Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

S.Quentin QUALE

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem viděl vůbec. Bratři Affleckové evidentně poznali, kdo je kde pánem, a vůbec se toho nelekli. Z děje nebudu nic prozrazovat, snad jen pár vodítek - únos dítěte feťačky, medializace, drsná čtvrť, soukromý vočka....a pak už jen pošlapaný kuří oka, hnůj....podívejte se na to, maximálně doporučuju! ()

misterz

Ja len pevne verím, že postava Casey Afflecka na tom gauči v závere filmu tuho premýšľala, akú hroznú koninu to práve vykonala... Scenár bol dobre vymyslený, pútavý a dával zmysel. Len škoda, že tu tých silnejších momentov nebolo viac. Občas to chcelo pritvrdiť a obohatiť tak samotný príbeh hlavne po emotívnej stránke. 70/100 ()

ninon

Další přeceněné, typicky americké, moralizováním prošpikované asidrama. Někde jsem četla, že Casey byl obsazen do hlavní role, protože se na ni hodil a protože na ni prostě měl. Tak to vážně nevím, protože mě za celý film nepřesvědčil. Postava jeho partnerky mi tam přišla nějak navíc. A vůbec tam bylo postav dost, až příliš. Kostrbatá, na dvě části dělená cesta k několikanásobné pointě, z níž podstatná část dojde diváku hodně brzo, takže čeká, co ještě může přijít dalšího (pokud ho tedy děj ještě pořád zajímá). A těch amerických vlajek co jsme napočítali… ()

Satan

Obrovské zklamání. Bohužel, příště se ani na ty procenta dívat nebudu. Dobrý Will Hunting mínus vtip, vypointované dialogy, vnitřní poselství. Affleck není bůhvíjaký herec a přeci jen, režisérského talentu má o špetku víc (i když ani tady to zdaleka není první liga). Měl by tedy zůstat u počítače, nesrat se za kameru ani před ní a v klidu se pak podívat na svůj scénář, který mu jde asi nejlépe. Lehanův námět je zajímavý, ale Ben, jakožto jeho obdivovatel, si ho vyložil podle svého a ti, kdož neměli šanci přečíst knihu, budou v ledasjakých scénách zmateni, což se o Mystic River říci nedá. Trochu mi to připomíná kauzu Penna a jeho Into the Wild, který vzhledem k tomuto maglajzu začínám oceňovat. Vyšetřování o ztraceném dítěti tak nemá ani patřičnou šťávu, ani patřičnou osobnost. Tou jí měl být mladší bratr Casey, který však v přítomnosti Freemana a Harrise dokonale zapadl, stejně jako celá zápletka, která je nechutně přerušována irelevantními scénami. Jediné, co opravdu stojí za zhlédnutí, je závěrečné rozuzlení a pointa celého příběhu. [Přesná stopáž: 114 min] ()

Goldbeater

Gone, Baby, Gone apeluje zejména na morální principy diváka a předkládá mu ke konci poměrně kontroverzní morální dilema, které může diváky rozdělit do dvou táborů. Kdyby Affleck nechal konec otevřený, byl by to masterpiece. Bohužel vsadil na variantu zakončení, která se mi nezamlouvala. ()

Omnibus

Mirek Dušín update. Nehodnotitelné... Jde totiž o pětihvězdičkový film, který mě neskutečně nasral (tím WTF hlavním hrdinou). Špičková, pochmurná kriminálka s tísnivou atmosférou, hořká pachuť zvratků v sevřeném hrdle, lidská špína jako vymalovaná. Drsné a neosobní, jak péče zfetované krkavčí mámy o malou holčičku. Napínavá zápletka, v závěru nečekané, dost nehezké dilema a pak hyperkorektní „spravedlnost“ coby fackovací panák a děvka pro všechno. Velice působivé. Jasných pět hvězd. A proti tomu stojí neuvěřitelně zprasená scéna uprostřed filmu.           Následují SPOILERY. Pedofila měl scenárista nechat zastřelit jinak! Při jeho útoku či nedopatřením. Udělal by prudký pohyb, sáhnul do kapsy, co já vím... prostě cokoli. Ale kulka do týla klečícího člověka, to je jasná poprava. A pozor, s tímhle nemám problém, soudce Lynch je můj starý kámoš. Ani s tím, že poldové Patrickův úklid pedofila brali jako službu společnosti a zametli to v rámci přestřelky pod koberec. Mám problém s tím, že stěžejní scéna v závěru filmu je tudíž zcela idiotská. Jako pardon, ale aby láskyplnému pečovateli Jacku Doyleovi ohnivě kázal o morálce a svědomí vrah (byť vraždil v afektu a z pochopitelných důvodů), to snad ne! Jenže autoři to mysleli vážně. No jo, no. Takže k té vraždě si Patrick Kenzie vzal na svědomí ještě i zkurvení života nevinnému človíčkovi, jen aby neporušil své slovo. Slib daný Helen - zlodějce, děvce a hlavně feťačce, zralé na odebrání dcery sociálkou. Je mi líto, ale za tuhle WTF moralitku, uměle a nedůvěryhodně naroubovanou na jinak sympatickou a uvěřitelnou postavu Patricka, si film zaslouží Odpad! ()

