Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

cheyene

Oproti prvnímu dílu je Temný rytíř více zábavný, více nadupaný akcí a hlavně má vynikajícího záporňáka Jokera. I hudební složka mi přišla povedenější, celkově měl film více ponurou atmosféru a potěšil i absencí happyendu. Malý nedostatek: Po výbuchu nemocnice si můžeme všimnout kamery v autobuse, v němž odjíždí Joker. ()

Jamal

Můžu psát cokoliv a jakkoliv a stejně to prostě nepopíšu, prostě SUPER, jen mi tam trošku chyběla Katie Holmes, nemám rád změny. ()

LiVentura

Skvělé akční dílko tvořící novou sérii o tomto kultovním komiksovém hrdinovi. Batman znovu žije na plátnech a televizích, konečně a díky. Joker famósní, i když pan Nicholson měl obrovské charisma a sílu přesvědčení, mladý již zesnulý Ledger byl životní.!!! Hudba: Hans Zimmer a spol. ()

juta

První hodinka vyjma začátku byla velmi podobná minulýmu filmu, hodně moc okecáváního a už jsem se začínal obávat, že se to nerozjede, ale naštěstí se to rozjelo suprvým tempem včele s psychoušským Jokerem v podání Heatha Ledgera. Díky němu je film takový jaký je, nebo ne? :-) ()

CrypzzXD

Absolutní vrchol inteligentní blockbusterové zábavy se strhující přeměnou Heatha Ledgera v nejikoničtějšího záporáka filmového plátna. Nolan si dovolil přetvořit komiksový žánr k obrazu svému a naservíroval nám v mnoha ohledech naprosto šokující, vizuálně podmanivý a adrenalinem nasáklý thriller vyhýbající se všem možným stereotypům, a který ani po deseti letech neztrácí nic ze své geniality. Doteď mi hlava nebere, kam se poděly ty oscarové nominace pro nejlepší film, scénář a hudbu… tohle je vážně ostuda, milá Akademie! Když už ne TDK, tak jaké komiksové filmy si tyto nominace zaslouží? Logan a Black Panther…?! To je ale docela směšné, ne? :-) A to píši jako člověk, co dal oběma zmíněným marvelovkám pět hvězd... PS: Bale je bezpochyby nejlepší Batman, ale jeho chrapot je skutečně občas mírně řečeno přes čáru. Nijak to ale výsledný dojem nesráží. 10/10 ()

Kass

"Some men just want to watch the world burn." Těžkotonážní filmový kalibr. Učarovala mi ta směs klasicky zemité kriminálky s přepáleně nadsazeným komiksovým hledím. Stejně tak skvěle napsané postavy, naroubované do vyšinutě se valícího kolosu... chci říct příběhu, jež byl stále o krok napřed oproti diváckým očekáváním. ()

Fiftis

Tie dve hodiny a dvadsaťtri minút mi ušli veľmi rýchlo, kľudne by som prijal ešte ďalšiu hodinu v spoločnosti Jokera (samozrejme, len vo filme, nie v skutočnosti). Film nemôžem ohodnotiť inak ako piatimi hviezdičkami, je to majstrovské dielo, výborné pokračovanie ságy, určite si ho pozriem znovu. ()

Shakers

V prvom diely spravil Nolan s Christiana Balea Batmana, ktorý je odhodlaný bojovať za svoje mesto. Tu v dvojke sa nič nemení, iba prichádza geniálny záporák v podaní famózneho Heatha Ledgera, ktorý Batmanovi dokáže zatopiť jednou kartou. Christopher Nolan tak ako aj hudobné dou Zimmer (motív Joker) - Howard (motív Harvey Dent), prichádzajú s temnejšími tonmi a hlavne s príbehom ,ktorý sa stupňuje a graduje dva krát rýchlejšie a zaujímavejšie ako v predošlom filme. Joker drží v šachu jak postavy vo filme, tak divákov pri telke a nikto nevie čo očakávať ďalej. Akcie a hlášky ešte lepšie a po technickej stránke stále svetové, rovnako ako herecké obsadenie, či nové postavy. Obľúbený soundtrack: Like a Dog Chasing Cars, I'm Not a Hero, Introduce a Little Anarchy, Harvey Two-Face. 95% - 5* ()

