Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

frolish

Banda obmedzenych mladeznikov a.k.a. nesikanujte lebo sa vam to vrati. Film ma vdaka autentickosti zasiahol, ale nemyslim ze si zasluzi take vysoke hodnotenie. A to ako boli napisane niektore postavy ma vyslovene iritovalo. 70% ()

Mona-Lisa

Dlouho jsem nebyla na něčem.....oprava: NIKDY jsem nebyla divákem něčeho, kdy bych kompletně zapomněla na to, že jsem v sále se 150 dalšími lidmi a chybí mi milisekunda k vyběhnutí na pomoc "obrázku" na plátně. Tak syrové, autentické a k zvracení, že je mi fyzicky špatně a tak nějak nepatřičně z těch pěti hvězd, i když nevím proč. Ale silnějších 5 hvězd jsem asi nikdy nedala. ()

jandula00

Filmů, zabývajících se šikanou, jsem už pár viděla, ale žádný nepůsobil tak depresivně a bezvýchodně jako Klass. Scény působí neuvěřitelně reálně a veškeré fighty až nepříjemně autenticky. Mrazivá atmosféra by se dala krájet, ale nejsilněji na mě zapůsobil fakt, že divák ví, že podobné věci se dějí a že oněm "postiženým" není jak pomoci. Po zhlédnutí filmu musím přiznat, že pro mě sebevražední atentátníci přestali být až tak nepochopitelní, protože bych asi nejednala jinak...(!!)Celkově jeden z největších filmových zážitků za poslední dobu, ale znovu se asi hned tak nepodívám. Hnus! ()

efka.off

Tak tohle musí zamávat s každým. Ve mně to zanechalo hlubokou ránu, zhnusení, smutek, vztek... Asi už to nikdy nebudu chtít vidět znovu. Ale tak to má být. Film vás má tak dostat, že na něj musíte myslet, nějak vás poznamenat, něco vám říct, donutit přemýšlet, zamyslet se sám nad sebou. Tohle opravdu není pro každého. Velmi výchovný materiál, který by stál za to, aby ho viděli středoškoláci – drsné, ale bylo by to mnohem účinnější než všechny ty přednášky, z kterých mají všichni akorát prču. Estonskou kinematografii fakt najetou nemám, ale jestli umí takovouhle kvalitu, tak chci vidět víc. ()

Móó

Wow. Film, který musíte ještě dlouho zpracovávat. Výborný výchovný film, vhodný pro všechny, kteří se pohybují kolem školy (učitelé, studenti, ale i rodiče). Pátá hvězda je za ten nesmazatelný dojem z filmu. ()

tyna97

Depresivní a dojemný celou dobu, že už jsem sama sahala po zbrani. Určitě by tento film měli vidět všichni ti, kteří se snižují k tak odpornýmu jednání s ostatníma. ()

Narciska

Byl to hodně hustý film, až mi vrátil na jazyk vyjadřování vzdálených středoškolských let, protože ty podle mě film zvládl vystihnout bravurně. Možné nedostatky umě zakryl originálním přístupem kamery, vybrané velmi zajímavé typy spolužáků vytvářely kompaktní a přece nesourodou směsici třídy a potvrdili, že se tohle prostě klidně – kdykoli a kdekoli - nestřeženě, plíživě -  může stát. Nebo se může stejně klidně zastavit, protože tam hraje roli příliš mnoho protichůdných sil ještě předtím, než je překročena mez, z níž už není návratu. Chápu, proč ti kteří tak reagovali, chápu snad všechny (a to zásluhou filmu dříve než empatie) a přemýšlím, jak bych se chovala já, ať už na místě rodiče, učitele či žáka, silně jsem to emotivně prožívala a sama sebe překvapila, co jsem cítila, když se film dostal do finále! ()

jiri.twist

Vidět estonský film, to je rarita … a míra gay obsahu je malá. To ale neubírá nic na síle celého snímku, nakonec, podrobná recenze již zde byla napsána (Chris) a hlavně, a to jsem nejvíce překvapený, jsou ve filmu výborné herecké výkony hlavních rolí, stojí to za to vidět (a cloumal mě při sledování vztek) .. 8988 ()

Snape

Asi tak tisíckrát lepší film než chladné švédské Ondskan. Realistické, současné, nadčasové, výborně zahrané (Vallo Kirs!!!). ()

sandis

Nemám slov. Skutečně mistrovské drama, které navíc poukazuje na aktuálně společensky diskutované téma. Poselství hnedle v několika rovinách a navíc výborně natočené. Možná by někdo namítal, že je to až přeexponované. Přecijen kouření péra s nožem na krku... Ale kdo ví, pánové... Dokud to člověk nezažije, těžko soudit. Závěr mi pak přišel přehnaný zejména z pohledu Kaspera, který mohl mít skutečně dost rozumu na to, aby si uvědomil důsledky svých činů. Bohužel před tím, než si měl prohnat kulku hlavou už bylo na přemýšlení pozdě. Zdá se mi to jako drobná nelogičnost, jelikož si neprošel šikanou. Trochu mi to tam skřípe, že by jen kvůli kouření péra vraždil. Navíc samo to kouření pod pohrůžkou je dost diskutabilní. Znám holku, která pod pohrůžkou pistole odmítla. A to byla sama v lese připoutaná poutama k autu. Věřím, že borec, co se vzepřel většině a odvážil se útočit na "vedoucího smečky", by to také dokázal. Za tyto drobné nelogičnosti bodík dolů. Jinak skvělé drama. 9/10 ()

jenjan

Pobouření z neuvěřitelné tuposti většiny zúčastněných byla hlavní a drtivě převládající emoce, kterou jsem byl při sledování Třídy zmítán. Snad ještě lítost, kterou jsem však necítil vůči Josefovi (jakby taky, když to byl skoro jediný normální člověk tam!), ale vůči jeho neustálému trpění násilí a ponižování nejhrubšího zrna. Nemá cenu se zmiňovat o archetipálním blbečkovi Andersovi, ani o vlasatém premiantu třídy Paulovi (i když ten mi pil krev teda extra!), za zmínku však stojí šedá zóna umírněnějších a citlivějších spolužáků, v čele s krasotinkou Theou, kterým tato sprostá šikana nepřipadala často nijak zvláštní a zavrženíhodná. Dokonce i sympaťák a klaďas Kaspar si musí najít vznešenou motivaci pro ochranu Josefa v podobě věci cti, a poté se to s ním už jen táhne. A tak se kruh zase uzavírá opět u Josefa, který s relativně „chladnou hlavou“ snáší teror svých spolužáků až do poslední kapky.. Emočně velmi strhující film, který svůj neuvěřitelný příběh líčí velmi uvěřitelně. ()

merigieren

Pokud by to byla realita tak to je úlet :-) JInak sem tomu od počátku do konce prostě nevěřil. Ano žáci se chovají jako stádo a jsou krutí, ale vše má své hranice, pokud jsou hranice překročeny máme tu ředitele a policii, a že u nás na základce mohli mít policajti služebnu je pravdou. Jenže pak nastupují ty detaily, jež příběh znevěrohodní, zamykání třídy po skončení hodiny, a jak se tam ty studenti teda dostali před hodinou když se vždy zamyká ? Jakto že měli literaturu (V. Hugga) a s jinou učitelkou následující hodinu ten samý den probírají Švejka ? Proč se chovají tak divně jako by autoři neviděli skutečnou bitku. Jak se můžou učitelé chovat tak stupidně, přece se vždycky musí stádo rozdělit a vyzvídat na koberečku po jednom. Připouštím, že to je celkem sugestivní příběh, který člověka pojme a nakonec i fandíte ať toho grázla zastřelí. Jenže analytický postup a zárověň logický je 1. den - ředitel, 2. den ředitel, 3. den obrana za užití všech prostředků, 4. den obrana (klidně i házení židlemi), 5. den útok mačetou ze zálohy mimo školu... 6. den hledání útočníka, vy o ničem nevíte. Rozhodně ne retardskej masakr ve škole a střelba po všem co se hejbe. To mi připomíná, že s počtem kulek si hlavu nikdo nelámal tak proč tam zdůrazňujou 8 ran v zásobníku když střílej jako pominutý (16 kulek červená bunda; 4 kulky, 6 brokáda modrá bunda +2 kulky na konec) ???... Pokud by se tam ty lidi nechovali zhovadile tak 5* není moc, ale to co předvedli a hlavně ke konci mě skutečně nadzvedlo ze židle. ()

film-fancz

90%... skvely filmovy zazitek, ktery je pro divaka plny dramatickych emoci a donuti ho premyslet i treba nad tim, jak se chovaji jeho deti ke spoluzakum ve skole... ()

agassi68

Ako pedagóg viem o čom je ten film. A realita je bohužiaľ taká. Úplne ma to dostalo a nemohol som zaspaťskoro do rána. Naposledy som sa takto "zabavil" pri sledovaní United 93. Tie decká to zahrali dokonale, až mám podozrenie či to len hrali.. ()

JakeG

Jo tak tehle zážitek nejde zapomonenout. Historka s filmem spojená: MFF KV, kdy jsem byl lačný něčeho hlubokého a mrazivého, jsem se nechal zmást filmem z korejské produkce. Nakonec se z něj navzdory mrazivému názvu vyklubala povedená komedie. Neva. Pak padlo můj zájem právě na tento film. Vedle mě seděla tatáž slečna, jako u předchozího filmu. Slovo dalo slovo a zjistili jsem, že jsem tam ze stejného důvodu. Po skončení filmu, potlesku a následném tichu (však víme), jsem na sebe jen pohlédli a tiše hlesli: "To bylo přesně ono!" Zážitek je určený pro milovníky mrazivých, syrových filmů (pozor obsahuje jeden velice černovtipný moment, ale jen jeden), ()

JohnSorrow

Po shlednutí Třídy je mi dost děsivě... V mnoha komentářích najdeme odkazy a různá srovnávání s filmem Ben X. Myslím si, že zrovna tyhle dva filmy, ač oba v sobě mají téma šikany na škole, že se srovnávat nedají. Každý chce říct něco úplně jiného. A troufám si říct, že v Ben X je šikana pouze kulisa... Oproti tomu ve Třídě je to něco, co naplňuje celý tento snímek a to bez jediné skulinky. Ano uznávám, některé momenty jsou přitažené a to hodně (viz příspěvek DaViD´82), ale nemyslím si, že by to bylo na škodu věci. Rozhodně pokud se nějakým způsobem věnujete výchově dětí, film vás celkem položí... ()

Eluin

Přiznám se, že mě při sledování tohoto filmu silně mrazilo v zádech. Filmařsky to sice není bůhvíjaký majstrštyk, ale výsledný dojem byl dobrý, ba co více, výborný. A také se přiznám k tomu, že v závěrečné scéně jsem těm klukům neskutečně fandil... ()