Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Stegr

90% - Mistr řemesla Ridley Scott se zase jednou vytáhl a naservíroval nám před nos libovou gangsterku, která se bezpochyby stane jedním z pilířů svého žánru. Denzel Washington i Russell Crowe hrají parádně, tempo je pomalé, ale zajímavé, takže člověk se nemá skoro ani čas ve dvou a půl hodinovém snímku nudit. Některé momenty mi svou nečekaností (nečekal jsem, že se stane to, co se stalo) a napínavostí doslova vytřely zrak. Jediné, co mi vadilo, byl náhlý způsob odchycení hlavního práskače, který odhalil vše podstatné o převozu drog. Americkému gangsterovi jsem to ale s radostí prominul. A maličkost na konec: Po závěrečných titulcích je asi pětisekundová sekvence s Washingtonem v hlavní roli, tak kdo chce vidět, ať si počká... ;) ()

Pilda17

Další povedené krimi drama o mafii podle skutečné události. I přesto, že filmy na toto téma jsou velmi dlouhé, tak u toho vždy vydržím. Děj je hodně dobrý a příběh jakbysmet. Kdybych měl srovnávat, tak ke Kmotrovi jsem daleko víc přilnul a bavil mě o něco víc, i přesto Amerického gangstera považuji za velice úspěšný snímek a povedený filmový zážitek.. 8/10 = 85% ()

GilEstel

V celku pěkná podívaná, na níž je nejzajímavější, že je podle skutečné události. Je sice otázka, co z toho je skutečné a co je filmové pozlátko, ale jsem alespoň rád, že jsem se o takové události dozvěděl. Ačkoli Russell Crowe není zrovna můj oblíbenec, roli Richieho Robertse považuji za jednu z povedenějších. Větší radost mi přesto udělal Denzel Washington jako Frank Lucas. Lidský a zároveň gangsterský projev jeho postavy si zaslouží úvahu nad tímto člověkem. Jak může někdo tolik milovat své blízké, chodit do kostela, být slušný a zároveň zabíjet lidi? Jsou to dvě odvrácené strany jeho osobnosti, které se nekontrolovaně přelévají z jedné do druhé. Je v tom strach z chudoby a opětovného úpadku do poměrů, ze kterých vzešel. On zná jen dva extrémy a musí jít stále dál, aby se křivka vývoje nepřetočila o 180°. Nic a nikdo ho nesmí zastavit. Je za tím i jeho morální slabost a fakt, že vedle sebe nemá nikoho, kdo by mu rozuměl a koho by mohl respektovat. Někoho kdo by v něm dokázal stimulovat to lepší, co v něm je. Takovým člověkem se stane až Ritchie Roberts. Samotný film má dle mého názoru příliš dlouhou stopáž. V záplavě mafiánských filmů s drogovou tematikou zapadá do průměru. Jeho skutečný rozměr mu ale dává životnost. 61% ()

Cappuccino

Výborná gangsterka so skvelý Denzelom Washingtonom, schopným Russelom Croweom a protivným skorumpovaným Joshom Brolinom. Ridley Scott vo fantastickej forme, bravo. ()

Allien.9

No... Začátek mě tedy moc nezaujal. O tomto tématu vím jen několik málo informací, tudíž jsem byla ze začátku mírně zmatená. Od té doby, co je Crowe předělen k "proti drogovému" začíná mít film grády a poslední hodina je jednoduše perfektní. ()

misterz

Gangsterky moc neobľubujem, obyčajne si ich pozriem iba z nutnosti, ale dal som na komentáre a neľutujem. Vážne dobrý film, aj keď trocha dlhší (čo je mimochodom pri gangsterkách celkom bežný zjav), ale dejová linka aj forma zaujali. Sledujeme príbeh rastu moci jedného mimoriadne šikovného gangstra so šikovným nápadom a s ešte šikovnejším plánom. Z príbehu plynie jedno poučenie. Nedôslednosť sa nevypláca a niekedy môže byť aj osudná. Mal by som len jednu výčitku. R. Crowe mi tam akosi nesedel, dosť liezol na nervy. Neviem vysvetliť prečo, jednoducho som mal taký pocit. Chcelo to iného herca, ale inak som spokojný. Môžem iba odporučiť. 80/100 ()

HAL

Vynikající film kterému k nejlepším mafiánským klasikám chybí jen velmi malý kousek a přitom je minimálně stejně rozmáchlý a s výbornou dobovou atmosférou. 9/10 ()

Satan

Po druhém zhlédnutí musím jít s hodnocením dolů. Když si pomyslím, co s takovým příběhem mohl udělat Scorsese...tak Ridley Scott docela selhal. Vyprávění je rozvláčné a expozice úmorně dlouhá. Linka s Denzelem je o třídu lepší a atraktivnější, vyloženě wow momentů je v těch třech hodinách opravdu pomálu. Na druhou stranu herecky je to prvotřídní, jen to nemá tu šťávu a drive Scorseseho gangsterek. Škoda, mohla to být epická mafiánská freska z netradičního prostředí, takto se z Amerického gangstera stala jen nadprůměrná kriminálka. [Přesná stopáž: 176 min - SE] ()

Peytl

Neboť se již nějaký čas pohybuji ve vodách organizovaného zločinu a žádný komentář si tak nemůže být jist před mým nenechavým rypákem, vezmu to výjimečně z jiného konce. Samozřejmě, bude to nepoměrně nudnější, než mé jindy klasicky nudné výpotky, protože má invence si vzala volno před pěti lety a zatím se nevrátila. Děfka! Ale život je boj, že Ridley? Použiji sofistikovaný přístroj téměř z budoucnosti, elektronického pomocníka…zábavometr. Jen jsem to napsal, hned se cítím tak nějak… ehm… špinavý… už jsem to někde slyšel, ale za to jistě může to mé vykurvené podvědomí. Abych nezapomněl, stupnice je od 0 po 10 jednotek (funpointů), to abyste netápali v mém hodnocení. Začněme prvotní nadržeností na snímek (tzv. prefilmos) 10 Fp, následuje 47min o 6 Fp, poněvadž se nic nerozjíždí a nuda dál vládne Brnem, pak je daších 38 min na smutných 4 Fp, kopnu do analogu, zda není nějak v prdeli, nebo hůř, zda není rozbitý a hle, postupně se rafika ustálí na celkem slušných 7 Fp, a tam se vydrží klepat 32minut, (to už je má prdel téměř na 0 a já lehám na bůček) v poslední půlhodině se uděje toto. Ukazatel vylítne během jedné scény až na 12 Fp, což je vzhledem ke specifikaci atomového měřáku nemístné a já zamotán do balíčku od CPO očekávám průser jak vrata. Nicméně se již mohu spoléhat jen na své oči, když je technika tak zrádná a skrze igelitku od Lídlu vidím důvod destrukce mého nového pomocníka, a tím jsou konečně se hýbající, běhající a střílející policajti s brokovnicemi v jedné ruce a s vysílačkami o velikosti lipenských pramic v ruce druhé… té poctivé. Sice nevím, kde se jich tam najednou tolik vzalo, protože všudypřítomná korupce byla celý film více než zjevná, možná nějací brigádníci či skauti, ale aspoň se začalo, doprdelepráce, něco dít. Tedy, film je určen pro extrémně trpělivé, protože nějaká gradace se ve finále nakonec skutečně dostaví, ovšem od Scotta bych očekával zábavy kýbl, ale hlavně dávkované po celou dobu stopáže, tohle bylo ředěný jak háčko, který prodával konkurenční gang hlavního hrdiny, haha, hrdiny… více blue magic a mohla to být skvělá gangsterka. No, a taky už mám tenhle měsíc negrů plné plomby! Pokud jste nasráni, že jsem nespoileřil, přelouskejte oficiální hlod distributora. ()

Javert

Kmotr předělaný do černošského prostředí Ameriky 70.let. I když je ve filmu vidět inspirace klasikami žánru, přesto dokázal Ridley natočit pro mě nejlepší film letošního roku. Bravo. ()

mzss1

(25%) Ridley Scott dokáže natočit dobré filmy, ale také pěkně nudné. Od AMERICAN GANGSTER jsem teda očekával více. I když jsem tušil, že mi to tolik nesedne. Nemám nic proti táhlým thrillerům s pomalým tempem, ale tohle bude nudné snad ve všech ohledech. První půle snímku byla strašně utahaná, ale nějaká ta pozitiva, byť jich nebylo moc, jsem dokázal nasbírat, ale ta druhá část snímku byla už úplně o ničem, včetně zabitého finále, které rovněž nebylo zajímavé. Film má slušné téma, dobré herce, režiséra, ale je to pojato tak nezáživným stylem, že nechápu, jak to může mít tak vysoké hodnocení. Zaujmout můžou tak 3 scény s D.Washingtonem, nic víc. Washington tu nebyl špatný, ale Russell Crowe mě už vůbec nebavil. Ostatní herci bez komentáře včetně nevýrazné hudby. Víc to pitvat nehodlám, nemám k tomu už slov. ()

Payushka

Tak ted si prijdu pekne hloupe... Vsichni tomu davaji plny pocet a ja si jeste kontrolovala, jestli jsem klikla spravne. Celych unavnych 157 minut jsem trpela a urputne jsem se nudila... A tohle je v top200?? Jedna vec me ale vazne chytla - byl to herec Armand Assante, ktery ztvarnil elegantniho mafiana s notnou davkou sarmu :) Na toho nikdy nezapomenu - na tenhle snimek levou zadni. ()

InJo

Sice ne tak dravé a živočišné jako Zjizvená tvář a Scorseseho opusy, ale jinak z filmařského hlediska naprosto bezchybné dílo. Obě hlavní dějové linie (Lucasův postupný vzestup mezi mafiánskou elitu a Robertsovo vyšetřování) jsou zvládnuty maximálně precizně, všechny zásadní informace jsou nám předkládány srozumitelně a přehledně (takže pozorný divák se nikdy nebude ztrácet v ději) a celé vyprávění drží nádherně pohromadě a neustále směřuje kupředu, bez očividného zaváhání. Kdybyste chtěli najít jednu jedinou scénu, která by měla nějak výrazně vynikat (nebo naopak rušit), téměř určitě byste žádnou takovou nenašli. Až tak moc komplexní a promyšlený ten film je. Americký gangster je poctivý staromódní kousek, majstrštyk, který se (jako jeden z mála současných filmů) obejde bez okatého režijního exhibování a rušivých digitálních kejklí. Opravdu nevím, jestli se někdy stane filmem mého srdce, ale velké sympatie z mé strany má už nyní. A abych nezapomněl - Josh Brolin je fakt strašnej borec! P. S. Viděl jsem pouze prodlouženou verzi. 90 % ()

Sobis87

Nebudeme si nic nalhávat, Ridley Scott je žijící legenda dýchající na záda i samotnému Spielbergovi. Oba toho mají spoustu společného - v jejich filmografii neleznete až nezdravě velké množství filmů, které se nadobro zapsaly do filmové historie ( u Ridleyho to je Blade Runner, jenž je vrcholem intelektuálské sci-fi a jedna z mála povedených Dickových adaptací, Vetřelec - hororová klaustrofobická klasika, Gladiátor, který oživil sandálové velkofilmy, či pseudo-dokumentární válečné inferno Černý jestřáb sestřelen ), ale naleznete tu i několik průměrných kousků, po jejichž shlédnůtí je těžké uvěřit, že to točili právě oni ( slátanina G.I. Jane, tuctový Černý déšť, či v některých chvílích nechtěně směšný Hannibal ). Jedno je ale jisté - ty nepovedené filmy jsou špatné vinou scénáristů, nikoliv režisérů...pokud si Scott nebo Spielberg vyberou špatný scénář, můžeme stále očekávat aspoň vizuálně bohatý zážitek...a když mají zrovna šťastnou ruku na scénář, věřte, že nás čeká další filmový klenot. V případě Amerického gangstera si Ridley nemohl vybrat lépe...jde o ukázkově vypilovaný žánrový klenot, kde nic nechybí, ale také nic nepřebývá. Dvě a půl hodiny vám uteče jako voda a na konci vám bude smutno, že se s těmito skvěle napsanými a skvěle zahranými postavami ( Washington a Crowe jsou jako vždy skvělí a Josh Brolin s nimi lehce drží krok ) musíte rozloučit. Co se vizuálu týká, Ridley dokonale zachytil atmosféru 70. let a opět nám nadělil dokonale nasnímané a barevně vytříbené záběry (tentokrát dominují tlumené barvy, hlavně hnědá ). Nebál bych se Amerického gangstera označit za Scottův nejvyspělejší film a myslím si, že se může hrdě postavit vedle gangsterské klasiky, jakou jsou třeba Nedotknutelní, nebo trilogie Kmotr. Strhující podívaná. ()

Jordan

toto je výborný film pri sledovaní ktorého budete mať pocit, že poctivá filmárčina stále žije a že ste v rukách skutočného profíka (resp. skutočných profíkov); ústredná dvojica "hrdinov" je výborne vybraná, zahraná, napísaná a "vymyslená", chladnokrvný a vždy dokonale elegantný Denzel "šedá eminencia najvyšší boss" ctiaci rodinu, Boha, pokoj duše, základné americké hodnoty, starostlivý a spravodlivý, žijúci usporiadane a "proti" nemu sukničkár a večne prežúvajúci drsný správňák Russel, ktorý síce žije ako prasa, no má až neuveriteľne jasné zásady, ktorých sa drží (hrdina, ako má byť) a Ridley, ktorý na staré kolená ukazuje, že to ako režisér naozaj vie!!! pri scéne záťahu som skoro nedýchal, perfektné, ešte len január a už jeden z nominantov na najlepší kinozážitok roka; ()

HoneyBunny

Aniž bych Gangsterovi upírala kvality, mě se tenhle film prostě nedotknul a nelíbí se mi a netoužím ho vidět znovu. Až moc mi svojí autenticitou připomíná ty nudný kriminálky ze sedmdestátých a osmdesátých let. Nic mě na něm nenadchlo, navíc těch klišé nebo situací, které jsme už viděli jinde, je tam až moc. Uznávám ale, že po katastrofální Virtuositě je tohle druhé setkání Crowa s Washingtonem krokem vpřed. Mno - nudný komentář k nudnému filmu. ()

Anderton

Americký gangster je gangster ako každý iný. Rovnako ako všade na svete sa teší z luxusného života, navonok pôsobí uhladene, sebavedome a ľudia ho uznávajú ako človeka, ktorý si splnil svoj sen. Potom je tu policajt, ktorý má rodinné problémy, chodí neupravený, nemá peniaze a neuznáva ho nikto. Toto je večná téma podobných gangsteriek, ktoré veľmi radi predvádzajú publiku tento paradox. Stačí, ak režisér dokáže točiť, herci dobre hrať a vznikne z toho vždy dobrý film. ()

Frajer42

Ridley Scott vesměs umí a tento film bych si dovolil zařadit mezi ty jeho povedené. Příběh mě docela chytil. Vizuálně s použitím 3D konverze to také nebylo k zahození. Já se prostě docela bavil. Akorát v poslední půlhodince mi přišlo, že filmu lehce dochází dech. Nicméně to úspěšně dofuněl až do konce. Rozhodně se nedá říct, že by film svou kvalitou podobně orientované filmy nějak převyšoval, ale rozhodně se také nemá za co stydět. Herecky rovněž kvalitní. * * * ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz