Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Jelly

opravdu síla. taky jsem si kdysi užil své jako Joosep, ale zdaleka ne v takové míře. ono by to ani nešlo; a divím se, že někde to jde. hromada přihlížejících, nečinných spolužáků mě vytáčela na maximum. hlavně holky. ale kdo by stál o to postavit se většině a dostat se na druhou stranu jako Kaspar, že. ()

Siriuss

Dlouho jsem neviděl tak drsný a deprimující snímek. Takhle my bylo u filmu naposled, když jsem se díval na „Requiem za sen“. Prostě vás to minutu po minutě ničí a přesto od toho nemůžete odejít. Šikana ve škole je navíc hodně aktuální téma, což je, vzhledem k tomu že žijeme v 21. století, dost smutný fakt. ()

Martyr

Je 5 minut po skonceni a ja sa z toho stale neviem spamatat. Pat hviezdiciek som nedal ziadnemu filmu mozno viac ako mesiac. Konecne viem preco. Requiem for a Dream 2 .93% ()

RadimFišer

Tak tohle je Film. Je to Film s velkým F a nic podobného jsem ještě neviděl. Myslím, že mám rád lidi a netoužím nikoho zabít, ale ted jsem o sobě změnil představu. Když se podíváte na Apokalypsu a další válečné filmy o zabíjení, nikdy nebudete cítit tolik jako při tomto filmu. Budete se chtít připojit k těm potlačovaným a ponižovaným a ukázat těm sráčům, že takhle si dovolovat nebudou. Cítil jsem jak se ve mně hromadí ohromný vztek a touha zajet do Estonska a něco těm utlačovatelům udělat. Půl hodiny před koncem jsem si říkal, kde vybiju ten vztek, co s ním budu dělat? A pak přišel geniální závěr. Závěr, kde jsem pochopil, že tento film patří mezi špičky světové kinematografie. Vysvětluje v důsledku spoustu věcí pro normálního člověka. Když vás někdo utlačuje stylem jako v této třídě, není důvod, aby jste nezačli válku. Je to vaše přirozenost. Ještě musím podotknout, že jsem zažil něco podobného. Tento film popisuje skutečnost bez růžových brýlí. Na závěr filmu se zeptejte sami sebe. Už chápete proč se stal ten masakr? Pořád si ještě o sobě myslíte, že jste mírumilovný člověk a nikomu by jste neublížili? ()

Elgin

Vsimol som si, ze tu hodne spolukomentatorov hodnoti snimok Klass s filmom Zlo. Pribehy maju spolocne mnohe no hlavne sikanu na skole a i mimo nej. Akokolvek to zrovnavam tak mi proste Klass vychadza jednoznacne lepsie nez Zlo. Sikanu som si zazil na vlastnom tele a naprosto si viem predstavit cim prechadzali tyto spoluziaci. Dalsia vec, ktora zavazila bola ta, ze pribeh Klass je natoceny podla skutocnej udalosti a Zlo je iba fikcia. Rezultat teda je Zlo 80% a Klass 85%. Naprosto strhujuca a bravurne zvladnuta filmarcina. ()

dawe787

Silně působivý příběh, který Vás dostane! Přiznám se, že jsem si hned dal na začátku souvislosti dohromady a předpokládal, jak to skončí. Otřesné chování celé třídy zapříčiňilo dramatický konec. Takové snímky by měli promítat povinně na všech školách a rodičové by se měli více zajímat o své děti. Pět hvězdiček nedávám často, ale tady si to zaslouží. ()

Shamusss

Brrr. Že jsem se raději nepodíval na nějakou komedii. Celkem hodně surový severský film (tam to ani jinak neumí), který popisuje nejen šikanu dvou spolužáků, ale také okamžik jejího vzniku a následného zvráceného kolektivního chování třídního osazenstva. Z tohohle filmu člověk alespoň zčásti pochopí, co se zhruba odehrává v hlavě někoho, kdo něčím podobným prochází. Muselo to dojít tak daleko? Proč se Joosep nenechal přeřadit do jiné třídy? Pokud by nebyla k dispozici, proč vše nenahlásil policii? Takhle to nechal zajít dost daleko. Navíc zastřelili nevinné. K filmu a mému hodnocení: Je sice pravda, že kolektivní chování třídy bylo poněkud jednostranné (to ho opravdu většina tak nesnášela, nebo byl ten diskouš a vůdce smečky tak charismatický? Opravdu by se v reálu celá třída postavila proti němu? Myslím, že ne. Tohle bylo trochu přehnané a příliš jednostranné. Na druhou stranu - je sice pravda, že některé postavy byly svým chováním až moc jednoduché, ale myslím si, že u tohohle filmu je to vcelku jedno. Jeho průběh vás doslova připoutá do křesla a donutí ho dokoukat do konce bez mrknutí oka. Nebudu zastírat, že se ve mně opravdu chvílemi vířila krev a těšil jsem se víc jak kdy jindy na závěrečnou scénu, jak to ty sviňe dostanou zpátky i s úrokama. A nezklamala mě. I když mi z tohoto snímku bylo opravdu zle (a to jsem šikanu nikdy nezažil a ani neznám nikoho, kdo jo), tak tomuhle filmu musím dát plné hodnocení. Především za tu sugestivitu. Navíc, není moc filmů, kde by byla šikana popsána tak věrně. ZAJÍMAVOST: ''Půvabná'' byla ta scéna na konci, kdy jdou kluci s bouchačkama do jídelny a ve dveřích se střetnou s tou malou gotičkou. Pochybuju, že by doopravdy po spatření zbraní položila dotaz: ''Mám jít ven, nebo dovnitř?'' Myslím, že by zakvičela hrůzou, prolítla kolem nich v slzách a hrůze a to trapný ''děkuju'' by si nechala od cesty. Ale to já jen tak, žejo. ZAJÍMAVOST č. 2: Jo a škoda, že neodbouchli tu rádoby přítelkyni Kaspera. Ta mrcha by si to zasloužia nejvíc! Zlomila mu srdce a to se nedělá! ()

KOZEL84

No a co děti?Mají si kde hrát?Konec byl boží a kdyby do toho ještě hrálo Deftones (třeba Korea nebo Lucky You) o kterém se tu jen(:() mluví,byla by to bomba ještě větší. ()

Wawer

Film, při jehož sledování doslova tuhne krev v žilách, obsahově a herecky je velmi působivý, po režisérské stránce už moc ne, takto silnou látku šlo natočit ještě mnohem surověji a působivěji, každopádně je to film, který se uhnízdí (podobně jako třeba Die Welle) v hlavě na hodně dlouho ()

chelsea17

Přesnější vyjádření šikany a utlačování nemůže být natočen. Když jsem to viděl poprvé, běhal mi z toho mráz po zádech, jak to bylo pravdivé. Jen k tomu jak psal Malarkey, že je to viditelná šikana a ostatní nereagují. Je to realita, protože jsem ji sám viděl na základní škole v mé třídě. Nikdo nic nedělá, neřeší, jen se všichni dívají a berou to snad i jako běžnou věc. Naštěstí to nezacházelo příliš daleko ... Jenže co pak člověku zbude v takové nevyhnutelné situaci? V tomhle filmu zašla opravdu do extrému, není se čemu divit. Osobně jsem byl spokojený s tím, jak to dopadlo. Co jiného si taky zasloužili ? ()

Kjuk

Co k tomuhle dodat. Ještě nikdy jsem z filmu po závěrečnejch titulkách nebyl tak rozklepanej. Nehodnotím způsob natočení, to má jistě svoje mezírky, ale ten děj. Čím víc se film přibližoval ke konci, tím víc jsem s hrůzou očekával konec samotnej a nepřekvapil mě, bohužel. Na každou svini se holt vaří voda a já osobně bych asi udělal to samé, ikdyž říkám to s rezervou, aby mě ještě nezavřeli. ()

Mr.Hudson

Skvělé drama, které zachycuje kam až je schopen zajít jedinec pokud je ponižován a je mu upírána jeho lidská důstojnost. Jako každý podobný snímek má i tento hlavního hrdinu tichého Joosepa , který je narozdíl od ostatních spolužáků "jiný". A možná i proto se ho každý snaží ponižovat, zesměšňovat a trápit. Studentské žertíky přerůstají v nekontrolovatelnou šikanu a Jooseph spolu ještě s jedním spolužákem rozpoutají na škole peklo. Při tomto snímku mě skoro celou dobu mrazilo v zádech a to z toho důvodu , že to samé se může kdykoliv stát i někde jinde něž na filmovém plátně. ()

tomashrabek

Ničím zvlášť výnimočný snímok - ani po stránke filmárskej, ani po stránke scenáristickej. Príbeh je spracovaný až príliš plocho a keďže ani zďaleka nerieši motivácie postáv, pôsobí v mnohých situáciách značne nevierohodne. Napriek slušnej gradácii a mrazivému finále sa po problematike, ktorej sa venuje, len zľahka kĺže. CSFD hype. ()

R4d3oN

V tomhle filmu nejde ani tak o provedení, ale o fakt, že v některých případech šikana opravdu takhle končí. Bylo tam dost nelogických situací..jako, že tu šikanu nikdo neřešil a vůbec ze strany učitelů byl přístup dost pasivní.. Ale asi to tak prostě někdy (někde) je... Každopádně poslední scéna byla dost realistická. Výchovný film, který ve vás zanechá odpor vůči šikaně;) ()

Košoun

Ničím filmařsky výjimečný snímek, jeho síla je pouze v tématu, které je velice aktuální a zasáhne asi každého diváka. Smutné je, že se to skutečně děje a člověka napadá jestli je "šťastný konec" to přečkat a žít si pak svůj život nebo si užít svou chvilku pomsty jako chlapci na konci filmu. Každopádně můj první estonský film, na který se rozhodně nezapomenu. Čeští Bastardi by si z něj měli vzít příklad... Edit: A jestli tu někdo píše v komentářích, že je to celé přitažené za vlasy a zveličené, tak až na samotný závěr není. Naopak když se začtete na internetu nebo se začnete zajímat více než koukáním na zprávy TV Nova, tak zjistíte, že případy takové šikany jsou běžné i u nás, mnohdy i horší. Povinně bych tento film pouštěl všem žákům druhého stupně, otázkou pak jen jestli by si z toho někteří jedinci nevzali akorát příklad... ()

KosiR_ksr

Těžký film, který je sy(u)rovější než tatarák. Jeden z těch, na které musí mít člověk náladu, protože je masivním atakem na vaše emoce. ()

Saur.us

Autentický pohled (i když v té možná nejextrémnější podobě) na šikanu a její, v některých případech, tragické následky. A tím nemyslím ředitelskou důtku. Klasický model pasivních přihlížejících a aktivních činitelů funguje v každé šikaně stejně. A rozdíl není ani zde. Všichni si proto zaslouží svůj trest. ()

phoebe79

Hnus, beznaděj, vztek. Moooc dobře natočený, kam až může zajít šikana a co může následovat. Závěrečná scéna výborná, dá se předpokládat od začátku, jak tu již psali jiní, ale myslím, že to je jasné už před filmem. Smutný a to natolik, že to člověk těm zmetkům ve finále přeje a ještě se nervuje, aby nákej z těch zmetků nestačil zdrhnout.........Rozhodně snímek do škol!! ()