Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (184)

Korálky (1973) (S02E16)

Jen díky legendárním herečkám je povídka snesitelná. Libuše Šafránková jako Helenka byla naopak nesnesitelná. Kdybych já tohle dělal, a že jsem naštěstí do tanečních nechodil, tak by mě mamka dala už dávno po hubě a rozhodně by oblečení tolikrát nepřešívala a nakonec za dobrotu na žebrotu. ()

Deštník (1974) (S03E01)

Holčička byla roztomilá a připomnělo mi to, jak ještě teď, když má dcera čtyři roky, jí úplně všechno nerozumím. Povídka ale také zobrazuje duch doby, který je dneska už jen těžko pochopení. Jestliže tehdy se manželé hádali o koupi deštníku, dnes by tutéž hádku vedli nejspíš o auto nebo minimálně kuchyňskou linku. Kolik asi tehdejší deštník mohl stát? A protože tak malému dítěti je třeba se věnovat, opět vycházím z vlastní zkušenosti, kdy mi dcera říká vyčítavě: "Ty si se mnou nehraješ", když se chci jen malou chvilku dívat třeba na fotbal, tak byl Jaromír Hanzlík potrestán. A nejspíš zcela správně. Dětství totiž až moc rychle uteče. Taková milá povídka hlavně díky roztomilé holčičce a velmi krásné Martě Vančurové. ()

Nádraží (1974) (S03E02)

Herecky sice silně obsazené, ale povídka tak nějak o ničem. Ano, muži jsou věční hračičkové. A když se proti sobě postaví hned dva, je problém. A chudák dítě. Hračku sice dostalo, ale nemůže si s ní hrát. A když chce, otec, překvapivě dospělý muž, se urazí jako dítě! ()

Klec (1974) (S03E03)

Taková nenápadná povídka, kterou oživí hlavně děti V. Menšíka. Jinak je to ale spíš ta nudnější a méně zajímavější povídka. Ostatně, jestli se opravdu stala, tak byla možná snad jen za socialismu. Úsměvný je až závěr s nápisem na uniformě. Nicméně to, že se někdo vlezl do dětské postýlky a ještě pak vysílal zprávy SOS činí povídku ještě víc trapnější. Myslím, že tvůrci právě vzhledem k povaze povídky dobře věděli, proč do ní obsazovali Vladimíra Menšíka. ()

Trabant (1974) (S03E08)

Ach, ta lidská závist je strašná. Není přitom od počátku jasné, co přesně vlastně vadí Kolouškové. Mrákotovi mají jasně dobrý úmysl - svézt Kolouškovi a přátelsky se pochlubit. Takže se dá říct, že nebýt Růženy Merunkové, páry by dál zůstaly přáteli. A nebýt ženských, chlapi by mávli rukou. ()

Beruška (1974) (S03E09)

Už úvod je trochu nezvyklý. Proč se objevuje vypravěč Vladimír Menšík, aby vystoupil do děje a pak zase vystoupil, mi tedy jasné není. Ale samotný příběh. Dříve jsem říkal, že tvůrci měli asi málo příběhů, že vybírali tak pitomé. Teď se mi začíná zdát, že těch skutečně dobrých bakalářských příběhů bylo natočeno jen málo. Tudíž docházím k závěru, že za to mohla neskutečně zvolená témata. Těžko uvěřit, že existují takoví lidé, jací se pohybují v příběhu. Tím hůř, že se museli domácí ještě omluvit místo, aby všechny tři hned vyhodili. Dvě hvězdy dávám dvěma hercům, které myslím nemusím jmenovat, jež si úctu zaslouží. Minimálně už jen proto, že do toho vůbec lezli. ()

Krádež (1974) (S03E13)

Kdyby šlo v povídce jen o tu epizodu se "ztrátou" auta, tak by se jednalo o vtipný bakalářský příběh u kterého si reálně umím představit, že se to může stát. Kor v tehdejší době, kdy neexistovaly mobily apod. Ostatně naše rodina zažila taky dost trapasů. Ale ta stále vřeštící a hysterická manželka připravila tuto epizodu o hvězdu. Nejsem řidič, ale mít takovou ženu vedle sebe při řízení musí být peklo. ()

Večeře (1974) (S03E14)

Už v samotném příběhu je povídka strašná. Pokud rodina neomezila snídaně a obědy, myslím, že bez večeře by asi neumřeli hlady. Vyžírat ale příbuzné, tak to už chce skutečně povahu. Ještě, že syn měl víc rozumu než rodiče. ()

Aero 30 (1974) (S03E15)

Bohuš Záhorský a Josef Somr výborní, ale ta zápletka je opravdu slabá. Někdy se až divím, jaké druhy příběhů byly zfilmovány. ()

Prkno (1974) (S03E19)

Anebo jak muž dokáže se chvástati a žena dokáže muže zastati. Snad si z toho muži vezmou ponaučení, že by se neměli vychloubat a nechat vše na ženách. Na druhé straně se manželka nepochlubila, že na počátku taky věděla houby, prkno si neupevnila a rozflákala vázu. A věc vázy samotné je další podivná záležitost. Kolik slepení asi váza vydrží? ()

Kino (1974) (S03E20)

Opravdu netuším, zda byl příběh úsměvný. Nechápu manžela, že je tak tupý a nechává chodit manželku samotnou do kina a mladíka zase v tom, že neumí přijmout odmítnutí. Výsledek je stejně trapný, jako byl nejspíš pro oba účastníky ve chvíli setkání. ()

