Kosovo 1999. Albánski civilisti sú vystavení krutostiam srbských vojakov. Americké tajné jednotky sa blížia. Jeden z amerických vojakov, Aaron Hallam (Benicio Del Toro), v troskách zničeného domu zneškodní srbského dôstojníka. Vyznamenajú ho Striebornou hviezdou, ale čin ho prenasleduje ako nočná mora. Po rokoch sa ako strážca oregonskej divočiny dostane do konfliktu s lovcami, ktorí sa vybrali na jelene s ostreľovačským arzenálom. Tí po ňom začnú strieľať, ale proti vycvičenému zabijakovi nemajú šancu. Aaron po nich skočí ako šelma a zabije ich. Nie sú to však jeho posledné obete. Špeciálna agentka FBI Abby Durrellová (Connie Nielsenová) sa zúfalo snaží vraha vypátrať. Povolá jediného muža, ktorý by jej mohol pomôcť – poručíka vo výslužbe Bonhama (Tommy Lee Jones). Ten sa snaží zabudnúť na svoju minulosť, keď učil vojakov zabíjať, a odmietne. Keď však uvidí fotografie obetí, pochopí, že zabíjal jeho najlepší žiak, a teda aj on sám nesie zodpovednosť. Aarona zatknú, ale z väzby ho vydajú tajným agentom – pozná priveľa tajomstiev a nesmie prehovoriť. Skôr, ako ho agenti stihnú nechať „zmiznúť“, im však zmizne sám. FBI nasadí ďalších agentov, ale vojnový veterán Bonham trvá na tom, aby prenasledovanie nechali len naňho... (TV JOJ)

-bad-mad-wolf-

Samozřejmě, je to příběhově klišovité a poněkud blbé. Nad pohnutkami postav radši moc nepřemýšlet, avšak Benicio Del Toro jako zmagořená mašina na zabíjení a Tommy Lee Jones jako jeho bývalý učitel a mentor, který však nikdy nikoho nezabil, jsou oba výborní. Tu spjatost jejich duší s přírodou jsem sežral, nehledě na neotřesitelnost jejich pozic ve filmu, nehledě na jejich nezničitelnost, přehnanou dokonalost. Prostě duel lovce a stopaře, kterému Friedkin dodal ten správný naturalistický drajv. ()

Le_Chuck

Vezmem to od zadu. Prečo dostal odo mňa film až jednu hviezdu? Ešte že som film nevidel v kine, lebo asi by ma roztrhlo. C-čko s A-čkovými hercami so scénárom jasným ako slnko a kixami, ktoré su priam do neba volajúce. Vzhľadom na to, že sa film tváril úplne seriózne, nemôžem ich považovať za účelové. Postavy boli plytké a nedal sa k nim vypestovať prakticky žiadny vzťah, takže človek len sledoval ako sa naháňaju dvaja týpci v nulovej atmosfére a čaka aka chujovina bude následovať. Dvakrát zle. 30% ()

mzss1

(65%) Štvanec je film, který nám jistě připomene spousty ostatních filmových záležitostí, třeba i byť jen vzdáleně, ale přesto. Velká škoda, že je tu poměrně dost nevyužitý potenciál. Mohlo to být opravdu lepší a lepší. Takže zde nemůžeme hledat nějaké zásadní chyby až na pár do oka bijících ( i když ne moc velkých) nelogických děr. Spíš bych od každého filmového aspektu něco přidal a mohlo to být celkově velkolepějších. Aspoň 15-20 min navýšit minutáž, o pár mega zvýšit rozpočet, dát víc vyvražďovacích scén, obohatit scénář, přidat nějaké flashbacky navíc, dopilovat charaktery učitele a trénovaného zabijáka atd. No prostě to i působí dost televizním dojmem, přesto mi to 1 shlédnutí udělalo docela radost. I jsem si s úsměvem na tváři říkal, že snad sleduju obdobný příběh prvního Ramba, zde – coby zlotřilou hlavní postavu vojáka, který podlehl traumatem z války (tím horším – nerozeznával kladné a záporné lidi), takže zabíjel kdekoho. Bavil mě úvod (boj proti srbům), prostřední část už měla trochu jednodušší a horší pojetí, kde jsem si párkrát ťukl na čelo, ale poslední cca 25 minutovka byla už docela svižná a napínavá. V tomto snímku se našlo pár surových a krvavých zabití a finále mezi narušeným vojákem a jeho učitelem obsahovalo velmi slušný duel, kdy se vyměnilo dost ran a spoustu řezných a profesionálních řezů nožem. Benicio Del Toro byl zde přímo skvělý – do role vojáka – zabijáka, se zde hodil naprosto skvěle. Tommy Lee Jones jako jeho učitel mě zde též bavil, působil ale přirozeným dojmem a jeho roli profesionálního učitele zabijáka jsem mu až tolik nevěřil, ale co. Ostatní herci bez problému. Soundtrack od Briana Tylera byl obstojný (v té době teprve začínal). Nevím, co k tomu více dodávat ? Ať už můj komentář vypadá jakkoliv, s tímto filmem nemám větší problém. Víckrát ho asi už neuvidím, chtělo toho dopilovat dost, ale o nějakém zklamání zde nemůže být moc řeč. Nadprůměrná jednohubka, která jednou zabaví (především fanoušky old school filmů), možná i na to druhé shlédnutí. ()

swamp

Výborní Tommy Lee Jones a Benicio Del Toro bohužel nestačili na to, aby vyzdvihli tenhle Friedkinův thriller někam výš. Režisér jakoby tahal z paty (či chcete-li.. z o deset let staršího The Fugitive, který někdy až podezřele moc připomíná - a to nejen díky Jonesovi). Má světlejší momenty, ale některé věci jsou zkrátka neodpustitelné - především pak naprosto směšná scéna výroby pazourku a kutí oceli v ohýnku ze stébel. :D Škoda, mohla to být atmosférická žánrovka hry na kočku a myš.. ()

Cervenak

Aj vďaka Jonesovi mi to prišlo ako ďalšia variácia na Utečenca. Ale veľmi dobre natočená, so snahou o maximálnu realistickosť (hrdinovia sú počas naháňačky čoraz spotenejší a špinavší, čo sa vo filmoch často nestáva). Naháňačka autom je svojou uveriteľnosťou dokonca čímsi ako predchodcom "moskovského Bournea". Prekvapivo herecky zlyháva Benicio Del Toro - jeho dialóg s dcérkou je niečo, čo som v takomto mizernom podaní naposledy videl v nejakej telenovele. Dojmy výrazne vylepšuje ultrabrutálny záverečný duel, ktorý neváham zaradiť do svojej prvej desiatky najlepších filmových súbojov vôbec. ()

• Mnoho scén bylo natáčeno v Portlandu, protože filmaři potřebovali déšť. Během natáčecích týdnů však nepadla ani kapka. (Matty)
  • Obě hlavní postavy, Aaron i L.T., používají bojové umění nazvané Sayoc Kali, jež je z větší části založené na boji s noži a má původ na Filipínách. (Matty)

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)