Apokalypsa: 1. světová válka

• Francúzsko Apocalypse - La 1ère Guerre Mondiale (viac)

Pětidílný dokumentární seriál vám ukáže první světovou válku tak, jak jste ji doposud neměli možnost spatřit. Poprvé uvidíte doposud nezveřejněné a pro toto období velice vzácné barevné záběry a restaurované záznamy. Ocitnete se na bojištích, ale poznáte i každodenní život civilistů za bojovou linií. Je možné opomenout oběti, které přinesla celá jedna generace? Jak došlo k tak brutálnímu a dalekosáhlému konfliktu? Jak muži a ženy po čtyři roky snášely tato zvěrstva? Tvůrci dokumentárního seriálu použili více než 500 hodin archivních záběrů, většinu z nich doposud nezveřejněné a nyní navíc kompletně kolorované. Apokalypsa: 1. světová válka celosvětově přistupuje k řešení těchto zásadních otázek, ale taktéž vypráví příběh s citlivým a intimním přístupem. Příběh vás zavede do centra bojů, od zákopů v severní Francii až po méně známé fronty v Rusku, Srbsku, Turecku či Palestině. Stranou nezůstanou ani každodenní životy civilistů za bojovou linií. Vyprávění oživuje vzpomínky těchto mužů a žen. Pomáhá lépe pochopit a vcítit se do minulosti, kdy se svět řítil do apokalypsy. (National Geographic)

Zagros

Forma je z hlediska možnosti rekonstrukce záběrů a z hlediska dostupnosti materiálů ta nejlepší možná. Přesto ji ještě dalece překonává obsah. Sebe drsnější vymyšlený příběh se nikdy nevyrovná těm reálným zvěrstvům, která jsme si vytvořili sami. Přesto, že jsem o válce docela dost vědět a čekal jsem silný dokument, Apokalypsa mě dokázala v mnohém překvapit. Utrpení, zranění, smrt, … to vše se dá čekat. Nesmyslné sebevražedné útoky, kdy denně umíraly desítky tisíc vojáků, jen aby vybojovali pár metrů území, nelidské podmínky v zákopech – hlad, zima, krysy, měsíce ve stejných hadrech, nasazení bojových plynů, … to mě dorazilo. Je na zamyšlenou, že i když všem musí být jasné, že válku odnesou všichni bez rozdílu, vrhli se do ní všechny strany téměř s nadšením. To je ovšem brzy přešlo, tedy alespoň řadové vojáky po pár měsících v zákopech. Bohužel pár vládnoucích maniaků, kteří byli paradoxně navíc prakticky jedna rodina, válku protáhlo na několik let a vystavilo světu účet na více než deset milionu padlých vojáků a téměř tolik civilistů. Dokument se nesnaží být učebnicí dějepisu, proto není vyčerpávající. Skvěle ukazuje souvislosti, rodinné vazby vládců, dopisy a vzkazy vojáků, nálady ve společnosti, apod. Tohle by mělo být součástí školních osnov na základní škole. Místy je to sice brutální, ale takhle to bylo a minimálně jako varování, čeho jsou lidé schopni, by tohle občas měl vidět každý. Protože jak se ukázalo o dvacet let později, poučit jsme se nedokázali. ()

route60

Odjížděli do války a zpívali si, hloupost a propaganda ze všech stran, smrt, utrpení, hlad, nenávist to vše se hnalo Evropou, výborný pětidílný dokument tvůrců Isabelle. Clarke, Daniel Costelle který už natočili stejně skvělí dokument Apokalipsa: 2. světová válka oba by se měli vysílat povinně ve školách jako poučení ze zvěrstvech války. ()

KoRner

Nevidel som, ani nepočul o lepšom dokumente o 1.SV, keďže materiálov je iba obmedzené množstvo a tu to mám rovno vo farbe spolu s dokresľujúcimi zvukmi. Zaujímavé ako dobová tlač vykresľovala vojnu tak romanticky až väčšina vojakov tam šla s úsmevom. V časti zvanej "Peklo" však je vidno, že to sa ihneď zmenilo a oproti Druhej svetovej vojny sa líšila v tom, že naozaj nikto na také čosi nebol pripravený a nepriateľské vojská slúžili najmä ako pokusné králiky novým zbraniam. ()

GilEstel

Pět let po veleúspěšné sérii Apokalypsa: 2. světová válka vydalo duo režisérů Isabelle Clarke a Daniel Costelle obdobnou sérii o 1. světové. Je úžasné, jak se podařilo oživit prastaré filmové materiály z dřevní doby němého filmu, dodat jim zvuk a barvu, znovu vdechnout těm nešťastným vojákům v zákopech život. Přesto mám pocit, že na úroveň kvalit dříve natočené série se nyní nedostáváme. Vysoko hodnotím první a poslední díl, kde je krom samotné války věnována velká pozornost mezinárodní politické situaci a zájmům velmocí. Zbytek se odehrává stejně jako celá válka v zákopech. Leč bohužel téměř s výhradním zájmem o západní frontu. Složitá situace uvnitř mnohonárodnostně poskládané Rakousko-Uherské armády, boje v Polsku a Turecku, Itálii, Balkáně, Občanská válka v Rusku, to vše je nastíněno jen velmi povrchně. Tak zásadní věc, jako byla Kerenského ofenzíva, jejíž selhání ve svém důsledku znamenalo pád Prozatímní vlády, není zmíněna vůbec. Stejně tak cizinecké legie. Líbil se mi závěr, kde už byly vhodně naznačeny nedostatky mírových jednání a zárodky problémů a nestability poválečného uspořádání, které měly vést k budoucím katastrofám. Wilsonova politická doktrína práva národů na sebeurčení byla uplatněna pouze vůči poraženým říším, které se zhroutily do propadliště dějin. Francie s Anglií si kolonie ponechaly a v Orientu vznikly umělé státy, s jejichž důsledky se potýkáme dodnes. Ta bezmoc vyřešit novodobé uspořádání Evropy a blízkého východu je patrná. Ve svém důsledku znamenala jen 20 leté přerušení bojů. Je to také důvod, proč někteří historici mluví o obou světových válkách jako o jednom velkém konfliktu. Z popela Velké války povstala říše, která spálila celou Evropu ohněm tak strašným, že pohřbil celý starý svět. Předtuchy se naplnily. ()

Arsenal83

Kým som neuvidel toto, myslel som si, že Vojna vo farbe je tým najlepším dokumentom o prvej svetovej vojne. A v podstate aj je, ale z dejinného hľadiska, z hľadiska udalostí. Tento dokument ma dostal ešte viac. Odkrýva krutosti vojny z bežného pohľadu, ukazuje, čo vlastne prežívali ľudia a vojaci. A to všetko v krásnej farbe, ako by sa to udialo pred pár rokmi. Tu sa nedá inak len hodnotiť 5 hviezdami, pretože 6 sa nedá dať. A ako sa tu odporúča, aj považujem za najlepšiu 3. časť: Peklo. ()