madcap

Na sklonku éry Capaldiho jsem se na ženskou regeneraci Doktora opravdu moc těšil. Jodie Whittaker jsem z jejích předchozích rolí znal jen málo, ale byla mi moc sympatická (vlastně pořád je) a těšil jsem se, že seriál obohatí o nový rozměr, který tu nikdy předtím nebyl. Že má být showrunnerem Chibnall, to zpočátku také vypadalo slibně, protože je o něm známo, že je dlouholetým velkým fanouškem DW a navíc se už v minulosti na produkci částečně podílel. I když jsem měl Capaldiho Doktora rád, tak Moffat už opravdu postupem času "vystřílel prach" a seriál určitě chtěl nový impulz. Bohužel se ale něco nepěkným způsobem zvrtlo ... a když 11. série konečně odstartovala, tak změny byly sice velmi rychle patrné ... ale bohužel ... změny k horšímu. Docela dlouho jsem se ale snažil vydržet a počkat, "až si to sedne, až se to zajede" a neuspěchávat to s negativním hodnocením. Postupem času bylo ale čím dál těžší tenhle mindset udržet a po epizodě "Orphan55" mi konečně došla trpělivost a přestal jsem seriál sledovat pravidelně. Když jsem pak s větším zpožděním viděl epizodu "The Timeless Children", tak jsem už nad seriálem zlomil hůl definitivně a řekl si, že už na to opravdu kašlu a počkám si až na nového Doktora. Důvody bych shrnul asi takhle - až příliš často špatné scénáře, občas i nesmyslné zásahy do mytologie a navíc z některých epizod až moc čouhá "BBC woke agenda"... Když se tohle všechno smíchalo dohromady, tak z toho pro seriál vznikl, podle mě, už docela smrtící koktejl. Ano, zřejmě jsem teď nenapsal nic originálního, co by v recenzích nenapsal nikdo přede mnou ... ale tak to prostě vidím, nemůžu si pomoct. Ještě k té "woke agendě" – jasně, společenský pokrok musí být, chápu ... já netoužím po tom vrátit svět zpátky do roku 1960, nebo snad obnovovat otroctví ... ale když chcete v rámci takové show, jakou je Doctor Who, diváka zároveň i vychovávat, tak je k tomu rozhodně potřeba mít zatraceně velký cit pro zapracování toho "výchovného poselství" do děje a taky dobře odhadnout správnou míru. Když tohle nedokážete citlivě a chytře ukočírovat, tak může pak výsledek připomínat spíš "preaching" a agitku ... což je bohužel přesně to, co se podle mě v některých epizodách stalo panu Chibnallovi. 😐 Jinak samotná Jodie jako Doktor mi rozhodně nepřipadá špatná a můžu jen spekulovat, jak by si třeba vedla v nějakých lepších časech, kdy by jí kryl záda schopnější tvůrčí tým. Špatný "writing" se samozřejmě taky podepsal na společnících Doktorky. Za mě snad jedině Graham v podání B. Walshe stojí za větší zmínku, hlavně kvůli tomu, že je to prostě skvělý herec... jinak je to takové neslané, nemastné, včetně "protěžované" Yaz (jo, je moc hezká, ale jen s tím nevydržíte tři série, že...). No ale proč tohle všechno píšu až sem, ke 13. řadě? Protože jsem nakonec, po skoro dvou letech ignorování, "podlehl", porušil svoje předsevzetí a stáhl jsem si celou 13. řadu, jsa zviklán příznivějším hodnocením na IMDb. Ano, oproti předchozím epizodám je tu jisté zlepšení, vidím to ... ale i když jsem tomu poctivě dal šanci – a opravdu se zuby nehty snažil naladit na co nejtolerantnější nastavení – pořád z toho hodně vyčuhují ty věci, které mě tak štvaly předtím a které popisuji nahoře. Ne, pro mě tahle verze DW prostě nefunguje... a nezachrání to ani nový Master, kterého opravdu velmi dobře hraje Sacha Dhawan, ani třeba návrat mojí oblíbené Ace a další masívní fan-servis v "The Power of the Doctor". Každopádně ... moc držím seriálu palce při návratu Daviese a těším se letos na podzim na nový start. Myslím, že Davies bude mít teď svým způsobem ještě o něco těžší úlohu, než když v roce 2005 sérii oživoval po 16letém spánku ... ale věřím, že to zvládne i napodruhé a bude to zase dobré! () (menej) (viac)

