Farby I. svetovej vojny

• Česko První světová válka v barvě (viac)
Veľká Británia, 2003, 5 h 35 min (Minutáž: 47–51 min)

Unikátní záběry, které nabízejí reálný pohled na 1. světovou válku prostřednictvím barevného obrazu. Celá série byla za asistence odborníků a speciálních techniků velmi náročně kolorována. Zaznamenává vývoj války v období pěti let. Obsahuje unikátní, nikdy nevysílané rozhovory s lidmi, kteří ji přežili. (Intersonic)

Marek1991

Veľmi za tento dokument ďakujem! Je to neskutočne dobrá vec, ktorá ľuďom ukáže, čo sa vlastne na začiatku 20. storočia odohralo. Možno tam nie je zachytené všetko, ešte by sa to dalo doplniť o viac dielov, viac pohľadov, ale to, čo je tam popísané je skvelo urobené. Aspoň sa ľuďom ukáže, za čo zomierali naši predkovia a niekedy dosť nezmyselne. Mne osobne tiež. Dať tomu farbu je úžasný čin, ešte raz ďakujem za to! Ak by tam boli vychytané spomenuté muchy, dal by som aj viac, 90% si to však zaslúži! ()

Forsberg11

Poučný a skvelo spracovaný dokument, ktorý pútavou formou a vo farbe zobrazuje priebeh Prvej svetovej vojny, dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách. Seriál má šesť častí, v ktorých uspokojujúco stihne pokriť takmer všetky udalosti, bitky, spôsoby boja a mnohé iné, často krát malé príbehy samotných vojakov písané svojim rodinám priamo z frontu. Sú to niekedy hororové zážitky, ktoré by nemal zažiť žiaden človek. Určite dávam túto sériu do pozornosti. Pre fanúšikov histórie je to lahôdka. 90 %!! ()

Sdoom

Je vidět, že si technici dali hodně záležet, protože obarvené záběry vypadají naprosto fantasticky věrohodně, jako kdyby byly opravdu natočeny už za války. Co se týče obsahu, tam je to už trošku slabší. Slabší chvíle se střídají se silnějšími, zajímavé jsou rozhovory s přeživšími, naopak mě postupně přestalo bavit poslouchat, co kdejaký voják psal domů, protože tam bylo takových dopisů až přehnaně moc. Na 4 hvězdičky to ovšem stačí. ()

cheyene

Barevné záběry z první světové války, to je unikum, které si zaslouží pozornost. Díky těmto výjevům z Velké války máme možnost utvořit si zase o něco úplnější pohled na hrůzy, kterými museli vojáci na všech stranách fronty projít. Výpovědi vojáků a záznamy z jejich deníků jsou opravdu velmi zajímavé a často působivé. ()

noriaki

Čistě z hlediska formy je to pochopitelně dokumentární klenot. Barevné záběry z té doby působí občas až surreálně. Člověku se ani nechce věřit, že pochodující císařské vojáky s přilbami zdobenými pery, a nacistickou mašinérii dělí jenom dvacet let. Teprve z těchto obrázků jsem pochopil, jak obrovským otřesem byla První světová válka, když dokázala ostře useknou dlouhé devatenácté století, a zanechat po sobě úplně jinou Evropu. A ať si říká kdo chce co chce, ale v černobílém provedení, ani v knížkách to tak nevyzní. Z obsahového hlediska je to už horší. Chyběly mi tam záběry z mnoha jiných bojišť (jsou li vůbec k dispozici), občas by neškodil zasvěcenější komentář, a víc map a nákresů by taky nebylo od věci. ()

• Oproti šestidílné verzi televizní má verze DVD dílů osm. Přidány byl bonusové epizody " Taktika a strategie" a "Jak se seriál vyráběl". (sator)