lamps

Když jsem Temného rytíře viděl v 16 letech poprvé, padla mi brada až někam pod kolena a na řadu dní jsem večer před spaním nemyslel na to, jak nejhezčí holka v našem ročníku vypadá bez oblečení a s chtivým výrazem v očích, ale na hihňajícího se psychopatického Jokera, který právě s věčně naštvaným Batmanem vytvořil tu nejvíce strhující a přitažlivou komiksovou partii všech dob. Ale jak jsem trochu zestárnul, samozřejmě jsem zmoudřel a zjistil jsem, že ten film je ještě mnohem dokonalejší a tak moc sexy, že kdyby to šlo, představoval bych si bez oblečení už nadosmrti jen jeho. Od první až do poslední sekundy naprosto impozantní adrenalinová jízda, udržující napětí chytrým rozvíjením stále nových deadlinů, precizním psychologickým rozvržením hlavních aktérů, kteří se za žádných okolností charakterově nepřekrývají, a ultimátně vytuněným Zimmerovým soundtrackem, který už vzhledem k epickému osudovému vývoji zkrátka nemohl být lepší. Nolan je ďábel a jeho Dark Knight je komiksovkou narvanou orgastickými vizuálními nápady, prďáckými zvraty a nečekanými konflikty do takové míry, že celý Marvel, jakkoli ho mám rád, může jít hromadě utírat zablácené nárazníky na Lamborgini Bruce Wayna. Joker je nejen highlightem filmu a skvěle napsanou postavou, ale v Ledgerově fenomenálním provedení se stává nejikoničtějším a nejcharismatičtějším záporákem vůbec - a Christian Bale, jeho méně nápadný protipól, je definitivně a navždy nejlepší Batman - stejně jako celý Temný rytíř... ()

filmfanouch

Temný rytíř měl premiéru 7. 8. 2008. Za těch 12 let už o tomhle filmu bylo napsáno hodně. Je to ale tak výjimečný film, který ukazuje, že i obří blockbuster za obří peníze může mít uměleckou vizi a jedná se se rozpočtem 185 milionů dolarů pravděpodobně o nejdražší artový film všech dob. Téměř všude různě se můžete dočíst, že je Temný rytíř jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob. S tím musí souhlasit každý i když to má háček. Temný rytíř totiž ale není klasický komiksový film. S klidným srdcem by vlastně mohlo jít o obyčejnou kriminálku ze které byste mohli vystřihnout Batmana, Jokera a město Gotham a nahradit je náhodným drsným detektivem, náhodným šíleným psychopatem a třeba městem New York. Už proto se do dnešní doby řeší spory jestli se dá vůbec řadit Temný rytíř mezi komiksové filmy jednoduše proto, že se od své konkurence minimálně z toho období diametrálně liší. Pořád jde ale o film, který čerpá z postavy vymyšlené Bobem Kanem a proto ho mezi komiksové filmy řadit musíte i kdyby se vám to nelíbilo. Hlavní myšlenkou Temného rytíře je- Můžu umřít jako hrdina nebo žít s tím, že se ze mně jednou stane padouch. Bruce Wayne, který je po událostech Batman začíná už rok v akci jako ochránce pořádku města Gotham Batman se opravdu snaží bránit Gotham před vším možným zlem. Joker, nová hrozba pro Batmana ale chce Batmanovy ukázat, že Gotham nejde spasit. Každá interakce Batmana a Jokera by si zasloužila být v muzeu nejmrazivějších scén v dějinách kinematografie. Joker Healtha Ledgera je jedním z nejlepších filmových antagonistů všech dob, Ledger je nejlepší castingová volba která mohla být a je opravdu smůla, že se uznání za role Jokera dočkal až po smrti. Člověk, jehož casting se stal součástí obrovského internetového hateu se totiž zhruba půl roku před premiérou předávkoval na svém hotelovém pokoji prášky na spaní, které byli podle všeho způsobeny psychickými problémy spojenými s rozchodem a zároveň silnou přípravou na roli. Ledger se sám zavřel na hotelovém pokoji, s nikým nekomunikoval, jídlo si nechával posílat psími dveřmi a měsíc komunikoval jenom sám se sebou prostřednictvím diáře. Chtěl prostě podat co nejlepší výkon, bohužel na to též hodně doplatil. Krom Batmana a Jokera je dalším důležitým hráčem hlavního příběhu Harvey Dent v podání Aaarona Eckharta. Echartův DEnt je další skvělý hráč na šachovnici jehož přerod v padoucha Dvě tváře je jedním z nejlepších přerodů všech dob a dokáže zastínit dokonce i přerod Anakina Skywalkera na Dartha Vadera ze Star Wars: Epizody III… což je víceméně smutný fakt. Režisér a scénárista Christopher Nolan zvládl jeho přerod dokonale v jednom jediném film, který je navíc už tak naplněn postavami, akci a dějem a dokazuje to, že Nolan společně se svým bratrem Jonathanem za psacím stolem umějí napsat neskutečně divadlo.. Dialogy Brucea a jeho komorníka Alfreda Pennywortha v podání Michaela Caina jsou neuvěřitelně vydařené, funguje mezi nimi ta chemie mezi pořád tak trochu mladým a nevycválaným Brucem a jeho v podstatě mentorem Alfredem je prostě skvělá. Lucius Fox v podání Morgana Freemana je jinak oficiálně lepší než jakýkoliv Q z Bonda, protože krom jeho talentu ve zbrojení Batmana má také jako charakter neskutečné charizma. Vše jinak postupně bouchá dle Jokerova plánu i když to vypadá, že ho Batman a policie přece jen jednou srazili. Akční scéna ve které Batman vletí do budovy a zjistí, že klauni jsou rukojmí a snaží se aby zůstali nezranění při čemž musí porazit i zásáhovku SWAT má neuvěřitelný spád a funguje jako skvělá ukázka Jokerova talentu měnit pravidla a hrát si s nevědomostí ostatních. Finální scéna ve které Bataman na sebe hodí vraždy Harveyho Denta aby naplnil myšlenku přerodu hrdiny v údajného padoucha je následně další neuvěřitelnou mrazivou scénu. Gordon prohlásí Denta za hrdinu poté co svolí s Batmanovým plánem aby na sebe Batman vzal všechny vraždy, které Dent spáchal a zanechal tak jeho odkaz jako čistý a zmařil tak přece jen nakonec Jokerův hlavní plán. Ničí batmanovský maják a dává zatykáč na Batmana. Batman to poté unese, protože on není hrdina ale jen obránce práva, temný rytíř. Batman odjíždí do světla a tak film končí. Jeden z nejsilnějších filmových závěrů, který opravdu nabídl něco co se v komiksovém žánru jen tak nevidělo. Geniální hudba Hanse Zimmera (a Jamese Newtona Howarda) po závěrečných titulkách utichne, Health Ledger je opět mrtvý a všem pak jenom zbývá pustit si Temný rytíř povstal který je dle mě ještě víc dynamičtější než Temný rytíř a skvěle zacykluje veškeré motivy, které Christopher Nolan načal v Batman začíná a právě zde v Temném rytíři. Temný rytíř je oficiálně nejenom jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob ale celkově nejlepších filmů všech dob. Nejlepší film roku 2008, nejlepší film Christophera Nolana a pomalu rozjíždějící se univerzum DC bude mít problém se Temnému rytíři někdy přiblížit. A Nolan mezitím nepřestává točit jednu pecku za druhou a stává se už teď jedním z nejpamětihodnějších režisérů historie…. () (menej) (viac)

