Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 20 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

venalce

Přišla jsem, viděla jsem a nevěřila vlastním očím. Na co jsem se to celý život dívala, když jsem opomíjela tenhle britský poklad? Stejně jako mnohé, mě první série nepřesvědčila o tom, že se dívám na kultovní seriál, ale stačil jediný díl druhé série, aby byl můj osud zpečetěn. Tenhle seriál má obrovský potenciál, dá se do něj nacpat všechno, aniž by to působilo křečovitě. Který seriál tohle o sobě může říct? Důležité je, že se nebere vážně, a v tom je jeho největší plus (pokud nepočítáme skvělé herecké výkony a vymazlené příběhy). 1. série je prostě potrhlá a málokoho osloví na první zhlédnutí. 2. - 4. série jsou naprosto fantastické a zatím nepřekonané. V 5. jsem si dlouho zvykala na nového Doctora, ale opakované zhlédnutí může dojem zlepšit. 6. série měla úžasně komplikovaný příběh, který chytil za srdce. Ale 7. sérii radši zakopat a zapomenout. Z představitelů Doctora u mě vede Tennant, což ovšem neznamená, že ti ostatní jsou špatní, to vůbec ne. Za vedlejší postavy vyzdvihuji Rose, Marthu, Donnu, River Song a hlavně Jacka Harknesse, který si mě získal v momentě, kdy se objevil na scéně. A naprosto jsem si zamilovala Cassandru, přestože byla jen ve dvou dílech. Celkově to tak trochu připomíná Muže v černém říznuté Stopařovým průvodcem s nádechem starých dobrých Star Wars, ale porovnávat Doctora s čímkoli jiným než se sebou samým je vždycky problém. Je to skvost. Není divu, že ho Britové milují, dali do něj to nejlepší ze své seriálové tvorby. Doporučuji díly: 1x02 (The End of the World), 1x09-10 (The Empty Child, The Doctor Dances), 2x01 (New Earth), 3x02 (The Shakespeare Code), 3x8-9 (Human Nature, The Family of Blood), 3x10 (Blink), 4x02 (The Fires of Pompeii), 4x10 (Midnight), 5x02 (The Beast Below), 6x00 (A Christmas Carol), 6x04 (The Doctor's Wife) ()

romajz15

K tomuto seriálu jsem se dostal přes nově poznané přátele, kteří tenhle seriál milovali. Po zhlédnutí první řady už jsem seriál také miloval. Tenhle kult u mě překonal Star Wars i Star Trek, protože je neskutečně zajímavý svými regeneracemi postav, cestováním v čase, množstvím mimozemských ras. Svůj komentář rozložím podle jednotlivých Doktorů. Devátý Doktor v podání Ecclestona je vcelku dobrý a je i škoda, že se ohřál jen jednu sérii, protože příběhy s ním rozhodně nejsou špatné, zato jeho společnici Rose jsem vážně nemusel. Desátého Doktora většina lidí uctívá jako nejlepšího, ano opravdu je v podání Tennanta fantastický. Bohužel mi opět příliš nesedly jeho společnice. Také o kvalitě dílů bych řekl, že značně kolísá od dobrých až po neskutečně dobré, ze kterých jmenuju epizodu "Ani mrk". Jedenáctého Doktora mám ze všech nejraději a zvlášť pak jeho éru s Amy a Rorym, tato trojice skutečně příběhům hodně přidává. Dvanáctý Doktor = Capaldi se po Smithovi ujal své role více než dobře a na rozdíl od mnoha fanoušků nevidím důvod ho co nejdřív vystřídat. ()

