The Great War je kanadský televízny dokument o Prvej svetovej vojne. CBS (kanadská spravodajská spoločnosť) získa 300 potomkov ľudí, ktorí sa zúčastnili vojny medzi 1914 až 1918. Krok po kroku sa im podarí identifikovať osoby, ktorých zachytili kamery a takto vzniká veľká 26-dielna rekonštrukcia o dovtedy najmasovejšej vojne... (csfd7)

marabart

Vynikající dokumentární série zaměřená především na západní frontu. Každý díl je obohacen o vzpomínky pamětníků, deníkové zápisy a třeba i umělecká díla (básně, písně). Líbí se mi, že je každý díl pojmenován podle citátů jedné ze zúčastněných osob (ať už obyčejného vojáka, nebo třeba německého generála). Jedinou nevýhodou, za kterou ale tvůrci nemůžou, je nedostatek záběrů ze skutečných bojů. ()

DavidWark

Definitivní dokumentární opus o 1. světové válce z produkce britské BBC (Epics má pravdu v tom, že kanadská, ale i australská veřejnoprávní TV seriál koprodukovaly, je to ale především britské dílo). Tvůrci k padesátému výročí sarajevského atentátu, tj. téměř na poslední chvíli shromáždili tři stovky osobních svědectví pamětníků - tím je seriál sorvnatelný s Lanzmannovým dokumentem Shoah. Mluvící hlavy ale nepřevažují, seriál obsahuje ohromné množství archivních záběrů - i když mám pocit, že těch z druhé strany fronty, tj. německých, rakouských, ruských nebo tureckých mohlo být ještě víc. Seriál je však naštěstí oproštěn od přehnaného vlasteneckého patosu, tady určitě pomohl padesátiletý odstup. Chvílemi mě mrazilo v zádech při pomyšlení, čím to museli procházet naši dědové a pradědové. O téhle válce se uz nás tak málo mluví, je už skoro zapomenutá. Školní dějepis to odflákává, víc jsme se toho snad učili o nejednoznačných a přehnaně glorifikovaných husitech než o těchto bezejmenných hrdinech. Respekt vůči Daily Mailu, který seriál oživil v DVD přílohách tohoto deníku. Díky tomu ej seriál docela dostupný třeba na eBayi. A hlavně - uživatel mengutimur celý seriál umístil na youtube a tím ho zpřístupnil všem vážným zájemcům o toto období našich novodobých dějin. Po něm následovali i další, takže stačí jen pár kliků a můžete se nechat ohromit. ()

Epics

Naprosto unikatni serial, kteremu jeho stari urcite neubira na pusobivosti! Byl jsem nadsen a vsech 26 dilu jsem proletl behem jednoho tydne. Neuveritelne mnozstvi autentickych zaberu, citace z projevu velkych statniku a generalu stejne jako utrzky z dopisu vojaku bojujicich na vsech frontach velke valky, rozhovory s temi, co snad zazrakem prezili.. to vse dela z The Great War jeden z nejlepsich dokumentu, co jsem kdy videl! A urcite jediny, ktery se v takovem detailu venuje Prvni svetove valce. ()