Farby I. svetovej vojny

• Česko První světová válka v barvě (viac)
Veľká Británia, 2003, 5 h 35 min (Minutáž: 47–51 min)

Unikátní záběry, které nabízejí reálný pohled na 1. světovou válku prostřednictvím barevného obrazu. Celá série byla za asistence odborníků a speciálních techniků velmi náročně kolorována. Zaznamenává vývoj války v období pěti let. Obsahuje unikátní, nikdy nevysílané rozhovory s lidmi, kteří ji přežili. (Intersonic)

Sdoom

Je vidět, že si technici dali hodně záležet, protože obarvené záběry vypadají naprosto fantasticky věrohodně, jako kdyby byly opravdu natočeny už za války. Co se týče obsahu, tam je to už trošku slabší. Slabší chvíle se střídají se silnějšími, zajímavé jsou rozhovory s přeživšími, naopak mě postupně přestalo bavit poslouchat, co kdejaký voják psal domů, protože tam bylo takových dopisů až přehnaně moc. Na 4 hvězdičky to ovšem stačí. ()

cheyene

Barevné záběry z první světové války, to je unikum, které si zaslouží pozornost. Díky těmto výjevům z Velké války máme možnost utvořit si zase o něco úplnější pohled na hrůzy, kterými museli vojáci na všech stranách fronty projít. Výpovědi vojáků a záznamy z jejich deníků jsou opravdu velmi zajímavé a často působivé. ()

Big Bear

Přikláním se k té skupině, které nevadí, že v tomto dokumentu válka není chronologicky rozprostřena na všechny díly tak aby poslední končil v roce 1918 kapitulací zemí trojspolku. Vůbec nebylo na škodu, když např. vojenskému letectví byl věnován celý samostatný díl. Malinko mne mrzí (ale to je asi tím, že jsem vše viděl téměř najednou), že se v dokumentu některé filmové sekvence, komentáře či vzpomínky veteránů opakují. Nikdy však naštěstí na jednom dílu. Okolorované záběry na první tanky, na neskutečná bahniště se zákopy kde žili muži všech válčících stran, na oranžovou záři plamenů, na skutečnou válku tak jak ji viděli vojáci.... Mé pocity jsou stejné jako u WW2 in color. Barva tomu prostě dodala další - lidský rozměr. Úžasné dílo. * * * * * ()

WANDRWALL

Patrně ještě cenější, než II.SV v barvě. A to proto, že za I.SV se natáčelo méně, materiál byl dražší, kamer nebylo tolik. Hlavní devízou tohoto dokumentu je unikátnost záběrů, a je patrné, jací ti lidé tehdy byli. Oč vlastně šlo. I.SV je méně přehlednější než II.SV. ()

Arsenal83

Ešte lepšie ako Druhá svetová farba vo farbe. Skvelý nápad ponúknuť divákovi niečo, čo doteraz videli len čiernobielo, v pestrofarebnom, reálnom pohľade. Tých záberov z tohto obdobia nemáme mnoho v porovnaní s druhou svetovou vojnou, preto tu nie je namieste kritika, že dokument neobsahuje veľa materiálu. Veľká vďaka tvorcom oboch projektov, tomuto ale obzvlášť, je unikátny! ()

Marek1991

Veľmi za tento dokument ďakujem! Je to neskutočne dobrá vec, ktorá ľuďom ukáže, čo sa vlastne na začiatku 20. storočia odohralo. Možno tam nie je zachytené všetko, ešte by sa to dalo doplniť o viac dielov, viac pohľadov, ale to, čo je tam popísané je skvelo urobené. Aspoň sa ľuďom ukáže, za čo zomierali naši predkovia a niekedy dosť nezmyselne. Mne osobne tiež. Dať tomu farbu je úžasný čin, ešte raz ďakujem za to! Ak by tam boli vychytané spomenuté muchy, dal by som aj viac, 90% si to však zaslúži! ()

baribal

Na rozdíl od "druhý světový" toho o "tý první" moc k vidění není.. a navíc v barvě! Pro představu, jak to před těmi sto lety začalo a vypadalo, je to naprosto vynikající dokument. Snesl bych i větší detaily a podrobnosti, ale pro hrubou představu postačující. ()

MartinezZ

11.2.2011 ~ Díky moderní technologii se podařilo staré černobílé záběry utrpení Velké války převést do barev. ~ Bohužel ani to ještě neznamená, že by se množství materiálů rozmnožilo a tak rozdělení na 6-7 dílů byla řádná pitomost, která nápad zabila. ~ Proč tak tvrdě? Protože to tak je! Snad jako by se přebarvením něco změnilo. Informace jsou v celých sedmi dílech podávány dost povrchně, hlubší ponoření do konfliktu by neuškodilo, obzvlášť, když to má sedm dílů (na šesti plackách). Ale to ne, to se raději to málo, co je ve skutečnosti výsledkem, roztáhne, každý díl začne zbytečným tříminutových žvástáním a napříč všemi díly jsou neustále a furt dokolečka opakovány ty stejné záběry, ty stejné části již jednou v minulých dílech řečeného a tak, kdyby se to celé sestříhalo do ucelenějšího stavu, byly by z toho tak díly 3 až 4. ~ Tenhle dokumentární seriál mi tedy setsakra nesedl. Škoda, zajímavá látka by to totiž byla :( ()

Herr_Flick

Tohle není kompletní 1. světová válka, jako spíš jen britsko-francouzská. Chybí mi tady svědectví i ostatních, než jen západních spojenců, chybí informace o spoustě zásadních událostí. Navíc se výpovědi i záběry v jednotlivých dílech opakují a časově je série trošku nepřehledná. ()

Trevor

Zaujímavý dokument najmä vďaka tomu, že ako prvý priniesol pohľad na Veľkú vojnu, neskôr známu ako rvú svetovú vojnu vo farbe. ()

Wiikii

Kdyby jste se zeptali lidi proč byla druhá světová válka, téměř všichni by odpověděli "Kvůli Hitlerovi". Pokud by jste se jich ale zeptali na první světovou válku, nejspíš by většina ustrnula nevědomostí. A právě tento seriál je pro ty co o Velké válce ví velmi málo. Řekne se zde proč začala, jak probíhala co bylo největší překážkou té doby pro velitele a také co pociťovali vojáci na obou znepřátelených stranách díky dochovaným dopisům, které psali svým blízkým. .... HODNOCENÍ: 94% (5*) ()

SHI-SHA

Přehledný dokument o první světové válce. Skvěle mi posloužil jako výukový materiál, zároveň není příliš obsáhlý, za jedno odpoledne můžete mít o velké válce přehled jako málokdo. Trochu mi vadilo zacílení na západní frontu, opakující se a možná až příliš časté citace - někdy mi přerušily nit a musel jsem si dokument přetočit trochu zpátky. O českých legionářích se z dokumentu také nic nedozvíte. ()

sator

Dokument se nesnaží jen prvoplánově zaujmout tím, že záběry jsou obarveny. Body navíc získává komentáři z dopisů a deníků vojáků, které jsou plné osobních pocitů strachů a pochybností.Jediné minus je díl jak se seriál vyráběl, kde jsem marně doufal, že dají nakouknout pod pokličku při samotném procesu kolorování... ()

Stegman

Teda pánové, tady musím jít velmi silně do opozice: kolorované 2.světové ("Apokalypsa") to nesahá ani po kotníky. Vidím dvě zásadní chyby. [1] TEMATICKÉ ČLENĚNÍ DÍLŮ je naprosto špatný nápad (2.díl čistě o utrpení vojáků na Západní frontě, 3.díl jen o letectví, 4.díl jen o námořnictví). Tyto speciální díly jsou natahované, ostatní díly jsou zase odbyté. A celé je to kvůli skokům v čase ještě nepřehledné. [2] REŽISÉRŮV POHLED NA DĚJINY je ryze britský a jednostranný, takže o mnoha důležitých událostech se dozvíme jen v pár větách (arménská genocida, Italská / Balkánská fronta, občanská válka v Rusku) a o jiných událostech neuslyšíme dokonce vůbec (boje v koloniích, v Asii, osud R-U, Turecka). A ani zmínka o španělské chřipce. PROMARNĚNÁ PŘÍLEŽITOST. ()

noriaki

Čistě z hlediska formy je to pochopitelně dokumentární klenot. Barevné záběry z té doby působí občas až surreálně. Člověku se ani nechce věřit, že pochodující císařské vojáky s přilbami zdobenými pery, a nacistickou mašinérii dělí jenom dvacet let. Teprve z těchto obrázků jsem pochopil, jak obrovským otřesem byla První světová válka, když dokázala ostře useknou dlouhé devatenácté století, a zanechat po sobě úplně jinou Evropu. A ať si říká kdo chce co chce, ale v černobílém provedení, ani v knížkách to tak nevyzní. Z obsahového hlediska je to už horší. Chyběly mi tam záběry z mnoha jiných bojišť (jsou li vůbec k dispozici), občas by neškodil zasvěcenější komentář, a víc map a nákresů by taky nebylo od věci. ()

giovanni3

Dokumenty miluji a rád je sleduji a tento unikát mi nemohl ujít.. 1. světová válka a ještě barevně to jsme si nemohl nechat ujít. Koncepce dokumentu je ve finále stejná jako fůra jiných což by i tak stálo za 5 hvězd, ale opravdu 1. světová a barva.. 5z5 ()

Forsberg11

Poučný a skvelo spracovaný dokument, ktorý pútavou formou a vo farbe zobrazuje priebeh Prvej svetovej vojny, dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách. Seriál má šesť častí, v ktorých uspokojujúco stihne pokriť takmer všetky udalosti, bitky, spôsoby boja a mnohé iné, často krát malé príbehy samotných vojakov písané svojim rodinám priamo z frontu. Sú to niekedy hororové zážitky, ktoré by nemal zažiť žiaden človek. Určite dávam túto sériu do pozornosti. Pre fanúšikov histórie je to lahôdka. 90 %!! ()

Bobek27

Tohle mi přijde snad ještě dokonalejší než Druhá světová válka v barvě. Barevné záběry z Velké války jsou neuvěřitelné a posunují nám konflikt mnohem blíže než doposud. Člověku přijde skoro nepochopitelné, že záběry staré skoro 100 let jsou v barvě. Úžasné! ()