Pepinec

Dechberoucí akce a tempo. Opět se ukázalo, jak smrtící je pro filmový svět spojení Christopher Nolan a Christian Bale. Jestliže se tito dva pánové někdy v budoucnu rozhodnou opět natočit film, doporučuji všem ostatním režisérům vzít si dlouhodobou dovolenou, protože ten rok stejně nebudou mít šanci. Temný rytíř je navíc zahalen do mýtu jménem Heath Ledger, který (jakkoli je to smutné, morbidní či paradoxní) filmu přidává na atraktivitě. ()

DaliX

The Best movie ever - presne takto je označený na IMDB a je to myslím nadmieru jasné. A ešte by som dodal, že najlepší Batfilm aký kedy bol, Nolan nám predviedol jeho predlohu, ktorá je komixovo spracovaná dokonale, áno znie to zvláštne Temný rytier a komix ale áno, pre nadšencov komixu je to jasné hneď od jeho prvého filmu - Batmanov pôvod, skutočný vrah jeho rodičov, Batmanovo pravidlo nezabiješ (ktoré bolo mimochodom v Burtonových oboch filmoch porušené), tým je Temný Rytier komixovo skvelo stvárnený presne ako má a povyšuje sa na vyššiu priečku ako jeho predchodcovia (aspoň v zachovaní komixovej predlohy). Príbeh je skvelý a hlavne vynikajúci, šialený a zbesilý Heath Ledger (Oscara si zaslúžil), a nebyť jeho, film by nebol tým čím je. Ostatné asi nemusím zdôrazňovať, lebo to ani nemá význam, každý kto tento nadupaný Blockbuster videl vie o čom hovorím. Ak sa mi niečo trochu menej páčilo v Nolanových filmoch ako v tých Burtonových, bolo to prevedenie Gotham City, ktoré si vždy vybavím ako to temné, veľkolepé a imaginárne veľkomesto presne tak, ako ho vytvoril Tim Burton. ()

JohnnyD

Jedna šialená, komplikovaná šachová partia, ktorá čím ďalej tým viac naznačuje, že dobre sa to skončiť nemôže. Nolan túto hru rozohráva od prvých minút a od prvých scén rozkladá množstvo kúskov, z ktorých pomaly skladá desivú skladačku. Napriek minutáži 152 minút je Temný rytier pekelnou jazdou tempom, ktoré asi nemá obdoby v kinematografii. Môže za to rytmická hudba (možno nie tak lahodná uchu ako Elfmanova či Goldenthalova, ale o to účinnejšia) a úžasný strih scén. Žiadna odbočka od deja, žiadna scéna nie je ani o sekundu dlhšia akoby mala, film by mohol mať kľudne o pol hodiny viac a divák by to nezaznamenal. Je zbytočné sa nejako rozpisovať o hercoch, lebo niet toľkých superlatív, ktorými by sa dali opísať ich výkony, hlavne trojice Bale, Ledger a Eckhart. Vyzdvihovať jedného by mohlo nechcene značiť, že azda ostatní boli horší, ale aj tak mi nedá nespomenúť moje osobné prekvapenie - tragického Harveyho Denta v životnom výkone Aarona Eckharta. Temný rytier je pochmúrny a bezútešný filmový klenot, ktorý sa veľmi blíži slovu dokonalosť. ()

Niles

Temný rytier predstavuje veľmi zriedkavý prípad kedy je pokračovanie lepšie ako prvý film. Od prvej do poslednej minúty je to ozaj temný a napínavý film s kopou skvelej akcie a výborným soundtrackom. K famóznemu výkonu Heatha Ledgera sa ani netreba vyjadrovať, poviem len, že Joker je najlepšie zahraná záporná postava akú som kedy na filmovom plátne videl. Už sa veľmi teším čo si na nás Nolan prichystá v pokračovaní The Dark Knight Rises. ()

Boogeyman

Úplně odvařenej z toho sice nejsem (jako abych to dostal do nějakého úzkého topu), ale je to vynikající film a překonává i Burtonovo Batmany, což jsem si myslel že je laťka nepřekonatelná! ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)