Apokalypsa - Druhá svetová vojna

• Česko Apokalypsa: 2. světová válka (viac)

Vojny sa v dejinách ľudstva vždy začínali kvôli túžbe po moci, po iných územiach, po ovládnutí iných národov. Historicky poslednou apokalypsou ľudstva bola Druhá svetová vojna, ktorá si vyžiadala 50 miliónov obetí, zväčša civilov. Jej zárodky sa zrodili už v roku 1919 podpísaním Versaillskej mierovej zmluvy, ktorá pripravila Nemecko o armádu i územia. S týmto ponížením sa nevedel zmieriť bývalý vojak Adolf Hitler. Postupne sa dostal k moci a od roku 1933 začal uskutočňovať svoj sen dobyť Európu, dobyť svet a dokázať nadradenosť árijskej rasy. Najprv Rakúsko, Sudety, potom agresia voči Poľsku... (oficiálny text distribútora)

Autogram

Vojnové filmy a dokumenty o vojne sú mi vyslovene odporné. Ale tu sa to tvorcom akosi podarilo vystihnúť z iného pohľadu alebo iným spôsobom. A aj mne, z presvedčenia historickému analfabetovi, sa to podarilo so záujmom pozerať až do konca. (16.2.2013) --- Dobojované. Spojenci sa vylodili v Normandii, Berlín bol obsadený, Hitler sa zavraždil, Rusi jeho telo odstránili, aby nevznikol kult. Japonsko kapitulovalo po zhodení atómových bômb a posledný ukrytý japonský vojak sa vzdal až v roku 1976. Toľko stručne záverečná časť, snáď nikto nebude považovať za spojler fakty, ktoré má vedieť každý. Vo filme je to oveľa farebnejšie, s reštaurovanými zábermi a kvalitným stereo zvukom plus pútavým komentárom. Aj Francúzi vedia točiť dokumenty a tento je toho príkladom. (16.3.2013) ()

Luk Skywalker

Jak už těch dokumentů o 2. sv.válce vidíte tolik, tak se těžko hodnotí. Je to v barvě, to je super lépe se to sleduje, je tu pár nových informací: v 1. a 2. díle z pohledu Francie (francouzský dokument) a později informace obecného charakteru či zajímavost (např. projímavá strava Rusů německým zajatcům). Jinak je to opět celý průběh války a až jsem se divil kolik toho stihli nacpat do posledního dílu a snad nic zásadního nechybí. Opět by se dal doporučit do hodin dějepisu. ()

HuanCraven

Asi nejlepší druho-válečný dokument. Nikdy bych tomu nevěřil, ale vybarvené záběry opravdu umožňují divákovi více se přiblížit událostem, než černobílé -> jako kdyby černobílý film ukazoval, že to bylo hrozně dávno, zatímco barevný se nás více týkal. V seriálu jsou navíc prezentované skutečnosti, které nejsou tak notoricky známé a viditelné v každém druhém dokumentu. A to nejen vyprávěním, ale právě také záběry, díky nimž poznáváme na válce i další "pohledy". Mimochodem nesouhlasím s tím, že by tomuto dílu ubližovalo to, že je z pohledu Francouzského tvůrce. Takže seriál určitě doporučuji každému, koho zajímá druhá světová válka a vydrží se na ni koukat - pustit si ji do obýváku. ()

cheyene

Když zatroubil první anděl, nastalo krupobití a oheň smíšený s krví a bylo to svrženo na zem. Shořela třetina země, shořela třetina stromů a shořela veškerá zeleň. ... Druhý pak vylil svou číši do moře. To se obrátilo jakoby v krev mrtvého a veškerá živá duše v moři zemřela. ... Čtvrtý pak vylil svou číši na slunce a bylo mu dáno pálit lidi ohněm. Lidé byli páleni velikým žárem a rouhali se jménu Boha, který má moc nad těmi ranami, avšak nečinili pokání, aby mu vzdali slávu. ... Ehm, Bible - Nový zákon, byl sepsán asi v letech 50-150 našeho letopočtu. V apokalypse je však stále aktuální a čím dál víc připomíná zbraně a hrůzy, které dnešní válečné konflikty přinášejí. .... Apokalypsa: 2. světová válka je další vynikající dokumentární cyklus o událostech, které navždy změnily svět. Mrzí mě, že jsem stihl jen málo dílů, ovšem i z nich mohu posoudit kvality celku. Zde snad ani není jiná možnost než plný počet. ()

ryba443

Konečně válečný dokument, ve kterém se neopakují dokola stále stejné profláklé záběry, použité v každém druhém snímku tohoto druhu. Ve většině dílů je i slušný doprovodný komentář, až tedy na díl o německém tažení do Francie, když komentátor prohlásil, že Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, málem jsem šel do mdlob. Zkuste si přečíst paměti některého z československých letců, co ve Francii létali, ti na to mají poněkud odlišný názor. ()

• V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)