypadat takto. Příběh z časů prohibice je přesunut do 80. let 20. století a hlavním hrdinou se stává kubánský politický imigrant Tony Montana. Můžeme tak sledovat jeho moci chtivou a drogami posetou cestu na vrchol, kde není nouze o naturalistické výjevy vraždění, podrazy a sociologickou exkurzi do prostředí přistěhovaleckých gangů. Režisér Brian De Palma se s tím nijak nepáře a tvoří tak svou osobitou mafiánskou frezku. Do hlavní role obsadil Al Pacina, který je v podobných rolích jako doma a velmi úspěšně tak navázal na své slavné role ze 70. let. Jako protipól, nikoliv však v morální rovině, zaujme výkon půvabné Michelle Pfeiffer, nebo Pacinova nerozlučného parťáka Stevena Bauera. Zjizvená tvář se právem řadí ke klasikám gangsterských filmů, i když možná bude některým divákům trošku méně stravitelný, ale právě v tom je největší kouzlo tohoto filmu... ()

anitae

3,5* + skvělý Pacino, pekně zahraná feťačka Pfeiffer, trestanci z Kuby...a dál mě nic nenapadá... - přislo mi to moc dlouhý, a s trošku podivným závěrem, ale asi je to tím že nemusím filmy o mafii a drogách;) ()

HenryIvan

Úvod mi prišiel ako akási paralela s dnešnými problémami. Veľa emigrantov a medzi nimi kriminálnici. Čo vám to pripomína ?? Ďalej len nasleduje vysoká škola herectva v podaní Al Pacina a pôvab Michell Pfeiffer. Jednoduchý mafiánsky príbeh. Slasť sledovať až do konca. 90 %. ()

DAPDO

Kdysi dávno, ještě jako náctiletej, jsem Zjizvenou tvář viděl a vím, že mě tenkrát vůbec nezaujala. Teď jsem ji zkouknul znova, s odstupem snad dvaceti let. Příběh kubánskýho politickýho vězně, kterej prahne po moci. Během jeho vzestupu na vrchol je pár scén, který v dnešní době už jen vykouzlí úsměv na tváři a pár scén, který stojí za to. Jedinou tu s motorovou pilou jsem si z dřívějška pamatoval. Celej film je roztaženej skoro do tří hodin, takže jsem se chvilkama i nudil. Normálně bych dal za tři, ale za Al Pacina, kterej tady předvedl neskutečně ďábelskej výkon, dávám hvězdu navíc. ()

moviechecker

Na to, že je tento film tak ospevovaný tak úplne vo vytržení nie som. Miestami som sa musel poriadne zasmiať. V porovnaní s Kmotrom, je o úroveň nižšie, preto "len" 4 hviezdičky. Akosi mi niektore veci k sebe nesedeli, hudba sa mi tam vôbec nehodí čakal som čosi viac komornejšie. ()

tranquill

"Kdo si myslíte, že jsem?" Al Pacino je v tomto gangsterském dramatu přímo ztělesněním ega! "V týhle zemi zemi musíš mít nejdřív prachy. Když máš prachy, máš i moc. A když máš moc, máš i ženský..." ()

dainio

Je to drsný, je to špinavý, je to sexy, zábavný a smutný. A hraje tam Tony Montana. Pardon, Al Pacino. Né počkat. Pokud chcete vidět herecký koncert a odevzdání se do role v brutální gangsterce, tak ani neváhejte. Scarface je velkolepé dílo ukazující vzestup a pád drogového krále. Nešetří se ani narážkami na komunismus, kapitalistické obžerství nebo komfortní bubliny. Como se llama? Antonio Montana. ()

junxi91

Komunistu zabiju i zadarmo - to je nejlepší myšlenka tohoto filmu. Jo a že také není dobré vydržovat si rozmazlenou zfetovanou kurvu, protože vám může rozesrat celý drogový byznys. ()

Razzor_82

"V této zemi si nejdřív musíš vydělat. Když si vyděláš, budeš mít moc. A když budeš mít moc, dostaneš i ženský." Al Pacino v jeho kultovní roli egocentrického gangstera. Ostrý slovník a jeho pohled, který zabijí! Palmovo expresivní dílo ze kterého stříkají emoce. Závěrečná přestřelka je jedna velká akční řežba!  9/10 ()

