Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Maq

Kdysi jsem se jednoho školáka zeptal, čím chce být, až vyroste. "Já budu bohatej." To byla celá jeho odpověď. Protože ho ženy tenkrát ještě nezajímaly, neuměl svůj životní plán rozvinout jako Tony Montana: "Musíš mít prachy. Když máš prachy, máš moc. A když máš moc, máš i holky." --- Je tohle "americký sen"? Neřekl bych. Nic amerického na něm nevidím. Je to sen charakterově méněcenného individua, že svůj handicap překoná penězi. --- Montana byl v bohaté míře nadán žraločím instinktem a díky němu si svůj sen splnil. Není to však příběh o vzestupu a pádu. Montana nikdy nikam nevystoupal. Je úplně nepodstatné, že nějakou dobu peníze, moc a děvky měl. Nikdy nepřestal být nulou, ničeho nedosáhl, nikdy ani vzdáleně nepochopil, co mu schází k tomu, aby žil. Nahromadil jen mrtvoly, krámy a nafukovací pannu, která vypadá jako žena. --- Někteří komentátoři přijímají tento film jako dokonalou gangsterku. Ale mnozí si všímají, že je chudý na emoce, že je těžké se s Tonym jakkoli identifikovat, fandit mu. Já bych právě tuto vlastnost De Palmova opusu vyzdvihl jako nejcennější. Stoneův scénář se vyhnul populárnímu pokušení vyfantazírovat postavu gangstera, který sice páchá brutální zločiny, ale je schopen lásky, přátelství, má styl, je rafinovaně vytříbený, a podobně. Takoví gangsteři neexistují. Přišel jsem s lidmi podobného druhu do styku dostatečně důvěrného abych vás mohl ujistit, že žraločí instinkt a lidskost jsou neslučitelné. Někteří se naučí nosit honosnou fasádu, ale za ní se vždy nachází stejné tupé hovado. --- Klobouk dolů před Alem Pacinem. Zahrál své hovado opravdu skvěle. ()

Remedy

Pozoruhodný portrét člověka, který se v cestě za svým cílem nezastavil před ničím a před nikým, který se lidově řečeno s nikým moc nesral a kterého nakonec zničilo vlastní ego, nenažranost a sžíravý pocit vlastní výjimečnosti a dokonalosti. Za tu zatvrzelost a „cílevědomost“ jej lze i dokonce obdivovat (ne sice úplně normálním způsobem, ale něco blízké obdivu se prostě dostaví, ať je to jakkoli zvrácené). Když takovýto portrét navíc stvoří Oliver Stone, Brian de Palma se chopí režie a Al Pacino si střihne jednu ze svých nejlepších rolí (ne-li úplně nejlepší), musí výsledek stát notně za to. Celkový dojem je fantastický, Scarface je neuvěřitelně epické, syrové a drsné drama, kterému dominuje portrét hlavní postavy a které je i při své věru smrtící délce neuvěřitelně napínavé a ani v jedné vteřině nenudí. Navíc de Palma podal celý příběh velmi sugestivním způsobem - jak se Tony Montana dostává do stále větších a větších sraček a má čím dál tím více namále, cítí divák (alespoň tedy já určitě) úzkost úměrnou jeho postupnému pádu a faktu, že to prostě a jednoduše nemůže dopadnout dobře. Tohle celému filmu dodává thrillerový rozměr jako vyšitý, navíc si k tomu přidejte to bezkonkurenční Al Pacinovo charisma a najdete vlastně jen málo důvodů, proč Tonymu nefandit :))) ()

Damiel

93 % - Viděl jsem originální Scarface ze 30. let a můžu říct, že takhle má vypadat remake. De Palma si z originálu vzal klíčovou figuru a obalil ji do úplně nové, politicko-ekonomické reality začátku 80. let. Tony Montana: "In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, then you get the women." ()

MATADOR

Vzestup drogového krále. Al Pacino alias Tony Montana, který skvěle ztvárnil svou roli a dle mého názoru jednu z nejlepších. "Na všechno je odpověď!". Chvíle opravdu krvavý akční film, který si zkrátka na nic nehraje a bere všechen ten "hnůj", tak jak je! Dlouho jsem tento film přehlížel, ale věděl jsem o něm, až nyní jsem si na něj troufl, čekal jsem sice něco lepšího, ale nelituji. Teda až na tu stopáž :-) A jen tak mimochodem soundtrack je opravdu geniální ;-) The world is yours. ()