Rudovous

Mam pocit, ze samotne uskali tkvi v predloze a to at mi nikdo netvrdi, ze uz od alespon poloviny netusil jak se veci vlastne maji. A reziser to taky ne vzdy zvlada ikdyz nadruhou stranu mnoha samotnym scenam vladne s opravdovou vervou a odvahou viz. scena prestrelky v "dome hruz". V hlavni roli si dokazu predstavit nekoho jineho, ale Casey Affleck neni spatny. Ed Harris pratele Ed Harris ... . ()

kingik

(Nad)průměrné drama o pátrání po unesené malé holčičce, které v závěru diváka staví do pozice morálního soudce. Bratři Affleckovi rozhodně vzájemnou spolupráci v ničem nepodcenili a odevzdali slušný výkon. Jak před kamerou, tak i za ní. I ostatní herecké obsazení mělo něco do sebe a řada postav ve filmu je velmi výrazně zahraná. Ben Affleck se ukázal (při svém druhém režijním počinu) jako vyzrálý režisér a s komplikovaným scénářem se vyrovnal zdatně. Jeho zásluhou je film dost zajímavý, ale až tak výjimečným ho neshledávám. Přece jenom využívá při složitém rozmotávání klubka promyšleného únosu a fingovaného zabití dítěte mnoho až celkem nepravděpodobných zvratů. A závěr, při vší úctě ke scenáristické propracovanosti, je až hrubě nepravděpodobný. A i několik méně podstatných drobností mně tady nesedělo. Ale jinak nemám větších námitek. Bylo to dobré, ale podruhé bych si to asi nepustil. 60% ()

Snorlax

Téma nesporně zajímavé, ale uchopené tak, jak mi to nevyhovuje. Tma, trocha šílenství, neustálé rádoby zvraty. Jediný charismatický herec Freeman má pidiroličku. A co se týče příběhu samotného, toho afektovaného fracka, který si hraje na jediného spravedlivého na celém světě, ale je schopen zastřelit klečícího chlapa zezadu, bych pořádně nakopala do sedacího ústrojí. Z tohoto filmu rozhodně odvázaná nejsem. ()

Payushka

Coze? Tady nekdo v komentarich tvrdi, ze Casey hraje nejnezajimavejsi postavu vubec? Naopak! Rekla bych, ze tenhle "moralista" je perfektne zahrany, skvele vystihly gesty i mluvou, dokonaly. Bohuzel chvilema jsem se v nem i videla a ze vseho nejhorsi je, ze ja bych se zachovala uplne stejne. A stejne toho taky pak litovala. Life is a motherfucker. ()

dr.horrible

Všeobecné nadšenie nezdieľam až do takej miery, ako niektorí. Pre mňa je tá stovka skôr takých silnejších deväťdesiat percent, ktoré zaokrúhľujem hore predovšetkým za vynikajúcu remeselnú prácu Afflecka režiséra, a za scénu v dome vraha a následnú streľbu. Žeby ma ale toľko ospevovaný záver nejak výrazne odrovnal sa povedať nedá. ()

InJo

Původně jsem chtěl dát velmi dobré 4*, ale posledních cca 15 minut je taková emocionální bomba s tak silným dopadem na diváka (hlavního hrdinu nepočítaje), že těch 5* prostě dát musím... Najednou na mě totiž dolehl značný smutek při uvědomění si neřešitelnosti situace, které byla postava Caseyho Afflecka vystavena, že u mě rázem celý film ještě více stoupl na ceně. Ben Affleck dokázal natočit film skvělý po všech stránkách, není zde nic, co by nějak narušovalo celkový zážitek z tohohle netradičně a velmi originálně vystavěného a promyšleného sociálního kriminálního dramatu. Opravdu bych dříve nečekal, že zrovna Ben Affleck (!) dokáže jednou vytvořit něco tak atmosférického a s takovým přesahem. Go, Ben, Go! 90 % ()

Legas

Nejraději bych všem kritikům a divákům, kteří zrovna nešetřili ovacemi, že mizerný herec Ben Affleck natočil úžasný film, vzkázal: "Sklidněte hormony!!" Musím reagovat na všechno, co jsem o tomhle filmu slyšel. Na režii nevidím nic úžasného, je to jen standardně natočená kriminálka se zajímavým koncem, který nutí diváka k zamyšlení, co by udělal on sám, které řešení je morálně správné. Film ale neukazuje, jestli výběr jedné ze dvou variant řešení dané situace je pro dotyčné osoby dobré, což se mi docela líbilo. Ale ani pěkný konec neudělá z průměrné kriminálky skvělý film. Casey od svého bratra Bena je o tolik lepší herec, jako je Stallone od Schwarzeneggera (tím myslím, že rozdíl tam je, ale není nijak markatní). Film sází na matení diváka, asi třikrát mění stav všech známých skutečností, což mě docela nudí. Příběh je sice zajímavý, ale nikoliv nijak zvlášť silný. Jestli se nepletu, tak podle stejného autora byla natočena Tajemná řeka. Jestli se vám líbila, užijete si určitě i Gone, Baby, Gone. Tečka. ()

Sobis87

Po shlédnutí Gone, Baby, Gone se mi v hlavě vyrojila spousta myšlenek, stále musím přemýšlet nad tím, co všechno se ve filmu odehrálo, ale tak nějak si nevím rady, jak to všechno zformulovat do tohoto komentáře. To se prostě musí vidět, musí se to prožít. Ono když se řekne kriminálka, nebo film o únosu dítěte, vyzní to celkem sterilně. Abych se přiznal, zezačátku se mi do shlédnutí Gone, Baby, Gone moc nechtělo, a to i přes všechny ty oslavné recenze, protože jsem čekal další kriminálku o těch hodných, o těch zlých a kruté hře mezi nimi a takových jsem viděl už dost. Ale už samotný začátek filmu mě přesvědčil, jak moc jsem se mýlil. Chytrý voice-over vás hned v první minutě přesvědčí, že máte tu čest s něčím velkým, s něčím opravdu chytrým, a že půjde o něco víc než "jen" o únos. Je to film o tom, jak nás některé události dokážou pohltit, přežvýkat a následně vyplivnout jako úpně jiné lidi. Je to o tom, že některé zážitky vás pohltí, i když se tomu bráníte sebevíc. A v neposlední řadě to je film o tom, že v životě jsou chvíle, kdy jste postaveni před rozhodnutí, která nadobro ovlivní váš život a mnohdy i životy ostatních, a ať se rozhodnete jakkoliv, pokaždé někomu ublížíte. Gone, Baby, Gone je velký film o velkých věcech a posledních 15 minut je jeden z nejvíce emocionálních filmových zážitků. Bratři Affleckovi se tentokrát vytáhli, Ben je za psacím strojem a za kamerou mnohem jistější a talentovanější než před ní a Casey podal dechberoucí výkon, věřil jsem mu každou větu. Dost možná nejsilnější zážitek roku 2007. ()

IQ Tiqe

Ben Affleck (resp. Dennis Lehane) nutí diváky, aby se zamysleli a vybrali si mezi dvěma špatnými volbami - právně správné, ale morálně lehce pochybné, a nezákonné, ale z morálního hlediska z určitého pohledu lepší. Snaží se ukázat oba pohledy a v průběhu děje nás nahlodává ohledně správnosti jednou té potom druhé varianty. Trochu mě štval přizvuk daný prostředím - jako by slova líně převalivali v puse lhostejně je vyplivovali. ALe tak se tam prostě mluví. # [viděno: TV, 5.1] příběh 8 | hudba 6 | humor 0 | akce 2 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7 ()

HoneyBunny

70 %. Příjemně inteligentní drama, které mě (bohužel) nenadchlo tolik, abych mu dala vyšší hodnocení. Ben Affleck ho natočil elegantně a citlivě (!), jeho bratr vypádá na plátně přirozeněji než on, ale hereckého talentu taky nepobral kvanta. Michelle Monaghan mě ani naponěkolikáté nepřesvědčila, abych ji zařadila do seznamu svých oblíbených hereček. Naštěstí tuhle dvojku zezadu jistí veterán Morgan Freeman a hlavně Ed Harris, který si pro sebe ukradne skoro každou scénu, ve které se objeví. A co se Benovi musí nechat - ten zášlech deprese na konci filmu si opravdu vychutnal. ()

ed_wood

Vôbec som si nemyslel, že Ben Affleck má veľký talent aj na réžiu. Veľmi zaujímavá dráma, v ktorej sa rozoberá dosť závažný problém. Celým filmom sa tiahne temnejšia atmosféra a končí sa zaujímavým a diskutabilným rozuzlením. Casey Affleck patrí k mojím najviac neobľúbeným hercom, ale aj napriek tomu má film u mňa 5 hviezdičiek. ()

Jordan

dobrý film by mal vzbudiť otázku a prinútiť človeka zhodnotiť svoje vlastné morálne princípy, mal by sa vyjadrovať k základnej ľudskej etike a diváka dohnať k tomu, aby na konci zaujal svoje vlastné stanovisko a prehodnotil svoj hodnotový systém vzhľadom na to, čo videl a zažil... v rámci hollywoodskej produkcie sa to raz za čas podarí tiež ()

Anderton

Povedal by som, že Afleckova réžia ešte nie je taká istá, chvíľami mi film pripadal akosi divný. Ale skvelý scenár podľa výborne zvolenej predlohy všetky výčitky stiera. Hodnotu filmov posudzujem skôr podľa emocionálneho dopadu ako filmových zložiek, a toto ma teda rozobralo na pekne dlhý čas. Takúto dilemu by som nikomu neprial, hlavne preto, že neexistuje objektívne správne riešenie, záleží iba na uhle pohľadu. Ten sa bude líšiť asi najmä podľa pohlavia. ()

Frajer42

Tento film není vyloženě špatný, ale čekal jsem zkrátka něco jiného a lepšího. Toho slibovaného krimi je tu skutečně málo. Snímek nás spíše zavádí k nahlédnutí na bostonské podsvětí. Trošku mě překvapuje, že se Casey Affleck zde setkává spíše s pozitivním ohlasem. Pro mě osobně bylo koukání na něj těžkým utrpením a v podstatě i největším minusem celého snímku. Koukání na jeho filmovou partnerku bylo pouze o dvě hory a bobra lepší. S herectvím se minuli oba. Více sympatií si u mě posbíral Ed Harris a tradiční černá reklama na dobro a lidskost v podání Morgan Freemana, který toho prostoru zrovna moc nepobral. Příběh je hrozně slabý. Tradiční téma únosu malého dítěte jistě vyvolá emoce zejména u lidí, kteří již si stihli pořídit kopie sebe sama. U ostatních je to slabší. Především pak, jedná-li se o potomka totálních feťáků, které už má téměř nulové šance na solidní budoucnost hned v okamžiku, kdy opustí dělohu. Příběh si tak nějak plyne. Dívat se na něj dá, ale erekci nečekejte. Těch napínavých momentů také pár kratších zaznamenat lze. Závěr je malinko nečekaný, ale pro mě osobně nijak zvlášť dobrý. Dobré na něm je pouze zamyšlení nad volbou hlavního hrdiny. Obzvlášť, pokud se na celou situaci pokusíte podívat s velkým nadhledem a zcela nezaujatě. Nijak zvlášť jsem se u filmu nenudil, takže takové hodně ošklivé tři kousky zde zanechám. Stejně mi zcela uniká zdejší nadšení. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)