Stokoruna (1974) (S03E28)

Mě to spíš přijde jako pohádka pro dospělé o tom, jak dobro zvítězilo a zlo bylo poraženo. A taky prozřelo. Tedy to dobro. Pokud je to pravda, tak mám radost, že dědoušek nepřišel zbytečně zkrátka. Pan Pešek logicky nejlepší. Ovšem, pokud to byl opravdu pravdivý příběh, pak je dobře, že podobné náhody vznikají a hlavně by to měl být návod i pro další generace. Oceňuji i nadčasovost, ale to je vlastně jasné! Bohužel za mě příliš banální, já čekal, že stréc vymyslí při počítání nějakou kulišárnu! ()

Med (1974) (S03E29)

To se divím, že nakonec ještě neskončil v lochu, že vlastně rozjel podnikání. Povídka je to hrozná už z principu. Nejen, že je teta nutí dělat si ostudu a dokonce i v práci, ale zároveň dělají vlastně to, co sami nechtějí a nakonec na tom ještě prodělají. A aby toho nebylo málo, tak mu doma řve hysterka. Mě zaujala asi nejmenší role Vladimíra Menšíka v jeho kariéře, kdy se mihnul v záběru jen pár vteřin a neřekl ani slovo - to je samo o sobě unikátní. A pak mě rozesmála přilepená paruka k ruce. ()

Útěk (1974) (S03E30)

Opět povídka dobře zahraná, leč trochu banální. Je to neštěstí mít takovou tchyni, kterou ani prokázaná analýza zlata nepřesvědčí, že před sebou má zlato. A s takovými lidmi je pak těžké pořízení. Tchyni bylo pohrozeno, ale přiznám se, že nevěřím, že by se úplně uklidnila. Tohle je jedna z povídek, u kterých by mě zajímalo, jak to bylo dál. ()

Davídek (1974) (S03E34)

Zajímavá povídka, ve které se objeví Jitka Smutná, která byla téměř na svém začátku, poprvé se objevila v televizi o dva roky dříve, a já jí absolutně vůbec nepoznal. Jinak ale strategie dítěte funguje, to je prověřené mnoha lety. Ovšem musí se také trochu počítat s bezprostředností dítěte, která určitě pobaví, znám to z vlastní zkušenosti. Davídek byl malinkým, takže chtít po něm bůhví jaké herecké výkony by asi byl nesmysl, ale mě povídka se svou pointou pobavila a roztomilost malých dětí na mě prostě momentálně také působí. ()

Narozeniny (1974) (S03E35)

Problém mezi manželi byla už na počátku komunikace. Kdyby se jí on zeptal co chce a ona mu to popravdě řekla, nemuselo to tak dopadnout. Vladimíra Menšíka mám rád, ale tentokrát mi v příběhu nesedl a doslova mi to jeho mísení se do příběhu vadilo. Vypadalo to spíše jako epizoda z nějakého filmového materiálu manželské poradny. Další ukázka toho, jak se do Bakalářů točily i epizody, které vlastně neměly moc co nabídnout. ()

Křeček (1974) (S03E36)

Tohle je přesně ten typ příběhu, kterému bych věřil každé slovo. Těch absurdit bylo totiž tolik, že se to ani nedá vycucat z prstu. Navíc kvalitní herecké obsazení. Není to zrovna vysoce zábavná povídka, ale její humornost zvyšuje už samotný nápad rodiného klanu a pak ty trable, co je všechny čekají. Mnoho podobně zamotaných situací s neuvěřitelnými následky znám i z naší rodiny. A křečka jsme doma taky měli. ()

Dveře (1974) (S03E37)

Alespoň Bohuš Záhorský mě potěšil. Námět je totiž docela ubohoučký. Mladí lidé měli být rádi, že vůbec bydlí. A jak se později ukázalo, špatná komunikace dokáže divy. Věnovat ale vrzajícím dveřím čtvrt hodiny chce docela kuráž. Na druhé straně v roce natočení to nejspíš opravdu divákům stačilo. ()

Schody (1974) (S03E38)

Další z povídek, které jsou důkazem, že děti prostě mají leckdy lepší rozum než dospělí, což Bakalářské povídky dokazují na můj vkus moc často. Zvláštní je, že rozum nemají ani rodiče ani babička. Tu absolutně nenapadne, že by si mohla nastupování a vystupování natrénovat, což se vzápětí ukáže jako absolutně žádný problém - takže co teda ksakru bába řešila, a musí jí ten nápad vklínit až malá vnučka. Stejné je to i s rodiči. Ti místo, aby babičce vymlouvali, že je bude zdržovat nebo zjistili podstatu problému tak diskutují, zda jejich vnučku mohla nebo nemohla slyšet. Opravdu byla vzájemná komunikace tehdy takový problém? A i mezi rodinnými příslušníky? ()

Užovka (1975) (S04E04)

To je taky rozum vzít si chovatele plazů, kterých se nekonečně bojím. Luděk Munzar zde hrál pro mě jednu z nejsympatičtějších rolí. Jinak totiž dostával spíše role přísných mužů. Mě jen překvapilo, jak snadno rodiče dovolili synovi užovku. Žádné hranice nebyly stanoveny. Takhle by si domů mohl přinést každý den něco nového. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)