liuk

Jak natočit zcela uhozené příběhy, které by základním nastíněním příběhů jak vypadly z oka trashovým scifárnám z 60. let? Udělat z nich seriál, ať si diváci postavy oblíbí a ať pokaždé vědí do čeho jdou a s kým. Nechat to Britům, ať každý díl srší strašně suchými, skvěle odříkanými hláškami. Natočit to dost akčně, ale ne přespřiliš akčně, ať v porovnání s americkými akčními seriály působí naoko odflákle, ale o to víc vtahovačně. Přihodit sexy cestování časem, osud Země na kahánku v každé třetí epizodě a strašně odlišné mimozemské rasy a máte dort jak od Pejska a Kočičky, který je ovšem zatraceně chutný. Takže pokud vás zajímají jak vypadají tlustí mimozemšťané, co si oblékají kůži zavražděných britských politiků a pak se za ně vydávají, pokud vás láká DNA z vesmíru, která dětem v 2. světové válce hlavu přemorfuje hlavu v plynovou masku a jestli chcete vidět Charlese Dickense, jak nakopává zadek duchům z obrazů na zdech, neváhejte a uvidíte vizi roku 5 000 000 000, kdy slavnostně vybouchne naše planeta a rasy celého vesmíru budou tento výbuch z vesmírné stanice zaujatě pozorovat. ()

Vironey

Just brilliant... Silně návyková záležitost s více než častým výskytem "ublíkaných" scén a melodramatických závěrů (vše míněno v dobrém ;)) Často adrenalin a humor, občas filozofování a vzácně i trochu romantiky v prostředí absurdního vesmíru s vysokou pravděpodobností výskytu roztodivných oblud, mimozemských maniaků a příšer ze všech nejhorších - lidí. Směsice je to podivná až bizarní, ale funguje naprosto geniálně ;) ()

Dreadd

"Legs! I've still got legs! Good. Arms, hands. Ooh, fingers. Lots of fingers. Ears? Yes. Eyes: two. Nose... eh, I've had worse. Chin - blimey! Hair... I'm a girl! No! No! I'm not a girl! And still not ginger! There's something else. Something... important, I'm... I'm—I'm... Ha ha! Crashing! Geronimo!" Obrovskou popularitu Doctora Who zajišťuje několik věcí. V první řadě je to samotná postava Doctora. Nejdříve to byl Christopher Ecclestone, po něm David Tennant a nyní Matt Smith a všichni jsou úplně jiní, ale neskutečně sympatičtí. Odchod jednoho Doctora mi vždy přišel jako malá zrada od scénáristů, přesto jsem si dalšího představitele rychle oblíbil (a mým osobním favoritem ze zmíněné trojky je Matt Smith). Obrovská pozitivita nevyzařuje jenom z Doctora, ale i z jeho společnic. I u nich platí, že ony samy i jejich vztah k Doctorovi není vždy stejný. Dnes opustila jeho svět nejlepší ze všech (Karen Gillan) a i když to nenesu tak těžce jako Doctor, přece jenom je to škoda. Další věc je hudba. I tady se nedají použít jiná slova než pozitivní nebo pohodový a dá se poslouchat i samotný. A samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní scénáristé, zde je reprezentují především Russell T Davies a Steven Moffat. K dispozici mají nevyčerpatelnou studnici námětů, mohou totiž využít všechen prostor i čas a pomocí TARDIS nás zavedou k výbuchu Pompejí i zániku Země. Doctor má stále idostatek nepřátel – mysteriózní Silence, strašidelní Weeping Angels nebo ničiví Dalekové neomrzí ani po několikanásobné recyklaci. Je jen jedna věc, kterou Doctor nedokáže - nudit! Nezbývá tedy než předčasně pogratulovat Doctorovi k jeho velkému výročí a doufat, že nás jen tak neopustí. ()

KASUGI odpad!

Dlouho jsem otálel tohle hodnotit. Tedy ne, že bych nevěděl jak - odpad pro mě byl jasnou volbou už od začátku, ale říkal jsem si, proč kopat do mrtvého psa, do seriálu, který se bude topit v modrých až černých číslech, no bohužel se vyhřívá na úplně jiném postu... Infantilní masky, dialogy, příběhy, papundekl kulisy rules. Když to běželo po Krkonošských pohádkách, dýl jak pět minut vydržet nešlo. Zajímalo by mě, pro jakou věkovou hranici je to určeno. Pro dospělého člověka infantilní, pro děti vyhulený blábol. Na csfd jsem už zažil spoustu šoků a úletů, ale tohle teda píše!... 84%... ty vole... ()

mcleod

Propadl jsem nadobro kouzlu seriálu Doctor Who... je vtipný, pohodový, napínavý, přitom nijak nesmyslně akční. Příběhy, ve kterých poslední Pán času bojuje s bytostmi, které často chtějí vymazat z vesmíru jeho, celé lidstvo nebo trochu neskromně rovnou celý vesmír a čas, je totiž usměrňován ryze mírumilovnou, bezstarostnou, střelenou a pohodovou postavou Doktora (je v tom prostě vidět Douglas Adams, který stál u vzniku původního seriálu ze 60. let). A jaké jsou jednotlivé regenerace Doktorů a jeho společnice? Christopher Eccleston (série 1) byl docela v pohodě, ale chybělo mu větší charisma, které tato postava vyžaduje, aby z něj nebyl jen takový tajtrlík. Následoval ho zatím nejlepší Doktor z nových sérií, David Tennant (série 2,3,4), jehož herecké ztvárnění postavy už se pro ni stalo navždy jejím synonymem. Matt Smith (série 5,6,7) pak dokázal, že i po Tennantovi bude Doktor žít (i když na úrovni nižšího řádu). Sice je trochu moc mladý a nevýrazný hipster působící často bezradným a nejistým dojmem, na druhou stranu je nezaměnitelně střelený. Peter Capaldi (série 8,9,10) měl dost nedobrý začátek, jeho psychopatické, přezíravé a cynické chování z něj nevytvářelo nejpříjemnější postavu. Pak se ale rozjel do klasicky pozitivně střeleného Doktora, navíc občas svým uhrančivým projevem přímo přikovávajícím k obrazovce. Bohužel však všechno skončilo divnou desátou sérií, ve které jako by tvůrci ani nevěděli, co vlastně chtějí točit. Což se bohužel dá říct i o jedenácté sérii s Jodie Whittaker, ze které pouze čpí urputná snaha o politickou angažovanost proti etnickým, náboženským a genderovým předsudkům (nic proti, pokud by to nebylo tak násilné), která ale zatím ničím jiným neoslovuje. Exterminate! Přes poslední Doktorku se tak dostávám k půvabnější stránce seriálu, k Doktorovým společnicím: Billie Piper (série 1,2) byla sice (krásně šišlající) ozdobou, ale zároveň takovou trochu nerovnocennou atrakcí. Dotáhnout charisma Davida Tennanta se povedlo až obsazením Freemy Agyeman (série 3), kterou považuji za jednu z nejsympatičtějších ženských postav a díky oběma hercům 3. sérii za nejpovedenější část seriálu. Catherine Tate (série 4) také nebyla špatná, ale vadila mi její extrémní afektovanost. Velmi mě ale překvapilo, že seriálem jen tak bez zastavení prošly krásné a poutavé postavy Doktorovy dcery (Georgia Moffett) a Lady Christiny de Souza (Michelle Ryan), které byly jednoznačnými adeptkami na ženskou část posádky Tardis. Mé pobouření uklidnila až krásně osobitá Karen Gillan (série 5,6,7), která ovšem zastínila také méně výraznou postavu samotného Doktora Matta Smithe. Nesrovnalost odstranila až méně okázalá, ale milá Jenna Coleman (série 7,8,9) s poutavým hereckým projevem. Změna ale přišla záhy spolu s Peterem Capaldim, který svou počáteční nepříjemností opět nahrával tomu, aby vše zase táhl jeho zmíněný pohodový ženský protějšek. Výměna za Pearl Mackie (série 10) pozornost opět vrátila k Doktorovi... její neujasněná postava bohužel značně odpovídá celé té divné desáté sérii. No a od jedenácté série už je to takové trochu zamotané, takže se tím hroutí toto mé rozdělení. Přesto Mandip Gill není špatná, jen trochu nevýrazná (což se dá říct i o obou dalších společnících). A na závěr mé pořadí oblíbenosti... Doktoři: 1. David Tennant, 2. Peter Capaldi, 3. Matt Smith, 4. Jodie Whittaker, 5. Christopher Eccleston; společnice: 1. Freema Agyeman, 2. Karen Gillan, 3. Jenna Coleman, 4. Billie Piper, 5. Catherine Tate, 6. Pearl Mackie, 7. Mandip Gill (a kol.). () (menej) (viac)

dragon94

1. Série - 3* __ 2. Série - 4* __ 3. Série - 4* __ 4. Série - 4* __ 5. Série - 5* __ 6. Série - 5* __ 7. Série - 4,5* __ 8. Série - 4* __ 9. Série 4,5* __ 10. Série 3* __ 11. Série 2,5* __ 12. Série 1,5* __ 13. Série ODPAD! ()

Jaro.Krafcik

Doktor Who alebo aj pán času bavil, nemôžem povedať že nie. Britské seriály sú niekedy vydarene a rovnako ak by nemal toľko serii možno by som ho dal komplet. Kto má rád sci-fi a ešte nevidel tak ako ja. Odporúčam všetkým. Strata času to nie je. Aj keď tie novšie série nejako postrácali percentá ale to sme si na tejto databáze už nejako zvykli. 4* ()

Molir

Pro me osobne TV prekvapeni #1 roku 2005 - tohle "znovuoziveni" klasickeho (1963-1989) britskeho kultovniho (kam se hrabe Star Trek apod. ;-) ) serialu ma takove grady a takovou energii, ze nezbyva nez povstat a za potlesku opakovane provolavat "BRAVO!" ()

Wlck

1) 3*** 2) 4**** 3) 5***** 4) 5***** U té ovšem přidám nějakou tu zmínku ke Catherine Tate, která byla v té první půlce série tak otravná, že jsem byl rád, že se v té druhé moc nevyskytovala. Teď jen doufám, že mě nikdo nebude lynčovat za to, že mám námitky proti emancipovaným ženám. Čtvrtá série byla ovšem naprostým vrcholem, hlavně pak díly Midnight a poslední čtyři se dvěma po sobě následujcmi epickými bitvami. ()

Styxos

V prvních momentech sice těžko stravitelné, ale... když je člověk trpělivý, tak se brzo naladí na Christophera Ecclestona coby Devítku a zvykne si na Billie Piper (Rose), která se z obyčejný holky z holky ze sousedství vypracuje velmi rychle v jednu z nejsympatičnějších hrdinek fikčních světů. A záplety příběhů, které v prvních chvílích působily takřka nevinně se časem propojí a vytvoří dohromady jeden celkovej příběh. Jenže... když si zvyknete na Ecclestona, tak už tu najednou není. Místo toho je tu David Tennant. Na něj jsem si zvykal dost obtížně... jenže zase - čas plyne a vám dojde, že se pro tuhle roli narodil, že tohle je skutečnej Doctor... teď jedu čtvrtou řadu a už teď vím, že ten konec bude sakra těžkej... ale taky vím jednu věc - Doctor má všechno: napětí, skvělý hrdiny, skvělý příběhy a především nevyspitatelnou fantasyi. Nikdy nevíte, kam vás zanese a co s ním prožijete. A já se u něj skvěle bavím a užívám si to. Když jsem dokoukal Buffy, myslel jsem, že už nenajdu seriál, který by mě oslovil úplně stejně. Ale mýlil jsem se a jsem za to rád. 1-4. řada: Píseň Davida Tennanta a Russela T. Davise dospěla ke svýmu konci. A byla to úžasná píseň - někdy dobrodružná, někdy šílená, někdy epická, někdy smutná. Ale zněla úžasně. Je pravda, že finále jsem možná čekal trochu víc epičtější, ale o to víc bylo srdceryvné a líbilo se mi, že se Doctor rozhodl nejít proti svýmu krédu - scéna s pistolí nehorázně napínavá. No snad budou další tři série stejně dobrý, protože čtvrtá řada nastavila laťku velmi, velmi vysoko. Molto bene. ()

LadyVader

První čtyři série byly paráda, se Smithem to šlo poněkud do kytek. :) I přes tohle mě seriál hodně chytl, sebral mi osm týdnů života :D. Devítka je můj Doktor! ()

tempus

Tak zatím 5, uvidíme, jak si podrží kvalitu. Nejméně jsem si zatím vychutnal díly zaměřené čistě na invazi Anglie přes Londýn. A nejvíc si vychutnávám díly s Lady Cassandrou, díl s Madam de Pompadour. Tedy díly s atmosférou dílu Futuramy (lepší později než pozdě) na britský způsob a hraný.(dočasný komentář) ()

