Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

J*A*M*A*L

Klass jsem viděl už celkem třikrát a musím říct že čím víckrát tohle vidím, tím větší masakr to pro mě je. Hodně depresivní snímek už jen i díky skvělým výkonům herců, který by mohli a nebo už mají slibnou budoucnost. Šikana je hrozná věc a těch dvou chudáků mi bylo fakt líto. Konec naprostá odrovnávka! Doporučuji. ()

peetriss

Objektivním pohledem jsem se v případě filmu Klass sám sebe přistihl při mírném nadhodnocení, ale téma šikany a násilí na školách je natolik zasahující a silné, a tímto filmem velmi syrově a nezakrytě realisticky nastíněno, že jsem měl po celou dobu velmi nepříjemné pocity, které jsou ještě umocněny závěrem, ze kterého mi opravdu nebylo dobře, což je dokladem toho, že film splnil svůj účel sociálního apelu, což není jednoduché splnit. Hlavní kritiky směřuji k faktu, že divák díky několika okatým nástinům (včetně filmového plakátu) od počátku ví, v jaký závěr ona krutá šikana vyvrcholí - tento problém však odpadá u diváků znalých případu, podle kterého je natočen (což nebyl můj případ). Ze sledování je však cítit obrovský, bezvýchodný, mnohosměrný a zničující tlak, který drtil obě oběti násilí, a který zákonitě musel jednoho dne vyvrcholit v divokou a radikální protireakci, která diváka staví do kontroverzní pozice pochopení a nepochopení. Možná bych jen uvítal ještě větší konzistentní psychologický tah a menší epizodnost, přesto se jedná o nepříjemně zasahující film, rezonující ještě do dlouho po závěrečných titulcích. 90% ()

janesX

Pre tých ktorí nad týmto filmom neveriacky krútia hlavou: Všetko čo je v tomto filme sa už niekde vo svete aj v skutočnosti stalo, stačí si to vyhľadať. Dokonca aj to s "vyhuleným pérom" - ako píše MrApache. Kedysi v detskom ("pionierskom") tábore sa stalo čosi podobné, a ako som sa ja ako svedok zachoval, taký hrdina sa tu vo filme na onej pláži žial nenašiel. No dodávam že pri filme som aj ja neveriacky krútil hlavou, až kým som si na tamtú udalosť nespomenul. Čo je ale na tomto filme ohromujúce je to, ako dokonale si režisér povyberal hercov. Sú to vlastne neherci ktorí ešte nikdy nikde nehrali, ale na svoje postavy sa tak hodia že to snáď ani hrať nemusia. Záver filmu je masaker aký by ani ten najnáročnejší divák nečakal, a je tak silný že z hlavy určite len tak ľahko nikomu nevyšumí.95% ()

KatRi

"Kaspare...řekni mi, že ty k nim nepatříš. Že nejsi ten, co o nich píšou noviny...násilník." Vždycky jsem si myslela, že šikanováni bývají předevší malí, brýlatí, výrazně nezapadající jedinci nebo šprti. Příčina Josefova provinění se mi však zdála jen velmi jemně naznačena, ani mi nepřišlo, že se příliš odlišoval (snad tím, že měl ambice a věděl, co chce dělat?) ale možná jsem byla jen nepozorný divák. Tenhle film je ovšem "pořádnej rachot", člověku zůstane v hlavě pěkně dlouho. I když je hodně překombinovaný - myslím absolutní nevšímavost kantorů k tomu, co se děje na chodbě či dvoře, extrémní situace a také závěr, který je příliš filmový - když na scéně zůstává právě Thea, přítelkyně Kaspara, pro nějž je ochrana Josefa záležitostí cti. Každopádně je to zásadní snímek o této problematice. ()

Yoss

Michael Moore si môže svoj Bowling for Columbine strčiť do ri.. Žiadne vytrieskavanie politického kapitálu, žiadna prvoplánovosť, žiadne komerčné pozadie projektu,... jednoducho podstivý FILM. Film o každodennej realite. O šikane, ktorá môže mať nedozierne následky. O ľuďoch, ktorí vedia byť a čo je horšie, chcú byť krutí. Určite by som bol za, aby sa toto premietalo na každej strednej škole (napr. ako Requiem for a Dream). 100 minút tejto filmariny má vačší účinok ako niekoľko hodín prednášok. ()

1945

Opravdu silné kafe... tak silné, že vyráží dech a zanechává za sebou brázdu , která bortí veškeré mýty o šikaně. Opravdu nejlepší by bylo tento film povinně promítat zhruba od páté třídy ZŠ, a to bez vyjímek, protože jen tento film může zapůsobit a zabránit tak šikaně... Nám na škole pouštěli film s podobnou tématikou, který se jmenoval Šťáva a narozdíl od Třídy rozhodně nepůsobil takovým hlubokým poučením ()

Eruntano

V něčem snad dobře zachycené zlo, tupost a zířeckost... ale strašně schematicky, předvídatelně (a tím pádem otravně), skoro bych řekl prvoplánově (stéká to do velké míry jen po povrchu tématu) a s množstvím blbostí. ()

Vejrrr

Co říct k něčemu, co vás takhle rozšroubuje. Asi to, že to musí každý vidět. Každý bez vyjímky, posadit všechny sedmáky do lajny, říct že tam je hodně násilí (pro motivaci), a promítnout jim Klass. Šikana je odporná věc, co se děje všeude kolem nás, málo se o ní mluví, tutlá se... Kéž by tenhle drsně realistický snímek viděl někdo z těch tisíců Andreasů co choděj po světě a třeba mu to docvaklo.. Kam až taková věc může zajít. Tolik k myšlence šikany.. A abych hodnotil film bez osobního zaujetí... I z této stránky na 5* ... muzika sedí ke každému obrazu jak má, skvělý střih, herci... no prostě... sehnat - vidět !!! ()

Darksophie

Děsivé kam až dokáže člověka dohnat zoufalství... nejděsivější však bylo, že jsem v některých záběrech poznávala moji třídu z dob, kdy jsem studovala na základní škole... ()

sona123

Filmů o šikaně mezi mladejma je hodně, až to může nudit...tohle ale utíká rychle, konec je sice jasný už ze začátku, když se dozvíme, že otec oběti má zbraně...ale je to uvěřitelné, vygradované, jak se patří, až si člověk řekne, patří jim to...drsné! ()

Padavan

Tohle byl velmi silný filmový zážitek! Smekám onen imaginární klobouk, že i v Estonsku se dá natočit takový skvělý film. Téma šikany je zde zpracováno velmi věrohodně. Klass bych doporučil pouštět jako prevenci na zakladních a středních školách, aby se více vědělo o tom, jak lze pošlapat lidská důstojnost a k jaké tragédií to muže vést. Hodnocení - 95% (v originalním znění) ()

gumolit

Už dávno som nemal také nervy z filmu ako z tohto!Neskutočné a smutné dramatické zároveň ked si človek uvedomí,že to vychádza zo skutočných udalostí a zároven zistí akí dokážu byť ľudia hnusní a bezohľadní! neskutočne ma štvalo ako celá trieda je proti tomu chlapcovi a či by som sa postavil na jeho stranu tak asi určite no snád okrem toho záveru! Je ale zaražajúce že také niečo sa môže hocikedy stať a je to vlastne príbeh zo života!Minimálne týždeň som bol z tohto filmu na nervy ale každopádne došiel som k záveru netreba nikdy slabšich ubližovať nikdy neviete ako to skončí to je skôr ponaučenie pre tých mladších ktorí možno aj takéto veci v škole robia! Silný snímok ! ()

habinka

Hodně sugestivní film hlavně obsahem, po filmové stránce mě zase tak moc nedostal, každopádně dva hlavní představitelé se s rolemi celkem poprali, nepohráli ale zvládli to. Možná kdyby to bylo po všech stránkách víc promyšlené hlavně co se kamery a hudby týče dala bych tomu hvězdiček 5, teď jsou to 4 a to hlavně za obsah. ()

Martin_W

Film mi dalo by se říct vyrazil dech. Nic tak odporného a hnusného jsem ještě neviděl. Měl jsem chuť zabít je sám. Brilantní snímek, který by se měl pouštět na základních školách. Výborné výkony, které vypadají jako by byly natočené na skryté kamery. A vůbec nejlepší KONEC. Nemám slov, zážitek na celý život. 99% ()

SICK_BREED

Tomuto snímku jsem ochoten odpustit nedokonalé technické zpracování, stejně tak jako určitou, až fantaskní přehnanost, s kterou nám servíruje krutou "realitu". Pokud celý den po shlédnutí filmu cítím nadšení, nemohu hodnotit méně jak čtyřmi hvězdičkami. Pokud ale cítím stejně dlouhou dobu zhnusení, strach a musím se ptát sám sebe v jaké době to vlastně žiji, stává se pro mě film naprostou špičkou - tak jako u Zkažené mládeže. Velice, velice dlouho jsem si neužil tak intenzivní pocit odporu a beznaděje, jako po skončení poslední scény tohoto syrově-surového dramatu. ()