V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Decker

Knihu jsem nemel moznost cist, ale po shlednuti tohoto dila to musim v nejblizsi mozne dobe napravit. Annaud je mistr kompozice a vyberu venkovnich lokaci (ostatne to potvrdil v Medvedovi) a jeho pohled na stredovek je velmi ponury a temny, ale zaroven velmi presvedcivy a nadmiru jasne vykresleny. Zadne trapne kulisy, ciste obleceni a nalestene rekvizity. Nic takoveho se nekona. Pouze spina, bahno, zatazene nebe a podivni lide v cele s uzasne ohizdnym Ronem Perlmanem. Reziser predklada fantasticky, zamotany pribeh dvou frantiskanskych mnichu, kteri se snazi rozlustit zahadu tajemnych vrazd benediktynskych mnichu, kteri za nejasnych okolnosti prisli o zivot. Co nasleduje je ta nejskvelejsi stredoveka "detektivka" jakou svet videl. Muj pohled na stredoveke filmy, kterych je opravdu jako safranu (pocitam pouze ty dobre, na Xenu zapomente) se po tomto filmu opet rozsiril pekne dosiroka a Sean Connery dokazal, ze umi byt nejen uhlazeny 007, ale i pekne zarostly, spinavy a plesaty mnich. ()

AntonG.

Ecovu knihu jsem nečetl a tak nejsem zatížen jakýmkoliv srovnání. A jako takový hodnotím film na výbornou. Atmosféra je vskutku výjimečná. A tak geniální casting jsem ještě nezažil. Takové panoptikum se jen tak nevidí. Hlavně Perlman se pro svou roli jakoby narodil. O Connerym je zbytečné něco zmiňovat. F. Murray Abraham je možná ještě více démonický než v Amadeovi. I ta divoženka byla fajn:-) Jediný problém jsem měl zpočátku s Christianem Slaterem. Ten jeho udivený kukuč mně pěkně štval. ()

VaHo

Velmi zdařilá adaptace slavné knihy. Ačkoliv je předloha, mnohem víc než jen detektivka, tak se film zaměřil jen na ztvárnění pátrání po vrahovi v jednom opatství (což není výtka, asi není v lidských silách plně zpracovat veškerou bohatost Ecova díla). I tak je to ale natočeno se ctí. Děj nikam nespěchá a krůček po krůčku buduje atmosféru v napínavém odhalování záhadných vražd. ()

andrii

Krev vytéká z uzavřených oken opatství, slita do rudé kaluže, ďábelského závoje. Smrt kape z listů zakázané knihy. Lokli si černých sil, na jazyk hostie položena, ďábelskému olizu podrobena. Strach se třepotá. Zlo fouká ze strnišť, z holých zdí, posvátných tabulí. Vyjmi mysl, která předstupuje před temnotu oltáře. Nenech padnout život ani duši, zabraň jejich poslání do želez. Opraš dávno zaváté tajemství labyrintu za zrcadlem. V jednom ohni, nenech kámen na kameni...V jasných konturách vidí tvář té, která popelí se v prachu bídy. Nejchudší z nejchudších. Byla jedinou pozemskou láskou jeho života, i když neznal její jméno. Jediná rozkvetlá růže mezi trním, vdechl její vůni. Duše rozsvícená nejryzejším citem. Tělo zasvěcené, štědré k poznání taje rozkoše. Schouleni do polibků, spojeni touhou. Poklekli před nejerotičtější scénou, vzájemným mileneckým dotekem na rozloučenou. ()

tatanapope

Kvalitní historický film s trochou krimi prvku s prostředí opatství. Realistický pohled na to, jak to kdysi chodilo a zároveň snímek s dobrým, docela napínavým dějem, který nenudil a byl i k lehkému zamyšlení. Viděno v rámci Seznamte se s...Na památku-Umberto Eco ()

Motinski

Knihu som zatiaľ nečítal ale chystám sa, takže hodnotím ako nezaujatý divák. Vykreslenie stredoveku je tu mrazivé, tiché a špinavé. Sean Connery svojou charizmou zahral bez zaváhania a detektívna linka je správne temná. Nechutné vedlajšíe postavy a ich prehnilosť z filmu spravili možno najlepšie a najreálnejšie spracovanie z daného obdobia. ()

UhLee

Filmová výzva griph - film č.1 - (8/10). Historická detektivka se světskou atmosférou. Nic podobného jsem v životě neviděl a byl to neopakovatelný zážitek. Atmosféra na diváka promluví po několika sekundách snímku, kdy se ozve neskutečná hudba Jamese Hornera. Potom sledujeme impozantní záběry italské přírody a přilehlého opatství. Vznešená Old English tomu dodává ještě víc na autenticitě. Co se týče hereckých výkonů, tak nemám co bych vytknul. Ron Perlman jako chodící hrbatý slovník je rozhodně nejvýraznějším hereckým představením. Ještě bych vypíchnul mladičkého Christiana Slatera, který tady náramně kulí oči a vůbec mi nedošlo, že se jedná právě o budoucí hvězdu seriálu Mr. Robot. Obecně jsou tady hrozně povedené masky a karikatury lidí. Jsme svědky opravdu prapodivných výjevů nejrůznějších lidských povah. Kdybych měl najít nějaké negativum, tak bych asi zmínil pomalejší tempo, které místy slábne. Ovšem ten konec mi vzal doslova dech. Celkové rozuzlení mě dostalo do kolen společně se zjištěním, proč se snímek jmenuje právě Jméno růže. Drsný, ale zároveň hrozně krásný historický film. Středověk byl opravdové peklo. Škoda, že už takovéhle klenoty nikdo kromě Ridleyho Scotta v dnešní době netočí. PS: Knihu jsem nečetl. Jít do toho naslepo, bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. ()

Belbo

Stejně jak někteří z vás patřím k obdivovatelům knih Umberta Eca. Při porovnání knihy s filmem vzniká „ klenební problém“ jak se k danému dílku postavit. Annaud umí vytvořit nádhernou atmosféru, bohužel jí se stejnou rafinovaností během půle filmu zlikviduje slabým scénářem, dialogy a pod. U Jména růže dokázal držet detektivní, snad i trochu filosoficko historický standart knihy do začátku koncilu(koncil v kterém součet aktérů nepřesahuje dvacet lidí vypadá komicky). Potud se mi film líbil. Pak je najednou z chudáka Viléma udělán(v rozporu s knihou) senilní dědek, který bez sebemenšího náznaku strachu otevřeně nesouhlasím s inkvizitorem. Hordy venkovanů útočících na Bernardův vůz jsou pro amatérského znalce historie velmi komické. Teď trochu ke kladům. nádherné kulisy a kamera která dělá divy. Velmi dobré herecké výkony a hudba. Skvěla vystavěná atmosféra. Na neštěstí tyto klady stoji v rozporu s divákem znalým literární předlohu. Nečíst knihu, rozhodoval bych se mezi 4-5 hvězdičkami. Bohužel znám.(monolog považuje J.r za nejlepší Ecův román. Není to pravda. Opravdu vybočující z žánru román a hlavně NEZFILMOVATELNÉ je Foucaultovo kyvadlo) ()

KanjiVital

Vynikající historický krimi film podle stejnomenného velkolepého díla Umberta Eca. Skvělá zápletka s Aristotelovým dílem Poetika. Vrchol ve svém žánru. ()

GrooveJump

Tomuhle filmu jsem se celej život, kdo ví proč, vyhýbal, což byla, když nad tím tak uvažuju, asi ta nejlepší věc, kterou sem do dneška mohl udělat... Ten film ma vlastně všechno...... ()

JimmyII

S knihou se rovnat nemůže, to je jasné. A samo o sobě to taky moc neobstojí... Atmosféru to má totiž docela dobrou, ale pokulhává v detailech. Všichni kněží v klášteře totiž vypadají jako nesvéprávní chovanci léčebny a celá motivace vraha je dost chabá a směšná. Závěr je nedotažený a nebýt Conneryho a Hornera, nestálo by Jméno růže ani za vidění. Radši přečíst knihu! Ty tři hvězdy jsou slabé. ()

DivX

Nadprůměrný film s Seanem Connerym v hlavní roli. Příběh se ubírá do středověku na opuštěné opatství. Connery a jeho pomocník Slater zde působí jako nestraní vyšetřovatelé vražd, které se zde staly. 65% (DĚJ **** DRAMA ** KRIMI *** HERCI ****) IMDb.com: 7,8 ()

Liznic

Tento snímek miluju už od pozdního dětství. Fascinovala mne atmosféra temné kriminálky odehrávající se na tak odporném místě, kde by snad nikdo nechtěl žít. Connery patří k těm hercům, kteří jen co ukáží na plátně svůj obličej, hned mají divákův respekt a jako William z Baskervillu je vynikající a divák s ním může sdílet veškeré jeho duševní procesy. Nejprve objevování a jistá fascinace novým místem, pak hledání stop a vyšetřování podivných úmrtí a v neposlední řadě zoufalá snaha .... - však jsem to viděli sami. Jméno růže jsem viděl už mockrát a vždy se k němu velmi rád vracím ať už kvůli fantastickým kulisám, Hornerově hudbě, nebo výborným hercům ve vedlejších rolích. ()

filmmovier

Jméno růže je vskutku legendární snímek s perfektní atmosférou, ještě lepší hudbou a vynikajícím Seanem Connerym a překvapivě i skvělým Slaterem, který mě snad poprvé pozitivně překvapil. Naprosto excelentní pak zde byl F. Murray Abraham a skvělý part si zde střihnul i Ron Perlman. Zápletka i scénář fungovaly perfektně a prostředí kláštera pak bylo neuvěřitelně realistické, stejně tak jako celý film. Perfektní režie to vše jen podtrhuje, protože ten film pak naprosto dokonale vtáhne. Sice jsem se na to místy nesoustředil, ale to není chyba filmu, ale okolností. I přesto dám 85%, protože k pěti hvězdám to má "jen" blízko. ()

LadyPupu

Nejsem žádná velká fanynka Umberta Eca, ale Jméno růže je skvělá kniha. Film se mi líbil. Ne tolik jako kniha, ale líbil. A dost. Původně jsem měla 3 hvězdy, ale za Conneryho musím dát čtvrtou. ()

YumiOkami

❝𝐇𝐨𝐰 𝐩𝐞𝐚𝐜𝐞𝐟𝐮𝐥 𝐥𝐢𝐟𝐞 𝐰𝐨𝐮𝐥𝐝 𝐛𝐞 𝐰𝐢𝐭𝐡𝐨𝐮𝐭 𝐥𝐨𝐯𝐞, 𝐀𝐝𝐬𝐨. 𝐇𝐨𝐰 𝐬𝐚𝐟𝐞. 𝐇𝐨𝐰 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐪𝐮𝐢𝐥. 𝐀𝐧𝐝 𝐡𝐨𝐰 𝐝𝐮𝐥𝐥.❞ ()

Lachtaan

Jako zarytý ateista shledávám ve víře hlavně z historického hlediska určitou porci tajemna a nepřekonatelné atmosféry, která je podle mě už navždy zaznamenaná ve všech možných sakrálních stavbách, obzvlášť v našem západním křesťanství. I proto mě Jméno růže lákalo už dlouhé roky svým zasazením do potemnělého horského severu Itálie, kde by se v takových kulisách dal natočit i velmi funkční horor. Tahle poctivá detektivka z prostředí, co ve filmech moc nevídáme, stojí právě na oné všudepřítomné ponurosti a hlavně díky tomu mě tolik vtáhla. [viděno v iVysílání 3.1.2024] ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)