MsUtahraptor

Pokud chci posuzovat tento seriál, musím ho nezbytně rozdělit na dvě nezávislé části. První, se světem řídícím se určitými zákony a hordou uvěřitelně komplikovaných postav v čele s devítisetletým Doctorem. A druhá, která porušuje „vlastní“ pravidla (neovlivňování dějin, nenarušování vlastní časoprostorové linie...) a začne bavit až ve chvíli, kdy si připustím, že je právě jen & pouze pro zábavu, a rezignuji na snahy o obhajobu/zdůvodnění toho či onoho. První čtyři série- jasných pět hvězd se slzou v oku a čelistí na podlaze. Pátá, šestá a sedmá zhruba do poloviny padá na čtyři a to ještě kvůli River- jako charakteru (pominu-li ty překombinované dějové tentononc)- zaokrouhlím nahoru. Hlavní důvody lze shrnout do tří bodů: · Příliš nového najednou- fungl nová znělka a úvodní titulky (u 7. jsou peklo), divná TARDIS, zelený šroubovák, jedenáctý Doctor (, kterému se postupně podařilo přesvědčit mou maličkost o tom, že „I'm not bad, I'm just written that way.“) a zcela neznámí společníci, vybalení na diváka stylem „BUM- a zvykni si!“. · Sbohem prosté cestování/vítej důrazné řešení JEDNÉ VELKÉ záhady v průběhu celé série (aneb Stejná potíž jako se Supernatural). Jedna linka propojující všechny díly není špatná, ale větší samostatnost jednotlivých episod s jemnějšími náznaky spojitostí mě prostě baví víc. · Ponďáci už byli po tolika dílech přímo nesnesitelní a to jsem je (především Amy) ze začátku měla docela ráda. A pak tu máme závěr (OK, víc jak půlku) sedmé, jejíž úroveň popostrčí zpět do nebeských výšin definitivní změna spolucestujících, méně násilná propojenost a hlavně vedlejší trojka Madame Vastra & Jenny & Strax, kteří by klidně utáhli vlastní detektivní minisérii. Jen zavřu všechny oči nad dalším zasahováním do vlastní časové linie. NEJ Doctor: 10th (s drobnou slabostí pro devátého, který by si býval zasloužil aspoň o sérii víc) NEJ spolucestující: Rose Tyler, River Song, TARDIS A malá připomínka tvůrcům do budoucna: "... I got too big, Dorium, too noisy. Time to step back into the shadows." Nebo také- méně velkých zásahů, více "malých" příběhů a pravidla jsou i od toho, aby se občas dodržovala. ;) ()

Dinosaurier

Proč všichni blázní kvůli téhle modré policejní budce? Protože je to splendidní a britské. A jejich seriály jsou bez diskuze nejlepší. A protože všichni chceme potkat Doktora, se kterým budeme cestovat, kam jen chceme, dopředu i nazpět, skončíme své nudné denní povinnosti a budeme se unášet každý den novým dobrodružstvím. A vysmívat se archeologům! Navždy bude pro mě nejlepší desítka David Tennant, ale každý má něco do sebe, i když na jedenáctku jsem si nemohla dlouho zvyknout. A nejlepší společnicí je prostě Rose. I když pozdější díly od Moffata jsou pecka a musíte hned vidět další, prostě už tam není ani Rose ani desítka. A díly Doomsday a Vincent and the Doctor mě rozplakaly jako nikdy, *****. ()

Reanimated

1. sezóna: Eccleston má charisma a Billie je hodně fajn, ale celé si to krade pro sebe John Barrowman jako kapitán Jack Harkness. Kvalita dílů značně kolísá, přičemž nejlepší je určitě atmosférický dvojdíl z rozbombardovaného Londýna z pera Stevena Moffata. Deus ex machina ve finále s Daleky vyloženě mrzí. Jako odrazový můstek pro (snad) ještě lepšího Tennanta to ale funguje skvěle. 4* ()

Melios

Neskutočne dlhá "telenovela" ,ktorá aj po 60 rokoch a dvanástich doktorových regeneráciách stále dokáže rozprávať svoj príbeh pútavo a zábavne. Ak patríte k nadšencom cestovania časom ,alebo ste fanúškom viac vyhrotených sci-fi seriálov ,Doctor Who by vám teda nesmel uniknúť. Za Tennanta 90% - klasika Britskej televízie. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner