Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Jaccobos

Možná, že jsem optimista, ale já filmu Klass nevěřil právě jeho tragičnost - a to i přes velmi slušné výkony Joosepa a Anderse (hlavní iniciátor šikany) - naopak mě udivil výkon They (Kasparova dívka) a její stupidní dopisy, dialogy a reakce, až sem si myslel, že chce režisér celý film odlehčit... A především - postrádal jsem vývoj k takovému konci. Pro mě to byla příliš očividná exhibice šikany bez podrobnějšího propracování jednotlivých charakterů studentů a konečně i problému samotného, neboť film postrádá řešení (katarzi). Třída byla sestavena cimrmanovským stylem "debil - blbeček" - naprosto jednotvární, stejní lidé bez sebemenších projevů vlastní osobnosti. Trošku mi to připadalo, jako kdyby si scénárista vzal noviny za rok dozadu, vystříhal si nadpisy o šikaně a sestavil scénář. Bylo to příliš prudké! Já tomu filmu nevěřil... ()

jondoe

Vdaka stale aktualnemu nametu o sikane a par silnym scenam je tento film zlahka nadnodnoteny a svojim vysokym hodnotenim tak troschu zavadzajuci. Herci su vyborny a scenar tak isto. Jedine co tomuto filmu chyba je lepsia rezia. Ta je bohuzial bez napadu a bez akejkolvek gradacie. Traslava kamera, ktora chcela pridat na autentickosti ma po cely film len rozculovala. Pre mna je tento iba takym lepsim priemerom. ()

SkyLukey

Když jsem před nějakou dobou psal o filmu Requiem za sen a doporučoval jej všem, jako odstrašující případ proti drogám, totéž musím říct i o Klass a doporučit ho všem jako odstrašující případ proti šikaně. Nečekal jsem žádné zázraky, ale zdá se, že Klass je téměř filmový zázrak. Myslím, že ho s klidnou duší umístím do mého seznamu top 15 filmů. Klass se vyznačuje především svou autentičností, která jde cítit mimo jiné i z prostředí obyčejné estonské školy s obyčejnými žáky, kteří mají velké problémy se šikanou. Nebaví vás fantaskní dramata? Podívejte se na reálné drama, které se dost možná děje v právě vaší škole či vašem okolí. Klass je perfektní psychologické drama, které nikomu nic necpe a nechává volnost divákovi k vytvoření vlastního názoru. Film baví po celou dobu a gradace filmu je pozvolná. Šikana přeroste přes únosnou mez a ve finiši nastane čas odplaty. ()

noctambule

Úžasné, pravdivé, strašné, smutné, aktuální,...Tohle mě dostalo, filmů s podobnou tematikou je víc a nejde nesrovnávat. Ale je to těžké, každý ten film vyniká v něčem jiném, jsou stejné a přece jiné.....švédský Ondskan, korejský Maljukgeori janhoksa, trochu víc odlišný britský If.....co aby navázala nějaká česká verze? A je zajímavé, že vždy hrají hlavní roli kluci. Šikana není jen o ranách, holky umí též šikanovat, řekla bych i zákeřněji....není to zrovna nejideálnější film na dobrou noc. ()

pijavica odpad!

Nehnevajte sa na mňa, ja nemám sklony k masochizmu, aby som sa nechal obťažovať podobnými parazitmi na emóciach a audiovizuálnych fondoch. Nielenže sa tvorcovia správajú k divákom ako k slabomyseľným deckám, ktorými sa dá s ľahkosťou cynicky manipulovať, aj autorskej originality sa pridalo len poskromne (tak aby neodradila cieľovú skupinu žiakov, rodičov, učiteľov a ministerských úradníkov). Film tak dôsledne napĺňa a hyperbolizuje všeobecnú predstavu o šikane, až sa mení na inštruktážne video. Keby som bol stredoškolák, zrejme by ma oslovila závažnosť či aktuálnosť témy, ale tie roky sú už nenávratne za mnou. A nezaujíma ma ani výchovný aspekt filmu, pokiaľ nie je podaný na (prijateľnej a neurážlivej) úrovni. ()

bruceman7

Těžko bojovat ve dvou proti celé mašinerii. Drsný pohled na každodenní chleba některých méně šťastných jedinců. A nejhorší je, že je dost reálný (už když je to tedy inspirováno skutečnou událostí). Nedivím se, že to skončilo jak to skočilo. Ale dost se mi nezdá, že by parták Josefa nebyl schopnej ze sebe shodit tu špínu, co na něj ostatní házeli (vždyť stačilo jen trochu komunikovat). U filmu je škoda děsného výběru dabérů některých postav. Za hodně silný dojem (moc podobných snímků neznám) a aktuálnost 9/10 ()

korndaddy

Takhle to prostě dopadnout muselo. Těžko říci co bych v téhle situaci dělal. Přece jen s odstupem času se těžko říká co a jak . Příběh je velice silný, ale po vizuální stránce mi film moc nesedl. To bude asi tím Estonskem. ()

