Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

Hpatrik

Nový restart Supermana pod taktovkou dvou filmových velikánů Nolana a Snydera se opravdu povedl, Cavill je velký sympaťák a i ostatní role byly obsazeny podle mého gusta, včetně skvělé Amy Adams jako Lois Lane. Neuvěřitelně dynamické akční pasáže, které doprovází výborná hudba Hanze Zimmera, pečlivé ztvárnění a vysvětlení jeho původu, to vše mě nenechává na pochybách, že je tahle komiksová superstar ve správných rukou, a už se těším s čím přijdou příště. Po prvním shlédnutí mě trochu vadila absence originálního Williamsova tématu, ale po shlédnutí druhém uznávám, že to byl krok dobrý a nezbytný. Dokonce i tu megalomanskou akční pasáž na konci jsem si podruhé mnohem víc užil. Z těchto důvodů zvyšuji na pět! ()

ozeki

Po úspěšném vzkříšení Batmana si někdo řekl, že by nebylo na škodu, aby i Superman spatřil světlo světa 21. století. Nevím, jak vy, ale já měl Supermana vždycky radši než netopýřího muže. Po tomhle bijáku se ale karty nadobro obrátily. Ne, že by hlavní hrdina nebyl sympaťák (holky, ale i kůcííí si nemůžou stěžovat, ačkoliv bych stejně jako Verbal upřednostňoval rolák před lezoucím svetrem z výstřihu), ale s jeho postavou jsem nějak nemohl najít společnou řeč a Henry Cavil mě prostě nepřesvědčil (stejně jako Amy Adams, Kevin Kostner a další). Chyběla mi nějaká jednoduchá akce. Všechno bylo strašně monumentální, velkolepé, samozřejmě oku lahodící. Asi bych ale vsadil na "méně je někdy více". Vždy't se přeci všechno nemusí točit kolem záchrany světa. Hans Zimmer se na každý pád opět vyznamenal. Hodnocení 74 % je naprosto odpovídající. ()

chaotic

Absolutně nejlepší superman, co kdy vznikl. Lidstvo spolu se svou planetou nehrají patetické hry à la nakopem šmejd z vesmíru, ale poskytují vkusnou kulisu a hřiště pro návštěvníky a vyřizování jejich sporu. Konečně jsou ti bídní červi jen kulisa, konečně!!! Trvalo to jen 50 let, kdy se jich nikdo nebude ptát na názor, nebude s nima dělat cukrbliky, ale prostě jen vezme na vědomí, že tady jsou... Dokonalý soundtrack s jemnými avšak velkolepými motivy dokresluje celou jakoby škrcenou impozantnost díla. Omlouvám a přehlížím druhou polovinu filmu tvořenou výhradně z bořících se budov a jsem stále uchvácen tím, jak neuvěřitelně odlišně dokázal Snyder Supermana uchopit. Tleskám, klaním se, čumím s otevřenou hubou. Ne není to pták, není to letadlo a jen párkrát lehce poukážeme na to, že to může být Superman. Překvapení roku, které mně nenechalo ani na minutu polevit z pozornosti! ()

shereen

Intelektuálně jsem se už dlouho tak nesedřela, abych něco dokoukala. Film který nemá žádnou hlavu a patu. Náhodně za sebou následují průměrné akční scény. Postava reportérky - hlavní ženské postavy je tam vlastně pro děj úplně zbytečná, všechn postavy včetně Supermana jsou tam vlastně zbytečné. Škoda peněz na takový film. ()

chernobyl

"Masový vrah z oceli" a Nolan opět u superhrdinského pera, které ale tentokrát stříká víc inkoustu (kdoví jestli jen inkoustu) než u všech předchozích supermanů dohromady. Koukat, jak se hezky otexturované drátové modely prohazujou hezky otexturovanýma drátovýma modelama je dnes samozřejmě nutnost, tak bylo potřeba dopsat první půlku, kdy můžeme sledovat utrápené čelo hlavního ještě-ne-hrdiny a jeho rodiny. Vlastně dvou rodin. A to už je prosím těžká psychologie, takže je třeba to vyvážit velkým pavoukem co má na prdeli subwoofer a záporákem, kterého sem se bál už v Boardwalk Empire, že mi vezme flašku rumu. ()

tranquill

Neutuchající akce, bohužel, kontraproduktivně ubíjí děj, někdy by bylo vhodnější zvolnit a vložit trochu "romantiky" či špetku humoru, jak je tomu v předchozích verzích Supermana. Každopádně vizuální efekty jsou kvalitní a v kině bych si asi film užil... ()

Biopler

Prílev digi-efektov, ktorý ma s pribúdajúcim časom unavoval, je niečo čo u mňa ešte nerobí film dobrým. Finále je jedna veľká sračka. Snyder robí takú demoláciu, že v množstve prekonáva aj pána bombičku Baya. Ale efekty pôsobia slabšie a menej vypiplane ako u Baya. Samotný dej ma nezaujal a len to potvrdzuje slabučký scenár, ktorý sa nevyhol trápnym klišé. Nové spracovanie Supermana vykráda hlavne The Matrix a čo sa týka hudby, tak Zimmer vykráda sám seba z Batmana. ()

