Bakaláři - Série 3 (1974) (séria)

Útěk (S03E30)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1974, 27 min

Ovdovělá Helena Sekalová si najde nového partnera, který se velmi sblíží s jejími malými dětmi, a vezme si ho za muže. S tím se nechce smířit babička, tchyně vdovy, a namluví dětem, že je nový tatínek nebude mít rád a že je živit nebude. Děti tomu uvěří a utečou z domova. Po velkém hledání nalézá nový otec děti v lese. Děti mu prozradí, proč utekly. Helena jde za tchyní a pohrozí jí, že bude-li se to ještě jednou opakovat, už děti nikdy neuvidí. Nešťastná tchyně zůstává se svou hořkostí sama. (Česká televize)

Marthos

On je tu přece cizí... Herecký koncert Dany Medřické v roli, která se zásadně vymyká jejímu obvyklému repertoáru. Mrazivě dobré, dost možná, že nejlepší bakalářská epizoda vůbec. ()

ostravak30

Opět povídka dobře zahraná, leč trochu banální. Je to neštěstí mít takovou tchyni, kterou ani prokázaná analýza zlata nepřesvědčí, že před sebou má zlato. A s takovými lidmi je pak těžké pořízení. Tchyni bylo pohrozeno, ale přiznám se, že nevěřím, že by se úplně uklidnila. Tohle je jedna z povídek, u kterých by mě zajímalo, jak to bylo dál. ()

MickeyStuma

Povídka vhodná na diskuzi. Co postava, to charakter, to smysl pro lidskost a pochopení. Jana Hlaváčová hraje ženu vdovu se dvěma malými dětmi, kterým zrovna umřel táta. Petr Kostka hraje muže, který se s onou vdovou seznámí a vezme si jí. Děti ho mají rádi a on je. Prostě jim to klape. Dana Medřická si zahrála babičku dětí a matku jejich zesnulého otce, která nerada vidí u dětí cizího muže. Jaká je pointa příběhu? O lásku ke svým dětem. Nejde jen o to, že jsou malé, ale proč by stará žena neměla mít ráda již dospělého syna? Babička je považována za tu zlou, ale ve skutečnosti tomu tak není. Myslí na svého syna i po jeho smrti a nerada vidí, když se o jeho děti, pro které je i ona ochotna udělat vše, má náhle starat cizí chlap. A ví, jak to v životě chodí. Ono také záleží na úhlu pohledu a divák si vezme převážně ten ze strany vdovy, tudíž považuje babičku za zlo. V jakém smyslu? Z lásky ke svému synovi a vnoučatům? Tohle pochopí jen člověk ve starším věku, dřív ne. V povídce je prezentována lidskost z obou stran barikády, nic víc. O tom, že je příběh dojemný jak to všechno dobře dopadlo však nemůže být pochyb. ()

zdeny99

Závistivá svině Dana Medřická nabádá Janu Hlaváčovou, že ji a její děcka opustí její chlap Petr Kostka, se slovy: "Kdo by si vzal dvě cizí děti?".... V dnešní době paní Medřická každej. Každej chlap a myslím si, že i v roce 1974, kdyby ta jejich matka byla jako Jana Hlaváčová. A když neuspěje Medřická u Hlaváčové, tak začne vtloukat tyhle kureviny do dětí se slovy: "Nebude dávat peníze na dvě cizí děti a proto od vás uteče." ... Kostka tohle zažil na vlastní kůži, jak se později přiznal a já tohle poznal ještě v mnohem větší míře. [129. hodnocení, 14. komentář, 73%] ()