Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

fefee

Hodne podarený film, klasika už teraz. Al Pacino nemal chybu, peckový príbeh drogoveho bossa. Nemám čo dodať, možno keby trošku ten záver s prestrelkou nebol tak naivný bolo by to ešte lepšie. :) ()

drake31

Al Pacino jednoducho vie hrať gangsterov a to mu sedí najlepšie k tomu skvelá Palmova réžia a tá finálna prestrelka ... niečo neuveriteľné. Najlepší gangsterský film všetkých čias ()

darek kartac

Největší bomba v historii Akčních/Krimi/Mafiánských/Gangsterských filmů. I AM TONY MONTANA!!! Životní role Al Pacina. Nejlepší film o dřívějším stavu podsvětí na Kubě. ()

hroubek

Zajímaví pohled nato jak se z ubohého imigranta stal největší drogový překupník v celé Floridě. Al Pacino je v roli Tonyho tím co by chtěl být každý herec co hraní bere vážně. Nechci říci, že jsem se nudil, ale že bych oči od obrazovky nemohl odtrhnout to taky ne. Po působivém úvodu přes pár skvělí scén až k bombastickému konci, které má vážně grady. ()

Narya89

Uznávám, že tento film může být pro fanoušky gangsterek jedním z klenotů, nicméně já se k němu dostala zprostředkovaně a zrovna fanouškem tohoto žánru nejsem. Kriminální filmy podobného ladění obvykle nabízejí jen hromady mrtvých těl, přestřelek a často i bezduchých zápletek. To poslední tedy, abych řekla něco pozitivního,zde nenajdete. Brian De Palma tento skoro tříhodinový snímek zpracoval s velmi dobrým citem pro zachycení dobové situace, mentality lidí, atd. To jediné spolu se skvělým pošpanělštěným Al Pacinem mě také u filmu udrželo až do konce a to jsem ocenila. No ale pak zase ta závěrečná vyvražďovačka už na mě taky byla moc, asi jsem citlivá na to rádoby normální pojetí smrti v podobných filmech. A také mi film přišel poměrně prost jakýchkoliv emocí, takže asi i proto se mě osobně nedotkl, těžko se totiž ztotožňuje s arogantním do sebe zahleděným a ziskem posedlým vrahem. ()

JoseBenes

S Tonym Montanou se jde těžko ztotožnit. Chce svět, peníze, moc, a to co nejrychleji. Nemá moc emocí, jeho nejoblíbenějším slovem je fuck, jako manželku si vezme zhýčkanou feťačku svého bývalého šéfa...a přesto musíte obdivovat, jak kráčí brutálně za svým cílem, i když ho to tempo a chtíč nakonec zničí. Tony is pushing it to the limit... ()

Compadre

Co na to říct...Al Pacino a jeho nejsilnější mafiánská role. Výbornej film podpořenej perfektní hudbou v rukou chytrého režiséra. Kult. ()

chubaka

Tento film už dlouhodobě zdobí mých Top 10, Snad jedna z nejznámějších rolí Al Pacina, kterou, jako vždy zahrál naprosto bezkonkurenčně. Je zbytečné psát zde něco dalšího o tom, jak skvělý film to je, protože když se řekne Al Pacino, tak se vám vybaví 2 jména: Tony Montana a Michael Corleone což mluví samo za sebe,jak kultovní film to je. ()

dANo

Film som mal v pláne vidieť už dávnejšie, ale stále ma nejako odrádzala jeho dĺžka a takisto aj trochu "obohraná" problematika drogového pašeráctva, mafie, či prisťahovalcov. Nakoniec som sa odhodlal a musím priznať, že vôbec neľutujem, lebo toto je ozaj 'masterpiece' v podaní jedného z najlepších hercov doterajšej histórie, ale takisto skvelej réžie. Príbeh je ozaj náročný a tak celkom chápem, že to má celkovo skoro 3 hodiny. Lebo keby sa to skrátilo, tak by to mohlo radikálne ubrať z výslednej kvality samotného príbehu - premena jednoduchého ambiciózneho prisťahovalca na šéfa podsvetia. Toto fakt treba vidieť. ()

KasparekZabijak

Nejlepsi film Al Pacina, uzasna atmosfera Miami poloviny 80. let, pozdeji temer do dokonalosti dovedena v kultovce GTA : Vice City. Uprchlik z kubansky lodi se stane vladcem drogovy sceny v celym meste, co chcete vic me to stacilo, Al trousi hlasky a kulky kudy chodi, nema respekt k nicemu a nikomu a zaverecna scena je pro me jedna z tech na ktery nikdy nezapomenu. THE WORLD IS YOURS !!! ()

kubikzeme

"Jste jen ubozí pitomci. A víte proč? Protože nemáte na to, abyste byli tím. čím jste." A je to zase tady. Klasický pocit, když dokoukám film s Al Pacinem a mám potřebu tleskat a klanět se mu. ()

zdenny

Moc dobře jsem věděl, že se bude jednat o kvalitní materiál. Jenže mi v tomto filmu k blahé spokojenosti dost chybělo. Tedy některé věci. Postavu Tonyho Montany měl dle mého soudu hrát spíš Steven Bauer – tedy parťák Al Pacina. Ve vší úctě k Alovi. Al Pacino je bezpochyby velice charakterní a charismatický herec. Nejsem ale schopen strávit, že takový střízlík by byl schopen obrátit mafiánskou hierarchii vzhůru nohama. Samozřejmě má Al své neoddiskutovatelné kouzlo a aby někdo dokázal to, co Tony Montana, nemohl by mít jen svaly, nýbrž také něco v hlavě. Mně ale prostě do této role neseděl. Dále mi ve filmu chyběly praktické věci týkající se různých akcí a podvodů. Něco jako ve filmu „Casino“, kdy bylo vše ukázáno celkem dopodrobna. Tedy, jak se co dělá při mafiánských akcích. Místo toho nám byla nabídnuta paranoidní hra zatvrzelého Tony Montany. Ano, jsem přesvědčen, že není třeba si zločince idealizovat a romantizovat jako např. v případě „Kajínka“. Přece jen nám z jeho postavy bylo nabídnuto převážně jen to špatné. Jinak, co se týče autenticity, byl film natočen velmi kvalitně a perfektní byla také hudba. Moc si kvality hudby k filmům nevšímám, tato k filmu ale seděla perfektně. Celkový dojem není špatný a to především díky atmosféře filmu. ()

marie.en

Staré filmy mám ráda, ale tenhle mě opravdu zklamal. Možná je to tím, že jsem předtím slyšela z tolika stran jak je to úžasný a skvělý film. Akční scény spíš k smíchu a to, že je Tony fakt idiot víme už od začátku, tak nám to nemusí pořád mlátit o hlavu. O stupiditě dalších postav a děsně 'obvious' scénách radši nemluvím. Za závěrečnou přestřelku,na kterou jsem viděla nespočet parodií ještě před shlédnutím, za herecký výkon Al Pacina, za tuny kokainu a za hezkou výpravu jsem nucena vrátit hvězdičku, kterou jsem sebrala kvůli příšerné hudbě. ()

Sany33

Nehovorím, že to bolo zlé ale v konečnom dôsledku po 3 hodinách som dospel k názoru, že je tento film veľmi preceňovaný. V podstate sa dá film rozdeliť na tri až štyri legendárne momenty, ktoré sa asi každému musia páčiť a potom dve hodiny omáčky a tliachania. Prvý zlom bol hneď na začiatku keď sa nám predstavil Tony Montana, toho arogantného bastarda musíte jednoducho milovať alebo nenávidieť. Al Pacino zahral svoju životnú rolu. No aj tak sa v jednom kuse dokázalo od filmu kdečo odtrhnúť, čo sa mi teda pri moji five star movie nemôže stávať. Ako som už povedal niekoľko dobrách scén (kúpelňa s motorovkou, diskotékové rošošo, veľké finále...), vynikajúce hlášky( "Say hello to my little friend!") ale množstvo dialógových omáčok a atmosférickej vaty zrážajú moje hodnotenie na kvalitný nad priemer. 83% ()

sskrblik

Film který mnozí považují za kult, ale také film který je značně nekonzistentní. V podstatě se dá rozložit na tři různé třetiny, které zobrazují něco jiného a ve výsledku žádná z nich pro mě není ničím jedinečná. Je sice pravda, že by se našly momenty, které byly hodné zapamatování - kupříkladu po stránce technické nebo dějově. Ovšem často jsem si kladl otázku a to má být vše? Bavil mě ten dobový pocit osmdesátek, Pacino byl excelentní a ten jeho permanentně vraždnej výraz byl přesvedčivý. Nicméně děj byl často useklý, chybělo mě rozvinutí některých pasáží. Konec ve stylu Ramba spojenej s Astala Vista baby Terminátorem působí dost divně. Určitě to pro mě není film, který bych musel znovu vidět a to zejména proto, že jsem musel sledovat, čas kdy už to bude končit. To by se u dobrých filmů stávat nemělo. ()

VanTom

Jelikož hlavní antihrdina (ve famózním podání Al Pacina) zosobňoval ambiciózního, arogantního, prchlivého, slizkého a násilnického "venkovského balíka", přivandrovalce a nemakačenka, zkrátka mizeru do morku kostí, jenž chce mít všechno a hned, nějakou dobu trvalo se do jeho zločinecké anabáze zažrat. I při velkorysé délce scénář zachycoval pouze jeho vzestup a nevyhnutelný pád, ale skoro nic mezi tím, což by také pomohlo. Nicméně ten "pád" zobrazil vysloveně strhujícně (i díky po prvních tónech zdánlivě nevhodné syntetizátorové "disko" hudbě Giorgia Morodera), takže nakonec na plnou palbu zvedám. ()

lykan9

Dlouhou dobu jsem přemýšlel nad tím, jak film ohodnotit. Je to sice ostuda, ale Zjizvenou tvář jsem viděl poprvé až nyní. Zub času se na filmu podepsal a před dvaceti lety bych byl již od začátku rozhodnutý hodnotit film pěti hvězdami. V současné době má film jako celek velmi slušné čtyři hvězdy. Výkon Al Pacina je úžasný. Prakticky jsem neviděl film, kde by Al Pacino byl špatný, ale tohle je spolu s Kmotrem jeho životní výkon. ()

Spock

Skvělý gangsterský příběh o vzestupu a pádu jednoho ambiciózního Kubánce Tonyho Montany alias Al Pacina. Tahle role mu opravdu sedla. Je to znát, přímý a nekompromisní Tony dostane vše, co si zamane, lásku ženy i peníze za drogy. Některé scény jsou opravdu vyvedené např. „mučení“ motorovou pilou a nebo závěrečná přestřelka a Tonyho smrt. Délka filmu by nikoho neměla odradit, já ho hltal od začátku do konce. Stačí se naladit na tu správnou vlnu. : ) Závěr je strhující a film tak neztrácí tempo až do konce. Když už nic, tak se vám alespoň bude líbit hudební stránka filmu. Ústřední melodie je opravdu chytlavá. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru