Parta mladých filmařů natáčí nízkorozpočtový hororový film. Je již pozdě večer, a tak štáb i herci začínají být unavení. Zaručeně je však probudí zpráva z rádia o tom, že mrtví nezůstávají mrtvými. Někteří skeptičtí herci však těmto nesmyslům nevěří, a tak se unavení vydávají domů. Štáb pro dnešek ukončí natáčení a vydá se také zpět do civilizace. Filmaři zjistí, že je situace vážná až tehdy, když je na silnici překvapí šerif. Ten však není mrtvý ani živý. Tímto Deník mrtvých začíná... (jamesjimbo)

Aquarius

ťažko sa píše komentár k niečomu tak skvelému. Skôr taký menší grafomanský článok, ok? DOTD ma neustále podnecuje k premýšľaniu. Film sa nesnaží realisticky zachytiť čo by sa stalo kebyže začnú Ľudia vstávať z mŕtvych. Nemá ani poskytnúť autentický zážitok. Je skôr zamyslením sa nad mnohými vecami: médiom a médiami, filmom, žánrom, kamerou... Spočiatku mi vadili ploché figúrkovité postavy, ale sú proste postavami žánrovými, ktorým dali do rúk kameru. Tento cudzí objekt v ich fiktívnom svete (ak vo filme neslúži na nakrúcanie fiktívneho filmu ale filmovej "reality") akoby im pripomínal niečo, čo ani radšej nechcú vedieť. Nieje novinkou, že kniha (alebo knižnica) v knihe, alebo film (či kamera) vo filme, teda veci, z ktorých je tvorený ich svet, akoby pripomínali postavám, že ich svet je len umelo vytvorený a chcú tak vedieť čo je za ním, teda náš svet, svet čitateľa alebo diváka. To je starý spisovateľský vtip, prečítajte si nejakú Borgesovu poviedku alebo Sofin svet. Ide samozrejme o našu odvekú túžbu spoznať zmysel života, toho, kto nás stvoril (ak vôbec), zistiť, čo je za týmto svetom. Ale to odbočujem. Všimnite si, že vždy keď sa rozhovor stočí ku kamere a filmu, začnú sa z úst brakových charakterov rinúť celkom chytré veci. Navyše, konečne majú postavy niečo ako žánrovú pamäť. Nevedia síce, že majú čo do činenia so zombíkmi a že najlepší spôsob zabitia je shoot 'em in da fuckin' head, ale aspoň vedia o ideových predchodcoch zombíkov, o múmiách. Ale nieje to len pohodové žmurkanie na poučeného diváka, je to priamy útok naňho. Postavy hovoriace do kamery akoby oslovovali priamo divákov. Celá táto vec so zombíkmi je už od Romerovej prvotiny len akousi alegóriou, metaforou, odrazom v zrkadle toho, čo sa nás v reále dotýka. Zavedenie reálnych dokumentárnych záberov bol skvelý ťah, rovnako ako pasáž o nehodách, od ktorých nedokážeme odtrhnúť zrak. Nechceme pomôcť, chceme sa len pozerať. A zaznamenávať. Kamera je na jednom mieste pripodobnená k zbrani, obe sa ľahko používajú. Stačí len namieriť na ten správny cieľ. Ak to nieje na kamere, akoby sa to nikdy nestalo. Film tiež zachytáva súčasnú preinformovanú spoločnosť, kde sa človek stráca v spleti rôznych ďalších verzií pravdy. A na záver sa nás tento "skutočný, surový dokument" (slovami jeho fiktívneho režiséra) pýta, či sú ľudia hodní záchrany. Dokopy nič, čo by ste čakali od video-filmu o zombíkoch od vyčpelého Romera, že? Film skôr občas pripomína Lost Highway. Alebo survival hru. Alebo ako staré horory, keď ešte boli brané ako umenie, alebo Romerov prvý film. V tých krásnych čiernobielych záberoch z bezp. kamier v honosnej vile, v dlhých statických záberoch a soškách antických hláv vrhajúcich čierny tieň na bielu stenu, a zakrádajúcom sa zloduchovi v lacnom kostýme múmie. A tie humorné campové momenty, kedy som sa medzi tým depresívnym nábojom filmu zasmial. Usmieval som sa na horor celkom dosť, ale nie preto, že by bol prehnane humorný, ale nad tým aký je čertovsky chytrí. ()

wendelin9

Zombíci jsou sice v poslední době omílaní pořád dokola, ale tenhle snímek má prostě něco do sebe.... Hlavně komentáře Debbie jsou přinejmenším k zamyšlení.... ()

