Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (184)

Manželská hra (1972) (S01E01)

Jaromír Hanzlík a Helga Čočková se hádají. A to je asi tak celá povídka. Je to trochu banální, trochu dětinské, ale jinak nic moc. To scénkové hádky mezi Menšíkem a Bohdalovou vypadaly jinak. Nějak u podobných příběhů postrádám smysl jejich existence. ()

Milostné dopisy (1972) (S01E02)

Ve studiu natočená bakalářská povídka slabá už svou zápletkou. O dopisech se jen dozvídáme, že je Jana Štěpánková najde a neznáme jejich obsah. Následně je vše zapomenuto, protože důležitý je kufr a jeho obsah. Kvalitou obrazu i námětem je tato povídka hodně slabá. I když jsem ji ohodnotil jako nedávno jednu z nejhorších povídek natočených v devadesátých letech, zde se spíše jedná o problém ten, že jde o takovou příhodu k Silvestru nebo k vínu s kamarádkami než o dobrý námět. ()

Kredenc (1972) (S01E03)

Zápletka je skutečným důkazem, že do Bakalářů se používaly i naprosto slaboduché náměty. Naštěstí Jaroslav Dudek nemýlil a použil Jiřího Sováka, který povídku přeci jen trochu zvedl. I tak ale sledujeme dva tvrdohlavé manžely, kteří si oba trvají na svém a to, kam až to může dojít. Převedeme-li to do dneška, tak bychom měli nejprve rozflákaný majetek o nějž by se manželé soudili, kdyby nenásledovalo domácí násilí a konečně jedna taková běžná zabíjačka. ()

Zatloukat (1972) (S01E04)

Tohle je opravdu neskutečná pitomost, navíc natočená Zdeňkem Podskalským, že mi skoro připadá, že byla vytvořena uměla a ne že se někomu stala doopravdy. A když se navíc v jedné z rolí objevil Miloš Kopecký, jako bychom sledovali jednu z epizod Alfonse Karáska. Zapojení vypravěče, nebo chcete-li moderátora, do děje tímto způsobem mi taky moc nesedí. ()

Rozvod (1972) (S01E05)

Kolikrát jsem se podivoval nad tím, proč některé povídky byly vůbec zfilmovány. A už to vím. Tvůrci zřejmě pochopili, že daná povídka není ani úsměvná ani zajímavá, ba je dokonce nezáživná, ale rozhodly se světu ukázat některé exoty v plné kráse. Je totiž zcela nenormální, aby manžel, se kterým se manželka hodlá rozvést, se ptal svého soka a jejího milence, zda ji má rád. A zároveň není normální, aby manželka sice vyčítala manželovi neaktivitu, ale přitom nechala zavolat milence s odůvodněním: "Vyříkejte si to mezi sebou, nechám to na vás." Kdyby v povídce nehrál Jiří Hrzán, tak už by se na ni opravdu nedalo dívat. ()

Žárlivost (1972) (S01E06)

I přes kvalitní hereckou dvojici by se tento příběh víc uplatnil v nějaké estrádě jako scénka než reálná a pravdivá historka. Je to tak banální až se mi z toho točí hlava. ()

Vkladní knížka (1972) (S01E07)

Alespoň se ti policisté nenudili. Málo loupeží, málo vražd, tak si mohli připsat takové kuriozity. Povídka bez nutné zajímavosti a humoru. ()

Prémie (1972) (S01E08)

Žít s takovým člověkem musí být peklo, ale věřím, že i takoví jsou. Ten dialogový souboj mě docela bavil. Zvláště pak, když manžel vlastně prohrál boj s vlastními pravidly. ()

Úspory (1972) (S01E09)

Vladimír Menšík a závěrečná fakt humorná pointa a tři hvězdy jsou na světě. Je to o to vtipnější, když si uvědomíte, že by se Vlastimil Hašek chtěl zachovat správně a k penězům by se přihlásil někdo, komu sice nepatřily, ale spatřil by příležitost, když by se nikdo jiný nepřihlásil. ()

Knedlíky (1973) (S02E01)

Už druhá povídka nazvaná knedlíky, přičemž druhá natočená byla podstatně lepší. Zde jde totiž o to, že manžel stereotypně ženě podsouvá, že knedlíky od maminky jsou lepší. Žena má ale štěstí. Tchyně je na její straně a tak zařídí, aby mužovo vymýšlení bylo odhaleno. Mělo to tomu pitomci rovnou hodit na hlavu a měla by klid. ()

Psí život (1973) (S02E02)

Je smutné, když se dospělý muž musí omezovat a spát na lehátku, aby si pes mohl lehnout do postele. Tím spíš, že Aran může sežrat večeři a pracující manžel se bez ní musí obejít. Ještě víc zarážející je, že matka manželky má veškeré pravomoci, nerespektuje právo na soukromí a manželka nijak nezasáhne. A pes viníkem rozhodně není. Na druhé straně měl být i Jan průbojnější a dupnout si. ()

Nádobí (1973) (S02E04)

Chudák ženská, když si vzala ocasa, který neumyl ani to nádobí. I když na druhé straně, měla si ho otestovat už když spolu chodili, takže dobře jí tak. Mohla si dupnout, ale jestliže se rozhodla stát se dobrovolně otrokyní... Trochu hloupá povídka, kde není jasné, kdo je pyšná princezna a kdo je hloupý Honza. ()

Výlet (1973) (S02E05)

Jeden alkoholik, jedna semetrika a chudák pan Nový. Takhle se manželské problémy neřeší. Humorný byl jen právě pan Oldřich a to ještě proto, že se moc snažil a že jsem si představoval, že ten šok a překvapení mu šlo i proto, že sám nechápal, co v tomhle dělá a má hrát. ()

Péťa (1973) (S02E07)

Pravda je, že od počátku působí snaha dělat z táty totální nemehlo trochu nemotorně a ne moc uvěřitelně. Nejde třeba pochopit, jakým způsobem krájel maso či otázkou zůstává, proč prostě nedali kalhoty do pračky. Jejich další snaha je už ale ve stylu Pat a Mat. Další chybou je ustřižený závěr, ačkoli nevíme, čím přesně dopis končí. V momentě, kdy se Péťa přiznává by se měl otec projevit jako charakter, jelikož na to celou dobu apeluje, a přiznat barvu. ()

Klíče (1973) (S02E09)

Vladimír Menšík povídka jednoznačně pozvedl na vyšší úroveň. Je to pěkná rodinná povídka o tom, kterak sám chlap může vychovávat hodně dětí, ovšem za předpokladu, že si to dobře zorganizuje. A pak za dalšího, že neudělá chybu. ()

Schovávaná (1973) (S02E11)

Že soudné lidi napadne taková pitomost, nad tím rozum zůstává stát. Že ale napadlo tehdejší autory Bakalářů to ještě zfilmovat, to je věc druhá! ()

Páska (1973) (S02E12)

Zajímavá náhoda, že v jednom podniku pracují jmenovci. Spíše mi přijde zvláštní, že manžel musí zatajovat peníze před manželkou. To asi svědčí o důvěře, kterou manželé před sebou mají a celkově o kvalitě jejich manželství. ()

Kolo (1973) (S02E13)

Mě ta povídka přišla nakonec vtipná. Suda si hraje na Colomba a přitom nakonec angažuje samotného pachatele. Omlouvám se, že prozrazuji pointu. Povídka to byla sice banální, ale ve skrze nenudná a dobře zahraná. ()

Rohožka (1973) (S02E14)

Hned v úvodu zmíním, že Jana Andresíková vypráví text z dopisu jak z pomocné školy. Prostě jej opravdu blbě odříkává. Nicméně k tomu se dá dodat jen toliko, že jedno se nezměnilo. I v jiných poměrech se důchodci pořád nudí a vymýšlejí krávoviny. Vím sám ze své práce. Ale za socialismu si ty problémy vymýšleli méně sofistikovaně. ()

Klavír (1973) (S02E15)

My taky v domě měli jednu slečnu, která hrála. Na trubku, zdá se mi. Už si nemůžu vybavit, ale takové problémy jsme neměli a neřešili. I když jsme bydleli v prvním patře a oni v posledním - šestém, tak to bylo docela slyšet. Nicméně tady je kvalitní alespoň herecké obsazení. Vsadím se, že nebýt Jiřího Sováka, tak by povídka nebyla na tři hvězdy. Jaroslav Satoranský taky dobrý, ale celkově ten příběh opravdu za natočení nestál. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)