Testament

Klass se v žádném případě nazařadí mezi mé oblíbené filmy, ale faktem je, že i v zemích východního bloku vznikají kvalitní filmy, jen holt nemají dost propagace. Smůla. Nemám rád snímky, točené "na efekt". Klass ale zaujal, i když scéna "kouření" je dosti tvrdá i pro silnější nátury. Je vidět, že takový Uwe Boll bral inspiraci v Klassu (viz. jeho snímek "Rampage"). Zkrátka šikana, šikana, šikana, až to prostě trpící žáci nevydrží a vyřeší to po svém, drastickou metodou. ()

see_sawandrew

Silné možná ano, ale nijak překvapující a hlavně prvoplánově zaměřené na konkrétní city. V porovnání s poetickým a značně hlubším snímkem Ben X šedivé a průměrné. Jinak česká distribuce se zase jednou vyznamenala. Dát název "Zkažená mládež" filmu, který je v první řadě o moderní společnosti, v níž nefunguje především rodina, je trochu silné kafe. Je sice smutné, že šestnáctiletí panicové mají takový problém pochopit, že přesila pět na jednoho je férovka nanejvýš cikánská, ale stejnou vinu nese celé okolí, které nečinně přihlíží, a právě proto jeden čestný nešťastník nikdy nic nezmůže. Neporozumění a lhostejnost je nakonec hlavním tématem Třídy, za což si nepochybně zaslouží vysoké hodnocení, ale bohužel chybí cokoliv navíc. Film má silnou výpovědní hodnotu, ale konečné řešení nenabízí. Nepřidám hvězdičku ani díky syrové estetizaci. 60% ()

Mistickzz

Začiatok filmu vôbec nenasvedčoval v nejakú kvalitnú drámu, ktorá sa z toho ale nakoniec vykľula. Postupom času som začínal čim viac pociťovať úzkosť a film dospel do grandiózneho finále, ktoré nemalo chybu. Šikana je svinstvo, na vlastnej koži som ju síce nepocítil, ale stretnete sa s ňou určite na každej škole. Herecky príjemné, zo začiatku klišovité, na konci výborné. 83% ()

Madluska

Nestravitelné téma v (pro mě) nestravitelné podobě. Na film o šikaně ve škole jsem se docela těšila už pro závažnost obsahu, ale o to větší bylo mé zklamání z estonského zpracování - nejen kvůli zobrazovaným exteriérům a interiérům (zlaté české školy a byty, no fakt!), ale i kvůli příběhu, který nabízel mnohé možnosti, leč většina (zdá se) zůstala nevyužita... Hlavně mě mrzely otázky, které film vyvolával, ale nesvedl na ně odpovědět. A tak mi v paměti zůstane několik málo věcí (v Estonsku se děti učí hlavně literaturu - včetně českého Švejka, estonské děti nemají ani ponětí o tom, jak se bavit na párty, když si vystačí s napodobováním DJ´s, estonští tvůrci zabíjí slibované závěrečné překvapení plakátem, filmy v ČR dabuje dohromady asi 5 herců - fujho) a vědomí, že tenhle film už víckrát ne. ()

Billie777

No vida, další evropský film, který stojí za to vidět. Téma je rozhodně zajímavé a hodně silné. Kdo někdy prožil na vlastní kůži hrůzu šikany, bude to prožívat daleko víc. Všechno, celá ta atmosféra filmu, prostě vše, je tak neuvěřitelně pravdivé, tak realistické, herci hrály absolutně přirozeně (Vallo Kirs je sympaťák). Film, který vyvolává velké emoce. Opravdu jsem to hodně prožívala. SPOILER !!! - Při dívání jsem pociťovala vztek. Když tělocvikář za začátku filmu jasně viděl náznak šikany a nic neudělal, a nebo když šikovaný kluk přijde do třídy bosí a neumí rozumně vysvětlit jak o boty přišel... Je vidět, že na vině bývají u šikany i učitělé, kteří dostávají jasné signály, že něco není ok ale prostě se na to vykašlou. Obdivuju všechny, který se dokážou zastat šikanovaného spolužáka. Dokonce jsem se přistihla, jak jsem přála smrt celému zbytku třídy, která se buď na šikaně podílela a nebo jen přihlížela, podporovala ji, hloupě se smála... Při závěrečném masakru jsem si dokonce přála, aby se Joosephovi a Kasparovi podařilo zastřelit těch spolužáků co nejvíc. Děsivé. ()

Giggs

Veľke prekvapenie z (aspoň pre mňa) filmovo exotickeho Estonska. Ničim originalny, avšak realisticky podany, sugestivny, silny a mrazivy pribeh o tak važnej teme ako je šikanovanie na školach. Skvely zažitok. Len škoda, že sa podobnych filmov nerodi omnoho viac. ()

zbysik

Vyborny film, ktery vas donuti se po shlednuti zamyslet. Vadila mi ale prilisna zmanipulovatelnost studentu hlavnim agresorem, ale i tak z peti hvezd urcite neslevim. Co bych dale dodal? Vyborne zahrane od vsech hlavnich postav(hned sem si vzpomnel na cesky Gympl, ktery se v tomhle nemuze s Tridou srovnavat ani v nejmensim), poradne ponizujici scena na plazi, gradujici zaver... ()