Dan9K

Ze tří řad Chrise Chibnalla a Jodie Whittaker jednoznačně nejlepší. Ze všech řad novodobého Doctora je pak třetí nejhorší. Z příšerné trojice společníků zůstala jediná Yaz, která je fajn, ačkoliv o ní prakticky nic nevíme. Přijde Dan, který je mladší a sympatičtější verzí Grahama. Ok. Pak se zase objeví Vinder, který je zajímavější verzí Ryana. Chibnall zjevně moc velkou fantazii nemá. Prvních 6 dílů nabízí víceméně kontinuální story (s tím, že druhý a čtvrtý díl působí samostatněji), což je na Doctora Who hodně netypické. Celý Flux měl dobrý potenciál, ale klasicky se to zhroutilo. Měl jsem naději, že by snad Flux mohl mít přírodní původ, což bohužel nemá a opět, jako vždy, za všechno, co se stane ve vesmíru, může pár papundeklových mimozemšťanů, u kterých mě fascinuje, že mají být všichni strašně vyspělí, ale ve výsledku se vždycky projeví jako nesmírní hlupáci. Ale potenciál to celkem mělo a trojice modrých zlořádů působila nejprve tajemně a mocně, než se z nich stali klasičtí kašpaři. První díl The Halloween Apocalypse už jsem bral jako dada, kdy se autoři snažili do dílu nacpat opravdu úplně všechno, bez ohledu na jakoukoliv logiku. Podařilo se mi ten koncept nějak přijmout a první díl jsem akceptoval možná nejlépe ze všech v celé řadě. Jednak díky rase starostlivých pejsků. Moje první reakce byla sice WTF, ale ve výsledku je vidím jako nejzáživnější bod celé série. První díl taky dává velkou naději v něco fakt dobrého. Celá řada neustále něco buduje a buduje to docela dobře. Jenomže bez výjimky je výsledné dobudování neuspokojivé a většinou debilní. Mnohokrát a vlastně pokaždé se mi stalo, že jsem se cítil jako divák podveden nesmyslným a laciným vyústěním. Množství záporňáků poněkud přesahuje únosnou mez. Třináctá série si ale prakticky úplně odpustila kulturní válku a propagandu, kterou obtěžovala v předchozích dvou řadách a zbyl z ní vlastně především nenásilný prostor pro opomíjené ženské postavy z historie, což mi přijde v pořádku. Jsou tu dva díly (Village of the Angels a Eve of the Daleks), které bych označil za dobré. V předchozí sérii takový nebyl žádný a v desáté byl tak jeden. Závěrečný díl je lépe hodnocený asi jenom kvůli navrátivším se postavám a posledním pěti sekundám, jinak je to vyvrcholení Chibnallovy bídy. Nechápu, jak člověku bez fantazie, originálních nápadů a smyslu pro detail mohli svěřit seriál, který to vyžaduje v míře nejvyšší pro to, aby za něco stál. David Tennant na konci působí skutečně jako pravý doktor ve smyslu lékař a zachránce seriálu za pět dvanáct. ()

Streeper

Nejlepší epizoda za mě byla Village of the Angels, ta mě bavila nejvíce a pak finální speciál, docela dobrý, potěšily hlavně staré známé tváře. Jinak se jednalo spíš o průměr až podprůměr. Scénář byl nuda, vůbec to nefungovalo a mrzí mě, že Jodie neměla lepšího showrunnera, podle mě jako Doktorka nebyla špatná, byla dobrá, ale scénář jí totálně podkopal nohy. ()

imaginer21

Vypadalo to, jakoby se Chibnall do psaní fakt zažral, ale někde v půlce koukl na hodinky, zjistil, že už je pozdě a že se musí věnovat jiným, důležitějším věcem. Do epizody s anděly to byla fakt jízda: Mělo to spád, skvělou doktorovskou atmosféru a místy takřka moffatovsky temný střih. Jakmile jsme se ale dostali na palubu základny Divize, začal Chibnal zázet jednu pitomost za druhou a sám sebe tak shodil neuvěřitelným způsobem. Těšil jsem se, že alespoň umně završí s nějakou silnou emocí znovushledání obou ztracených párů, ale i to odbyl bez mrknutí oka. Závěr mi pak připadal jako chudá kopie vypravěčského stylu Hvězdných válek. Jodie se přitom paradoxně až v druhé polovině mohla přetrhnout vejpůl, aby děj utáhla alespoň divokým hereckým projevem... ale neutáhla to. Přitom by bohatě stačilo, aby - podobně jako v předchozích sériích - vytáhl Chibnal pár flashbacků s předcházejícími doktory (šanci k tomu sám několikrát servíroval, hlavně v kontextu s chátrajícím děsivým dřevěným domem) a vsadil celý děj Fluxu do nějakého širšího kontextu se staršími sériemi. Ale ne, on se tak moc snaží si svou Doktorku urvat jen pro sebe, vytrhnout ji z proudu dění ostatních regenerací (a využívá k tomu právě onu výmluvu, že Doktorka ztratila paměť a záměrně chce minulost nechat pohřbenou), že tím divákovi naschvál odebírá tolik obdivovanou provázanost a komplexnost univerza tohoto někdejšího kultu. Světlou výjimkou je závěrečné rozloučení, ve kterém je konečně aspoň trošku toho vysněného fanservisu. Ale bez hlubšího kontextu, spíše tak pro parádu a potřebné pomrkávání na minulé série ve snaze fanouška na poslední chvíli potěšit. Nezbývá než doufat, že další regenerace (a staronový showrunner Davis) napraví vše, co se ještě napravit dá. ()

filmmovier

Na Chibnalla úplně fantastická série. Bavila mě. Flux má hromadu (funkčních!) nápadů a zajímavých zvratů, které nevyplynou do prázdna, jsou tady vyloženě výborný epizody (War of the Sontarans, Village of the Angels - ta zejména). Nové postavy fungují, Eustacius Jericho je skvělej, díly mají atmosféru. V zásadě s tím fakt nemám problém, dobrá série, ale kdyby to nepsal Chibnall... Flux teda super, ale další dva díly jsou naprosto to úplně nejpříšernější, co v Doctorovi Who kdy bylo, a to takových dílů za éry Jodie už taky pár bylo. Z některých událostí jsem byl vyloženě nasrán. Finále zase spravilo reputaci, dobrej nápad ale zabíjí nepovedený a špatný scénář. Nostalgie prvotřídní, všechna camea se povedla a v tomto směru fakt nemám co vytknout. Regenerace ve mně nevyvolala žádné emoce a byla mi úplně jedno. Těšil jsem se jen na to, až to už konečně skončí, a konečně to skončilo. Posledních třicet vteřin posledního dílu jsou tím úplně nejlepším z celé téhle debilní éry. Za Flux a některé momenty ve finále, silnější čtyři, zbytek výrazně horší, ale ty čtyři nechám. Právě proto, že ten zbytek je výrazně horší. 70%. ()

• Doktor (Jodie Whittaker) v jedné scéně zmíní, že takové množství střelného prachu neviděla od roku 1605. Tím odkazuje na tzv. Spiknutí střelného prachu (tzn. pokus vyhodit do povětří Westminsterský palác s králem Jakubem I.). (P. J. D.)