Kalimero13

Šovinistické hovádečko, buran a cholerik věčně na hraně, se ve zcela nerealistické cestě dostává na vrchol drogového byznysu.  Film má svoje léta a jde to na něm znát. Je nutné si přiznat, že v některých ohledech se tvorba filmu opravdu zlepšila. Řada čistě filmových aspektů film táhnout k zemi. Rádoby dramatická kamera se svými pofid close-upy a vtipnými přibližovačkami. Naprosto otřesný sound design a hudba - v té době to byla snad nějaká úchylka, že se všude vytvářely podivné pohádkově "líbezné" melodie, které pak dávali naprosto neadekvátně do vypjatých scén. Totálně zničené scény. Hlavní postava zabije postavu sobě blízkou, do toho ženská hystericky řve a z ničeho nic k tomu hraje hudba z pohádky :D A v neposlední řadě pak herecké výkony. Bože jak moc se posunula práce s herci. Scarface je přehlídka dvou obrovských nešvarů - neumu hrát a přehrávání. Al Pacino jak známe z jiných filmů, rozhodně hraje skvěle, a možná ve filmu hraje i to, co si navymyslel, až na to, že vytváří nerealistickou nekonzistentní uřvanou postavu. Sorry, ale hereckej um ani charisma postavy se nevytváří tím, že necháte postavu každý druhý dialog křičet. Do toho naprosto nezvládnuté dramatické scény, kdy na vám jde borec uříznout ruku motorovkou a vy ani nevykřiknete a druh postava jen tupě zírá bokem :D Ta scéna automaticky padá na dno uvěřitelnosti a nemá žádnou váhu ani nebudí emoce. A z toho všeho je složen celý film. Nonstop koukáte na nulový příběh, kde činy hlavní postavy vůbec neodpovídají jeho postupu po žebříčku, posloucháte prázdné rozhovory hrané postavami, kterým nevěříte či se jim dokonce smějete, za to jejich divadlo, abyste nakonec skončili u mělkého zakončení, kde jediný příjemný pocit pramení z toho, že už je konec. Chcete začít opravdový vzestup a pád narkobarona se vším všudy? Pusťte si ten proklínaný Netflix a jejich Narcos. Uplně jiná liga. ()

Keramos

6/5⭐️- Brian De Palma pomocí scénáře Olivera Stonea vytvořil krví nasáklou gangsterskou operu, která je směsicí půvabu a okázalosti, přičemž Pacinova postava kubánského přistěhovalce Tonyho Montany je především uměleckým představením, mužem, který existuje proto, aby byl sám sebou. „The eyes, chico. They never lie.“ ()

AngelG

I přesto, že je Tony Montana parchant, tak není možné si ho neoblíbit a značný podíl na tom má samozřejmě dokonalý Al Pacino, u kterého po pár minutách zapomenete, že to je Al, protože se z něj prostě stává kubánský Tony skrz na skrz. :D Celá atmosféra tohoto filmu je úžasná, od fantastického 80tkového soundtracku, slunného Miami, po závěrečná krvavá jatka. Člověka až zamrzí, že se takovéhle filmy už netočí. ()

chlebos

Takovéhle filmy se dnes už netočí. Uvěřitelný příběh vzestupu a pádu jednoho kubánského přistěhovalce (výborný Al Pacino) z prostředí drogových bosů. Film je neuvěřitelně depresivní a nevím jestli se na něj podívám někdy ještě jednou. ()

crackonosh

Zjizvenou tvář osobně považuji za jeden z nejlepších filmů s mafiánskou tématikou. Oproti dePalmově jiném snímku -- Untouchables -- z něj čiší mnohem větší nadšení a touha překvapovat a z této adrenalinové jízdy s Tonym Montanou vám zůstanou silné zážitky. Vytknout se dá leccos -- místy až televizní snímání kamery, občasné přehrávání samotného Pacina (ne, ten permanentně drsný výraz jsem mu moc nevěřil)... Nicméně přes to všechno se od ostatních podobně laděných filmů Scarface odlišuje -- a ne pouze exotickým prostředím Miami sedmdesátých let. A závěrečná přestřelka je vskutku lahodná. Who you think you're fucking with, man. I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best! Okay! ()

AbelXavier

Takove mnozstvi kulek a slova fuck jsem naposledy videl, kdyz se mi zasekla kazeta Reservoir Dogs a ja, uveznen v sedacce, byl nucen neustale sledovat zaverecne deni znova a znova. Scarface snazi ocividne vyuzit popularity Kmotra a talentu Al Pacina. Jeho brutalni vykon je az prehnany misty film pusobi smesne az tragicky. Cucet na nej celych 170 minut je vykon pro nejotrlejsi, ke kterym se nastesti nehlasim. Nechapu jak muze byt jih Floridy poset ikonami, ktere tenhle film oslavuji, to se tam nic smysluplnejsiho nenatocilo? ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru