Sebbemu (Sebastian Hiort af Ornäs) je patnáct a žije s matkou (Eva Melander) v bytě, který je skutečně velmi malý. Sebbe dělá, co může. Údery nikdy nevrací. Miluje svou matku, protože jinak ani nemůže. Uteče na smetiště a v jeho rukou začnou ožívat mrtvé věci. Má sílu tvořit. Tady je svobodný, ale sám. Jeho odstup narůstá stejným tempem, jakým se jeho svět scvrkává, až nakonec jednoho dne je zcela izolován, jen se svou matkou. Selže-li i ona, vše ostatní zmizí.
Babak Najafi (1975), švédský režisér a scenárista íránského původu, vystudoval Univerzitní školu filmu, rozhlasu, televize a divadla ve švédském Stockholmu. Po studiích natočil několik dokumentů a krátkých hraných filmů - např. Rasten (1999), PAVLOVY NAROZENINY (Pablo's Birthday, 2002) či ELIXÍR (Elixir, 2004). Snímek SEBBE (2010) je jeho prvním celovečerním filmem. (ČSFD)

Dharter

Možná by si hoch Sebbe měl zkusit naproKLAMovat do mozku nějaké ty standardní Karnaughovy mapy, Hornerova schémata, Grayovy kódy, převody z binárky do hexadecimálky, a podobné sionistické požadavky. Ještě by mu chyběl čip pod kůži, aby potěšil paní učitelku, která mu tají důležité informace o iluminátech. ❌ ()

Malarkey

Jakmile je pod názvem filmu napsáno, že se jedná čistě jen o drama a země původu je jeden z pěti skandinávských národů, můžete si předem být jisti, že ačkoliv to bude jakékoliv drama, víceméně pokaždé Vás sejme. Sebbe je film debutanta Babaka Najafiho, který je zaručeně čistokrevným Švédem s Íránskými kořeny. No a už ten tuhle životní depku zvládl naprosto s přehledem. Sebbe žije v dost průserový rodině čítající jednu matku. Sám je součástí šikany a přitom není vůbec hloupej. Dětskej svět je ale přeci jen něco jinýho a tak v jeho očích sledujete čiré zoufalství, které na něj střílí depresivní šípy ze všech stran jeho života. Postavu Sebastiana zahrál Sebastian Hiort af Ornäs naprosto luxusně. Vyčetli jste mu, jen z očí, prakticky všechno to smutné. Závěr už byl brutální přeháňka, ale na druhou stranu splnil to, co si režisér od něj vyžádal. Byl jsem napjatej jak struna od balalajky. ()

Flakotaso

Tak ani Švédům se všechno nepovede...respektive první 3/4 filmu byly lehce nadprůměrné, sice nic originálního, ale natočené profesionálně, dobrá kamera, industriální prostředí, atmosféra. Posledních 20 minut je však naprosto nepovedených a morálně nepřijatelných. Řekl bych až zhovadilých, ale at si to přebere každý sám. Jestli chtěl rejža říct, že máme soucítit s týpkem, který přinese pás dynamitu do školy, tak je asi pěkně na hlavu. ()

Aluska88

Snímek Sebbe přináší drsný příběh dospívajícího kluka, se kterým se život vůbec nesere, a činí tak realistickým a krutým způsobem, jakým dokáží snímky natáčet snad jen severské země. Depresivní, bezvýchodné. Sebbe vede tak bezútěšný život, v němž není snad nic, co by ho těšilo, z čeho by měl radost. Jakoby v něm nebylo místo pro radost, úsměv či pochopení. Slunce do jeho života zrovna moc nesvítí, zato mračna a temná obloha je všudypřítomá. Jen jsem si během sledování říkala, jestli už si nezažil dost a kolik toho ještě musí snést. Už jsem se hrozila tragického konce, ale naštěstí pro něj, se alespoň tato situace nakonec v dobré obrátila. Snad na něj čeká lepší život. Výborné výkony obou hlavních představitelů. ()

ricci.s

Celkom zaujímavá dráma, ktorá však nie je až taká dobrá, ako som si myslel. Keby sa ma niekto opýtal na nejaký dej, tak by som mu toho veľa nepovedal. Akurát že je to o ťažkom živote jedného 15-ročného fagana zo sociálne slabej vrstvy, ktorý má matku alkoholičku a zlodejku. Chýbala však tomu nejaká scénka, pre ktorú by som si mal film zapamätať, dokonca aj samotná šikana mi prišla až príliš mierna. Lepšou alternatívou je určite spomínaný Klass (2007) - hlavne kvôli brutalite, príp. Min bedste fjende (2010) - hlavne kvôli obsahu, a dokonca aj tie scénky šikanovania mi pripadali lepšie a bolo ich viac, a to tam hrali malé deti. Nakrútené to bolo dobre, herci to zahrali bravúrne, aj prostredie bolo výborné. Napriek tomu ma dráma nechala úplne chladným. ()

• Jména všech hlavních postav se shodují se jmény jejich představitelů. (Čulo)
  • Film byl viděn tak málo lidmi, že Švédský filmový institut nemohl udělat statistiky. (Čulo)