YURAyura

4/10 Po super uvodu to slo do pekla a pri zaverecne prestrelce v haciende uz jsem se jenom histericky smal... Ti amici jsou fakt magori - takova slatanina plna kixu a nelogicnosti. Tak na jedno podivani a rychle zapomenout. ()

swed

Scarface rozhodně není klasický mafiánský film, De Palmův nezaměnitelný režisérský styl je totiž cítit všude. Asi nejvýrazněji ho lze poznat na práci s hudbou. Mohlo by se zdát, že použití syntetizátoru a pop music se do takového žánru nehodí, ale ono to vážně funguje! Tahle pěst na oko je jednou z hlavních složek, která propůjčuje filmu svou nezaměnitelnost a originalitu. Samotná zápletka má rozměr antické tragédie a lépe než sama o sobě, funguje jako skládanka nezapomenutelných a geniálně zrežírovaných scén (po vizuální stránce je film lahůdkou). Čas od času se mezi těmito scénami objeví méně zajímavá část, ta ale po chvilce skončí a zběsilá jízda tak může pokračovat dál. Herecké obsazení je bez chybičky a všem samozřejmě kraluje božský Al Pacino, který zde znovu předvádí svůj herecký nadstandard. Role Tonyho Montany se tak po právu řadí mezi jeho nejlepší. Závěr snímku je asi tím vůbec nejpovedenějším (stejně jako celý film), co De Palma za svoji tvůrčí kariéru vytvořil...ještě teď mám vyvalené bulvy a povislou čelist:) Maximální hodnocení uděluji především za to, jak si režisér dokázal svébytný mafiánský žánr přizpůsobit k obrazu svému. 10/10 ()

PogoJoe

Filmový příběh o ambiciózním z Kuby přistěhovalém mladíkovi, který si gangsterskou kariérou splnil svůj "Americký sen" o rychlém zbohatnutí, což ho však změnilo v paranoidního motherfuckera. Zprvu odrazující téměř tříhodinová stopáž utekla jako voda, výborná hudba, Al Pacino gangstery zkrátka umí plus konec, který klidně mohl inspirovat pozdější akční hity Rambo či Commando = kvalitní filmová zábava. Mnohem lepší než všemi nadhodnoceně velebený Kmotr. ()

Thewho18

Okázalé veledílo, které nabídne vše co od mafiánských filmů očekáváme a možná ještě něco navíc. Nejsem si tak úplně jistý jestli Al Pacinovy příjmy pochází jen z filmových honorářů. Tenhle člověk totiž nemusí nic hrát... ()

Duotone28

Ľúbim filmíky Briana De Palmu...či už Carlitos way, Untouchables...alebo vojnový Casualties of War,ale za jeho TOP dielo považujem práve Scarface. Výkon AlPacina nepozná hranicu...a mnohými je jeho výkon považovany ako "životná rola". Spolu s odvedenou prácou v trilogii Godfather sa prikláňam presne k tomuto názoru. Tony Montana a jeho 170 minút sa stalo kultovými po celom svete. Scenár Olivera Stona premietnutý na plátno De Palmom v hlavnej úlohe velkeho Pacina vytvoril dokonalé umelecké dielo.Jedinou chybyčkou na kráse bol z mojej strany trochu koniec,resp.záverečné vyrovnanie účtov...pár minút pred titulkami,ale De Palma to tak chcel zámerne...a beriem to!!! ()

CageDepp

Nemůžu dát plný počet hvězd. Sice Al pacino byl perfektní a děj byl taky dobrej, ale ostatní herci vůbec nestíhaly držet trochu tempo s Al Pacinem a taky to bylo moc dlouhý. ()

FilmFan24

"Patrří ti svět!" Tony Montana a Al Pacino! Životní role, která zůstala Akademií trestuhodně nepovšimnuta stejně jako film samotný. Film dlouhý tak, že mu to odpustíte. Pořád je totiž na co se dívat. Po jeho skončení máte pocit, že jste ne tři ale dvě hodiny strávili ve společnosti Kubánce, který se od píky dostal do čela organizovaného zločinu. Výborná kamera, výprava a vůbec. Podívejte se sami! Dodávám jen, že Blu-ray s remasterovaným obrazem a 7.1 DTS HD MA zvukem je nadprůměrné. Přestože mi místy vadila Moroderova muzika, je to za plný počet! ()

