Bakaláři - Série 3 (1974) (séria)

Deštník (S03E01)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1974, 14 min

Táto, pojď si hrát! ... Manželka (M. Vančurová) by si ráda koupila nový deštník. Manžel (J. Hanzlík) si ale myslí, že ten starý je ještě dost dobrý. Žena odchází a muž sám hlídá čtyřletou dceru. Lépe řečeno – dovolí jí si hrát s deštníkem a sám si čte. Dcerka odvedle informuje – „táto, já číhám", ale otec dcerce moc nerozumí, a tak netuší, že holčička deštník rozstříhala... (Česká televize)

ostravak30

Holčička byla roztomilá a připomnělo mi to, jak ještě teď, když má dcera čtyři roky, jí úplně všechno nerozumím. Povídka ale také zobrazuje duch doby, který je dneska už jen těžko pochopení. Jestliže tehdy se manželé hádali o koupi deštníku, dnes by tutéž hádku vedli nejspíš o auto nebo minimálně kuchyňskou linku. Kolik asi tehdejší deštník mohl stát? A protože tak malému dítěti je třeba se věnovat, opět vycházím z vlastní zkušenosti, kdy mi dcera říká vyčítavě: "Ty si se mnou nehraješ", když se chci jen malou chvilku dívat třeba na fotbal, tak byl Jaromír Hanzlík potrestán. A nejspíš zcela správně. Dětství totiž až moc rychle uteče. Taková milá povídka hlavně díky roztomilé holčičce a velmi krásné Martě Vančurové. ()

6thSun

Dneska už bych Vančurový nic nekoupil, ale tenkrát, když byla jako panenka z božských hvozdů, modrý z nebe bych ji snesl! Hanzlík dělal škrta a byl za to po právu potrestán. ()

slunicko2

Lehce úsměvné. 1) 400 Kčs na deštník? Leda že by byl vyšívaný stříbrem. 2) Obsah v podání České televize vám spolehlivě celou povídku vyslepičí, takže ušetříte 14 minut a můžete v klidu dumat o ceně deštníků v ČSSR. ()

• Žert založený na žvatlání malých dětí, která zaměňují kvůli špatné výslovnosti slova „číhám/stříhám“, se objevil už ve filmu z roku 1967 Jak se krade milión. (rakovnik)