3n3my

Nie zlý horor, ale na mňa málo presvedčivý. Od Romera po toľkých rokov čo sa venuje zombie scéne som čakal určite viac. Možno je to tým štýlom točenia alias Záhada Blair Witch, pretože som mal niekoľkokrát pocit, že sa týmto spôsobom dej len zbytočne naťahuje (naviac mi tam nesedelo niekoľko paralelných záberov v okamihu, keď mal točiť len jeden kameraman!). Dialógy a niektoré prehrávajúce postavy sú tiež slabinou tohto filmu. Naproti tomu sú tu slušné gore efekty, čiže v súčte dostávam rovný priemer a pre mňa je to viac menej sklamanie. 50%. ()

Sabrewulf

Byl by to skvělý film, nebýt dvou věcí. 1): Romero udělal chybu, že zůstal na půlce cesty - není to ani běžný film, ani film typu blairwitch. Vadilo mi, že sice všechno snímá "amatérská" kamera, ale je to kombinováno s jinýma kamerama, sestříháno a dokonce i s použitím lekacích zvuků (ano, sice se to na začátku snažila slečna alibizovat: "a přidala jsem tam i hudbu, aby jste se víc báli" - jenže to působilo spíš trapně). 2): Všichni aktéři byli až neuvěřitelně nepřesvědčiví, zejména hlavní hrdinka - té jsem nevěřil jedinou mimiku, jediné slovo. Rozhodně ale musím vyzdvihnout scény, ve kterých se likvidovali zombíci... Mám pro to slabost. ()

tom88

Romero ma po Krajine mŕtvych opäť sklamal a jeho Denník mŕtvych je ďalším priemerným zombie filmom, ktorý sa síce snažil o niečo nové, ale ničím film neuchvátil. Ručná kamera bola fajn nápad v takomto žánri, ale je to celkovo nedotiahnuté. Herci toho veľa nenahrali, atmosféra tu nejaká je, ale nič extra. Hororovosť je slabá, zombíkov je tu málo a kecačiek až moc. Námet samozrejme tupý ako v každom zombie filme. Film sa pohybuje niekde okolo priemeru. 55% ()

tomeek odpad!

Extrémní sračka, která se snaží za pomoci kamer navodit atmosféru Blairwitch, či snad Cloverfieldu. Neskutečně trapné, předvídatelné a to, že se mění úhly pohledů (protože každý dement tam má kameru a ona "kráska" to celé sestříhala, aby se na to dobře dívalo) totálně ruší uvěřitelnost situace, která ve zmíněných filmech rozhodně nechyběla! Hloupé, nelogické a naprosto zbytečné. Nechápu, jak to můžete hodnotit tak vysoko. Dokonce i španělský REC hraje mnohem vyšší ligu!!! ()

spitr

Astronomické zklamání !Děsivé, ne v dobrém slova smyslu. Ke zvýšenému napětí u mě došlo pouze při ''cerebro-verzi'' zdravotní sestry defíkem pří současné extrakci očních bul. Pozitivní postava byla snad jen jediná, profesor alias norek veterán. Romero je bezesporu jedním z nejvlivnějších a nejdůležitějších zombie režisérů všech dob, proto se vnucují 2 otázky, proč Romero produkuje takový propastný blábol s přibývajícím věkem? a proč tyhle herce nenakopal do... ()

Cedr

George A. Romero se nikdy nebránil aktuálním trendům a i na "stará kolena" poměrně zariskoval a nabízí divákům to co je v době vzniku filmu zrovna in. V současnosti to jsou horory natočené ruční/dokumentární/"amatérskou" kamerou se kterými se vážne roztrhl pytel. Má ale tato specifická odrůda hororu ještě co nabídnout? Pokud na režisérském křesle sedí legenda jako je Romero tak, bez další debaty, rozhodně má. Romero se nebál nejnovějších technologií a opět nabízí aktuální kritiku některých současných společenských vlastností a to se stejnou intenzitou jako to dělal ať už v letech šedesátých, sedmdesátých nebo osmdesátých. Jediná drobnost, která mě trochu mrzí je fakt, že se odklonil od své čtyřicetileté tradice navazování - nebo lépe řečeno volné pokračování své zombie série. V Diary of the Dead se dotýká problematiky důvěry v média a tak přišlo vhod "začít odznova" a nevrhat diváky opět přímo do postapokalyptického světa, ve kterém jsou zombie už samozřejmostí. Tento restart mi příliš nesedl a Diary of the Dead tak působí jako, sice velmi kvalitní, ale bohužel jen nepřímý sequel geniální zombie série. ()

black.mao

Každý už dopředu ví o čem to bude a jak to dopadne, a tak není co hrát. Zbývá jen sledovat toporné cosi blekotající mátohy, které se nás snaží přesvědčit, že oni jsou ti živí a hodní a ti druzí jsou ti mrtví a zlí. Ale když ti mrtví jsou vlastně taky živí. ()

Sfinkter

Místy pro mě až směšné, ale určitě ne tuctové. Romero si stále drží post otce hororů a profesionálně vám předloží jakýkoliv vystřelený mozek. Tentokrát i s určitým zamyšlením. ()

Mrkvič

Tohle nejde vůbec brát jako horor. Je to prostě jen kritika společnosti, která si jakoby po kapitolách bere za cíl ovládání lidí médii, lidskou posedlost tragédií a utrpením nebo mezilidské vztahy. Takže je to takové rádoby chytré, ale bohužel se nadále postavy chovají občas hloupě. Hlavně je to ale na horor hrozně umělé. Jen ten nápad a trocha zajímavosti se tomu nedá upřít. ()

karlik4801

Monstrózní zombie film! Jsem vážně nadšený. Parta přátel se prostě snaží přejít a to vše dokumentuje jeden týpek co je posedlý svým filmem. A jak vypadá parta lidí, která se nebojí jezdit po celém městě a zabíjet zombie? Vypadá skvěle. I bez většího střihu a detailů jsem se dobře orientoval. A postava učitele byla taky skvělá. Jeho drsné, ale pro něj nudné řeči. A stylový luk, který začal používat. Deník mrtvých je jeden ze zombie hororů na který se dá často koukat a jen tak neomrzí. ()

Ryuuhei

Celý tenhle film je neskutečná srajda a výsměch found-footage žánru jako takovému. Postavy jsou v první řadě naprosto děsné. Nelze se s nimi jakkoliv ztotožnit, bát se o ně, či jim vůbec uvěřit emoce, které bohužel nakonec vůbec neměly. Zombie apokalypsa? Mrtví přátelé? Proč to nebrat apaticky? Či proč se nechovat iracionálně. Humorné vložky maximálně nevhodné. Celé zpracování taky děs a hrůza. Tedy, efekty dobré a kvalitní, ale natáčení ve stylu - za každou cenu, ještě hrozně sestřihané, doplněné o naprosto zbytečnou hudbu a komentář, to považuju za pomyslný hřebíček do rakve. Krvavost nic nezachránila. Co bylo ale hodně dobré, je pointa, aneb: „Stojíme jako lidé vůbec za záchranu?“ To by bylo ale tak jediné. Jinak špatné, jak to jen šlo. A to zdejší hodnocení... pardon, ale to si snad děláte srandu? 15% ()

Raven0

V prvé řadě bych chtěl říct, že i přes jasnou podobnost, se tnhle film nedá srovnávat s (REC), už jen kvůli tomu, že (REC) byl čistokrevný, brutální a strašidelný horor, který si na nic jiného nehrál. S Diářem je to ale jinak. Ten se zabívá i jinými, hlubšími tématy. Proč se v krizových situacích chováme jak se chováme? Jaký vliv na nás mají média a virtuální svět kolem nás? Co dělá člověka člověkem a podobné chytré otázky... Což je príma. Konec je taky fajn, Romero v něm hravou formou předkládá různá žánrová klišé. To vše je OK, ale... To by film, který má zpočátku solidní atmosféru, nesměl obsahovat vyloženě trapné a rádo by vtipné momenty. (ano, myslím toho dědu s dynamitem) Ty pak celej film naprosto degradují na prachsprostý průměr... (jestli to byla plánována nadsázka nebo co, tak mě tam prostě nesedla) ()

neoBlast

Neodvážil bych se tvrdit, že Romero stíhá svým mladším následovníkům. Snyder či jeho španělští kolegové (ano, myslím sérii REC) vsázejí na adrenalin, kterým nekompromisně rozpumpují ke kinetice i diváka sedícího na vypolstrovaném gauči. Vedle toho vypadá Romerovo pobíhání s kamerou starosvětsky klidné a pomalé. Herci moc chatrnou zápletku nepodrží a většina z nich už si nikdy neškrtne (na to dám krk). A že (nahlas) vysloví několik otázek směrem k médiím mi opravdu nedokazuje hloubku filmu. 40 % ()

Redi

Měl jsem v hlavě i nějaký super komentář, ale to nemá ani cenu. A pokud budu částečně citovat POMA ''Film, pri ktorom som si prial, aby...'' tak musím doplnit: ''...aby už konečně skončil.'' Nebo jsem nepochopil parodii? ()

Nemrtvý, kam se podíváš

Nemrtvý, kam se podíváš

08.10.2008

Chodící shnilotiny jsou pořád v kurzu. Máme pro vás tři projekty, které se zombíky jen hemží. Táta Romero chystá další mozkově-střevní hostinu, Woody Harrelson se musí probojovat skrz Zombieland a 28… (viac)