JohnMiller

Už viem odkiaľ sa inšpirovala Pc hra Grand Theft Auto : Vice City.. Scenár ktorý napísal Oliver Stone mal podľa mňa aj režírovať ale nevadí je to dobré a Al Pacino ako hlavná úloha bol výber vynikajúci. Prvá polovica je dokonalá za plný počet v druhej toho bolo na mňa viac a samotný príbeh gradoval trocha iným smerom ako som čakal stále je to však snímka ktorá patrí do prvej ligy gangsterských filmov. Hovorím ako keby som hral GTA Vice City. ()

Hamaradža

O živote takého "normálneho" gangstera, aneb Al Pacinova perfektná napísaná postava v sieti podrazov, zločinov a rodinných vzťahov. Síce menej zábavné ale ako celok konzistentnejšie než neskorší Goodfellas. ()

salalala

I po více než třiceti letech famózní film, který boří americký sen zase trochu jinak (scenárista Stone se v tom zkrátka pozná) a precizně zobrazuje vzestup a pád narkobarona, který ale má své zásady, za které nejde. De Palma po celou dobu udržuje onu hodně specifickou atmosféru a nezaváhá ani na minutku, tempo je svižné a i přes velmi dlouhou stopáž nenudí. Je vlastně zajímavé, že na tak dlouhý film jsou tu vlastně snad jen tři akční scény, které ovšem stojí za to a zbytek jsou dialogy, které ovšem nejsou nudné a mají spád a především se v nich úžasně a nekorektně fuckuje, což k tomuto prostředí zcela patří. Když už se ale na akci dostane, je hodně brutální a nebere si servítky (poprava motorovou pilou a závěrečný masakr jsou vrcholy filmu), opět ale platí, že jen dotváří celkovou drsnou atmosféru, která k podobnému prostředí patří. Odvážný krok prokázal De Palma angažováním Morodera na post hudebního skladatele, protože ten se vydal trochu jiným směrem, než bylo tehdy obvyklé a stvořil nenápadný, ale fungující soundtrack, v němž není výrazná melodie, ale slouží spíše celku. Samostatnou kapitolou pak je fantastický a charismatický Al Pacino, který tu ztvárňuje jednu ze svých nejlepších rolí kariéry a hlavně díky jeho podání nelze arogantnímu a nekompromisnímu Montanovi trochu nefandit. Vedle něj pak stojí za zmínku i začínající Michelle Pfeiffer, která neměla moc prostoru, ale využila ho dobře nebo třeba F. Murray Abraham. Do plného počtu ale něco chybí, možná trochu kratší stopáž, možná něco, co by diváka úplně odzbrojilo, ale to už jsou jen detaily. Naprosto vynikající záležitost. 80 % ()

Colonist

Strhující gangsterka a silný filmový zážitek. Dlouhá stopáž vůbec není na škodu. Každá z těch 170 minut má své místo. Všechny dokonale tvoří velkolepý příběh vzestupu a pádu Tonyho Montany, který se z obyčejné nuly přes mrtvoly vypracoval až na velké zvíře. Al Pacino ho zahrál výtečně, jeho přízvuk si budu dlouho pamatovat. Tony je sice drsný parchant, ale má své zásady a je to tak silný charakter, že si ho divák svým způsobem oblíbí. Scénář je vypilovaný a režie kvalitní. Brian De Palma brilantně zvládl jak dramatické dialogy, tak i brutální přestřelky. Někteří herci sice čas od času trochu přehrávají a v kontrastu s atmosférou 80. let působí některé věci naivně, ale o pěti hvězdičkách není pochyb! ()

marleyy

80% Věděl jsem, že Al umí...Ale, jak dokázal přesvědčivě zahrát zfetovaného mafiánského kápa, to jsem opravdu nečekal. Žral jsem mu to i s navijákem. ()

higuain

Al Pacino je bůh. Obsahově je to jedna z nejlepších gangsterek, co jsem kdy viděl a díky tomu, že je De Palma velmi zručný režisér, těch 170 minut se ani náhodou neprojevuje jako příliš. ()

Aleee89

Už dopředu jsem tušila, že tohle opět nebude film podle mého gusta. Remake Hawksovy Zjizvené tváře se sice všeobecně považuje za kultovní film, ale mě až tak nezaujal. Ano, Pacino nezklamal a byl přesvědčivý, ale film sám, ona sonda do nitra mafiána, to už tu několikrát bylo, a proto mě to nijak nepřekvapí nebo nenadchne. Brutalitou sice Zjizvená tvář nešetří, přesto tenhle film nepovažuju za dílo, které bych měla potřebu vidět znovu. Ty tři hodiny u něj jsem místy protrpěla, místy jsem se nudila. Mé, zřejmě první, setkání s De Palmou tak bohužel nedopadlo úplně nejlépe. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru