Rambo II

• Československo Rambo II (viac)

Tri roky po nešťastných udalostiach v americkom provinčnom mestečku Hope sedí traumatizovaný vojnový veterán John J. Rambo (Sylvester Stallone) vo federálnom väzení bez akýchkoľvek vyhliadok na „krajšie zajtrajšky“... Našťastie má však jeho bývalý veliteľ, plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna), mäkké srdce – a dôležitú úlohu: Rambo má v jeho mene a na jeho zodpovednosť odletieť do Vietnamu a pokúsiť sa nájsť nezvestných amerických vojakov! Ibaže... Ono sa to ľahko povie, ale ťažko vykoná! Zakrátko po príchode do Vietnamu totiž Rambo síce nájde trestanecký tábor, v ktorom sú hrdinskí dôstojníci väzení... No problémy na seba nenechajú dlho čakať: keďže sa totiž vojna oficiálne skončila, americkí politici odmietajú o jeho misii čokoľvek vedieť, nieto sa v nej nebodaj ešte aj angažovať, a tak Ramba nechajú v štichu! Preto asi veľmi neprekvapí, že cestu späť domov si drsný veterán bude musieť prestrieľať úplne sám! (TV Markíza)

T2

Rambo v plnej sile proti v tej dobe najväčšiemu súperovi Ameriky, keď ešte ako tak doznievala v reály studená vojna a samozrejmí strach z nej, aj keď je dej odohrávajúca sa na území Vietnamu, takže nesmú tam chýbať aspoň na určitom priestore Rusáci ale netreba sa zamýšľať nad dejom a treba si užiť túto krvavú jatku aká sa nám v dnešnej dobe asi len ťažko dostane. Stallone svojou vnútornou charizmou drží tohto hrdinu stále na úrovni. Prekvapením je spolupráca Jamesa Camerona na tomto scenári, aj keď v konečnom dôsledku bola komerčne úspešná. presnejšie hodnotenie 70% ║Rozpočet$44milionovTržby USA $150,415,432Tržby Celosvetovo $300,400,432 ()

Lima

K tomuhle filmu mně vážou hodně nostalgické vzpomínky na moje dětství, kdy za bolševika "zakázaný" Rambo byl pro mně a mé kamarády mýtus, film, který pokoutně koloval na špatně simultánně dabovaných kazetách. Nezapomenu, jak jsme u kamaráda na to koukali a já si pak připadal jako ten největší disident pod sluncem, nebo přímo jako Rambo :o)) Když jsem to opět viděl po letech, musel jsem se smát, jak je to naivní, ale pořád svižná akčňárna a milá vzpomínka na divná 80. léta, plná špatného vkusu :o) ()

Gemini

Symbol béčkových pokračování áčkových filmů. Vytratila se nějaká hloubka, tady je to jen a pouze o akci, nějaká motivace vyznívá do ztracena jako špatný pokus o nějaké herectví nebo režisérské umění. Postavy těžce šablonovité, děj předvídatelný. Opět výborná hudba od Jerryho Goldsmithe. Hrátky s lukem (respektive explozivními šípy) a "rambokudlou" nicméně ve své drsňácké coolovosti přetrvaly několik desetiletí. A na rovinu řečeno, bez tohohle by Žhavé Výstřely 2 byly o ničem:) 70% ()

Tosim

Mě se to líbilo skoro víc než díl předchozí. Nejdřív jsem se ale musel vyzbrojit větší dávkou nadhledu. Místy to bylo ale nečekaně realistické. Oceňuji zejména scénu "po slibu.“ Jen nějakou hlubší myšlenku v tom, proboha, nehledejte! ()

Isherwood

Obžaloba byrokracie, agitka hrdinství, ikona akční filmařiny 80. Podobně jako Ronald Reagan po premiéře, můžu i já teď zkonstatovat, že jsem moc rád, že jsem ten film viděl. ()

Malarkey

John Rambo se na podruhé spálil úplně stejně jako napoprvé. Zase byli ti vysloveně špatní ti, kterým věřil a zase se jim docela brutálně pomstil. Úžasný je, jak se akčňáky tenkrát točili s úctou k divákovi. Užil jsem si vysloveně všecko. Scény s bombardováním zdejší divočiny byly fantastický a v současných filmech je to jev absolutně nevídaný. Do všeho se morduje ten splašený digitál a už to vůbec není zajímavé, natož pak upřímné. Upřímných akčňáků je pomálu, ale pokud bych se k něčemu chtěl vrátit, byl by to zaručeně Rambo. Tady dávám čtyři hvězdy spíš jenom z toho, že příběhově je to prakticky to samý, jako jednička. A ten závěr, tam se ten proslov Rambovi tolik nepovedl. U jedničky mě to daleko víc sejmulo. Každopádně paráda. Je to klasika, co víc dodat. ()

Marigold

Rambo ničící kompjútry sprškou olova, toť jedno z nejkrásnějších mement 80. let, jakoby se Stallone dopředu mstil tomu, co zničí jeho milovaný žánr. Ačkoli to zní paradoxně, po stránce psychologie a idejí mi dvojka nepřijde o tolik pozadu vůči (už tak dost retardované) jedničce, byť se tu místo subjektivních stesků derou na konci z Rambových úst vskutku programové agitace. Cosmatosův film mnohem více zapadá do archetypů akčních 80. let a v nejvyhrocenějších momentech je neodolatelně prkenný a teatrální (čili zábavný). Počet explozí je enormní, pilot největšího možného sovětského vrtulníku nemá na přilbě jednu rudou hvězdu, ale hned dvě (aby se to nespletlo) a kurdějemi upravený POW s kulometem v ruce jakoby chtěl divákovi připomenout ten krásný ideologický mišmaš, který tehdy vládl akčním Hollywoodem. Lze takový film alespoň trochu nemilovat? ()

Djkoma

John Rambo se vrátil v trošku přitaženém pokračování, které jistě stojí za shlédnutí. Akčnější, pro americkou armádu asi méně reklamní, ale přesto kvalitní. Silvestr Stallone blízko nejlepší formy. Škoda, že jsem ke konci usnul. ()

Fr

,,Jak se máš Johne?" ,, Dobře!" ,,Byl jsi vybrán. Pokud bude mise úspěšná, můžeš dostat milost!"..... Jak mise dopadne je každýmu předem jasný. Stejně jako, že na Ramba neplatí ani bitevní vrtulník. Ale tak to má bejt. Dobrá akce, maskování v blátě, střelba z kuše, útěk před napalmem - to je jen malá část akcí, které oddělují Ramba od ostatní smrtelné populace. Jinak to samozřejmě není nesmrtelné řemeslo, ale vždy dostanete co chcete. A proto mám Johna ve Vietnamu tak rád. ()

Dever

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Main Title [2:14] ,2. Preparation [1:19] ,3. The Jump [3:21] ,4. The Snake [1:53] ,5. Stories [3:30] ,6. The Cage [3:59] ,7. Betrayed [4:26] ,8. Escape from Torture [3:40] ,9. Ambush [2:47] ,10. Revenge [6:16] ,11. Bowed Down [1:05] ,12. Pilot Over [1:55] ,13. Home Flight [3:02] ,14. Day By Day [2:07] ,15. Peace in Our Life - Frank Stallone [3:20], ()

Subjektiv

Totálně přímočarý film s naprosto jasným sdělením: "Vytáhněte M.I.A. z Vietnamu i kdyby přitom měli chcípnout všichni Vietnamci a Rusové." Rambo ukazuje, že vojensky Američané měli navrch a válku prohráli jen proto, že ti nahoře se chtěli zalíbit svým voličům a světové veřejnosti, tedy mediálně. Rambo přichází, aby napravil historický omyl. Opět jsou mu házeny klacky pod nohy, opět je opuštěn, opět mu zakazují střílet. Ale tentokrát neposlechne. Rambo tiší vietnamskou frustraci jako masturbace chuť na sex. Je to svalnaté, má to drsné hlášky a osud nedovolí, aby to milovalo. Nebýt na správňácké straně, mohlo by to být nezničitelné hororové monstrum. Osvalené, ozbrojené a prakticky nezranitelné. Rambo. ()

tron

„Doba sa zmenila.“ – „Ako pre koho.“ Rambo II nemá s originálom veľa spoločného. Iste, sú tu rovnaké postavy Johna Ramba (Sylvester Stallone) a jeho mentora, plukovníka Trautmana (Richard Crenna túto svoju rolu neskôr pekne sparodoval v Žeravých strelách II po boku Charlieho Sheena). Ale to je asi tak všetko. Kým originál bol temný, ambiciózny, psychologický a vážny, dvojka, na ktorej scenári okrem Stalloneho pracoval James Cameron (!), sa odráža smerom k absurdnej komiksovej akcii. Od určitej chvíle sa tvorcovia definitívne odtrhnú z reťaze (pijavice, mučenie elektrickým prúdom, šípy s vybuchujúcimi hrotmi, rotačné guľomety a majestátny Rambo vynárajúci sa za chrbtom soka v daždivej džungli z masy bahna) a pôsobia dojmom, že to myslia vážne a že ak by Rambo skutočne išiel do Vietnamu, tak by Amerike asi tú hnusnú vojnu fakt vyhral. Obávam sa, že šialene silácke dialógy („Za toto dostaneš medailu." - "Nech ju dajú im. Zomrelo tam veľa chlapov. A aj kúsok zo mňa.“) boli mienené smrteľne vážne. Čo je strašné, tak ale zas v kombinácii s gigantickou akciou to z Ramba II robí totálny masaker, ktorému je ťažké odolať. Hlavne ak ste sa narodili v 80. rokoch a na tejto a podobných peckách ste vyrastali a lepili ste si plagáty z nich na steny svojej izby. Diváci boli nadšený: film pri rozpočte 44 miliónov ich na celom svete zarobil viac ako 3OO. ()

JFL

Ačkoli z dnešního pohledu "Rambo 2", se svou misí na záchranu sebevědomí USA po vietnamském debaklu, vyznívá značně úsměvně, nelze mu upřít dvě přednosti. První spočívá v nehorázně poctivé řemeslné práci na akčních sekvencích. Ačkoli zdejší anti-choreografie a naplnění konceptu guerillového scpec-ops boje vyznívají spíše úsměvně, všechny výhrady smazává precizní topografie akce, dynamický střih a hlavně vynikající kamera, která neustále zdůrazňuje reálný fyzický rozměr každého záběru (zdejší kompozice zevnitř kabiny helikoptéry na hrdinu s krajinou v pohybu v druhém plánu za sklem zajisté opisoval i tým Toma Cruise pro "M:I Fallout"). Druhou zásluhu představuje nezpochybnitelný statut "Ramba II" coby popkulturního fenoménu, který vychází ze vzácného neopakovatelného sladění étosu díla s dobovými náladami jeho publika. Byť kritika na obou stranách Železné opony film cupovala, stal se z něj na Západě kasovní rekordman (a to v USA, i v Evropě) a finančně sice menší, ale kulturně ještě zásadnější úspěch slavil ve východním bloku skrze nelegální distribuci. Hulákající hromotluk s cárem látky kolem hlavy, ozbrojený lukem s výbušnými šípy či kuláskem a likvidující karikaturně vykreslené komouše se stal zosobněním ideálu Ameriky na samém vrcholu Studené války. "Rambo II" ale nebyl Supermanem nebo jiným konkrétním hrdinou se specifickými vlastnostmi a ctnostmi, nýbrž v sobě stejně jako Berlínská zeď koncentroval náladu drolícího se sovětského systému a společnosti otrávené patovou situací i statem quo. Zatímco v Americe drnkal na ego konzervativcům a lízal jim rány z prohrané války, v západní i východní Evropě představoval rozjařile fantazijní ventil pro frustrovanou společnost. "Rambo II" se stal ikonou i synonymem své doby a ještě do nového tisíciletí zůstává součástí společenské paměti. Jenže vše řečené zůstává vázané právě a pouze na tento konkrétní film. Právě proto a navzdory všem Stallonovým nechápavým snahám nedokáže žádné pokračování nejen že navázat na toto dědictví se všemi jeho významy, ale ani nemůže zopakovat jeho kasovní úspěch. ()