Rambo II

• Československo Rambo II (viac)

Tri roky po nešťastných udalostiach v americkom provinčnom mestečku Hope sedí traumatizovaný vojnový veterán John J. Rambo (Sylvester Stallone) vo federálnom väzení bez akýchkoľvek vyhliadok na „krajšie zajtrajšky“... Našťastie má však jeho bývalý veliteľ, plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna), mäkké srdce – a dôležitú úlohu: Rambo má v jeho mene a na jeho zodpovednosť odletieť do Vietnamu a pokúsiť sa nájsť nezvestných amerických vojakov! Ibaže... Ono sa to ľahko povie, ale ťažko vykoná! Zakrátko po príchode do Vietnamu totiž Rambo síce nájde trestanecký tábor, v ktorom sú hrdinskí dôstojníci väzení... No problémy na seba nenechajú dlho čakať: keďže sa totiž vojna oficiálne skončila, americkí politici odmietajú o jeho misii čokoľvek vedieť, nieto sa v nej nebodaj ešte aj angažovať, a tak Ramba nechajú v štichu! Preto asi veľmi neprekvapí, že cestu späť domov si drsný veterán bude musieť prestrieľať úplne sám! (TV Markíza)

Ivoshek

V muzeu filmu bude tohle hlavní exponát v sekci "Akční filmy 80. let". A plným právem. Od Ramba dostávají na frak nejen Vietoši a Rusáci, ale i logika příběhu a fyzikální zákony. Jenže - přesně o tom to je! I když mi už není 12 a tudíž už tenhle film beru přece jen s rezervou, pořád mi to přijde tak nějak zvrhle zábavné. ()

Roman.Ticka

Tak pěkně to začalo: "Mrzí mě, že tě poslali do té díry." "Znám i horší." Rambo toho moc nenamluví, zato akce mu jde skvěle a na tehdy čtyřicátníka měl energie a dechu na rozdávání. Rambo je pro mě typickým synonymem houževnatosti a odolnosti ve smyslu hardiness. Zajímavé, kolik se dá natočit akce o pár hercích a slovech, je to o čisté filmařině. Klasika nad klasiku, pro milovníky žánru nekonečnou pastvou pro oči, se spoustou detailů, vypiplaných záběrů a pestrou škálou pocitů. Perfekcionista Stallone vždycky sázel na precizní podání opravdovosti a skutečné syrové reality. Líbil se mi i scénář, který vyzařuje jeho jasný rukopis a taky stylová hudba. Ať už jde o machistický záběr na ocelové ostří i narvané svaly nebo chudáka hada, když potká Ramba, tutově dostane infarkt, všechno žeru jak malé naivní dítě se šťastným úsměvem. A o to u filmu přece jde. ()

Othello

U všech vysmívaných klišé amerického akčního filmu jsem měl pocit, že vychází z nějaké množiny. Nikoli, všechny jsou z jednoho díla. Pokud budete oponovat, že zde chybí scéna, kdy hrdina srdceryvně křičí "Nooooo!!!" do oddalující se kamery, tak vězte, že ta zde byla nakonec vystřižena, když se při ní testovací publikum lámalo v pase. Mimochodem jakkoli se primárně nabízí srovnání se Schwarzeneggerovým Komandem z toho samého roku, jakožto přímého protivníka na poli bodycountu, objemu svalů a kalibru použitých zbraní, tak je důležité dle mě ještě zmínit, že jde mimojiné i o Stalloneho variaci na oponentovu definiční roli, tedy barbara Conana. I Rambo v tomto díle sám zastupuje kalagathijského hrdinu v komplikovaném zkorumpovaném světě tím, že jasně rozeznává dobro a zlo bez jeho odstínů a k léčbě zla využívá primárně tradičních prostředků, tedy ocele a ohně, oproti nefunkčním technologickým hnízdům zastupujícím nemocný režim. O tom samozřejmě vypovídá výmluvný závěr s palbou do přístrojů, ale také i to, že v tomto díle má Rambo (dost neohrabaně) milostný zájem, čímž doplňuje onu definici üntermenschovského barbarství "žiji, miluji, zabíjím". Kdo by chtěl studovat současnou krizi maskulinity mužů středního a pokročilého věku, měl by si pustit double feature tohoto filmu s Beau Is Afraid. ()

SOLOM.

Parádní pokračování, které je sice o trošku horší než první díl, ale pořád je to moje srdcovka. Spojení nádherné přírody a zabláceného zajateckého tábora dalo filmu své osobité kouzlo, stejně jako účast křehké Julie Nickson vedle svalnatého Slye. Jen mě trošku mrzelo to, že některé herce v ruských hadrech jsem viděl umírat nejméně třikrát. Tvůrci si asi mysleli, že to nikdo nepozná. ()

borsalino

Chichi..., mnohokrát jsem se setkal s tím, že mi někdo říkal, že nevidět Ramba, tak to jsem nežil... Pravda, trvalo to více než třicet let, než jsem náhodou natrefil v TV programu náhodou na Ramba II. Ale připadl jsem si jako ve večerníčku pro odvážné děti prvního stupně mateřské školy. Tolik jednoznačných a fatálních přehmatů, to se jen tak nevidí, včetně té podivně křivené Stallonovy papule. No, dle mého soudu jde o typické drama na téma zneuznaný, zhrzený americký voják nikdy nepřestane milovat svou vlast a je ochoten za ni položit i svůj život, přestože se k němu vlast chová jako děvka. Ale Rambo naštěstí ví, že nechat své spolubojovníky napospas žlutým a rudým ďáblům je chyba a napraví to, ať to stojí, co to stojí...hlavně, když žlutí létají vzduchem... ovšem nezapomíná se i na upocené padouchy ve vlastních řadách a na spravedlivého majora... Bože bože, za co? (ta jedna hvězdička představuje předplatné, že mě nikdo nebude nutit dívat se na jiného Ramba a tuhle jednu hvězdičku si pak můžete připočíst k celkovému průměru...). ()

špaček421

"Chci to... co chtějí oni... a všichni hoši... co sem přijdou... aby tu položili život. Já chci... aby mě moje vlast... milovala tak... jako já miluju ji! To je to... co chci!" Co roztahal Chuck do tří filmů, vystačí Stallonemu v pohodě na jeden lepší. Oproti jedničce je to strašná degradace, ale je to sranda. Výbušné šípy rulez. A Jašin taky. ()

Necrotongue

Na rozdíl od první První krve nenechali tvůrci diváka, aby si ve filmu sám našel jeho poselství, ale průběžně mu s ním mlátili přes obličej jako leklou rybou, což v mých očích celou záležitost trochu devalvovalo. Proti předchozímu snímku šlo tentokrát v první řadě o akční smršť a jako takové bych jí asi měl leccos odpustit. Film obsahoval mnohá klišé, která mu ale nemůžu vyčítat, protože to byly právě tyto snímky, v nichž se podobné klišoidy rodily; vyčítat je můžu až tvůrcům, kteří je obšlehli a používají je ještě dnes. Já sice chápu, že se za studené války asi sovětská technika sehnat nedala, ale když se dala použít Aérospatiale SA 330 Puma místo Mil Mi-24, proč nepoužili jiný v Evropě vyráběný stroj místo profláklého Bell 212? Akce samotná byla na úrovni a potěšila, ale vadily mi nezvládnuté detaily. Vystřelení každého šípu provázel zvuk tak hlasitý, že tam mohl Rambo rovnou běhat s akáčkem, dělostřelecké miny vypalované z minometů by asi musely člověka přímo zasáhnout, protože tvůrci účelově vynechali jejich přímo děsivý střepinový efekt, a fakt důrazně radím: nikdy, opakuji, nikdy nepoužívejte jakýkoliv raketomet v malém za vámi uzavřeném prostoru. Až na podobné minely se jednalo o typickou osmdesátkovou akční pohádku, která mě už dnes sice neohromí, ale přestože je místy až úsměvná, pořád si ji ještě dokážu užít. / Poučení: Pokud jsi příliš mladý na to, aby sis pamatoval filmy z osmdesátek, jdi radši do něčeho čerstvějšího. ()

Bauer

Troufám si říct že o trochu lepší než jednička ale jen o trochu. Rambo // už je jen akční film ale pořád kvalitní ( aspoň tedy pro mně ).Kdykoliv se na něj podívám. ()

duklak2

I druhý díl se povedl. Je to skvost let minulých. Rambo 2 si zaslouží obrovské uznání za statečnost a bojovnost. Povinnost vidět pro všechny muže. ()

JASON_X

Šmarjá to je ale konina... ale prvoligová! Indiánsko-německý (sic!) míšenec John Rambo ve své nejslavnější akci. Těch mých pět je samozřejmě pouhopouhá nostalgie... Jó tenkrát, snad někdy v sedmičce, na VHS s jednomužným dabingem... to byl fakt kurevsky silný zážitek! Šípy s vybuchujícími hlavicemi, kulomet (M60) v jedné ruce a hlavně ten jeho NŮŽ! Jak já bych býval taky chtěl takový nůž! Ale vlastně ještě radši bych měl asi ten jeho luk... A kosit ty hnusné rusáky, kvůli kterým jsme se museli ve škole učit tu hnusnou ruštinu a o hnusném plešatém Leninovi a podobné sračky! Tenhle film byl pro mě kdysi jako zjevení z jiného světa... no a dneska už vlastně taky... "To, čemu vy říkáte peklo, je pro něj domov..." ()

luka4615

Není zde téměř žádný příběh a postava Ramba prochází oproti prvnímu dílu minimálním vývojem, nicméně akční stránka filmu funguje na výbornou. Myslím, že právě tento atribut je neodmyslitelně spjat s touto postavou, pročež jsem tedy až na pár menších chybiček velmi spokojen. Skvělá práce! „Murdock... I'm coming to get you!“ ()

Lucasion

John J. Rambo (Sylvester Stallone) se vrací do Vietnamu, aby zachránil americké zajatce. Rambo II je přesně tím filmem, který si každý představí pod názvem "Rambo". Oproti jedničce, ve které umře jeden člověk, tak ve dvojce už se stříli ostošest. John opět pomocí nože, luku a kulometu čistí nepřátele a dělá to opět s grácií. Tohle pokračování je typický 80desátkový film. Hodně akce, jeden hrdina, pomsta a tisíce vystřílených kulek. Vždyť ve stejném roce vzniklo Komando s Arniem. Tyhle filmy jsou prostě klasikou, které k tomu roku patří. Pozastavovat se nad tím, že hrdina má pár šrámů je zbytečné. Stejně je rozchodí. Navíc džungle k Rambovi sedí. Tady v druhém pokračování ještě emoce fungují. V trojce už ne. Přesto je to obrovský posun od nepříliš neakční jedničky. Přerod v tuhle akční ikonu začal až tady. A samozřejmě, že my to chceme. Vždyť to je Sly a jeho Rambo! [Kino 4K] (80 %) ()

ScarPoul

Príjemné prekvapenie. Aj keď Rambo ako hrdina sa zmení o 180 stupňov je to stále kvalitný príbeh dokonca sa mi páčil o trochu viac ako jednotka. Je tu síce pár trápnych miest , ktoré v jednotke nenájdete a rozhodne je jednotka po psychologickej stránke dokonalejšie ale tento film stojí prevážne na Slyovi a ja mu to žerem aj z navijákom. Goldsmith spravil fantastický soundtrack a tvrdil by som že je lepší ako v jednotke. Scenár napísal Cameron so Stallonem a úprimne oni to vedia. Richard crenna tu nemá toľko priestoru ale je to sympatická postava. Postava čínanky ktorá sa do Ramba zamiluje je pekná ale jej smrť až pateticky trápna tak isto ako záver kde som čakal ostrejšiu konfrontáciu medzi Johnnom a Murdockom a nakoniec som sa dočkal dalšieho moralizovania na tému Vietnam. Réžia bola dosť slabá aj keď mala pár svetlých miest a pamätné scény ako tá v člne alebo v prasačích sračkách mi budú ešte dlho rezonovať v hlave ()

Lacike

Pokracovanie Ramba vyraznejsie zmenilo styl z psychickej depky sedemdesiatkoveho stylu na velkolepu blockbusterovu strielackovu zabavu v priamociarom osemdesiatkovom style. Ked sa povie Rambo, tak sa mi popravde vybavi skôr tento komercnejsi styl, ktory nastolila dvojka a trojka ho este viac zvyraznila. Proste jeden manik vs. cela armada a tentokrat amici tu zasranu vojnu vo Vietname vyhraju. Rambo sa tiez trochu zmenil. Stale sa tvari ako zbity pes a na konci si neodpusti nejaku tu dojimavu kritiku, ale behom filmu dokonca vypusti aj jednu hlasku. Skoda, ze nebol dopriaty väcsi priestor romantickej linii. O to intenzivnejsie by pôsobila jeho nasledna pomsta. V akcii uz Rambo nevyuziva tak vynaliezave spôsoby ako dostat protivnika, ale nasadil tazkotonaznu gulometnu techniku a finale pôsobi ako cool zaznam nadaneho strelca na strelnici. Superi Rambovi doslova sami nabiehaju pod gulky. Je to cool a zabava, ale neraz sa mi pri sledovani v hlave paralelne vybavila parodicka scena z Horucich striel 2. Alebo v scene v ktorej je velky detail na sliepku som cakal, ze ju zoberie a vystreli z luku. Az po chvili mi doslo, ze to sa stalo v Horucich strelach. Za prelinanie tychto dvoch filmov mozu akcne sceny, ktore uz v Rambovi nemaju daleko k parodii seba sameho. Ale nastastie ma to stale bavi, takze sa nestazujem. Finale je neskutocne explozivne a nahanacka dvoch vrtulnikov je luxusna. Cely cas film dokonale doplna skvely soundtrack, ktory filmu dodava aspon trochu na vaznosti. Z dalsich postav tu mame znova porucika Trautmana, ktory nadalej posilnuje neznicitelnu auru Ramba. Hlavnym zaporakom je Charles Napier, ktory zosobnuje vsetkych tych hnusnych byrokratov, ktorych zaujimaju len ich vlastne zaujmy a na beznych ludi seru. Je pekne, ze popri tom mnozstve bezduchej akcie sa predsalen nezabudlo aj na nejaku myslienku. Samozrejme tu nesmie chybat nejaky ten hnusny rus (Steven Berkoff) alebo odporny aziat u ktorych sa budeme tesit na to ako si ich Rambo poda. Takze aj ked mi dnes vdaka zmene stylu pokracovanie pripada slabsie (v detstve mi naopak sedelo najviac), tak sa stale jedna o skvelu zabavu a ukazkovy osemdesiatkovy akcny film. 8/10. ()

5150

Titulní píseň "Peace in our life" nazpíval Frank Stallone. Navíc jsem měl alespoň na okamžik pocit, že se John Rambo zamiloval. Jak romantické..)) ()

PROROK14

Pekne som si tú rezbu užil. Škoda reči, Rambo je frajer a ničoho sa nebojí. Príbeh sa mi páčil a nemám čo viac dodať. Veľmi dobrý akčný film. 80% ()