papaprochy

Vím, že to pro někoho může být neřešitelný úkol, ale na ty ostatní apeluju; uvědomte si, že i když jsou všichni superhrdinové fiktivní a nereální, dají se rozdělit jejich filmy na zajímavé a naprosto idiotsky hloupé. Cpt. America, který vzniknul nesmyslným sérem, Hulk, který byl ozářen gamma zářením a tudíž se z něj stala zelená příšera, Iron man, disponující nereálnou technikou, Spiderman, střílící pavučiny, zmenšující se Antman, Thor s kladivem... V této interesantní směsici hrdinů (ať už od Marvelu nebo DC) by se Superman nemusel vyjímat špatně. První hodinu mě Man of steel nadchl. Kvalitní scénář, několik doopravdy skvostných scén (tornádo, první vzlet Supermana, dál už nevim) a skvělá atmosféra. Navíc tam hraje Morpheus. Ale pak přišel problém. A když je u superhrdiny problémem boj a cokoli s ním spojené, to je potom závada jako hrom. "Hodím tě skrz tři baráky, ty se pak zvedneš a mrštíš mnou skrz pět baráků, já tě fláknu náklaďákem, ty mně přizabiješ lokomotivou. Pak se narovnám se stále dokonalým účesem a hodím tě zase skrz tři baráky :) ." Abych v nějakém filmu nedokoukal ani bossfight, to se mi vskutku ještě nikdy nestalo. Krasavec Henry Cavill mi navíc, k jeho obrovské smůle, většinu stopáže připomínal Andy Murrayho s většími rameny a menšíma ušima. Narozdíl od dříve zmíněných hrdinů, kteří prostě vždy něco nabídli a kteří mají své kouzlo, ho Superman nemá. Umí jen létat do vesmíru a po zádech do libovolných budov a vozidel. Přitom scenářem byl podle mě Muž z oceli úplně někde jinde než Avengers s Batmanem dohromady.. Škoda ()

Plechpetr

Superman je můj ze všech nejneoblíbenějších superhrdinů ten nejlepší. Nevím proč, ale je to tak. Možná to bude tím teplým kostýmem s upnutým spodním prádlem. Naštěstí se v tomto filmu kombinéza trošku pozměnila a ukázala svůj chlapáckej styl, takže z tuctového teplohnáta je celkem obyčejný teplouš. Fantasy celkem dobré. Ale největší nevýhodou jsou efekty. To ze je superman rychlí dodává filmu šmrnc v akčních částech a ta digitálnost tam bije do očí. ()

HenryIvan

Ako, digitálneho bordelu tu máme hromadu, nie je to však až tak padnuté na hlavu. Solídne prevedenie jedného z najslávnejších komiksov. A za mňa asi najlepší DC film mimo Nolanovej trilógie. 80 %. ()

geek.ondra

Geniální ale opravdu geniální origin. Po dechberoucím začátku na Kryptonu se dočkáme téměř hodinové sondy do duše a psychiky Supermana a poté už Snyder spustí svůj vizuální/akční koncert. Perfektní! 8,5/10 ()

FilipStinef

Šílenej přepálenej kýč. A hlavně Snyderovo nutkání brát každý záběr z ruky a buď ho desaturovat, nebo do něj narvat západ slunce, je až moc unavující na sledování. ()

Razzor_82

"Dokážu věci, které nikdo nedokáže." Tahle postava Supermana je charakterově strašně nudná. Moderní efekty nejsou u mě zkrátka všechno. Miliony proražených zdí ve sterilních mlátičkách. Začátek chce být vážný a to se Snyderovi daří. Konec je ale digitální likvidace bez emocí. 6/10 ()

Komar55

První polovina tohoto filmu, kde se seznamujeme s postavou Clarka Kenta a její minulostí je velice dobrá a do tohoto okamžiku působí velice dobře i hlavní zápletka, ale od té chvíle, co se Clark stane Super-manem film pomalu začíná ztrácet na kvalitě. Finální souboje i rozuzlení zápletky jsou ovšem velice dobré a i přes tunu počítačových efektů a CGI bordelu jsou to velmi působivé scény. Z hlediska hereckého obsazení je tento film velice dobrý, ale z hlediska vývoje a prokreslenosti charakterů tak trochu pokulhává. Postava Clarka Kenta je tu prokreslena velmi dobře. Chápete její motivace a postoj k situaci. Ovšem na úkor toho tu je jakákoli snaha o rozvoj vedlejších charakterů, včetně hlavního záporáka, spláchnuta do záchoda. Celkově filmu mírně škodí pomalejší tempo a místy až zbytečné babrání se v minulosti, ale i přesto je to velmi příjemný film a superhrdinský block-baster, který jsem si skvěle užil. 8,5/10 ()

tentation

Takhle rozpolcená jsem z kina asi nikdy nešla :D Vím, že jsem tomu hodnocení dost přidala, ale i když to nemělo to, co je pro mě často nejdůležitější na filmu (pořádnou posloupnost, uvěřitelní hlavní hrdinové - nic proti Amy Adams, ale ona tam byla opravdu nejslabší a mnohdy nejzbytečnější), tak mám pro tyto superhrdinovské filmy opravdu slabost a Henrymu jsem to i věřila :) Efekty byly, pro mě za celou tu dobu co jsem navštěvovala 3D filmy, NEJVĚTŠÍ zážitek! Takže OBŘÍ plus za 3D verzi! Bojovné scény... mazec... ale i tak jich tam bylo moc. Měli nám dát aspoň trochu oddech nějakým pořádným rozvinutým a klidným příběhem. Ten jsme však celý film proletěli letem světem - ano... skoro jak ten Man of Steel! I když nepopírám, že začátek byl opravdu slušný a nejen díky Russellovi. Velice slušně pojaté! A samozřejmě soundtrack, na konci jsme zavřeli oči a poslouchali titulky, stojí to za to. Shrnutí: Já vím.. Bylo to hektické, moc věcí naráz, ale já pro tyto filmy mám prostě slabost a věřím, že druhý díl to vychytá a možná to pak třeba i Clois uvěřím. ;-) ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera